Data modyfikacji:

Najciekawsze gry dla dzieci

Jeżeli macie pociechy to z pewnością wiecie, jak trudno czasami zorganizować im czas. Puszczenie bajki w telewizji to czasami pójście na łatwiznę. To samo dotyczny komputera. Można jednak wybrać dobrze – na rynku istnieją ciekawe gry dla dzieci, które nie tylko będą wypełniaczem czasu, ale mogą to być również gry dla dzieci edukacyjne. Oto kilka najciekawszych propozycji 
W dzisiejszych czasach nie można udawać, że komputery nie istnieją, a na telefonach nie można zainstalować zaawansowanych gier dla dzieci. To stało się już rzeczywistością i czy tego chcemy czy nie, dzieci grają i będą grały na komputerze, na telefonie, na tablecie, a w obsłudze tych urządzeń będą lepsze niż my.

Warto zatem umiejętnie nakierować potomstwo, aby wybierały gry dla dzieci edukacyjne, które nie będą tylko bezmyślną strzelanką czy innym wypełniaczem czasu. Mamy nadzieję, że uda wam się coś wybrać z propozycji, które podsuwamy poniżej.

Najlepsze gry dla dzieci edukacyjne

Skoro już stwierdziliśmy, że nasze dziecko może grać w gry, to pozostaje pytanie jakie? Oto subiektywny wybór najciekawszych gier dla dzieci, które wymagają rozwiniętego myślenia i mogą pomóc w nauce.

2048 – gra nie tylko dla dzieci. Również dorośli będą się przy niej świetnie bawić. Zadaniem jest tak układać klocki na planszy, aby uzyskać liczbę 2048. Z pozoru wydaje się być banalna, ale jest to dosyć trudna gra logiczna. Na planszy w kształcie kwadratu o wymiarach 4x4 pojawiają się liczby podzielne przez 2. Musimy je łączyć ze sobą (2+2, 4+4, 8+8, i tak dalej), aby uzyskać 2048. Uwaga! To gra dla dzieci edukacyjna, przy której łatwo się zdenerwować, więc jeżeli nasz podopieczny łatwo wpada w złość to sprawdźmy inne propozycje.

Quizy – to chyba najlepszy przykład jak gry dla dzieci edukacyjne mogą być proste, a zarazem wciągające. Quizy dostępne są w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Są odpowiednie na każdą okazję, a przepytać możemy z każdego tematu. Nie dość, że to świetna rozrywka, to jeszcze można się czegoś ciekawego nauczyć. Quizy to świetny przykład gier dla dzieci, jednak trzeba mieć na uwadze wiek pociechy. Dla najmłodszych przygotujmy proste pytania, a im starsze dziecko, tym trudniejsze.

Gry dla dzieci na PC

Zanim przejdziemy jeszcze do gier dla dzieci planszowych przyjrzyjmy się kilku ciekawym pozycjom na komputer.

World of Zoo – bardzo przyjemna symulacja zoo. Gracz wciela się w rolę szefa zoo i musi odpowiednio prowadzić swój biznes. To świetny przykład jak gry dla dzieci mogą nauczyć nas przydatnych zdolności takich jak prowadzenie własnego biznesu. Oprócz tego, jak każde gry dla dzieci edukacyjne ze zwierzętami, nauczy zwyczajów różnych gatunków zwierząt.

ItzaBitza  - propozycja gry dla dzieci dla najmłodszych. W bardzo przyjazny sposób pomaga w nauce kreatywności. Niestety nie ma wciąż Polskiej wersji językowej, ale za to możemy poćwiczyć naszą pociechę z angielskiego

The Sims – kultowa seria „simsów” to tak naprawdę gra dla ludzi w każdym wieku. Odnajdą się w niej zarówno starsi jak i młodsi gracze. Czego możemy nauczyć się grając w „The Sims”? Jak działa rodzina, jak sobie radzić w życiu, a także podstawowych funkcji społecznych. 

Gry dla dzieci planszowe

Planszówki od kilku lat przeżywają renesans. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele gier dla dzieci planszowych, że nie sposób się w tym odnaleźć. Oto kilka ciekawych propozycji:

5 sekund – gra dla dzieci planszowa, tak naprawdę dla całej rodziny. Działa na zasadzie quizu. Poruszając się pionkiem po planszy, za każdym razem musimy w ciągu 5 sekund wymienić kilka przedmiotów, zawodów lub też nazw zwierząt. Przykładowe pytania: „Wymień 3 rzeczy zaczynające się na literę G”, „wymień 3 sposoby na uszczęśliwienie rodziców”, „wymień 3 marki samochodów”. Brzmi zabawnie? Tak właśnie jest!
Patchwork – jedna z najlepszych gier dla dwóch osób. Tutaj również nie ma zbyt dużych ograniczeń wiekowych i świetnie się w to będzie grało i dzieciom i dorosłym. Naszym zadaniem jest kupić najlepiej pasujące fragmenty, kształtem przypominające klocki z Tetrisa, i ułożyć je na naszej „kołdrze”. 

Czacha Dymi – kolejna gra na zasadzie quizu i świetna okazja, aby nauczyć się czegoś nowego. Podczas rozgrywki w Czacha Dymi będziemy musieli zdecydować, czy dana ciekawostka to prawda czy fałsz. 

Pędzące żółwie – jak sama nazwa wskazuje – ta gra to wyścigi żółwi. Poruszamy się przy pomocy kart, a jeden żółw może wskoczyć na plecy drugiemu i dzięki temu zyskać lepszy czas na mecie. Kolejna gra, w którą rodzic może zagrać z dzieckiem, ponieważ jest niezwykle ciekawa i wciągająca również dla starszych.


Jak sami widzicie gier dla dzieci jest ogrom i nietrudno znaleźć coś ciekawego, w co może bawić się cała rodzina. Są to zarówno gry na PC, jak i tradycyjne planszówki. Ogranicza nas tylko wyobraźnia – zachęcamy, abyście sami wymyślali gry ze swoimi pociechami i z pewnością odbije się to pozytywnie na kreatywności dziecka. A jakie są wasze ulubione gry dla dzieci? Czekamy na wasze propozycje w komentarzach!
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również

pokój dla dziewczynki na poddaszu

Pokój dla dziewczynki na poddaszu. Aranżacje, inspiracje i pomysły

2021-01-21
Poddasze – marzenie każdej młodej osoby – dużo przestrzeni, skośne ściany, okna dachowe dające dużo bardzo jasnego światła. Chcesz urządzić pokój dla dziewczynki na poddaszu? Sprawdźmy, jak stworzyć funkcjonalną, przytulną i nowoczesną przestrzeń.
Klocki Lego to więcej niż zabawa

Co daje zabawa z klockami Lego? Zalet jest mnóstwo

2021-01-20
Zabawa z wykorzystaniem klocków Lego, to jedno z ulubionych zajęć większości dzieci i młodzieży. Z roku na rok, marka wypuszcza na rynek nowe rozwiązania, które pozwalają pociechom rozwijać swoje umiejętności, budując nieograniczony świat. Jaki jest sekret klocków Lego - dlaczego dzieci tak chętnie po nie sięgają? Jakie są zalety zabawy klockami Lego?
kapsułki do prania dla niemowląt

Jakie kapsułki do prania dla niemowląt wybrać?

2021-01-19
Kapsułki do prania cieszą się popularnością przede wszystkim dzięki wygodzie ich użytkowania. Używając ich, nie trzeba przejmować się zachowaniem właściwej miary. Ponadto jedna kapsułka skrywa zarówno środek piorący, odplamiacz, jak i płyn do płukania. Czy jednak można używać ich do prania dziecięcych ubranek? Jak najbardziej – w tym celu należy wybrać bezpieczne kapsułki do prania dla niemowląt.
hamak dla niemowlaka

Hamak dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

2021-01-18
Hamak kojarzy się z relaksem i letnim wypoczynkiem na łonie natury. Jednak kto powiedział, że można stosować go wyłącznie w ogrodzie? Ten przedmiot doskonale sprawdzi się w mieszkaniu, a zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Dowiedz się, dlaczego warto kupić hamak dla niemowlaka i na co zwrócić uwagę podczas wyboru!