Młodzieżowy pokój dla rodzeństwa


Urządzenie pokoju dla rodzeństwa, zwłaszcza dla brata i siostry, jest wyzwaniem, przed jakim staje wielu rodziców. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie dzieciom oddzielnych pokoi, ale nie zawsze warunki mieszkaniowe na to pozwalają. Często w jednym pomieszczeniu trzeba zmieścić obu nastolatków i zapewnić im przestrzeń do nauki, odpoczynku i rozwijania indywidualnych zainteresowań. Jak tego dokonać? Jak wyglądają modne i funkcjonalne pokoje młodzieżowe?

Jakie funkcje powinien spełniać pokój dla rodzeństwa?

Nastoletnie rodzeństwo — bracia, siostry lub brat z siostrą — musi mieć zapewnioną w pokoju strefę nauki, rozrywki i odpoczynku. W małych pokojach wyzwaniem dla rodziców będzie umieszczenie dwóch łóżek dla nastolatków. Na szczęście alternatywnym rozwiązaniem są łóżka piętrowe.  Zapewnią one pełnowymiarowe miejsce do spania dla rodzeństwa w wieku kilkunastu lat, a jednocześnie zaoszczędzą miejsce w ich pokoju.

Poza łóżkami w pokoju dla rodzeństwa muszą znaleźć się dwa biurka, przy których dzieci będą odrabiały lekcje, uczyły się czy korzystały z komputera, a także miejsce do przyjmowania gości i realizowania swoich pasji czy rozwijania zainteresowań. Jeśli dziecko uwielbia taniec i bierze udział w turniejach tanecznych, warto wygospodarować miejsce do ćwiczeń oraz półkę na trofea. Natomiast chłopiec wygrywający turnieje piłki nożnej będzie chciał mieć w swoim pokoju przestrzeń na plakaty ulubionych piłkarzy, medale czy też komplet piłek okolicznościowych z Mistrzostw Świata i Europy. 

Pokoje młodzieżowe z oddzielną przestrzenią dla lokatorów

Niezależnie od tego, jak silnie związane jest z sobą rodzeństwo, dzieci zawsze pragną odrobiny prywatności we własnym pokoju. Jeśli nie możemy im zapewnić oddzielnych pokoi, można w pewien sposób stworzyć dla każdego dziecka oddzielną przestrzeń tylko dla niego.

Odseparowanie dzieci od siebie zapewni ażurowy regał, parawan czy niska ścianka działowa. Podobną funkcję spełnią łóżka piętrowe — można zapewnić dzieciom w  pokoju dla rodzeństwa dwa kąciki z łóżkiem piętrowym, pod którym znajdzie się biurko i regały na książki. Każde będzie mogło wybrać swój indywidualny styl takiego kompleksowego mebla.

 Jeśli wymiary pokoju na to pozwalają, można ustawić dwa oddzielne łóżka w części dla jednego dziecka i drugiego. Podział ten ma szczególne znaczenie w pokojach młodzieżowych, w których mieszkają nastolatkowie mocno dbający o swoją prywatność.  

Dzieląc pokój na dwie strefy, można dać dzieciom wyraźnie oddzielną przestrzeń, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z rodzeństwem mieszanym lub gdy różnica wieku wynosi 5‒6 lub więcej lat. Rodzeństwo będzie mieszkało w jednym pokoju, lecz zachowa odrębność względem siebie, co pozwoli dzieciom skupić się na swoich obowiązkach szkolnych oraz własnych zainteresowaniach. 

Łóżka piętrowe uniwersalnym rozwiązaniem

Dzieci w wieku szkolnym lub gimnazjalnym są już na tyle duże, że spokojnie mogą spać na łóżkach piętrowych. Zwykle górna część łóżka wyposażona jest w barierkę ochronną, dzięki czemu nawet nastolatek, który nie sypia spokojnie i często zmienia pozycję snu, nie wypadnie z niego na podłogę i nie zrobi sobie krzywdy.

Mając niewiele miejsca w pomieszczeniu wygospodarowanym na pokój dla rodzeństwa, łóżka piętrowe są rozwiązaniem lepszym niż dwa oddzielne meble. Można także zastanowić się nad łóżkiem wysuwanym — na co dzień w pokoju stoi jedno łóżko o klasycznych wymiarach, lecz w godzinach nocnych można wysunąć z niego drugie, o takich samych wymiarach, choć nieco niższe. Na pewno pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce w pokojach młodzieżowych, choć tego rodzaju mebel nie sprawdzi się w pokojach brata i siostry.

Wówczas lepiej pozostać przy łóżkach piętrowych, zapewniających oddzielne, wygodne miejsce do spania. Jest to także prywatna przestrzeń dla każdego z dzieci, do której nikt nie będzie miał dostępu. Znacznie lepiej jest wykorzystać łóżka piętrowe niż jedno łóżko rozkładane, na którym dzieci zmuszone są do dzielenia z sobą materaca. Poza tym wielu rodziców mających syna i córkę może zastanawiać się nad tym, do kiedy dorastający chłopiec i dziewczynka mogą z sobą spać.

Być może lepiej od razu rozwiązać problem, kupując odpowiednie łóżka piętrowe. Dziś w sklepach oraz na zamówienie dostępne są łóżka w różnych stylach, także wyposażone w zjeżdżalnię czy linę umożliwiającą dostanie się na górny poziom i szybkie zeskoczenie na podłogę. Łóżko piętrowe zajmie dwa razy mniej miejsca niż dwa oddzielne łóżka czy choćby rozkładane tapczany dla rodzeństwa.

Jak pogodzić różne zainteresowania dzieci?

W jaki sposób urządzić pokój dla rodzeństwa, jeśli dzieci mają zupełnie inne zainteresowania? Z takim problemem zmagają się rodzice, którzy mają syna i córkę, a muszą ich umieścić w jednym pomieszczeniu. Tutaj pokój ponownie warto podzielić na strefę damską i męską. Nie musi to oznaczać, że pokój fizycznie zostanie pomalowany w połowie na różowo, a w połowie na niebiesko. Po prostu każde z dzieci będzie miało wpływ na urządzenie i zaaranżowanie swojej części wspólnej przestrzeni.

Pokoje młodzieżowe dla rodzeństwa odmiennej płci powinny być urządzane z czynnym udziałem obu lokatorów. Kwestie sporne należy rozwiązywać od razu, ponieważ później mogą stać się zarzewiem poważnego konfliktu. Pierwszym krokiem do wydzielenia przestrzeni dla syna i córki będzie pomalowanie pokoju na dwa kolory — wybrane przez nastolatków. Obie części mogą być podzielone otwartym regałem, co jest rozwiązaniem prostym i tanim.

Można także wybrać uniwersalny kolor ścian — szary, beżowy czy zielony, a do tego standardowe meble, lecz taki pokój dla rodzeństwa może wydawać się nastolatkom nudny i nijaki. Lepiej jest wypracować ze swoimi dziećmi konstruktywny kompromis — pokój nie będzie ani cały różowy, ani cały niebieski. Nie będą w nim królować baletnice czy gwiazdy muzyki pop obok smoków, gier komputerowych i akcesoriów piłkarskich. We wszystkim trzeba zachować umiar, a zwłaszcza przy urządzaniu pokoju młodzieżowego.

Meble i elementy dekoracyjne w obu częściach pokoju dla rodzeństwa mogą być wybrane indywidualnie przez dziecko spośród wskazanych przez rodziców propozycji. Powinny w pewnym stopniu pasować do siebie, aby pokój stanowił spójną całość. Rodzeństwo — nawet mieszane — dzięki udostępnieniu dwóch osobnych przestrzeni dla każdego z dzieci będzie mogło łatwiej dogadać się w wielu kwestiach związanych z mieszkaniem razem w jednym pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że dzieci, zwłaszcza w okresie dojrzewania, potrzebują prywatności i chcą jej bronić. Pokoje młodzieżowe zaaranżowane w ich stylu, nawet dzielone z rodzeństwem, będą dla nich oazą spokoju i miejscem, w którym mogą odpocząć, zrelaksować się, spotkać ze znajomymi czy grać w ulubione gry komputerowe lub słuchać muzyki. Trzeba od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci dzielenia się, tak aby w przyszłości w wieku lat kilkunastu były gotowe do dzielenia z sobą pokoju. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły