Data publikacji:

Na co zwracać uwagę przy zakupie taniej lodówki? 

Lodówki do zabudowy idealnie wpasowują się do kuchennej przestrzeni. Mając ograniczony budżet warto wiedzieć na co zwracać uwagę, aby zakupiony sprzęt posłużył przez dłuższy czas. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru nowego sprzętu. 

Jak wybrać lodówkę do zabudowy? 

Największą popularnością w sklepach cieszą się lodówki wolnostojące, których wybór jest naprawdę spory. Dla osób szukających możliwości ukrycia wszystkich urządzeń AGD w meblach kuchennych modele dedykowane do zabudowy będą o wiele lepszym wyborem. 

Na rynku tanich lodówek do zabudowy najpopularniejszą grupę stanowią modele jednodrzwiowe z zamrażalnikiem umieszczonym na dole. Pojemność chłodziarki i zamrażalnika to jeden z kluczowych elementów decydujących o wyborze. Przeważnie ten parametr jest dostosowany w zależności od liczby osób mieszkających w domu. Pamiętaj, aby sprawdzić jaka jest pojemnoć chłodziarki i zamrażarki. Wiele osób zwraca uwagę wyłącznie na całkowitą pojemność netto, która może wprowadzić w błąd. 

Dla przykładu kompaktowe lodówki przeznaczone do kawalerek i studenckich mieszkań mają całkowitą pojemność 111 litrów. Pojemność chłodziarki wynosi w przypadku takiego modelu 95 litrów, natomiast zamrażarki zaledwie 16 litrów. Do przechowywania zamrożonej żywności taka pojemność dla trzyosobowej rodziny będzie niewystarczająca. Znając swoje potrzeby będzie ci łatwiej znaleźć odpowiedni model. 

Technologia No Frost - czy jest potrzebna? 

No Frost to technologia, która jest obecna w lodówkach od kilku dobrych lat. Producenci przekonują, że urządzenia z tym systemem niosą za sobą wiele zalet. Dodatkowa wentylacja umieszczona w lodówce powoduje, że wewnątrz nie osadza się szron oraz lód. W ten sposób rozmrażanie lodówki, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych modeli, nie jest już konieczne. Dzięki temu na ściankach nie osadzają się zanieczyszczenia i utrzymanie takiej lodówki w czystości jest znacznie łatwiejsze. Niestety No Frost ma też swoje wady. Do największych można zaliczyć mocne wysuszanie żywności. Pewnym rozwiązaniem jest chowanie poszczególnych produktów do specjalnych pojemników. 
W lodówkach do zabudowy w cenie nie przekraczającej 1500 złotych nie ma zbyt dużej oferty. Niewielu producentów decyduje się na umieszczenie tej technologii. Za solidną lodówkę do zabudowy z No Frost trzeba zapłacić około 2000 złotych. Jeśli zależy ci na tym rozwiązaniu, to zastanów się czy nie warto dopłacić do wyższego modelu. Na pewno wpłynie to na komfort użytkowania. 

Klasy energetyczne w tanich lodówkach 

Zużycie prądu przez lodówkę jest jednym z bardzo ważnych elementów, który bezpośrednio wpływa na wysokość rachunków. Najbardziej oszczędne są urządzenia z klasą A+++. Niestety, ale jest ona zarezerwowana dla urządzeń z najwyższej półki. W przypadku tanich lodówek najlepiej wybrać model z klasą A+ lub A++. Różnice w poborze prądu w skali roku na pewno będzie dało się odczuć niż w przypadku urządzenia z klasą A czy B. 

Lodówki z silnikiem inwerterowym są cichsze, trwalsze, a także nieco bardziej oszczędne pod względem zużycia prądu. Ceny są często nieco wyższe, jednak taka inwestycja przy dłuższym użytkowaniu na pewno się zwróci. 

Ile powinna kosztować tania lodówka do zabudowy? 

Nie ma jednej ceny, która określałaby lodówkę do zabudowy. Wszystko zależy od tego jak wielkiego urządzenia oczekujesz. Często kryterium decydującym o ostatecznej cenie są wymiary. Postanowiliśmy podzielić tanie lodówki na trzy kategorie cenowe. 

lodówki do 1000 złotych - w tym segmencie znajdziesz małe lodówki do zabudowy o maksymalnej wysokości do 1 metra. Takie urządzenia sprawdzają się w kawalerkach i mieszkaniach studenckich. Zdecydowanie przeważa tam powierzchnia chłodziarki. Zamrażarka pomieści jedynie niewielką żywność. W tym przedziale cenowym raczej nie występują modele z technologią No Frost. 
lodówki do 1500 złotych - zdecydowanie w tej cenie znajdziesz wiele solidnych lodówek służących do zabudowy. Przeglądając oferty sklepów na Ceneo.pl udało nam się znaleźć modele z technologią No Frost. Dla osób poszukujących pojemnej chłodziarki i zamrażarki znajdzie się co najmniej kilka ciekawych lodówek. 

lodówki do 2000 złotych - jeśli zależy ci na silniku inwerterowym, technologii No Frost czy oświetleniu LED, to za kwotę 2000 zł na pewno znajdziesz odpowiednią lodówkę do zabudowy. Planując zakup na długie lata zdecydowanie polecamy dołożenie pieniędzy. W podanym przedziale cenowym możesz liczyć także na nieco większą pojemność chłodziarki, jak i zamrażarki. 

Polecane modele lodówek do zabudowy 

Amica BK3165 

Lodówka do zabudowy z technologią No Frost gwarantuje brak wilgoci, a także szronu. Wewnątrz zastosowano półki z hartowanego szkła odporne na uszkodzenia oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Wnętrze, dzięki rozmaitym regulacjom można dopasować do własnych potrzeb. Energooszczędny model to świetny wybór do 1500 złotych.  

Whirlpool ART6612A++ 

Tania lodówka zachęca do zakupu przede wszystkim wysoką klasą energetyczną  Chłodziarka ma specjalne przegrody na owoce i warzywa. Technologia Less Frost powoduje, że lód pojawia się jedynie na ściankach urządzenia, to pozwala na łatwiejsze i szybsze rozmrażanie. Ten model oferuje bardzo wiele w niskiej cenie. 

Electrolux ERN1200FOW 

Mała lodówka do zabudowy ma niewielką komorę do głębokiego mrożenia, natomiast w przestrzeni chłodzącej szerokie szklane półki. Na drzwiach zastosowano przesuwaną listwę, aby maksymalnie wykorzystać miejsce urządzenia. Oświetlenie LED i klasa energetyczna A+ sprawiają, że lodówka Electrolux jest bardzo oszczędna.