Data publikacji:

Makabryła 2016 wybrana!

Co roku organizowany jest konkurs na najbrzydszy architektoniczny wybryk w Polsce. Konkurencja jest mocna, a głosują internauci. To już po raz dziesiąty organizatorzy konkursu wybrali dziesięć najbrzydszych budynków, które powstały w poprzednim roku. Bryla.pl to serwis poświęcony architekturze Polski i nie tylko. Makabryła jest to antynagrody przyznawane rokrocznie przez internatów.

Do tej zdecydowanie nieprestiżowej nagrody w tym roku kandydowało 10 architektonicznych wybryków z całej Polski. W tegorocznym plebiscycie zagłosowało prawie 15 tysięcy osób. Zwycięzcę Makabryły 2016 wybrało ponad 25%. Oto zwycięzca oraz pozostali kandydaci konkursu.

1. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

(fot. centrumopatrznosci.pl)

Ponad 4000 głosujących zadecydowało, że to ten obiekt powinien otrzymać niechlubną nagrodę. Kościół ten został zaprezentowany pod koniec 2016 według projektu Wojciecha i Lecha Szymborskich. Całość kosztowała ponad 200 milionów złotych. Zdecydowanie nie warto było wydawać tych pieniędzy, tylko po to, aby zdobyć tytuł najbrzydszego budynku w Polsce.

2. Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu

(fot. torun.naszemiasto.pl)

Kolejny kościół w tym zestawieniu i kolejny nieudany projekt. Brzydki jest nie tylko z zewnątrz. Szpecą go również prymitywne witraże znajdujące się wewnątrz obiektu.

3. Nadbudowa zabytkowej kamienicy na rogu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu

(fot. miejscawewroclawiu.pl)

Konstrukcja ta od początku budziła wiele kontrowersji. W zamyśle nadbudówka miała pasować do otaczających ją biurowców, ale ostatecznie na stałe oszpeciła starą wrocławską kamienicę.

4. Przebudowa kawiarnii Fiore w Przemyślu

(fot. bryla.pl)

Przebudowy nie da się określić inaczej niż jednym słowem – kicz. Budynek ten będzie teraz szpecił centrum Przemyśla.


5. Posnania galeria handlowa

(fot. poznan.naszemiasto.pl)

Galerie handlowe genralnie uznawane są za szpecące miasto, ale czasami da się je zbudować w stylu nie budzącym kontrowersji. Niestety poznański moloch został uznany za brzydki i źle zagospodarowany.

6. Manhattan budynek mieszkalny w Warszawie

(fot. sztuka-architektury.pl)

7. Galeria na Krupówkach w Zakopanem

(fot. Tygodnik Podhalański)

8. DL Center Point w Częstochowie

(fot. e-biurowce.pl)

9. Przystanki autobusowe w Kielcach

(fot. radio.kielce.pl)

10. Antresola na Dworcu Centralnym w Warszawie

(fot. onet.pl)

Tekst
: Jakub Spiryn