Na to czekamy w 2019 roku - przegląd najciekawszych premier

Branża nowych technologii rozwija się w zawrotnym tempie. Co jakiś czas dowiadujemy się o nowym rodzaju telefonu czy konsoli do gier. Rok 2019 będzie pod tym względem bardzo interesujący, gdyż na rynek ma wejść wiele nowatorskich rozwiązań oraz interesujących gadżetów. Nowości technologiczne 2019 dotyczą wielu dziedzin takich jak smartfony, konsole do gier czy rozwiązania techniczne. Poniżej prezentujemy nowości, na jakie czekamy w 2019 r.

Smartfony 2019

Smartfony i tablety 2019 zyskają składany wyświetlacz. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych technologii, która może zrewolucjonizować rynek. Samsung obecnie opracował już technologię a przewidywania, że zaprezentuje nowy smartfon na CES w Las Vegas, są bardzo prawdopodobne. Marka jest jednym z liderów w wyścigu o wprowadzenie do sprzedaży takiego modelu i wszystko wskazuje na to, że firma wygra. Składane ekrany pozwalałyby zamknąć smartfon tak jak portmonetkę lub książeczkę. Rozwiązanie takie miałoby według ekspertów kosztować ok. 2000 dolarów, co jest dość wysoką sumą.

Smartfony w 2019 roku będą również wciąż ulepszane pod kontem aparatów. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jest to, które zaprezentowała marka Oppo w modelu Find X. Z wnętrza smartfona wysuwa się na całej szerokości fizyczny moduł z aparatami. Smartfon zatem nie jest jednobryłowy, chociaż bezramkowa forma daje takie wrażenie. Wysuwany aparat zaprezentowało też Xiaomi w modelu Mi Mix 3. Takie rozwiązanie raczej nie będzie jednak masowo stosowane we flagowcach. 

Bardzo ciekawym trendem, który obecny jest np. w telefonach Huawei, są potrójne aparaty na tylnym panelu. Będą one miały różne ogniskowe obiektywów, rozdzielczość i tryby zdjęć. W 2019 roku technologia ta ma zostać rozpowszechniona również wśród telefonów ze średniej półki cenowej. Rozwiązanie takie jest podyktowane różnymi rodzajami zdjęć wykonywanymi przez urządzenia np. portretowymi czy pejzażowym. Każdy obiektyw doskonale spisuje się w konkretnym typie fotografii. Dzięki temu w 2019 roku częstym widokiem będą umieszczone trzy - jeden pod drugim obiektywny na tylnych panelach.

Nowości technologiczne 2019

PlayStation 5 jest jednym z ciekawszych urządzeń, jakie ma pojawić się w 2019 roku. Przy spekulacjach dotyczących Playstation 5 warto zachować ostrożność, bo informacji na temat konsoli jest naprawdę sporo i 95% z nich jest niepotwierdzona. Możemy przewidywać, że konsola raczej nie będzie wspierała rozdzielczości 8K, bo na dzień dzisiejszy mamy tylko kilka telewizorów na rynku, które wspierałyby taką jakość.
Sieć 5G jest najnowszą technologią, która pojawiła się na rynku. Umożliwia ona przesyłanie danych z prędkością od 10 GB/s do 100 GB/s. To prędkość wręcz niewiarygodna i niespotykana a 2019 r. możliwe będzie korzystanie z niej w praktyce. Ważną cechą tego rozwiązania jest również odporność na spadki prędkości w obliczu korzystania z sieci przez wiele osób. Obecnie sieć 5G wchodzi na rynek. Polska jest jednym z pierwszych państw, gdzie została już uruchomiona. Pod koniec 2018 roku T-mobile zdecydowało się na taki krok w Warszawie. Na 2019 rok zatem przypadnie szybki rozwój tej technologii.

W sytuacji wprowadzenia sieci 5G do Polski jeszcze bardziej elektryzującą wiadomością jest, że Huawei w czerwcu 2019 planuje zaprezentować smartfony wspierające właśnie 5g. Jedna z największych marek technologicznych Qualcomm współpracuje obecnie z kilkunastoma markami telefonicznymi oraz operatorami, aby dostosować swoje rozwiązania do tej technologii i wspomagać komercyjne firmy. 2019 rok będzie zatem obfitował w wiele premier ze znaczkiem 5G. Technologia jest obecnie już gotowa, a prace z jej wdrożeniem przebiegają niezwykle intensywnie. Czy wszystkie smartfony 2019 będą miały tę technologię? Z pewnością nie, ale na rynku będzie można bez problemu takowe kupić i korzystać z nich w określonych lokalizacjach.

Rozwój technologii w 2019 roku

Wydarzeniami, na jakie czekamy w 2019 roku, nie są tylko premiery nowatorskich rozwiązań, które ujrzą światło dzienne. Wśród nowinek technologicznych sporo miejsca zajmie również rozwój technologii już obecnej. Pierwszą z nich jest czytnik linii papilarnych. Obecnie jest on umieszczony na zewnętrznej obudowie telefonu w postaci fizycznego panelu. Producenci nowych telefonów masowo zaczęli odchodzić od tego rozwiązania na rzecz czytników wbudowanych w ekran. Na rynku pod koniec 2018 roku (Xiaomi Mi 8 Pro, Huawei Mate 20 Pro, OnePlus 6T). Pojawią się w nowych modelach (Samsung S10, Huawei P30), ale wielu producentów będzie w 2019 je dopracowywać.
Bardzo ciekawą technologią, którą jako pierwsza wprowadziła marka Apple, jest odblokowywanie telefonu poprzez rozpoznawanie twarzy. Obecnie dostępna jest ona w najdroższych modelach marki, ale wielu producentów stara się wprowadzić technologię do swoich modeli. O krok dalej poszła marka VIVO, która oferuje technologie Time of Flight. ToF będzie polegało na trójwymiarowym skanowaniu twarzy użytkownika. Rozwiązanie Structure of Light marki Apple używa do tego celu siatki 2D i ok. 30 tyś. punktów twarzy. VIVO oferować ma skan 3D i ok. 300 tys. punktów twarzy. Wpłynie to bardzo pozytywnie na kilka aspektów tej technologii.

Pierwszym z nich będzie dokładność skanowania i rozpoznawania twarzy. Rozwiązanie to ma działać nawet z odległości 3m. Będzie ono również dokładniejsze i wydajniejsze.Dużym zaskoczeniem jest fakt, że technologia marki VIVO będzie przydatna w wielu innych obszarach. Tak dokładne skanowanie 3D z pewnością ułatwi skan elementów rzeczywistych do pliku cyfrowego oraz znacznie podniesie komfort rozgrywek w grach. Obecne rozwiązania nie są idealne, a dużo lepsze właściwości technologii skanowania twarzy poprawią z pewnością ten stan.Elastyczny i nietłukący się ekran to kolejna z technologii, która jest obecna na rynku, a w 2019 roku zostanie z pewnością rozwinięta. Samsung zaprezentował już ten typ wyświetlacza OLED, a jego właściwości są imponujące.

Nowa technologia jest porównywalna z bezramkowymi ekranami, które zrewolucjonizowały rynek pod względem wzornictwa, jak i wygody użytkowania. Składane smartfony mają szansę na nowo zdefiniować rynek i wpłynąć na układ sił wśród największych producentów. Wyświetlacz wykonany jest z niestandardowego tworzywa, które przypomina szkło lub pleksi. Telefon z takim ekranem przeszedł liczne testy np. w postaci 26 krotnego upuszczenia go z wysokości 1,2 m i 1,8 m co zaowocowało pogjęciem ramki i nienaruszeniem samego ekranu. Smartfony 2019 i tablety posiadające takie nowości będą z pewnością hitem.

Autor: Piotr Budzyński