Data modyfikacji:

Monopoly Przyjaciele, Reprezentacja Polski PZPN czy Avengers. Oto najciekawsze edycje kultowej gry planszowejMonopoly to przełomowa planszówka, która zadebiutowała w 1904 roku pod nazwą Landlord’s Game. Po trzydziestu jeden latach, za sprawą Charlesa Darrowa, usprawniony produkt pod zmienioną trafił do szerszej dystrybucji i od ponad osiemdziesięciu lat daje radość kolejnym pokoleniom. Przyjrzyjmy się, jakie najciekawsze wariacje tej popularnej gry strategicznej znajdziemy obecnie w sprzedaży.

1. Monopoly: Przyjaciele


Sitcom „Przyjaciele” emitowany w latach 1994-2004 to bardzo ważne dzieło dla kultury popularnej. Miliony widzów z całego świata przez dziesięć lat śledziło losy tytułowych przyjaciół, którzy dostarczali nam zarówno masę wzruszeń, jak i powodów do śmiechu. Wydanie Monopoly poświęcone serialowi, to prawdziwa gratka dla jego wiernych fanów. Twórcy zadbali o to, żeby jak najwięcej detali przypominało o najbardziej pamiętnych scenach i wydarzeniach z życia Rose’a, Rachel, Chandlera, Monici, Joey'a oraz Phoebe. Nawet pionki zostały dostosowane do charakterów postaci, dzięki czemu będziemy mogli grać figurką dinozaura, kartonem od pizzy, czapką kucharską lub gitarą. Domki i hotele zostały zastąpione obowiązkowymi kubkami kawy oraz kanapami, natomiast zamiast kart Szansy i Kasy Społecznej mamy Mieszkania nr 19 i 20. Oczywiście nie zabrakło również Central Perks, czyli najważniejszego miejsca w życiu bohaterów serialu.

2. Monopoly: Ultra Banking

W większości edycji Monopoly za wszystkie dokonane transakcje lub inne czynności wynikające z zasad gry płacimy dolarami, które otrzymujemy na początku rozgrywki od bankiera. Edycja Ultra Banking wywraca tę zasadę do góry nogami, ponieważ zamiast fizycznych banknotów, nasze pieniądze przetrzymujemy na koncie, a płatności uiszczamy za pomocą karty. Mogłoby się wydawać, że jest to mały szczegół, ale tak naprawdę ma ogromny wpływ na przebieg gry i sposób zarządzania zasobami. Poza tym, Ultra Banking wprowadza kilka pomniejszych zmian – rezygnuje z kart Szans i Kasy Społecznej na rzecz Wydarzeń oraz wprowadza pole Lokalizacja, umożliwiające przetransportowane się na dowolne miejsca na planszy. Oczywiście, wcześniej należy zrobić przelew, ponieważ w Monopoly nigdy nie ma nic za darmo, bez względu na to, w jaki sposób pozbywamy się kasy.

3. Monopoly: Reprezentacja Polski PZPN

To wydanie jest idealną propozycją dla zagorzałych fanów piłki nożnej, którzy dodatkowo z niecierpliwością wyczekują tegorocznych mistrzostwa świata w Rosji. Edycja Reprezentacja Polski PZPN w stu procentach poświęca uwagę naszej kadrze narodowej, prezentując to, co mamy w niej najlepsze, czyli piłkarzy. Pola miejscowości zostały zastąpione najważniejszymi rodzimymi zawodnikami, którzy w ostatnim czasie przyczynili się do osiągnięcia dobrych wyników na boisku. Ponadto, będziemy mogli wykupić najważniejsze polskie stadiony, a także zdobyć miejsce w loży VIP. Domki i hotele zostały zastąpione przez trybuny oraz stadiony, natomiast karty Szans i Kasy Społecznej ustąpiły miejsca Zawodnikom i Kibicom. Żeby jeszcze bardziej poczuć piłkarski klimat, pionki przedstawiają m.in. bramkę, puchar lub gwizdek sędziego.

4. Monopoly: Avengers


Film „Avengers: Wojna bez granic” cieszy się obecnie ogromną popularnością w kinach, dlatego dla podtrzymania emocji, warto zaopatrzyć się w specjalne wydanie Monopoly, które w bardzo umiejętny sposób wykorzystuje superbohaterskie motywy. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że Monopoly: "Avengers" pod wieloma względami odbiega od założeń oryginału. Zadanie graczy nie polega na kupowaniu kolejnych lokalizacji, ale na odbijaniu ich z rąk złoczyńców. W tym celu, na początku gry wybieramy jedną z sześciu dostępnych postaci, która w trakcie zabawy ma możliwość skorzystania z unikatowych zdolności. Przykładowo, Thor może ponowić rzut kostkami, a Kapitan Ameryka zawetować decyzję innego gracza. Warto także zaznaczyć, że plansza nie jest już prostokątna, a okrągła i posiada znacznie mniej pól niż w pierwowzorze. Decyzja ta zaowocowała szybszym tempem rozgrywki oraz jeszcze bardziej taktycznym podejściem do planowania kolejnych ruchów.

5. Monopoly: Junior


Klasyczne Monopoly skierowane jest przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Dzieci dosyć szybko mogą poczuć znużenie wynikające ze złożoności rozgrywki, a duża liczba małych elementów wiąże się z pokusą umieszczenia ich w nosie lub przełyku. Edycja Junior została dostosowana do potrzeb najmłodszych, dostosowując rozgrywkę do ich wieku i zainteresowań. Podstawowe zasady gry zostały zachowane, ale całość jest o wiele bardziej przystępna oraz kolorowa. Gracze otrzymują urocze pionki, a zamiast kart własności, dysponują specjalnymi żetonami, które następnie rozkładają na wykupionych przez nich polach. Plansza została również odpowiednio zmniejszona, żeby rozgrywka była szybsza i wymagała mniejszego kombinowania przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Młodsi gracze powinni być zachwyceni, a przy okazji, mogą nauczyć się zarządzać pieniędzmi o niskich nominałach.

6. Monopoly: PRL


Monopoly doczekało się także unikatowego wydania nawiązującego do ustroju politycznego, jaki panował w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 1952-1989. Edycja PRL to laurka dla tamtych czasów, co widać chociażby po projekcie planszy, na której umieszczono archiwalne zdjęcia. Zasady rozgrywki w ogóle nie odbiegają od oryginału, co można uznać jednocześnie za zaletę i wadę. Plusem tego wydania jest z pewnością sentymentalna podróż dla starszych graczy, pamiętających ciągnące się w nieskończoność kolejki do Peweksu, bądź kupowanie walut u cinkciarzy. Karty Kasy Społecznej i Szans zostały zastąpione przez karty Rozrywki oraz Społeczne, a ich treść została odpowiednio dopasowana do klimatu tego wydania. Natomiast, nieruchomości jakie możemy kupować nie są już miastami, a konkretnymi miejscami charakterystycznymi dla okresu „komuny”.

7. Monopoly: Jackpot


Na pierwszy rzut oka edycja Jackpot wydaje się być kompletnie innym produktem. Wbrew pozorom, wprowadzone zmiany nie są tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe zasady rozgrywki nie zostały naruszone, różni się jedynie droga do osiągnięcia celu. Duża w tym zasługa ruletki umieszczonej na środku okrągłej planszy. Po wyrzuceni odpowiedniego symbolu na kostce, musimy zakręcić wskaźnikiem Szansy, który wylosuje nam atrakcyjny bonus lub sprawi, że będziemy zmuszeni do oddania bankowi (lub innemu graczowi) sporej części posiadanej gotówki. Dzięki temu rozwiązaniu, Monopoly zyskało na większej losowości i nieprzewidywalności. Gra w ruletkę bywa brutalna, o czym wielokrotnie przekonacie się grając w wydanie Jackpot.
magic the gathering

Magic: The Gathering. Karty, zasady i poradnik

2020-08-07
Magic: The Gathering to licząca sobie ponad trzydzieści lat kolekcjonerska karcianka, która wymaga od uczestników zabawy planowania i strategicznego myślenia. Choć z początku jej zasady mogą wydawać się niezwykle trudne, w rzeczywistości są przystępne nawet dla młodszych graczy. Podpowiadamy jak zacząć przygodę z grą.
gry planszowe nowości

Gry planszowe – nowości 2020

2020-08-03
Szukasz zachwycających nowości na rynku gier planszowych? Dobra planszówka to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu we dwoje, z rodziną oraz na imprezach. Po jakie gry planszowe z 2020 roku warto sięgnąć? Sprawdź nasz przegląd najciekawszych nowości!
gry planszowe dla dzieci

Polecane gry planszowe dla dzieci od 8 lat

2020-07-09
Gry planszowe dla dzieci od 8 lat nie tylko dostarczają frajdy, ale także mają bardzo dobry wpływ na rozwój dzieci. Zobacz najlepsze gry planszowe dla dzieci.
gry towarzyskie

Gry towarzyskie. Nie tylko planszowe

2020-07-01
Żeby nadać spotkaniu z rodziną lub znajomymi koloryt, warto wesprzeć się grami towarzyskimi, które sprawią, że nie będziecie nawet przez moment odczuwali znudzenia. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom towarzyskim, zarówno dla miłośników gier planszowych i karcianych, jak i osób ceniących sobie klasyczne rozwiązania.
gry karciane dla 2 osób

Gry karciane dla 2 osób. Fajne gry w karty na 2 osoby

2020-06-18
Gry karciane na 2 osoby to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. Zobacz 15 popularnych gier karcianych dla 2 osób.
gry dla nastolatków

Gry dla nastolatków. Propozycje gier planszowych dla młodzieży

2020-06-17
Okres nastoletni to czas w życiu człowieka, w którym wyrabiamy swoje gusta, poszerzamy wiedzę i rozwijamy pasje. W przerwie od uprawiania sportu lub grania na konsoli, warto czasami przysiąść ze znajomymi do dobrej planszówki – trzeba jedynie wiedzieć, jakie produkcje wybrać, żeby nie zrazić młodzieży. W tym tekście przyjrzymy się najciekawszym grom planszowym dla nastolatków.