Data modyfikacji:

Na co zwracać uwagę podczas zakupu dyktafonu cyfrowego? 

Dyktafon cyfrowy umożliwia nagrywanie wykładów, wywiadów, a także otaczających dźwięków. W tym artykule dowiesz się na jakie parametry zwracać uwagę oraz zobaczysz kilka najciekawszych produktów.

Czym powinien charakteryzować się dobry dyktafon? 

Dyktafon cyfrowy oferuje znacznie wyższą jakość rejestrowanego dźwięku, niż telefon komórkowy. Jeśli potrzebujesz nagrać ważny wykład, planujesz wywiad lub po prostu chcesz nagrać fragment koncertu na żywo, to takie niewielkie urządzenie okaże się bardzo pomocne. Przeglądając oferty w pierwszej kolejności zwróć uwagę na mikrofon zastosowany w danym modelu. Dyktafony do nagrywania z wyższej półki przeważnie są wyposażone w dwa niskoszumowe mikrofony. W ten sposób nawet przy dużym hałasie jesteś w stanie nagrać naturalny dźwięk pozbawiony jakichkolwiek szumów, czy zakłóceń. W wielu modelach również w tych z nieco niższej półki cenowej znajduje się filtr górnoprzepustowy. Zapewnia on bardzo dobrą redukcję szumów podczas dużego wiatru, hałasu wentylatora, bądź innych elementów otoczenia. Jego obecność wpływa na wyższą jakość. 

Często, aby uzyskać dobry dźwięk należy odpowiednio ustawić czułość dyktafonu. Przydaje się to szczególnie na salach wykładowych, gdzie zbiegają się różne dźwięki i wyłapanie głosu prowadzącego może być utrudnione. Jeśli uważasz, że nie poradzisz sobie z ustawieniem parametrów, to nic straconego. Wiele urządzeń, chociażby firmy Olympus czy Sony ma wbudowane tryby automatyczne, które dopasowują się do danych warunków. 

Kolejnym bardzo istotnym elementem każdego dyktafonu cyfrowego jest wbudowana pamięć. To ona określa, jak długo będziesz mógł nagrywać dźwięk. W modelach z niższej i średniej półki 15-20 godzin jest wynikiem dobrym. Dobrze, aby dyktafon miał przynajmniej 4GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Prostym i stosunkowo tanim sposobem na zwiększenie pojemności jest slot na kartę pamięci. Takie udogodnienie znajduje się w droższych dyktafonach, jednak warto do niego dopłacić. Za pomocą złącza USB dostępnego w większości urządzeń w łatwy i szybki sposób zgrasz pliki na komputer. 

Decydując się na zakup dyktafonu cyfrowego odpowiedz sobie na pytanie, jak często planujesz z niego korzystać. Wbudowany akumulator w najtańszych dyktafonach przeważnie pozwala na przynajmniej 20 godzin rejestrowania. Najdroższe modele są w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 110 godzin, co jest rewelacyjnym wynikiem. 

W jakim formacie nagrywać dźwięk? 

Większość dyktafonów cyfrowych nagrywa dźwięk w popularnym i uniwersalnym formacie MP3. Jest on obsługiwany przez wiele urządzeń, dlatego plik uruchomisz bez kłopotu na telefonie, tablecie lub komputerze. Plusem tego formatu jest również wysoka jakość przy zachowaniu niskiej pojemności. Dzięki temu nawet nawet niewielka pamięć wewnętrzna zmieści zdecydowanie więcej plików. Dla zaawansowanych użytkowników polecamy dyktafony nagrywające w formacie PCM z dwukrotnie lepszą jakością od standardowej płyty CD.

Format DSS Pro opracowany przez Olympusa, a także WMV stworzony przez Microsoft charakteryzuje bardzo dobry dźwięk, jednak w tym przypadku należy liczyć się ze zwiększoną pojemnośią. W niektórych wypadkach znajdziesz także urządzenia z formatem WMA, jednak jego jakość nie zawsze jest wysoka, dlatego lepiej wybrać dyktafon z opcją nagrywania w MP3

Dodatkowe funkcje również są istotne 

Dyktafony cyfrowe mają całkiem sporo dodatkowych funkcji i portów umożliwiających jeszcze efektywniejsze nagrywanie dźwięku. Jedną z najpopularniejszych jest aktywacja nagrywania głosem. To pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w pamięci. Urządzenie rozpocznie automatycznie nagrywanie, gdy tylko ktoś zacznie mówić. Dzięki temu na zapisanych plikach nie będzie żadnych przerw, które musiałbyś później wycinać w dedykowanych programach. 

Dyktafony wyższej klasy mają dostępne wejście na podłączenie mikrofonu zewnętrznego. W ten sposób będziesz mógł nagrywać dźwięk z dalszych odległości. Gdy nie zawsze da się podejść odpowiednio blisko do rozmówcy, to jest doskonały sposób. Jeśli planujesz na bieżąco odsłuchiwać zarejestrowane materiały, to obecność złącza słuchawkowego okaże się niezwykle przydatne.  

Wielkość wyświetlacza w dyktafonie cyfrowym również jest istotna. Duży i czytelny ekran pozwoli na wyświetlanie wielu niezbędnych informacji. Doskonale w dyktafonach sprawdza się podświetlenie. W słabych warunkach oświetleniowych z łatwością ustawisz wszystkie najważniejsze parametry nagrywania. 

Olympus LS-12

Wysokiej jakości dyktafon cyfrowy został wyposażony w dwa niskoszumowe mikrofony umieszczone pod kątem 90 stopni. Urządzenie jest w stanie nagrywać dźwięk do głośności nawet 130 dB bez utraty jakości. Wbudowana pamięć 2GB w połączeniu z kartą pamięci o maksymalnej pojemności 32GB pozwala na zapisywanie wielogodzinnych nagrań.

Format WAV 96 kHz/24 bity daje 40 minut pracy na baterii. Przy popularnym formacie MP3 czas ten wydłuża się do 10 godzin. Zapisując dźwięk w MP3 i 128 kbps wyciągniesz z Olympusa nawet 26 godzin ciągłej pracy. Dodatkową zaletą w tym modelu jest funkcja metronomu, stroik chromatyczny, a także opcja zdalnego sterowania. To świetny model cieszący się doskonałymi opiniami na Ceneo.pl. 

Sony ICD-BX140

Tani i i poręczny dyktafon marki Sony sprawdzi się świetnie w rękach studenta. Pamięć wewnętrzna pozwala na zapisanie 65 godzin rozmów. Na jednym ładowaniu dyktafon cyfrowy potrafi pracować 45 godzin, co przy tak niskiej cenie jest bardzo dobrym wynikiem. Obecność złącza mikrofonowego i słuchawkowego to bardzo pozytywne zaskoczenie. Stosunek jakości do ceny w przypadku tego modelu został doskonale zachowany. 

Philips DVT2510 

Dyktafon firmy Philips oferuje 8GB wbudowanej pamięci, a także slot na karty pamięci microSD. Według producenta ten model jest w stanie osiągnąć na baterii 50 godzin nagrywania. Funkcja redukcji szumów gwarantuje czysty dźwięk pozbawiony zniekształceń. Dyktafon do nagrywania jest aktywowany za pomocą dowolnego głosu. Czytelny wyświetlacz i możliwość przesyłania plików na komputery z macOS, Linux i Windows, to dodatkowe zalety. Philips DVT2510 ma duże możliwości, dlatego zostanie doceniony nawet przez wymagających użytkowników.