Modyfikacje ciała — nietypowe ozdoby

W dzisiejszych czasach ludzie szukający sposobów na podkreślenie swojej wyjątkowości nie mają łatwego zadania. Modyfikacja ciała, taka jak piercing, tatuaże, bujny zarost czy wymyślna fryzura, mogą już nie wystarczyć. Właśnie z tego powodu ludzie coraz śmielej decydują się na inne formy przyozdobienia swojego ciała. Jakkolwiek ekstremalnie by to zabrzmiało, blizny ozdobne zyskują na popularności, a amatorzy nietypowych ozdób w pogoni za kolejnymi bodźcami decydują się nawet na skaryfikację twarzy.

Modyfikacja ciała — znak nie tylko naszych czasów

„Nic tak nie wpływa na ducha, jak ciało”, powiedział kiedyś Witold Gombrowicz. Mimo że często nie jest to łatwe zadanie, człowiek o dużym samozaparciu i motywacji jest w stanie pracować nad swoim charakterem oraz zmienić swoje zachowanie i nawyki.

Zmiany te zachodzą zwykle po cichu, bez przyciągania atencji otoczenia. Inaczej wygląda sprawa zmian, które widoczne są na pierwszy rzut oka i często wzbudzają skrajne emocje — tak bywa z modyfikacjami ciała. 

Jak powszechnie wiadomo, celowe zmiany wyglądu ciała towarzyszą wszystkim kulturom od zarania dziejów. Przynależność etniczna, względy estetyczne lub religijne, chęć zaznaczenia swojej pozycji w społeczeństwie lub wywołanie tak skrajnych emocji, jak strach, od zawsze pchały ludzi do wymyślnego dekorowania swoich ciał.

Efektem podążania za tymi bodźcami są tatuaże, piercing, skaryfikacja twarzy, ozdobne blizny na różnych częściach ciała, a nawet tak ekstremalne modyfikacje, jak ostrzenie zębów czy wszczepianie podskórnych implantów.

O ile modyfikowanie ciała w kulturach innych niż zachodnioeuropejska najczęściej miało związek z rolą bądź statusem społecznym danej osoby, o tyle w naszym kręgu kulturowym wciąż jest często postrzegane jako niepotrzebna fanaberia.

Tatuaże i piercing wsiąknęły w popkulturę i z pewnością nie szokują już tak jak kiedyś, społeczna akceptacja tych dwóch najbardziej popularnych sposobów wyrażania siebie poprzez zmienianie swojego ciała nieuchronnie prowadzi do pojawiania się nowych, coraz bardziej egzotycznych sposobów.

Oprócz amatorów wspomnianej skaryfikacji znajdują się odważni chętni do tatuowania rogówki oka, wszczepiania implantów podskórnych czy rozszczepiania języka.

Skaryfikacja — cena wyjątkowości

Chyba każdy z nas nosi na swoim ciele jakieś blizny. Są one mimowolnymi pamiątkami najczęściej niezbyt przyjemnych wydarzeń. Jedni stosują preparaty, żeby się blizn pozbyć, inni noszą je z dumą i nie wstydzą się ich eksponowania. Przykładem może być światowej klasy piłkarz i obecny pomocnik Bayernu Monachium Frank Ribéry.

Wielokrotnie podkreślał on, że jest dumny ze swojej blizny na twarzy, będącej pamiątką po poważnym wypadku samochodowym, w którym Francuz uczestniczył, mając zaledwie dwa lata. Jak mówi, dorastanie z blizną na twarzy nie było łatwe, ale skutecznie ukształtowało jego tożsamość i charakter. 

W tym przypadku zrozumiałe jest, że ta niechciana i przypadkowa skaryfikacja twarzy została przez niego zmieniona w symbol siły i wytrwałości. Czy o takim samym znaczeniu możemy mówić w przypadku blizn będących wynikiem poddania się celowemu zabiegowi skaryfikacji?

Ceną za uzyskanie blizny ozdobnej może być spotkanie się ze ścianą niezrozumienia wśród społeczeństwa. Zwłaszcza osoby, które decydują się na skaryfikację twarzy, muszą liczyć się z nieprzychylnymi spojrzeniami osób postronnych. Należy pamiętać, że tak jak w przypadku tatuaży należy być osobą pełnoletnią, jeżeli wymarzyła nam się skaryfikacja. Studio odmówi zabiegu osobie niepełnoletniej.

Skaryfikacja — studio i wykwalifikowany personel

Czym jest zabieg skaryfikacji? To nic innego jak procedura usunięcia warstwy skóry za pomocą jej wycinania, wypalania lub odmrażania, tak aby martwe tkanki pod wpływem procesu gojenia wypełniły się tkanką bliznowatą, ułożoną w ustalony wcześniej wzór.

Sam zabieg wykonywania blizn ozdobnych, mimo że jest dla organizmu wysoce inwazyjny, przeprowadzany jest przez wykwalifikowany personel w kontrolowanych warunkach. Często stosowany jest jako oryginalna alternatywa tatuażu.

Taka modyfikacja ciała, choć wciąż bardzo niszowa, przebiła się do świadomości społecznej dzięki kilku barwnym przypadkom wśród gwiazd popkultury.

Blizny ozdobne — recepta na zbudowanie wizerunku


Żyjemy w czasach, kiedy nawet najbardziej wymyślne i szokujące fanaberie można usprawiedliwić działaniami artystycznymi. Znany polski raper — Popek, członek grupy muzycznej Gang Albanii, szokował fanów polskiej sceny hip-hopowej budowaniem swojego wizerunku przez stopniowe zmienianie swojego ciała.

 Jednym z kroków w dążeniu do osiągnięcia swoich celów była właśnie skaryfikacja twarzy, wykonana w studiu skaryfikacyjnym w Wielkiej Brytanii. Media internetowe szybko podchwyciły temat, rozpoczynając dyskusję nad wartościami przekazywanymi fanom przez dzisiejszych idoli.

Mimo że większość społeczeństwa nie aprobuje takich metod zyskiwania popularności i bezpośredniego wpływu tak odważnych zabiegów wizerunkowych na młodzież, która jest głównym odbiorcą muzyki artysty, nie można odmówić raperowi konsekwencji w dążeniu do swych celów.

Człowiekowi obecnemu w popkulturze od wielu lat, na którego image składa się nie tylko tworzona przez niego muzyka, lecz także wygląd i który „żyje” z promowania siebie i swojej twórczości, o wiele łatwiej jest poradzić sobie z presją społeczną niż świeżo upieczonemu osiemnastolatkowi, który pod wpływem nagłego impulsu stwierdzi, że skaryfikacja twarzy jest mu niezbędna do życia i pomoże osiągnąć wyznaczone cele i marzenia.

Pamiętajmy, że głupią decyzję podjąć jest nietrudno, a z efektami trzeba będzie mierzyć się przez całe życie. Nikomu nie życzę chwili refleksji w dorosłym życiu: „Skaryfikacja? Cena za chwilę popularności była zbyt duża”.

Skaryfikacja — cena zabiegu w studiu skaryfikacyjnym

Dla tych chętnych, którzy nie są do końca pewni swojej decyzji, wiele wątpliwości może rozwiać wizyta w profesjonalnym studiu skaryfikacyjnym. Zabiegi te często wykonywane są także jako dodatkowa usługa w studiach tatuażu. Pracujący tam wykwalifikowany personel z pewnością wyjaśni nam wszelkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem procedury i ewentualnymi skutkami ubocznymi.

 Z pewnością żaden artysta zajmujący się bliznami ozdobnymi nie będzie nakłaniał osoby niezdecydowanej do poddania się zabiegowi. Rozmowa nic nie kosztuje, a może wyjaśnić sporo kwestii.

Ceny zabiegu skaryfikacji w najprostszych przypadkach zaczynają się w granicach 200 zł, czyli kosztuje to mniej więcej tyle, ile wykonanie małego tatuażu. Pamiętajmy, że ze względu na inwazyjność samego zabiegu taka modyfikacja ciała powinna być wykonywana jedynie przez osoby wykwalifikowane i mające popartą doświadczeniem wiedzę w tej dziedzinie.

Szczytem nieodpowiedzialności byłoby wykonanie nawet próbnego zabiegu w warunkach domowych. Tego typu procedury to nie zabawa i jeżeli zostaną wykonane w nieodpowiednich warunkach, mogą przyczynić się do poważnych uszczerbków na zdrowiu, a w ekstremalnych przypadkach — nawet do utraty życia.

Podsumowując powyższe myśli, jest jeden wniosek, jaki się nasuwa: skaryfikacja — cena za wyjątkowość może okazać się zbyt wysoka, dlatego warto trzy razy zastanowić się, zanim się na to zdecydujecie.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły