Data modyfikacji:

La Cucaracha - kto złapie karalucha?! – recenzja

La Cucaracha to gra wyjątkowa, hit, laureat wielu nagród i klasyk, który gości na półkach wielu rodzin na całym świecie. Czy słusznie? Co ma w sobie ta planszówka, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice zaczynają ekscytować się na widok... karalucha? A może jednak wiele tu hałasu o nic i pudełko z grą szybciutko zakurzy się na półce?
Wyobraźmy sobie, że prowadzimy restaurację i nagle... na środku kuchni dostrzegamy karalucha. Co robić? Rzucamy wszystko i biegniemy w pogoń, aby spacyfikować intruza. Te insekty są jednak dość sprytne i tak łatwo nie dają się złapać. Przygotowujemy więc pułapki - co najbardziej zachęci karalucha - czekolada, chleb, ser, czy może rybki z puszki? W grze La Cucaracha liczą się przede wszystkim umiejętności gracza, spryt, refleks i... sporo szczęścia.
Cel jest jasny – musimy zwabić robala do zasadzki, wtedy otrzymujemy żeton. Gdy sztuka ta uda nam się pięć razy – wygrywamy. Ale, zanim przejdziemy do zasad, pokażę Wam, co znajduje się w pudełku i jak należy przygotować grę przed pierwszą rozgrywką.
Gra składa się z niewielu elementów: trójwymiarowej planszy, która jest umieszczona w pudełku, żetonów, czterech kartoników z obrazkami pułapek, dwóch bramek (montujemy je, jeśli jest mniej niż czterech graczy), kostki i biegającego robota-karalucha Hexbug nano. W pudełku znajdziecie również oczywiście instrukcję i plastykowe sztućce, które należy w określonym porządku zamocować na planszy (to robimy tylko raz, sztućce solidnie się trzymają).
Na kostce przedstawione są cztery symbole – łyżki, widelca, noża i znaku zapytania, który oznacza, że gracz może wykonać dowolny ruch.
Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć sztućce na planszy w jednym z czterech określonych w instrukcji wzorów, karalucha włączyć i umieścić na środku. Od tego momentu rozpoczyna się gorączkowe zaganianie intruza do pułapek. Gracze po kolei rzucają kostką i starają się tak obrócić łyżkę, widelec lub nóż, aby karaluch zbliżył się do ich zasadzki lub/i oddalił od pułapki przeciwnika. Działać trzeba bardzo szybko, bo włączony robal bez przerwy się przemieszcza, a odbijając od ścianek często zmienia kierunek.
Gra trenuje refleks, szybkie podejmowanie decyzji, strategiczne myślenie oraz zdolności manualne. Trzeba starać się przewidywać rozwój wypadków i tak przestawiać sztućce, żeby przybliżać się do zwycięstwa, co wcale nie jest takie proste! Bardzo łatwo tu o jeden niefortunny ruch, który diametralnie zmieni kierunek poruszania się karalucha. Sam insekt również jest dość nieprzewidywalny, dzięki czemu gra nie jest nudna nawet gdy bawimy się z małym dzieckiem.
Aktualnie gramy w La Cucaracha z naszą 4-letnią córeczką i dość często... przegrywamy. W przypadku gry z maluchami to duży plus, bo dziecko się nie zniechęca i cała rodzina świetnie się bawi.
Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy od 5. roku życia, choć i młodsze dzieci dają radę. Jedna rozgrywka (gramy do momentu, gdy jeden gracz zdobędzie pięć żetonów, czyli pięć razy złapie karalucha) trwa 15-20 minut, ale oczywiście łatwo możemy wydłużyć lub skrócić grę.
Jeśli szukacie ciekawej, dynamicznej gry dla całej rodziny, La Cucaracha będzie świetnym wyborem. Zapewni fantastyczną rozrywkę, mnóstwo emocji, a biegający karaluszek zachwyci dzieciaki. Bardzo proste reguły dają się wytłumaczyć w minutę i od razu można grać, co przy niecierpliwych maluchach jest ważne. Bardzo polecamy!
Autorką wpisu jest Karolina Rybarczyk, założycielka bloga mamacarla.pl
Mama dwóch córek, która kieruje się w życiu jedną zasadą: "Tylko spokój może nas uratować!". Wielka fanka gadżetów, zabawek i książek dla dzieci.
monopoly gra

Monopoly. Najpopularniejsza gra na świecie - zasady, karty, instrukcja i historia

2021-01-15
Nie znam osoby zainteresowanej grami planszowymi, która nigdy w życiu nie miałaby do czynienia z kultowym Monopoly. Nawet osoby, których nie do końca kręci ta forma rozrywki, z pewnością zetknęły się z dziełem Charlesa Darrowa. A jeśli nie, to najwyższa pora żeby nadrobić zaległości! Sprawdźcie, jaka jest geneza powstania Monopoly oraz na czym polega rozgrywka.
brydż

Brydż - zasady gry w brydża towarzyskiego

2020-12-11
Brydż to jedna z najpopularniejszych karcianych gier towarzyskich z powodzeniem uprawianych na całym świecie. W przeciwieństwie do wielu innych typów karcianych zabaw, ze względu na prestiż, jakim się cieszy oraz model rozgrywki, brydż otacza jednak pewna mgła tajemnicy i nieprzystępności. Podsumowujemy pokrótce najważniejsze zasady brydża, przedstawiając również informacje o tym, co potrzebne jest do rozpoczęcia gry.
gry planszowe dla 4 latka

Najlepsze gry planszowe dla 4-latka

2020-12-07
Szukacie nowych form rozrywki dla waszych pociech? Dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu jest zagranie w planszówki, które nie tylko zapewniają masę frajdy, ale także oferują wartości edukacyjne. W tym zestawieniu przyjrzałem się najciekawszych grom planszowym dla 4-latka.
Najlepsze imprezowe gry. Planszowe i karciane gry dla kilku osób

Najlepsze imprezowe gry. Planszowe i karciane gry dla kilku osób

2020-11-23
Szukacie sposobu na umilenie sobie spotkania ze znajomymi? W takim razie powinniście spróbować z grami imprezowymi, które rozkręcą każdą nudną domówkę. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom na imprezę dla kilku osób. Dobra zabawa gwarantowana!
Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci. Ranking najlepszych

2020-11-23
Szukasz ciekawego i kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu przez twoje dzieci? Zamiast bezproduktywnych „pożeraczy czasu” w postaci telewizora lub table...
planszówka

Jakie gry planszowe w Black Friday?

2020-11-22
Jesteś fanem gier planszowych? Dobrze się składa! Black Friday to świetna okazja do tego, żeby zaopatrzyć się w najlepsze gry przecenione nawet o kilkadziesiąt procent. Przeczytaj nasz artykuł i odkryj najpopularniejsze gry planszowe Black Friday 2020.