Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę kupując narty - 5 najważniejszych czynników.

Sezon zimowy rozpoczęty, automatycznie do głowy wpada pomysł "jedziemy w góry". Hotel zarezerwowany, atrakcje obmyślane, powoli przychodzi moment pakowania, gdy nagle uświadamiasz sobie, że nie posiadasz nart, a fajnie byłoby poszusować trochę po stoku. Pięć lat temu może i byłeś mistrzem zjazdów, jednak teraz zupełnie nic nie pamiętasz? Nie szkodzi- narty dla początkujących powinny być dobrym rozwiązaniem na pierwsze dni. Dla Twoich pociech można też dostać specjalne narty dla dzieci, skonstruowane pod ich wymagania i z pewnością bezpieczne. 

Poniżej przeczytasz o tym, jak wybrać narty tak, by zakup nie był zakupem tylko na jeden sezon, a mogły one posłużyć na kilkanaście wyjazdów. Oto najważniejsze czynniki, którymi warto się kierować przed lub w trakcie zakupów. Pamiętaj, dobór nart to podstawa!

1. Dobór długości nart.

Właściwy dobór nart uzależniony jest od naszego wzrostu i naszej wagi. Ma to wpływ na to, jak będziemy poruszać się na stoku oraz na to, czy wybrane narty nie będą zbyt szybkie na nasze możliwości. Dla początkujących osób najlepszym wyborem będą narty długie, które zapewnią nam lepszą stabilność na ubitym śniegu, który sam w sobie wydaje się niebezpieczny- choćby ze względu na swoją twardość. Odpowiednie tutaj będą narty typu "Easycarver", które są lekkie- pozwalają na jazdę niskim tempem.

Wzrost naszych umiejętności na stoku może przyczynić się do zmiany nart- typ "Allround" będzie odpowiedni, ponieważ umożliwiają one jazdę niezbyt wielkim nakładem sił z umiarkowaną prędkością.

Długość nart będzie miała wpływ na wykonywanie skrętów- narty dla początkujących będą mniej podatne na skręcanie, co będzie bezpieczniejszym wyjściem. Jeśli jednak poziom umiejętności wzrasta, warto zastanowić się nad zmianą nart na bardziej skrętne, szybsze i zwinniejsze.

2. Jak dobrać narty - taliowanie.

Kolejną ważną cechą, którą trzeba się kierować przy wyborze nart będzie taliowanie. Czym właściwie ono jest? Jak sama nazwa wskazuje, ma to ścisły związek z wcięciami w nartach. Dla osób dopiero zaczynających przygodę z nartami przewiduje się te, które nie mają wielkiego (bądź nie mają wcale) wcięcia, aby zapewnić większą stabilizację w utrzymaniu równowagi. Nartami dla początkujących można wykonywać skręty, jednak nie będą one tak imponujące jak w nartach profesjonalistów. Ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na odpowiednie narty odpowiedzieć szczerze na pytanie: jakim jestem narciarzem, jakie tempo preferuję oraz to, gdzie chcę jeździć. 

3. Jakie narty? Z rockerem czy bez?

Czynnikiem, którym również należy się cechować przy zakupie nart jest kształt narty i jej odpowiednie wygięcie- tzw. rocker. W zależności od tego, po jakich terenach będziemy się poruszać (na stoku lub poza nim) wybór rodzaju narty będzie inny. Oczywiście osobom, które dopiero zaczynają zaprzyjaźniać się z nartami, polecam trzymać się stoku i nie wybierać się poza wyznaczone trasy. O kontuzję nietrudno.

Jak wybrać narty dla adeptów narciarstwa? Możliwie jak najszersze, z najmniejszym zakrzywieniem z przodu i z tyłu. Zapewni to komfort i bezpieczeństwo początkującym. W takich nartach około 80% powierzchni ma kontakt z podłożem śniegowym, co stanowi nie lada zabezpieczenie. 

4. Inne aspekty, którymi można się kierować.

Abstrahując od cech technicznych nart, warto zwrócić uwagę na ich cenę. Zakup nart nie jest zakupem tylko na jeden sezon, zatem odpowiednio dobrane mogą posłużyć naprawdę długi okres czasu. Zakupu nart najlepiej dokonywać w profesjonalnym sklepie narciarskim, gdzie dostępne są firmy, które oferują wysoką jakość wykonania- warto pamiętać, że oszczędzając na nartach tak naprawdę oszczędza się na własnym zdrowiu. Absolutnie nie korzystać z usług osób, które stoją ze sprzętem na bazarku zapewniając, że na podobnym sprzęcie skaczą skoczkowie, czy biegają narciarze. Należy liczyć się z tym, że cały osprzęt narciarski nie będzie tanim zakupem.

Dodatkowym czynnikiem, którymi kierować się będą głównie kobiety- jest design. Nie potrzeba się jednak rozpisywać, ponieważ o gustach się nie dyskutuje.

5. Narty dla dzieci i młodzieży.

Czynnikiem najważniejszym będzie wzrost dziecka i dopasowanie odpowiedniej długości- niektórzy eksperci mówią, że narty powinny być krótsze o 25-30 cm od ich wzrostu. Krótsze narty powinny być opatrzone większą stabilnością w przypadku dzieci początkujących. W miarę wzrostu umiejętności powinny być one indywidualnie dopasowane- ponosząc stopień trudności, np. bardziej wyprofilowane narty umożliwiające więcej skrętów.