Przeglądamy najlepsze baterie łazienkowe

Wybór baterii łazienkowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku można znaleźć bardzo bogatą ofertę tego rodzaju produktów. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie określonego modelu trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty, które zapewnią nie tylko funkcjonalność.

Armatura łazienkowa też jest ważna

Armatura łazienkowa należy do tych elementów wyposażenia łazienki, które mają szczególnie duży wpływ zarówno na walory estetyczne otoczenia, jak i na komfort użytkowania pomieszczenia. Odpowiednio dobrana bateria łazienkowa powinna uwzględniać kwestie związane z aranżacją przestrzeni, ale przede wszystkim musi odpowiadać potrzebom użytkowników. Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o baterię do umywalki, czy może słuchawkę prysznicową lub  baterię wannową. W każdym przypadku warto szukać produktów łączących wysoką jakość wykonania z funkcjonalnością. Na początek sprawdźmy, kiedy w ogóle warto wymienić armaturę łazienkową, a potem skoncentrujemy się na tym, jakie cechy baterii łazienkowych należy brać pod uwagę.

Armatura łazienkowa — kiedy warto wymieniać?

Zanim wybierzemy konkretny model baterii łazienkowej, należy zastanowić się, kiedy w ogóle pomyśleć o wymianie armatury łazienkowej i czy od razu zdecydować się na zastąpienie wszystkich starych kranów nowymi. Na pewno dobrym pretekstem do zamontowania nowej armatury jest generalny remont łazienki. Wymieniając różne elementy tego pomieszczenia, warto także pamiętać o nowych modelach baterii wannowej, prysznicowej i montowanej do umywalki. Powody takiego podejścia są dwa: po pierwsze stara armatura łazienkowa może nie pasować stylistycznie do nowego wystroju pomieszczenia, a po drugie sprzedawane obecnie modele baterii często są bardziej funkcjonalne i nierzadko mają dodatkowe udogodnienia. Przykładem mogą być krany wyposażone w termostaty, zapewniające odpowiednią temperaturę wody, czy bezdotykowe modele z fotokomórkami, bardziej higieniczne niż tradycyjne, a do tego optymalizujące zużycie wody. W nowoczesnej łazience warto też zamontować coraz popularniejsze na rynku panele natryskowe przesuwne, zwiększające komfort korzystania z kabin prysznicowych.

Bateria łazienkowa — na co zwracać uwagę?

Jeśli już zdecydujemy, że bateria łazienkowa zostanie zmieniona na nową, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając armaturę. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy wybrany model spełnia wszystkie wymagane normy i ma odpowiednie atesty. Kolejny krok to często wybranie odpowiedniego designu baterii do umywalki lub wanny. W nowoczesnych aranżacjach łazienki na pewno lepiej sprawdzi się armatura czerpiąca z aktualnych trendów we wzornictwie, natomiast klasyczne wnętrza można przyozdobić bateriami stylizowanymi na modele z początku XX wieku. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na inne parametry armatury.

Przede wszystkim ważna jest kwestia bezpieczeństwa użytkownika oraz jego wygoda. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na baterie łazienkowe wyposażone w termostat, które nie tylko podnoszą komfort użytkowania, lecz także chronią przed poparzeniami, na przykład za pomocą blokady temperatury wody. Coraz popularniejsze stają się również modele wyposażone w reduktor szumów, który ogranicza hałas. Warto też zadbać, żeby bateria łazienkowa była ekologiczna, czyli redukowała zużycie wody (klasa przepływu A+) i była wyposażona w ogranicznik przepływu oraz w reduktor ciśnienia. To jednak niejedyne ważne kwestie. W zależności od tego, w jakim miejscu armatura będzie użytkowana (np. wanna lub umywalka), należy także zwrócić uwagę na inne parametry.

Funkcjonalna bateria wannowa

To, jaka bateria wannowa zostanie wybrana do konkretnej łazienki, powinno być szczególnie przemyślaną decyzją. Wanna kojarzy się bowiem z relaksem i odpoczynkiem, dlatego armatura powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Wybór konkretnego modelu należy jednak zacząć od podjęcia decyzji, w jaki sposób bateria wannowa zostanie zamontowana. Możliwe są tak naprawdę trzy rozwiązania. Bateria może być przytwierdzana bezpośrednio do ściany, najlepiej przed jej ostatecznym wykończeniem, bez względu na materiał, jaki będzie do tego wykorzystywany. Drugie rozwiązanie to wybór modelu podtynkowego. To bardzo estetyczny rodzaj armatury, ponieważ cały mechanizm kryje się pod tynkiem, a widoczne są tylko dźwignia baterii i wylewka, które dodatkowo ozdabia maskownica. Można też zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie, jakim jest bateria wannowa stojąca (sztorcowa). W takim przypadku bezpośrednio do wanny montowane są korpus, wylewka, przełącznik oraz uchwyt na słuchawkę prysznicową. To najczęściej tzw. modele mieszakowe, które mają jedną dźwignię do ciepłej i zimnej wody.

Najważniejsza jest jednak funkcjonalność baterii. Warto zdecydować się na modele z termostatem, o których już wspominaliśmy. Ciekawym rozwiązaniem są też baterie trójotworowe, składające się z wylewki wannowej, rączki natryskowej, perlatora i głowicy. Jeśli chodzi o tę ostatnią, najlepiej wybrać model ceramiczny, który charakteryzuje się najwyższą trwałością. Na koniec warto także zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia armatury. Najlepiej jeśli wybrany model będzie miał specjalną powłokę zabezpieczającą przed pozostawianiem śladów palców.

Jaka słuchawka prysznicowa?

Coraz częściej w polskich łazienkach można znaleźć kabinę prysznicową zamiast wanny, co nierzadko związane jest z niewielkim metrażem pomieszczenia. W takim przypadku konieczne jest też odpowiednie dobranie armatury, a szczególnie słuchawki prysznicowej. Tutaj warto skoncentrować się na jakości, estetyce, funkcjonalności i łatwości czyszczenia słuchawki. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wykonanie poszczególnych elementów — przełączanie w główce słuchawki powinno odbywać się płynnie, a wszystkie części muszą być dokładnie spasowane. Nie bez znaczenia jest także stylistyka i materiał, z jakiego została wykonana słuchawka prysznicowa. Najlepiej zdecydować się na tworzywo sztuczne, ponieważ modele z mosiądzu szybko się nagrzewają.

Słuchawki do natrysku mogą być jednofunkcyjne lub wielofunkcyjne. Te ostatnie zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania i pozwalają na wybór różnego rodzaju strumieni, na przykład deszczowy, miękki, mieszany, hydromasaż itp.

Bateria do umywalki — ścienna czy stojąca?

Na koniec armatura łazienkowa, która jest najczęściej eksploatowana. Chodzi tutaj o baterię do umywalki. Z jednej strony należy dobierać ją ze względu na rodzaj montażu, a z drugiej — konieczne jest dopasowanie baterii do umywalki. Podobnie jak w przypadku wanny, tutaj także można wybrać model ścienny lub sztorcowy. Przy okazji do wyboru jest też wariant z jedną dźwignią (mieszacz) lub z dwoma kurkami. Duże znaczenie ma także to, jak duża jest bateria do umywalki. W tym przypadku trzeba koniecznie dopasować armaturę do ceramiki łazienkowej, żeby korzystanie z baterii było wygodne. Do dużych umywalek można dobrać armaturę z wysokim korpusem i długą wylewką, natomiast przy małych konieczna jest krótka wylewka i niski korpus. Szczególnie ważny jest wybór wylewki o odpowiedniej długości, co zapobiegnie rozpryskiwaniu się wody na boki.

Wybór armatury łazienkowej powinien być szczególnie przemyślaną decyzją. Należy zadbać o komfort użytkowania i uwzględnić kwestie estetyczne. Na szczęście ogromny wybór modeli baterii na rynku ułatwia pogodzenie strony użytkowej z wizualną, a tym samym pozwala cieszyć się aranżacją łazienki o wysokich walorach estetycznych i jednocześnie korzystać z praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych armatury.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły