Lampy kryształowe


Wykorzystanie w pomieszczeniach kryształów, sprawia że wyglądają one bardziej elegancko i luksusowo. Efekt taki mogą dać kryształowe lampy, kandelabry i żyrandole, które dodatkowo pozwalają na odkrycie feerii barw. Gra światła odbijającego się od szlifowanych powierzchni kryształów daje niesamowite efekty w postaci tęczowych refleksów w całym pomieszczeniu, w którym taka lampa się znajdzie. Żyrandole kryształowe z reguły spotykamy w pałacach, zamkach i wielkich rezydencjach. Obecnie lampy tego typu produkowane są nie tylko w tradycyjnym, doskonale nam znanym stylu, lecz także w nowoczesnym wydaniu na bazie kryształów w stylu glamour. 

Żyrandole kryształowe jako dzieła sztuki

Bogato zdobione lampy kryształowe dodadzą elegancji i szyku każdemu wnętrzu. Można je z powodzeniem umieścić w reprezentacyjnym salonie lub w dużym holu imponującej rezydencji. Istnieją żyrandole z kryształów, które są prawdziwymi dziełami sztuki, zachwycającymi swoim kunsztem wykonania i przepychem. Są zabytkami w swoich klasach i najczęściej można je spotkać w kompleksach zamkowych lub pałacowych. Dominują jako element oświetleniowy nie tylko przez swoją estetykę, lecz także dzięki odbijaniu od każdego pojedynczego kryształu refleksów świetlnych.

Trudno jest przejść obojętnie obok pokaźnych rozmiarów lamp kryształowych. Tego rodzaju żyrandole wykorzystują w swojej konstrukcji wiele elementów załamujących światło — nie tylko kryształowe szkło, lecz nawet kamienie szlachetne czy tworzywo sztuczne. Żyrandole w stylu dworkowym i rustykalnym mają tradycyjny charakter i będą pasowały do wnętrz, które zaaranżowano klasycznie.

Bardzo często bywa, że żyrandole wykonane z kryształów są wykorzystywane w danej rodzinie od pokoleń i przekazywane z rąk do rąk. Aby zachwycały swoim wyglądem, wystarczy je właściwie odświeżyć i uzupełnić ewentualne ubytki. Pozwalają one na wprowadzenie do salonu ponadczasowej elegancji i szyku. Są kwintesencją stylu art déco, dlatego jeśli przypadł on nam do gustu, powinniśmy sięgnąć po lampy kryształowe. 

Jak utrzymać żyrandole kryształowe w idealnym stanie?

Efektowne lampy kryształowe ciężko jest wyczyścić dokładnie, zwłaszcza gdy składają się z setek niewielkich kryształków. Jeśli jednak pozostaną brudne i zakurzone, nie będą odbijać światła i zamiast stanowić wizytówkę wnętrza, zaczną szpecić nasz dom.

Podczas zwykłego cotygodniowego sprzątania można usunąć kurz z kryształów, jakimi ozdobiony jest żyrandol. Do tego celu możemy wykorzystać miękką miotełkę do kurzu, a lampy wcale nie trzeba będzie zdejmować z sufitu. Najlepiej odkurzyć ją w ciągu dnia, przy wyłączonym świetle sztucznym. Regularne usuwanie miotełką kurzu z żyrandolu kryształowego pozwoli zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się pyłków.

Przy mocno zabrudzonych lampach z kryształu należy je gruntownie wyczyścić, co oznacza konieczność ich zdjęcia z sufitu i odłączenia od źródła zasilania. Jeśli to możliwe, powinniśmy rozmontować lampę, co ułatwi dokładne wyczyszczenie jej poszczególnych elementów w odpowiedni dla nich sposób.

Same żarówki myjemy lekko zwilżoną ściereczką lub wacikiem nasączonym alkoholem, który pozwoli na umycie największych żarówek. Metalowe elementy konstrukcji żyrandola należy czyścić miękką ściereczką i wodą z odpowiednio dobranym detergentem. Same kryształy myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i płuczemy w wodzie z octem, co pozwoli zapobiegać powstawaniu zacieków. Kryształy odzyskają swój dawny blask, jeśli na koniec przetrzemy je wacikiem z alkoholem i wypolerujemy ściereczką.  

Nowoczesne lampy z kryształkami

Bardzo modne są w ostatnim czasie kryształowe żyrandole designerskie — proste w budowie, ale zachwycające. Takie lampy zaprojektowano z myślą o osobach, którym brakuje we wnętrzach mieszkalnych szczególnego szyku, jaki można uzyskać dzięki kryształom odbijającym chłodne światło żarówek. Nowoczesne żyrandole kryształowe mogą być znakomitą alternatywą dla lamp wiszących w tradycyjnym stylu — plafonów czy żyrandoli kloszowych.  

Gdzie umieścić lampy z kryształkami?

Zastosowanie żyrandoli kryształowych najbardziej zasadne wydaje się w reprezentacyjnych wnętrzach, takich jak:

- pokoje dzienne,

- salony,

- hole restauracji i hoteli,

- sale balowe,

- sale konferencyjne.

Będą idealnie pasować do bogato zaaranżowanych pomieszczeń, najlepiej wysokich, w których duży kryształowy żyrandol można skutecznie i pięknie wyeksponować.

Nie tylko jednak sporych rozmiarów efektowne salony czy sale balowe będą miejscem odpowiednim do powieszenia żyrandoli kryształowych. Z powodzeniem można je zastosować w całkiem zwyczajnych wnętrzach, które dzięki nim zyskają zupełnie nowy charakter.

Wbrew obiegowym stereotypom lampy z kryształkami będą pasować do każdego wnętrza, niekoniecznie więc trzeba urządzić salon w stylu rustykalnym, aby zawiesić w nim ciekawy żyrandol wykonany z kryształów.

Na pytanie, gdzie umieścić lampy z kryształów, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Najważniejsze jest ich dopasowanie do mebli i dodatków, aby stworzyć spójną kompozycję. Możemy zawiesić duży tradycyjny żyrandol z kryształami w salonie lub w holu bądź korytarzu, ale np. na schodach doskonale będzie prezentował się nowoczesny plafon z wiszącymi na różnych poziomach kaskadowo kryształami. Lampy kryształowe można też umieścić w sypialni, a nawet w łazience czy pokoju kąpielowym.

Ciekawostka

Żyrandol wykorzystujący w swojej konstrukcji kryształy lub zrobiony wyłącznie z kryształów będzie bardzo dobrze prezentował się w pomieszczeniach w stylu glamour i nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Powinien on być wówczas jedynym tak bogato zdobionym elementem dekoracyjnym.

W nowoczesnym salonie nie trzeba obowiązkowo wykorzystywać punktowego oświetlenia przy użyciu halogenów czy lamp LED. Żyrandole kryształowe mogą doskonale komponować się z nowoczesnymi meblami i minimalistycznymi dodatkami. Można śmiało wykorzystać ten typ oświetlenia górnego w parze z prostymi meblami laminowanymi lub drewnianymi tradycyjnymi w ciemnym kolorze. Najlepiej przy tym zdecydować się na lampy z kryształkami w geometrycznym kształcie.

Lampy kryształowe można zastosować w łazience i niekoniecznie muszą być postrzegane jako wyraz przesady i braku umiaru. Wręcz przeciwnie, choć trzeba zachować pewien dystans. Jeśli już stawiamy na kryształowe lampy, to lepiej zrezygnować z bogato zdobionych płytek, a zamiast tego zastosować proste, matowe płytki ceramiczne na ścianach i podłodze. Taki kontrast między żyrandolem z kryształu a jednolitymi płytkami będzie dobrze prezentował się na co dzień i stanie się źródłem zachwytu naszych gości. Żyrandol z barwionymi kryształkami nada naszej łazience pałacowy rozmach. 

Rozmiar żyrandoli z kryształami

W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia chcemy wybrać lampy z kryształami, powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiary. Nie wszędzie będą pasowały pokaźne żyrandole. Sprawdzą się one wyłącznie w dużych przestronnych salach balowych, nie zaś w salonie w mieszkaniu w bloku. Nie każdy model będzie pasował do danej przestrzeni, choćby i bardzo podobał się kupującemu.

Pamiętajmy o tym, że źródło oświetlenia musi komponować się z wnętrzem, w którym docelowo ma się znaleźć. Dlatego o ile w salonie, w dużym holu, w restauracji czy w sali balowej hotelu pięknym i eleganckim elementem oświetlenia i aranżacji będzie duży żyrandol pokryty kryształami, o tyle w niewielkim domowym salonie, sypialni czy łazience nie powinien on być dłuższy niż 50 cm. Większe modele można z powodzeniem wieszać w salonach, ponieważ nie przytłoczą wnętrza i nie spowodują, że będzie ono się wydawało mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Podsumowanie

Ze względu na ogromny wybór lamp z kryształami można dobierać je do woli do różnego typu wnętrz mieszkalnych, restauracyjnych czy hotelowych. Dzięki nim można nadać pomieszczeniom niepowtarzalny charakter.

Ostatnio dodane artykuły