Data modyfikacji:

Monitoring - bezpieczeństwo domu

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zaczyna dbać o bezpieczeństwo własnego domu i rodziny. Jest to podyktowane faktem, że obecnie sporo jest włamań oraz kradzieży. Dlatego warto się zabezpieczyć, by nie zdarzały się takie sytuacje. Zwykle sam fakt, że gdzieś są kamery powoduje, że włamań jest sporo mniej. Zdarza się jednak, iż ludzie, którzy się włamują, nie boja się kamer. W takiej sytuacji dobrze jest mieć dobry monitoring, który w razie potrzeby będzie doskonałym dowodem w ewentualnej sprawie sadowej. Dobrze dobrany jest nie tylko materiałem dla ewentualnych spraw sądowych, ale też dobrym zabezpieczeniem. Dlatego warto się zastanowić, jakie urządzenia dobrać, żeby rzeczywiście dom i podwórko były zabezpieczone. 

Jak wybrać urządzenia monitoringu?

Przede wszystkim należy się zastanowić, w jaki sposób ów monitoring ma chronić otoczenie przed niechcianymi gośćmi. Jeśli chcemy tylko wystraszyć potencjalnych włamywaczy i nie chcemy za wiele inwestować, wówczas można sięgnąć po atrapy kamer, które skutecznie odstraszą potencjalne zagrożenie. To jednak nie będzie dobre wyjście, jeśli dana osoba chce, żeby dom faktycznie był chroniony. Dobrze ochroniony budynek musi mieć nie tylko działające kamery, ale tez odpowiednie wyposażenie do nagrywania. To niezbędne, jeśli chcemy, żeby w razie potrzeby obraz z kamery był dowodem w sprawie lub chcemy prześledzić, co się wydarzyło w danym momencie. Najlepsze kamery są takie, które działają cały czas i nagrywają obraz. Są oczywiście też urządzenia reagujące na ruch, jednak one nie spełniają takiej roli jak powinny.

Wyposażenie całego monitoringu:

Kamery – muszą być odpowiedniej jakości, ponieważ tylko wyraźny obraz będzie rzeczywiście skuteczny w ochronie własnego domu. Ilość kamer zależy od tego, w jakich miejscach będą one umiejscowione. Przed rozpoczęciem kompletowania zestawu, należy ustalić, jak duży zakres ma być podglądany. Jeśli podwórko jest proste i z jednego miejsca widać całość, wówczas na podwórku może być jedna lub dwie kamery. Jeśli jednak są zasłonięte miejsca, a widok ma być w każdym kącie, wówczas kamer musi być więcej, by rzeczywiście uchwycić obraz z całego podwórka. To samo dotyczy sytuacji, gdy jest monitoring w domu. W każdym miejscu, który ma być kontrolowany powinny być kamery, chyba, że jest dobra widoczność kilku miejsc z jednego punktu. Odpowiednia ostrość obrazu z kamery pozwala nie tylko na sprawdzenie, że ktoś chodzi po podwórku, ale też spokojnie zidentyfikuje twarz osoby widocznej na ekranie. To wszystko jest bardzo istotne, Dlatego warto wcześniej sprecyzować, co ma być widoczne na ekranie i jak szeroki zakres ma mieć obraz z kamery.
Rejestrator – to urządzenie, które jest wymagane, gdy obraz z kamery ma być nagrywany. Wybór rodzaju rejestratora zależy od ilości kamer, które mają być zastosowane. Rejestrator może być cztero-, ośmio- lub 16 - kanałowy. Jeśli to ma być monitoring domu i otoczenia, wówczas najbardziej przydatne są pierwsze dwa. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu, jako monitoring domu cena jednak wyraźnie kształtuje się różnie, w zależności od jakości sprzętu. Rejestrator bowiem powinien mieć odpowiednie cechy, żeby spełniał swoją rolę. Wyróżnia się dwa typy rejestratorów. Podstawowy oraz profesjonalny. Rejestrator podstawowy będzie miał odpowiednio wysoką rozdzielczość oraz prędkość nagrywania. Są one bardzo ważne, ponieważ właściwa rozdzielczość powoduje, że widać naprawdę bardzo dużo szczegółów, zaś prędkość nagrywania sprawia, iż wszystkie elementy, które wychwyciła kamera, są nagrane. 

Dodatkową zaletą jest kompresja, która pozwala na archiwizowanie nagrań, które w późniejszym okresie często bardzo się przydają. Archiwizacja danych jest wyjątkowo potrzebna, ponieważ każdy obraz ma jakąś wielkość a dysk, na którym się go zapisuje, posiada oczywiście ograniczoną pojemność. Dlatego zarchiwizowanie wcześniejszych nagrań jest szalenie istotne i dla sprzętu i dla samego użytkownika. 

W profesjonalnej wersji, w rejestratorze są jeszcze funkcje analizy obrazu, podglądu przez sieć, dostępności aplikacji na telefon komórkowy oraz wejścia i wyjścia alarmowe. Oczywiście są to elementy z dodatkowymi kosztami, dlatego, jeśli chcemy mieć monitoring domu przez internet żeby śledzić, wówczas trzeba zakupić wersję profesjonalną rejestratora. Jeśli ktoś chce tylko sprawdzać w sieci, co się dzieje, wówczas wystarczy co jakiś czas wejść i zobaczyć. Warto jednak zainteresować się aplikacją na telefon komórkowy. W taki sposób można na bieżąco sprawdzać, co się dzieje, będąc nawet w kawiarni czy idąc na spacer. To bardzo dobre rozwiązania, jednak odpowiednio więcej kosztują. 

Oprócz kamer oraz rejestratora, do pełnego zestawu potrzebny jest równie odpowiedniej jakości monitor, żeby można było wiele rzeczy podglądać, oraz właściwe okablowanie, które będzie łączyć poszczególne elementy oraz dopasowane oprogramowanie. Można mieć nie tyle monitor co laptopa, którego każdy może zabrać ze sobą i zamiast podglądać przykładowo przez telefon, którego wyświetlacz jest zdecydowanie mniejszy, to kontrolować przez internet, co się dzieje w monitorowanym miejscu.

Czy warto instalować monitoring?

Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie warto inwestować w monitoring, bo przecież to są dość duże koszty. Należy w takiej sytuacji się zastanowić, w jakim zakresie ma on pomóc w bezpieczeństwie domu i jak bardzo jest potrzeby. Są to koszty dość wysokie, żeby mieć dobrej jakości urządzenie, dlatego tylko przy wyraźnym powodzie, ludzie decydują się na jego zainstalowanie. Z reguły tego rodzaju zabezpieczenia są zakupywane przez dość majętne osoby, które mają piękny dom i tym zdradzają reszcie świata, że jest tam co ukraść. Dlatego na ogół w taki sposób się zabezpieczają. 

Nie jest nowością też instalowanie monitoringu w miejscach, gdzie dom jest co prawda zupełnie normalny, ale okolica niezbyt bezpieczna. Dla pewności, żeby się dowiedzieć, kto krąży nieraz po ogrodzie, warto mieć własny monitoring. Tak dla bezpieczeństwa swojego oraz rodziny. Często bywa tak, że ktoś się włamuje i grozi rodzinie. W takiej sytuacji, nierzadko w przypadku wezwania policji są dwie wersje, zawsze wykluczające się. Nagranie z monitoringu jest w tym przypadku dowodem, ponieważ na nagraniu widać często zdarzenie. 

Z reguły monitoring instalowany jest w firmach oraz szkołach czy przedszkolach. Bez wątpienia jest on w pewnym sensie bezpieczeństwem, ponieważ co prawda nie udaremni kradzieży czy próby skrzywdzenia dziecka, jednak winny nie będzie całkowicie bezkarny, ponieważ kamera wychwyci i zidentyfikuje sprawcę. Między innymi z tego powodu cieszy się on dość dużą popularnością, nawet w prywatnych domach. 

Każdy dba o bezpieczeństwo swojego majątku oraz rodziny a w tym przypadku jest to jeden z nielicznych sposobów, by przynajmniej ograniczyć zagrożenia. Na ogół już sama informacja, że budynek jest monitorowany powoduje, iż wielu przestępców wycofa się z włamania. W innym przypadku, będą zidentyfikowani.

Przeczytaj również

kuchnia

Kuchnia w stylu paryskim – jak urządzić kuchnię w stylu paryskim?

2022-08-11
Marzy ci się kuchnia w stylu paryskim? Białe kafelki, eleganckie meble, tradycyjna zastawa i sprzęty o wyglądzie retro – oto najważniejsze cechy kuchni znad Sekwany. Sprawdzamy, co jeszcze powinno się znaleźć w paryskiej kuchni i podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalne i harmonijne wnętrze.
kuchnia

Szara kuchnia z drewnem – jak urządzić szarą kuchnię z drewnem?

2022-08-10
Szare kolory we wnętrzach biją w ostatnim czasie rekordy popularności. Ma to związek z uniwersalnością tej szczególnej grupy barw, która może być wykorzystywana jako baza do zaaranżowania przestrzeni o stylistycznym zróżnicowaniu. Szarości kochają zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i przepychu. Wystarczy odpowiednie dopasowanie innych dodatków, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Doskonałym dopełnieniem szarych tonów staną się oczywiście drewniane akcenty, których nie może zabraknąć między innymi w kuchni. W poniższym artykule podpowiadamy więc, jak urządzić szarą kuchnię z drewnem tak, by była przytulna, funkcjonalna i stylowa – zachęcamy do lektury!
kuchnia

Kuchnia w stylu retro - jak urządzić kuchnię w stylu retro?

2022-08-09
Marzysz o kuchni w stylu retro, przywodzącą na myśl klimat, który tak dobrze pamiętasz z dzieciństwa? Sprawdź, jak efektywnie urządzić przestrzeń jednego z najważniejszych miejsc w domu tak, by aranżacja nawiązywała do estetyki dawnych lat! Jakie meble muszą się znaleźć w kuchni inspirowanej latami 50.? Dlaczego nie warto zbagatelizować roli odpowiedniej kolorystyki? Które z dodatków sprawią, że twoją kuchnię będzie można nazwać „wnętrzem z duszą”? Najważniejsze wskazówki zabraliśmy poniżej – zapraszamy do lektury i aranżacyjnej zabawy!
pokój

Pokój młodzieżowy w stylu loftowym – jak urządzić pokój loftowy?

2022-08-07
Zmiana codziennego otoczenia to dobry sposób na symboliczne wejście w nowy etap. Kiedy twoje dziecko dorasta i staje się nastolatkiem, możesz pomóc mu zadbać o osobistą przestrzeń. Spróbujcie wspólnie urządzić pokój młodzieżowy w stylu loftowym, w którym młody dorosły będzie mógł czuć się naprawdę sobą. Jak to zrobić?