Data publikacji:

Mycie okien – 4 wskazówki, dzięki którym zrobisz to szybko i sprawnie


Planujesz święta, zastanawiasz się, jak podjąć gości, jak udekorować dom i nagle zgrzyt – mycie okien. To problem, który wraca do nas jak bumerang przy okazji kolejnych świąt. Myć czy nie myć? A jeśli tak, to jak zrobić to sprawnie i szybko? Praktyczne wskazówki na ten temat znajdziesz poniżej.


Jeśli istnieje jakaś hierarchia najbardziej nielubianych domowych obowiązków, to mycie okien z pewnością znajduje się na jej szczycie, gdzieś w pobliżu zmywania naczyń i prania dywanów. Niektórzy mówią, że święta odbędą się niezależnie od tego, czy okna będą czyste, czy brudne. Fakt, ale zakurzone i pełne plam szyby wyglądają źle. Jeśli więc nie chcesz psuć sobie widoku na tegoroczne święta, sprawdź jak sprawnie i szybko umyć okna. To naprawdę nie musi być wcale takie straszne – wystarczy, że podejdziesz do mycia okien z odpowiednim planem.

Sięgnij po domowe środki czyszczące


Wiosenne porządki czas zacząć. Uważaj jednak, aby w tym roku nie zaliczyć falstartu. Nie kupuj kilku środków czyszczących przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Nie dość, że zwiększa to wydatki, to jeszcze gdzieś trzeba przechowywać wszystkie te butelki i spryskiwacze. W tym roku sięgnij po domowy uniwersalny środek czyszczący.
Zrobisz go przy użyciu zwykłego płynu do mycia naczyń oraz octu. Składniki dodajesz w stosunku 1:1, przy czym ocet należy wcześniej podgrzać, aby łatwo połączył się z płynem do mycia naczyń. Całość przelewasz do spryskiwacza i gotowe. Takim preparatem możesz myć nie tylko okna, ale też kabinę prysznicową, lustra w domu i wszystkie błyszczące powierzchnie, ponieważ środek na bazie octu nie pozostawia smug.

Równie dobrym rozwiązaniem jest woda ze zwykłym mydłem. To kolejny uniwersalny preparat, który znajdzie szerokie zastosowanie podczas wiosennych porządków. Jeśli zdecydujesz się na mycie okien właśnie za pomocą wody z mydłem, nie przesadzaj - zbyt duża ilość mydła dodana do wody wcale nie sprawi, że dokładniej umyjesz szyby. Woda będzie się za to mocno pienić i w efekcie na oknach łatwiej będą powstawać smugi.

Sprawdź prognozy


Zanim zabierzesz się za mycie okien, sprawdź, jak wygląda sytuacja za oknem. Konkretniej chodzi o pogodę. Mycie okien w słoneczne i ciepłe dni może zakończyć się fiaskiem. W takim przypadku intensywne promienie słoneczne sprawiają, że środek, który rozpylisz na szybach szybko wysycha. W efekcie zamiast łatwo zetrzeć pianę, a wraz z nią zabrudzenia, narazisz się na uciążliwe szorowanie zaschniętej powierzchni. Nie myśl jednak, że niska temperatura sprzyja myciu okien. Gdy tylko otworzysz okno w celu umycia jego zewnętrznej części, szybko przekonasz się, jakiego figla spłata ci różnica temperatur między wnętrzem domu, a aurą na zewnątrz. Szyby będą parować, przez co mycie stanie się mniej efektywne, a na szybach będą pojawiać się smugi. Planując mycie okien, sprawdź zatem prognozy pogody. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 10-20 stopni Celsjusza.

Stosuj sprytne akcesoria


Myjąc okna, wciąż stosujesz tylko ściereczkę, miskę z wodą oraz płyn? Tym sposobem tylko utrudniasz sobie sprawę. O ile domowe sposoby na sprzątanie mogą ułatwić nam życie w wielu kwestiach, o tyle w przypadku mycia okien warto sięgnąć po sprytne akcesoria. Po pierwsze ręczna myjka ze ściągaczką. Po spryskaniu okien płynem myjącym łatwo wyszorujesz szyby, a następnie ściągaczką ściągniesz pianę.

Z kolei jeśli chcesz uniknąć skapywania zabrudzonej wody z pianą na parapet, podłogę i wszystko to, co znajduje się w pobliżu okna, sięgnij po myjkę elektryczną. Urządzenia tego typu są wyposażone w zbiornik, do którego zasysana jest woda i piana z szyb. Dzięki nim nie dość, że szybko umyjesz okna, to jeszcze unikniesz konieczności porządkowania przestrzeni wokół nich.

Stań na wysokości zadania


Nie da się ukryć, że wiosenne porządki to niezła gimnastyka. Może w tym roku do sprzątania domu zachęci Cię fakt, że podczas tej czynności można spalić sporo kalorii? Jak podaje Poradnik Zdrowie, w trakcie mycia okien spalisz nawet 120 kalorii w godzinę! Wracając do tematu – ćwiczenia ćwiczeniami, ale skakanie wokół okien, aby sięgnąć do najwyższych zakamarków, może skończyć się kontuzją. Dlatego ułatw sobie sprawę i sięgnij po teleskopową myjkę do okien. Dzięki niej zwiększysz swój zasięg, a mycie okien nie będzie już takim wyzwaniem.

Alternatywnym sposobem, aby stanąć na wysokości zadania podczas polerowania szyb w domu, są drabinki. Wysokość modelu jest naturalnie uzależniona od twoich potrzeb i wysokości okien. Warto jednak sięgnąć po model z podestem. Wyższe drabiny powinny być wyposażone w poręcz, która ułatwi ci utrzymanie równowagi podczas tej nierównej walki o czyste okna.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny