Data modyfikacji:

Monopoly Przyjaciele, Reprezentacja Polski PZPN czy Avengers. Oto najciekawsze edycje kultowej gry planszowejMonopoly to przełomowa planszówka, która zadebiutowała w 1904 roku pod nazwą Landlord’s Game. Po trzydziestu jeden latach, za sprawą Charlesa Darrowa, usprawniony produkt pod zmienioną trafił do szerszej dystrybucji i od ponad osiemdziesięciu lat daje radość kolejnym pokoleniom. Przyjrzyjmy się, jakie najciekawsze wariacje tej popularnej gry strategicznej znajdziemy obecnie w sprzedaży.

1. Monopoly: Przyjaciele


Sitcom „Przyjaciele” emitowany w latach 1994-2004 to bardzo ważne dzieło dla kultury popularnej. Miliony widzów z całego świata przez dziesięć lat śledziło losy tytułowych przyjaciół, którzy dostarczali nam zarówno masę wzruszeń, jak i powodów do śmiechu. Wydanie Monopoly poświęcone serialowi, to prawdziwa gratka dla jego wiernych fanów. Twórcy zadbali o to, żeby jak najwięcej detali przypominało o najbardziej pamiętnych scenach i wydarzeniach z życia Rose’a, Rachel, Chandlera, Monici, Joey'a oraz Phoebe. Nawet pionki zostały dostosowane do charakterów postaci, dzięki czemu będziemy mogli grać figurką dinozaura, kartonem od pizzy, czapką kucharską lub gitarą. Domki i hotele zostały zastąpione obowiązkowymi kubkami kawy oraz kanapami, natomiast zamiast kart Szansy i Kasy Społecznej mamy Mieszkania nr 19 i 20. Oczywiście nie zabrakło również Central Perks, czyli najważniejszego miejsca w życiu bohaterów serialu.

2. Monopoly: Ultra Banking

W większości edycji Monopoly za wszystkie dokonane transakcje lub inne czynności wynikające z zasad gry płacimy dolarami, które otrzymujemy na początku rozgrywki od bankiera. Edycja Ultra Banking wywraca tę zasadę do góry nogami, ponieważ zamiast fizycznych banknotów, nasze pieniądze przetrzymujemy na koncie, a płatności uiszczamy za pomocą karty. Mogłoby się wydawać, że jest to mały szczegół, ale tak naprawdę ma ogromny wpływ na przebieg gry i sposób zarządzania zasobami. Poza tym, Ultra Banking wprowadza kilka pomniejszych zmian – rezygnuje z kart Szans i Kasy Społecznej na rzecz Wydarzeń oraz wprowadza pole Lokalizacja, umożliwiające przetransportowane się na dowolne miejsca na planszy. Oczywiście, wcześniej należy zrobić przelew, ponieważ w Monopoly nigdy nie ma nic za darmo, bez względu na to, w jaki sposób pozbywamy się kasy.

3. Monopoly: Reprezentacja Polski PZPN

To wydanie jest idealną propozycją dla zagorzałych fanów piłki nożnej, którzy dodatkowo z niecierpliwością wyczekują tegorocznych mistrzostwa świata w Rosji. Edycja Reprezentacja Polski PZPN w stu procentach poświęca uwagę naszej kadrze narodowej, prezentując to, co mamy w niej najlepsze, czyli piłkarzy. Pola miejscowości zostały zastąpione najważniejszymi rodzimymi zawodnikami, którzy w ostatnim czasie przyczynili się do osiągnięcia dobrych wyników na boisku. Ponadto, będziemy mogli wykupić najważniejsze polskie stadiony, a także zdobyć miejsce w loży VIP. Domki i hotele zostały zastąpione przez trybuny oraz stadiony, natomiast karty Szans i Kasy Społecznej ustąpiły miejsca Zawodnikom i Kibicom. Żeby jeszcze bardziej poczuć piłkarski klimat, pionki przedstawiają m.in. bramkę, puchar lub gwizdek sędziego.

4. Monopoly: Avengers


Film „Avengers: Wojna bez granic” cieszy się obecnie ogromną popularnością w kinach, dlatego dla podtrzymania emocji, warto zaopatrzyć się w specjalne wydanie Monopoly, które w bardzo umiejętny sposób wykorzystuje superbohaterskie motywy. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że Monopoly: "Avengers" pod wieloma względami odbiega od założeń oryginału. Zadanie graczy nie polega na kupowaniu kolejnych lokalizacji, ale na odbijaniu ich z rąk złoczyńców. W tym celu, na początku gry wybieramy jedną z sześciu dostępnych postaci, która w trakcie zabawy ma możliwość skorzystania z unikatowych zdolności. Przykładowo, Thor może ponowić rzut kostkami, a Kapitan Ameryka zawetować decyzję innego gracza. Warto także zaznaczyć, że plansza nie jest już prostokątna, a okrągła i posiada znacznie mniej pól niż w pierwowzorze. Decyzja ta zaowocowała szybszym tempem rozgrywki oraz jeszcze bardziej taktycznym podejściem do planowania kolejnych ruchów.

5. Monopoly: Junior


Klasyczne Monopoly skierowane jest przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Dzieci dosyć szybko mogą poczuć znużenie wynikające ze złożoności rozgrywki, a duża liczba małych elementów wiąże się z pokusą umieszczenia ich w nosie lub przełyku. Edycja Junior została dostosowana do potrzeb najmłodszych, dostosowując rozgrywkę do ich wieku i zainteresowań. Podstawowe zasady gry zostały zachowane, ale całość jest o wiele bardziej przystępna oraz kolorowa. Gracze otrzymują urocze pionki, a zamiast kart własności, dysponują specjalnymi żetonami, które następnie rozkładają na wykupionych przez nich polach. Plansza została również odpowiednio zmniejszona, żeby rozgrywka była szybsza i wymagała mniejszego kombinowania przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Młodsi gracze powinni być zachwyceni, a przy okazji, mogą nauczyć się zarządzać pieniędzmi o niskich nominałach.

6. Monopoly: PRL


Monopoly doczekało się także unikatowego wydania nawiązującego do ustroju politycznego, jaki panował w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 1952-1989. Edycja PRL to laurka dla tamtych czasów, co widać chociażby po projekcie planszy, na której umieszczono archiwalne zdjęcia. Zasady rozgrywki w ogóle nie odbiegają od oryginału, co można uznać jednocześnie za zaletę i wadę. Plusem tego wydania jest z pewnością sentymentalna podróż dla starszych graczy, pamiętających ciągnące się w nieskończoność kolejki do Peweksu, bądź kupowanie walut u cinkciarzy. Karty Kasy Społecznej i Szans zostały zastąpione przez karty Rozrywki oraz Społeczne, a ich treść została odpowiednio dopasowana do klimatu tego wydania. Natomiast, nieruchomości jakie możemy kupować nie są już miastami, a konkretnymi miejscami charakterystycznymi dla okresu „komuny”.

7. Monopoly: Jackpot


Na pierwszy rzut oka edycja Jackpot wydaje się być kompletnie innym produktem. Wbrew pozorom, wprowadzone zmiany nie są tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe zasady rozgrywki nie zostały naruszone, różni się jedynie droga do osiągnięcia celu. Duża w tym zasługa ruletki umieszczonej na środku okrągłej planszy. Po wyrzuceni odpowiedniego symbolu na kostce, musimy zakręcić wskaźnikiem Szansy, który wylosuje nam atrakcyjny bonus lub sprawi, że będziemy zmuszeni do oddania bankowi (lub innemu graczowi) sporej części posiadanej gotówki. Dzięki temu rozwiązaniu, Monopoly zyskało na większej losowości i nieprzewidywalności. Gra w ruletkę bywa brutalna, o czym wielokrotnie przekonacie się grając w wydanie Jackpot.
monopoly gra

Monopoly. Najpopularniejsza gra na świecie - zasady, karty, instrukcja i historia

2021-01-15
Nie znam osoby zainteresowanej grami planszowymi, która nigdy w życiu nie miałaby do czynienia z kultowym Monopoly. Nawet osoby, których nie do końca kręci ta forma rozrywki, z pewnością zetknęły się z dziełem Charlesa Darrowa. A jeśli nie, to najwyższa pora żeby nadrobić zaległości! Sprawdźcie, jaka jest geneza powstania Monopoly oraz na czym polega rozgrywka.
brydż

Brydż - zasady gry w brydża towarzyskiego

2020-12-11
Brydż to jedna z najpopularniejszych karcianych gier towarzyskich z powodzeniem uprawianych na całym świecie. W przeciwieństwie do wielu innych typów karcianych zabaw, ze względu na prestiż, jakim się cieszy oraz model rozgrywki, brydż otacza jednak pewna mgła tajemnicy i nieprzystępności. Podsumowujemy pokrótce najważniejsze zasady brydża, przedstawiając również informacje o tym, co potrzebne jest do rozpoczęcia gry.
gry planszowe dla 4 latka

Najlepsze gry planszowe dla 4-latka

2020-12-07
Szukacie nowych form rozrywki dla waszych pociech? Dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu jest zagranie w planszówki, które nie tylko zapewniają masę frajdy, ale także oferują wartości edukacyjne. W tym zestawieniu przyjrzałem się najciekawszych grom planszowym dla 4-latka.
Najlepsze imprezowe gry. Planszowe i karciane gry dla kilku osób

Najlepsze imprezowe gry. Planszowe i karciane gry dla kilku osób

2020-11-23
Szukacie sposobu na umilenie sobie spotkania ze znajomymi? W takim razie powinniście spróbować z grami imprezowymi, które rozkręcą każdą nudną domówkę. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom na imprezę dla kilku osób. Dobra zabawa gwarantowana!
Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci. Ranking najlepszych

2020-11-23
Szukasz ciekawego i kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu przez twoje dzieci? Zamiast bezproduktywnych „pożeraczy czasu” w postaci telewizora lub table...
planszówka

Jakie gry planszowe w Black Friday?

2020-11-22
Jesteś fanem gier planszowych? Dobrze się składa! Black Friday to świetna okazja do tego, żeby zaopatrzyć się w najlepsze gry przecenione nawet o kilkadziesiąt procent. Przeczytaj nasz artykuł i odkryj najpopularniejsze gry planszowe Black Friday 2020.