Data publikacji:

Manicure hybrydowy — wady i zalety

Współczesny przemysł kosmetyczny rozwija się dynamicznie, oferując coraz to nowsze rozwiązania, mające odpowiadać zróżnicowanym potrzebom klientów salonów urody. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykonywania manicure'u w ostatnich latach okazuje się wykorzystywanie lakierów hybrydowych. Czy lakiery hybrydowe są dobre na tyle, by każda z pań oczekujących doskonałych paznokci mogła liczyć na skuteczność tej metody?

Na czym polega stosowanie lakierów hybrydowych?

Głównym założeniem tego sposobu wykonywania manicure'u jest stworzenie alternatywy dla tipsów oraz paznokci żelowych, które części kobiet kojarzą się z nienaturalnym efektem. Klasyczny manicure hybrydowy nie wiąże się z przedłużaniem płytki paznokciowej, a jedynie z nałożeniem na nią specyficznej w działaniu substancji.

Preparaty tego rodzaju stanowią połączenie tradycyjnego lakieru z elastycznym żelem, a do ich utwardzania dochodzi nie (jak w przypadku tradycyjnych lakierów) na skutek działania powietrza, lecz przy wykorzystaniu promieniowania UV.

Przygotowanie do wykonania zabiegu wygląda tak, jak w przypadku każdej innej metody manicure'u. Kosmetyczka przed nałożeniem lakierów hybrydowych usuwa skórki, piłuje oraz wygładza paznokieć oraz — co jest szczególnie istotne — dokładnie odtłuszcza jego powierzchnię.

Po wykonaniu tych czynności można przejść do nałożenia bazy pod lakier, która ma za zadanie przedłużyć jego trwałość, a także zapobiec powstawaniu przebarwień na płytce paznokciowej. W następnej kolejności dochodzi do utwardzenia bazy przez włożenie dłoni pod specjalną lampę emitującą promieniowanie UV na około dwóch minut.

Identycznie postępuje się z kolejnymi powłokami hybrydy: dwiema warstwami lakieru kolorowego oraz jednej warstwy tzw. top coatu, czyli lakieru nawierzchniowego. Tak pomalowane paznokcie na sam koniec zabiegu przeciera się ponowie wacikiem nasączonym preparatem odtłuszczającym, z kolei na wrażliwe okolice skórek nakładana jest nawilżająca oliwka.

Gdzie wykonać zabieg hybrydowy?

Współcześnie trudno o gabinet kosmetyczny, który nie miałby w swojej ofercie manicure'u hybrydowego. Zabieg ten dzięki swojemu nieskomplikowaniu coraz częściej wchodzi w zakres usług nawet najmniejszych salonów. Hybrydy cieszą się największą popularnością w okresie wiosenno-letnim, co sprawia, że w połączeniu z optymalnymi kosztami wykonania zabiegu (od 50 do 100 zł) kosmetyczki mogą cieszyć się stosunkowo wysokimi zyskami.

Minimalizacja użycia urządzeń kosmetycznych sprawia jednak, że coraz większą liczbę zabiegów można wykonywać w zaciszu domowym. Gotowe podstawowe zestawy do manicure'u hybrydowego, w których skład wchodzą lampa UV, lakiery oraz preparaty usuwające lakier, można nabyć w sklepach internetowych, hurtowniach kosmetycznych, a nawet w popularnych sieciowych drogeriach.

Wiele pań decyduje się także na korzystanie z usług manicurzystek pracujących w domach. Powodem wyboru takiego sposobu wykonania manicure'u jest zwykle polecenie przez osobę znajomą, która może poręczyć o jakości wykonywanych usług, najczęściej o wiele mniej kosztownych, niż ma to miejsce w profesjonalnych salonach.

Czy lakiery hybrydowe są dobre?

Jak każda z metod manicure'u, hybrydy mają plusy i minusy, które należy brać pod uwagę przed zdecydowaniem się na wykonanie zabiegu.

Wśród zalet lakierów utwardzanych przy użyciu promieni UV wyróżnia się przede wszystkim ich dużą trwałość. Lakiery hybrydowe nałożone w sposób prawidłowy mogą bez odprysków i rys utrzymać się na płytce paznokciowej nawet do trzech tygodni, co dla większości pań jest źródłem nieocenionego komfortu.

Dodatkowo hybryda cechuje się gładką, błyszczącą powierzchnią; jej nałożenie minimalizuje powstawanie smug i nierówności, co jest częstym problemem w przypadku stosowania standardowych lakierów. Wiele użytkowniczek hybrydowych lakierów wskazuje także na ich funkcję ochronną — wzmacniają płytkę paznokciową, redukując możliwość jej złamania.

Zabieg hybrydowy ma jednak „drugą stronę medalu”, z którą należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu. Najczęściej wskazywaną wadą tej metody jest szkodliwość procesu usuwania lakieru. Zwykle wykorzystuje się w tym celu preparaty zawierające substancje takie jak aceton, mogące osłabiać i wysuszać paznokieć.

Podczas ściągania hybrydy może także dojść do łuszczenia się i rozwarstwiania płytki, co niekoniecznie musi świadczyć o niedelikatności kosmetyczki — nierzadko zdarza się, że paznokcie po prostu okazują się wrażliwe na tego rodzaju ingerencję w ich strukturę.

Długotrwałość hybrydy z jednej strony może być jej wielką zaletą, z drugiej zaś może powodować pewne problemy. Choć nałożony lakier jest w stanie utrzymać się na paznokciach nawet do kilku tygodni, to naturalny odrost może skutkować nieestetycznym, zaniedbanym wyglądem.

Nad hybrydą powinny dokładnie zastanowić się także te panie, które lubią często zmieniać kolor paznokci — istnieje bowiem ryzyko, że lakier trwały przez tak długi okres może się im najzwyczajniej… znudzić.

Równie często nasuwającym się pytaniem jest to, czy lakiery hybrydowe są dobre dla portfela. Koszty wykonania zabiegu są, rzecz jasna, zróżnicowane w zależności od wyboru miejsca wykonania manicure'u, pewne jest jednak, że paznokcie hybrydowe to wydatek o wiele większy niż zakup tradycyjnego lakieru do paznokci.

Przeczytaj również, czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?

Jakie lakiery hybrydowe wybrać?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wykonanie zabiegu hybrydowego w salonie, czy chcesz spróbować swoich sił, zapoznanie się ze specyfiką lakierów pozwoli ci na uniknięcie ewentualnych rozczarowań. Najwygodniejszym narzędziem pozwalającym na sprawdzenie opinii o konkretnych markach jest, rzecz jasna, Internet — fora poświęcone kosmetyce pozwalają na zapoznanie się ze zdaniem użytkowniczek hybryd, co może stanowić cenną podpowiedź przy wyborze idealnego lakieru.

Kryteria, jakie lakiery hybrydowe powinny spełniać, to w pierwszej kolejności trwałość i pigmentacja. Hybryda po założeniu powinna utrzymywać się na paznokciu przez długi czas, w związku z czym inwestowanie w marki niemogące poszczycić się wytrzymałością preparatów jest zwyczajnie nieopłacalne.

Kolejnym, po trwałości, kryterium jest nienaganny wygląd lakieru, który musi być uzyskany przy nałożeniu minimalnej liczby warstw. Dobry lakier po nałożeniu i utwardzeniu dwóch warstw nie może mieć prześwitów i smug, powinien cechować się idealnie gładką powierzchnią, blaskiem i intensywnym kolorem.

Nabywając wiedzę, na jakie lakiery hybrydowe najlepiej się zdecydować, warto zwrócić uwagę także na ich „zachowanie” podczas ściągania. W kontakcie z preparatem usuwającym lakier powinien bez większych przeszkód łuszczyć się, delikatnie odchodząc od płytki paznokciowej w taki sposób, aby ograniczyć konieczność manualnego usuwania go za pomocą kopytka lub patyczka.

Po zasięgnięciu informacji na temat samych preparatów warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób i gdzie wykonać manicure hybrydowy. Każdy z wcześniej przytoczonych wariantów ma zarówno wady, jak i zalety. Korzystając z usług salonu kosmetycznego o dobrej renomie, możemy mieć gwarancję jakości wykonywanego zabiegu, co do którego możemy zgłosić ewentualną reklamację.

Jednocześnie jednak manicure w salonie jest o wiele kosztowniejszy niż odwiedziny u poleconej kosmetyczki wykonującej tego rodzaju zabiegi „dorywczo” w domu. W tym jednak przypadku musimy liczyć się z ryzykiem, że sprzęt i preparaty wykorzystywane przez manicurzystkę mogą okazać się gorszej jakości niż te salonowe, a do usługi wykonywanej „po znajomości” nie będzie można wnieść reklamacji.

Optymalnym rozwiązaniem dla miłośniczek hybryd okazuje się zakup własnych sprzętów i preparatów. Jest to rozwiązanie trafne, pod warunkiem że jesteś pewna swoich umiejętności kosmetycznych, a hybrydy goszczą na twoich paznokciach regularnie. W innym bowiem przypadku narażasz się na manicure wykonany nieprofesjonalnie oraz na niezwracające się koszty zakupu lampy i lakierów.

Jak widać, chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie, czy lakiery hybrydowe są dobre, należy brać pod uwagę wiele aspektów manicure'u z ich wykorzystaniem, a także indywidualne oczekiwania co do kryteriów, jakie lakiery hybrydowe powinny według ciebie spełniać. Pewne jest, że zabieg ten przypadnie do gustu zwłaszcza kobietom aktywnym, którym trudno znaleźć czas na codzienną kontrolę stanu paznokci, a którym jednocześnie zależy na nienagannym wyglądzie dłoni przez długi czas.

Podobne artykuły