Kupujemy maszynę do szycia


Maszyna do szycia była niegdyś niezwykle popularnym urządzeniem, które znajdowało się w każdym gospodarstwie domowym. Upływający czas nie był jednak dla niej łaskawy, ponieważ duża dostępność rozmaitych materiałów oraz ubrań sprawiła, że maszyna do szycia stała się nieco zapomnianym reliktem. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy lubują się w przerabianiu różnorakich tkanin za pomocą poczciwej maszyny. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dotyczący zakupu opisywanego urządzenia. Pokrótce przedstawimy najważniejsze funkcje maszyny do szycia, opinie o poszczególnych modelach, a także krótką charakterystykę wybranych urządzeń. .

Postaw na jakość

Na polskim rynku działa obecnie wielu producentów o ugruntowanej renomie w kraju i na świecie.

Wśród nich największą popularnością cieszą się doskonale znane z dawnych lat marki jak Singer i Łucznik, ale także zdobywające coraz większą popularność w Polsce Janome, Brother czy Elna. Każda z tych marek posiada wieloletnią, bogatą historię, a co za tym idzie – olbrzymie doświadczenie w produkcji maszyn szwalniczych. 

Każda z firm ma w swojej ofercie przynajmniej kilka różnorodnych modeli maszyn, dzięki czemu jest w czym wybierać. Warto na wstępie określić kryteria, które posłużą nam do celów porównawczych. Pod uwagę należy wziąć także cenę urządzenia, maszyny do szycia mają naprawdę duży przedział cenowy, ponieważ najtańsze, godne uwagi modele kosztują kilkaset złotych, z kolei najdroższe, wysokiej klasy maszyny oznaczają inwestycję rzędu kilku tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak, że zakup maszyny do szycia to swego typu długoterminowa inwestycja – maszyna zakupiona raz, posłuży w domu przez wiele lat. Warto mieć to na uwadze określając budżet na zakup maszyny do szycia. 

Nasz poradnik skupiać będzie się na maszynach przeznaczonych do użytku domowego, dlatego skupimy się na urządzeniach z tzw. średniej półki cenowej. Jakie kryteria będą brane pod uwagę? Ważna będzie oczywiście wcześniej wspomniana cena, opinie użytkowników oraz praktyczność danego modelu.


Maszyna do szycia — Łucznik Julita 777

Firma Łucznik ma dość uroczą tradycję, którą jest nadawanie imion produkowany maszynom. Nie powinien nas więc dziwić fakt, że przeglądając ofertę firmy, możemy natrafić na takie nazwy urządzeń, jak: Karolina, Marta, Ewa oraz Julita. Nasza uwaga skupi się głównie na ostatnim modelu, a zatem będzie to maszyna do szycia Łucznik Julita 777.

Opisywana maszyna jest wyposażona w 33 różne programy szycia, co pozwala dokładnie dopasować tryb pracy urządzenia do wykonywanej czynności. Maszyna ma funkcję szybkiego przyszywania guzików, a także wszywania suwaków. Urządzenie doskonale sprawdzi się również podczas haftowania, pikowania oraz naszywania dodatków. Bardzo istotna jest możliwość regulacji długości oraz szerokości ściegu. Firma Łucznik zastosowała w opisywanym urządzeniu niezastąpiony chwytacz wahadłowy, który sprawdził się w wielu innych rodzajach maszyn. 

Maszyna do szycia Łucznik Julita 777 pracuje w sposób cichy, co jest szczególnie istotne podczas długotrwałych prac. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem tego modelu maszyny do szycia, opinie pozostałych użytkowników pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Największą zaletą Julity 777 jest bezproblemowe działanie, wspomniana cicha praca, a także wielofunkcyjność. Opisywany model sprawdzi się podczas domowego użytku, a dodatkowym atutem urządzenia jest jego cena. Maszynę do szycia Łucznik Julita 777 kupimy za około 500 złotych. 

Maszyna do szycia — Singer 3323

Ponad 160 lat temu, a dokładnie w 1851 roku, Issac Singer postanowił stworzyć firmę, która będzie specjalizować się w produkcji maszyn do szycia. Nazwana od nazwiska przedsiębiorcy firma rozpoczęła działalność, aby już wkrótce zdobyć rynki na całym świecie. Dzięki doskonałemu działaniu wyprodukowanych maszyn do szycia Singer w krótkim czasie zyskał światowe uznanie. 

Następcy Singera nie zmarnowali potencjału tkwiącego w założonej przez niego firmie. Amerykański koncern funkcjonuje do dziś, a jego produkty dostępne są również na polskim rynku. Omówionym przez nas modelem będzie maszyna do szycia Singer, która oznaczona została numerem 3323. 

Wspomniany model posiada nieco mniej ściegów niż maszyna do szycia — Łucznik Julita 777, ponieważ Singer 3323 oferuje nam jedynie 23 ściegi. Niemniej maszyna daje nam identyczne możliwości regulacji ściegów, a więc możemy dowolnie modyfikować ich długość oraz szerokość. Najważniejszą różnicą jest rodzaj zastosowanego chwytacza. 

Maszyna do szycia — Singer 3323 ma wbudowany chwytacz rotacyjny, który jest nowoczesnym zamiennikiem tradycyjnego chwytacza wahadłowego. Taki rodzaj chwytacza jest chwalony głównie za praktyczność obsługi oraz niezawodne działanie podczas pracy maszyny. 

Nie ulega wątpliwości, że maszyna do szycia Singer 3323 jest nowoczesnym urządzeniem, które możemy z łatwością wykorzystać we własnym domu. Opisany model maszyny możemy nabyć za niecałe 500 złotych. 


MASZYNA DO SZYCIA JUNO BY JANOME E1015 

Legendarna japońska marka maszyn do szycia już od ponad 25 podbija serca użytkowników. Historia marki sięga roku 1921, gdy w Tokio powstały podwaliny dzisiejszego światowego giganta.   Japończycy bardzo szybko przekonali się do rodzimej marki, tym samym jeszcze w latach 30. zyskała ona w Kraju Kwitnącej Wiśni większą popularność, niż dominujący wtedy na świecie Singer.

Janome, specjalnie na polski rynek, przygotowało serię Juno – proste w obsłudze, bezawaryjne maszyny o podstawowych funkcjonalnościach dostosowanych do potrzeb początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych amatorów szycia. Omawiany model – Juno E1015 pojawił się w polskich sklepach w 2013 roku. Od tego czasu zebrał ogromną liczbę zadowolonych użytkowników. 

W maszynie mamy do wyboru 15 programów ściegowych. Są wśród nich oczywiście ścieg prosty, zygzak, kryty, a także ściegi obrzucające, ozdobne i obszywające dziurkę, a więc wszystkie niezbędne do szycia. Sam wybór ściegu przebiega bardzo szybko – przez nastawienie pokrętła na odpowiednią pozycję. Drugim pokrętłem możemy wyregulować długość ściegu w przedziale od 0 do 4 mm. Możemy także wpłynąć na szerokość zygzaka, ustawiając ją maksymalnie na 5 mm. 

W maszynie zastosowano tradycyjny chwytacz wahadłowy, a zsuwany fragment stolika pozwala odsłonić wolne ramię, dzięki któremu z łatwością można szyć rękawy i nogawki po obwodzie. Dodatkowo w stoliku umieszczono niewielki schowek, w którym zmieścimy kilka dodatkowych stopek i pudełko zapasowych igieł. 

Juno E1015 to doskonała maszyna dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z szyciem i nie jest przekonany czy będzie tę pasję rozwijać. Równie świetnie sprawdza się dla osób, które potrzebują maszyny do domowych napraw i przeróbek takich jak skracanie spodni, szycie poszewek czy nawet obrusów. Maszyna doskonale radzi sobie z szyciem nawet tych bardziej wymagających materiałów. Doskonałym potwierdzeniem jej jakości są liczne opinie jej posiadaczy.  

Opisywany model cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, spotkamy go niemal w każdym sklepie specjalistycznym, jak i w wielu sklepach internetowych. Kwota, jaką należy przeznaczyć na ten model maszyny do szycia to 500 złotych.

MASZYNA DO SZYCIA ELNA SEW 75

Obok wielkich światowych firm, które dostępne są na polskim rynku, trudno nie wymienić wywodzącej się ze Szwajcarii, a obecnie będącej częścią japońskiego koncernu, marki Elna.  Inżynierowie tej firmy zapisali się w historii m.in. opracowaniem pierwszej maszyny do szycia z wolnym ramieniem do łatwego szycia rękawów i nogawek. Prezentowany przez nas model skierowany jest do początkujących użytkowników ale sprawdzi się również dla każdego, kto potrzebuje łatwej w obsłudze maszyny o podstawowych funkcjonalnościach. 

Elna Sew 75 zaprojektowana i nazwana została w nawiązaniu do jubileuszu 75-lecia produkcji maszyn do szycia przez firmę. Model ten wyróżnia się nietypowym wzornictwem, na jego korpusie możemy zaobserwować wymalowane alpejskie motywy, nawiązujące do szwajcarskich korzeni marki. 

Maszyna, podobnie jak wspominany przez nas wcześniej model Juno E1015, może szyć jednym z 15 programów ściegowych. Wśród nich znajdują się wszystkie niezbędne do rozpoczęcia krawieckich prac: ścieg prosty, zygzak, kryty, obrzucający krawędź, są także ściegi ozdobne i obszywający dziurkę. Urządzenie wykonane zostało w sposób przemyślany, z dbałością o szczegóły, a jego obsługa jest wyjątkowo przyjemna i intuicyjna, nie sprawia kłopotu nawet niewprawionym osobom. 

Duże i czytelne pokrętła na przodzie maszyny służą do wyboru ściegu oraz ustawienia jego długości, w przedziale od 0 do 4 mm. Możemy także regulować szerokość zygzaka, ustawiając ją od 0 do 5 mm. W maszynie zastosowano klasyczny, wahadłowy chwytacz, który odpowiada za wiązanie górnej i dolnej nitki. To standardowe rozwiązanie, stosowane przez wiele lat w różnorodnych modelach maszyn do szycia. Co wyróżnia ten model? Aż 5 lat gwarancji producenta, to kwestia na którą na pewno warto zwrócić uwagę. W przypadku jakiejkolwiek usterki maszyny powstałej nie z naszej winy, możemy zasięgnąć pomocy autoryzowanego serwisu w Polsce. 

Z pewnością maszyna Elna Sew 75 świetnie sprawdzi się dla początkujących osób, które dopiero rozwijają swoją pasję do szycia. Jej funkcjonalność docenia też Ci nieco bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy potrzebują łatwej w obsłudze, niezawodnej maszyny o podstawowych parametrach do typowych, domowych prac krawieckich. Przytaczany model można zakupić za około 600 złotych. 

Sprecyzuj swoje oczekiwania względem maszyny

Omówione modele maszyn do szycia są doskonałym przykładem urządzeń, które można wykorzystać we własnym domu. Oczywiście na rynku znajdziemy więcej firm produkujących maszyny do szycia – przytoczone przez nas modele to jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek, choć silną konkurencją mogą być dla nich takie przedsiębiorstwa, jak: Brother, Juki czy Husqvarna. 

Wybór jest naprawdę duży, a zatem warto dokładnie określić swoje wymagania, co pozwoli nam wybrać urządzenie dopasowane do naszych oczekiwań. Warto też dokładnie zapoznać się z dostępnymi modelami maszyn do szycia, opiniami na ich temat oraz dostępnymi promocjami, a jeśli tylko mamy taką możliwość – przetestować maszynę przed zakupem. 

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest oczywiście cena maszyny, na którą spory wpływ ma rodzaj kupowanego urządzenia. Wszystkie maszyny do szcia możemy podzielić na dwa rodzaje: maszyny mechaniczne (określane także mianem tradycyjnych) oraz maszyny komputerowe. Maszyny mechaniczne uznawane są za „podstawową” wersję tego urządzenia. Napęd maszyny stanowi silnik, którego praca jest regulowana przez użytkownika za pomocą pedału nożnego.


Tryb pracy urządzenia można zmienić dzięki wbudowanym mechanizmom, a wszystko sprowadza się do należytego ustawienia pokręteł. Dużą zaletą jest niska cena tradycyjnych maszyn do szycia – opinie ich użytkowników głoszą, że jest to najlepszy rodzaj maszyn dla początkujących adeptów sztuki krawiectwa. Zupełnie innymi urządzeniami są maszyny komputerowe, których nowoczesna budowa pozwala zautomatyzować sporą część pracy. Nie dziwi więc, że korzystanie z takiej maszyny jest bardzo praktyczne i proste. 


Oczywiście, urządzenia komputerowe mają liczne dodatkowe funkcje (np. automatyczne obcięcie nici po zakończeniu zszywania), co jest sporym udogodnieniem w trakcie korzystania z maszyny. Niestety zastosowane technologie znacznie wpływają na cenę urządzenia. Maszyna komputerowa jest znacznie droższa niż jej tradycyjny odpowiednik. Usprawiedliwia to jednak najwyższa jakość komputerowej maszyny do szycia – opinie jej użytkowników są w znakomitej większości pozytywne.


Jeśli zależy nam na wysokiej jakości urządzenia, warto zdecydować się na wybór maszyny wyprodukowanej przez renomowanych producentów, unikajmy urządzeń niewiadomego pochodzenia. Sprawdzajmy opinie posiadaczy na temat urządzeń, porównujmy i w razie wątpliwości dopytujmy sprzedawców, aby uniknąć rozczarowania zakupionym sprzętem. 


Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest oczywiście cena maszyny, na którą spory wpływ ma rodzaj kupowanego urządzenia. Wszystkie maszyny do szycia możemy podzielić na dwa rodzaje: maszyny mechaniczne (określane także mianem tradycyjnych) oraz maszyny komputerowe. Przedstawimy krótką charakterystykę podanych rodzajów urządzeń. Mechaniczne maszyny do szycia uznawane są za ,,podstawową” wersję tego urządzenia. Napęd maszyny stanowi silnik, którego praca jest regulowana przez użytkownika za pomocą pedału nożnego.

Tryb pracy urządzenia można zmienić dzięki wbudowanym mechanizmom, a wszystko sprowadza się do należytego ustawienia pokręteł. Dużą zaletą jest niska cena tradycyjnych maszyn do szycia — opinie ich użytkowników głoszą, że jest to najlepszy rodzaj maszyny dla początkujących adeptów sztuki krawiectwa. Zupełnie innymi urządzeniami są maszyny komputerowe, których nowoczesna budowa pozwala zautomatyzować sporą część pracy. Nie dziwi więc, że korzystanie z takiej maszyny jest bardzo praktyczne i proste.

Oczywiście urządzenia komputerowe mają liczne dodatkowe funkcje (np. automatyczne obcięcie nici po zakończeniu zszywania), co jest sporym udogodnieniem w trakcie korzystania z maszyny. Niestety zastosowane technologie znacznie wpływają na cenę urządzenia. Maszyna komputerowa jest znacznie droższa niż jej tradycyjny odpowiednik. Usprawiedliwia to jednak najwyższa jakość komputerowej maszyny do szycia — opinie jej użytkowników są w znakomitej większości pozytywne.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości urządzenia, warto zdecydować się na wybór maszyny wyprodukowanej przez renomowanych producentów

Podobne artykuły

czyszczenie płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej – 5 sprawdzonych sposobów

2019-10-14
Czyszczenie płyty indukcyjnej nie musi być wcale uciążliwym zadaniem. Zobacz, jak czyścić płytę indukcyjną.
lodówka side by side

Lodówki side by side – ranking. Jak wybrać lodówkę dwudrzwiową?

2019-10-13
Jak wybrać lodówki side by side? Zobacz ranking TOP 5 lodówek dwudrzwiowych.
domowy oczyszczacz powietrza

Domowy oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

2019-10-09
W dzisiejszych czasach czyste powietrze to towar deficytowy. W okresie jesiennym i zimowym otacza nas wszechobecny smog, wiosną i latem wszędzie unoszą się pyłki i alergeny. Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne dla człowieka jest czyste powietrze. Czy jest to nieosiągalny luksus? Oczywiście, że nie. Jeśli chcesz poprawić swój komfort życia i odetchnąć pełną piersią, zacznij od swojego najbliższego otoczenia – mieszkania lub domu. Dobrym rozwiązaniem może być przenośny oczyszczacz powietrza. Dowiedz się więcej.
grill kontaktowy

Jaki grill kontaktowy kupić? Sprawdź nasze propozycje

2019-10-08
Uwielbiamy grillować. A ten sposób przyrządzania potraw nie musi być porzucany z końcem lata. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry grill kontaktowy. Jaki grill kupić? Sprawdź!
Wydepilowane nogi

Depilacja laserowa w domu krok po kroku

2019-10-07
Powiedz stop niechcianym włosom na swoim ciele! Depilacja laserowa to jedna z coraz częściej używanych metod. Na jej atrakcyjność składa się uzyskana gładkość, długi czas odrastania nowych włosków, a także fakt, że zabieg można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się jak! - Ceneo.pl
Wybieramy ekspres ciśnieniowy

Jaki ekspres do kawy do 3000 zł wybrać? Ranking

2019-09-27
Nic tak nie smakuje jak kawa z prawdziwego ekspresu. Niepowtarzalny aromat i smak uzyskany pod wpływem wysokiego ciśnienia sprawia, że do tradycyjnej małej czarnej już nigdy nie chce się wrócić.
depilator laserowy

Jaki depilator laserowy – ranking

2019-09-26
Jaki depilator laserowy wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking depilatorów laserowych.
zamrażarka do zabudowy

Zamrażarka do zabudowy – wybieramy najlepszą

2019-09-18
Gdy zamrażarka w twojej lodówce zaczyna pękać w szwach, to znak, że czas rozejrzeć się za osobną zamrażarką. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów.