Najlepsze festiwale muzyczne w Polsce

Wakacje to świetny czas, żeby wyrwać się z miasta i posłuchać ukochanych zespołów na żywo. Jeśli lubicie dobrą muzykę, koncerty pod gołym niebem i nie przeraża was spanie w namiocie, festiwale muzyczne to wspaniały pomysł na wakacyjny wyjazd.
Festiwale muzyczne w Polsce od lat przyciągają fanów muzyki z całej Europy. Imprezy muzyczne to nie tylko możliwość posłuchania doskonałej muzyki na żywo, ale także okazja, żeby spróbować nowych rzeczy. Warsztaty, ćwiczenia, pokazy filmów, spotkania ze znanymi postaciami – to wszystko oferują nam organizatorzy. Wystarczy tylko wybrać festiwal, spakować plecak i namiot i wyruszyć po przygodę.

Open’er Festival

Open’er Festival zaczął się od jednodniowej imprezy w Warszawie, a obecnie to jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie. W 2003 roku Open’er przeniósł się do Gdyni, a koncerty odbywały się na Skwerze Kościuszki. W kolejnych latach widzów było już tak dużo, że festiwal przeniesiono na lotnisko Babie Doły – Kosakowo. Pojawiła się na nim również strefa mody Fashion Stage, a także strefy Silent Disco, Kids Zone, Signing Tentem.

Widzowie w trakcie festiwalu mieli okazję obejrzeć popularne przedstawienia, a także artystyczne instalacje, wystawy muzealne, pokazy filmowe, pokazy mody, kabarety na żywo. W 2015 roku impreza przyciągnęła rekordową liczbę 100 tysięcy widzów.

W tym roku Open’er festival odbywa się w dniach 29.06-2.07. Na scenie zobaczymy między innymi takie gwiazdy jak Red Hot Chilli Peppers, Florence + The Machine, a także Bastille, Foals, Kygo, LCD Soundsystem, czy The Last Shadow Puppets.

Jeśli zamierzamy wybrać się na Open’era, mamy do wyboru spanie na polu namiotowym lub w hotelu w Gdańsku. Jak wiadomo, pogoda nad morzem bywa zmienna i kapryśna. Dlatego nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą grubej bluzy, a także parasola lub peleryny przeciwdeszczowej

Przystanek Woodstock

Przystanek Woodstock to kultowy festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób dziękuje ludziom wspierającym jej działania.

Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Następnie przystanek Woodstock zadomowił się na kilka lat w Żarach koło Zielonej Góry. W 2004 roku festiwal przeniósł się do Kostrzyna nad Odrą i tam pozostał aż do teraz. Obecnie artyści występują na na czterech scenach: Dużej, Małej, scenie Pokojowej Wioski Kryszny i scenie ASP. Oprócz koncertów, na przystanku działa Akademia Sztuk Przepięknych, która organizuje dyskusje ze znanymi autorytetami, a także warsztaty artystyczne i projekty. Na Woodstocku możemy malować, rzeźbić, grać na gitarze, oglądać filmy, obejrzeć muzealną wystawę, wziąć udział w improwizowanym kabarecie, uczyć się jogi lub zumby, wspinać się na ściance wspinaczkowej lub wziąć udział w biegu z przeszkodami. Krótko mówiąc, możemy praktycznie wszystko. Przystanek Woodstock w roku 2014 przyciągnął rekordową liczbę 750 tysięcy osób.

W tym roku festiwal odbywa się w dniach od 14.07–16.07. Zagrają na nim między innymi: Apocalyptica, The Hives, Tarja Turunen, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon.

Jeśli wybieramy się na Woodstock możemy raczej zapomnieć o spaniu w wygodnych hotelach. W okresie festiwalu znalezienie pokoju w Kostrzynie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego warto zabrać ze sobą namiot i karimatę, a także dwa zestawy ubrań – na ciepłe i zimne dni.

Off Festival

Off Festival to impreza, na której nie zobaczymy gwiazd muzyki popularnej - możemy posłuchać za to niezależnych twórców muzyki alternatywnej. Off Festival został zorganizowany przez Artura Rojka, byłego wokalistę grupy Myslovitz. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2006 w Mysłowicach, jednak w 2010 festiwal przeniósł się do Katowic. Obecnie odbywa się na zielonym terenie Doliny Trzech Stawów. Off Festival to świetna okazja, by poznać nowe muzyczne trendy a także obejrzeć wystawy czy projekcje filmowe.

Tegoroczna edycja odbywa się w dniach od 5.08–7.08. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć występy Kalibra 44, The Kills, Mudhoney, Napalm Death, Lightining Bolt, Brodki i wielu innych.


Tauron Nowa Muzyka

A skoro już jesteśmy w Katowicach, możemy wybrać się na inny festiwal - Tauron Nowa Muzyka. To impreza, na której możemy usłyszeć brzmienia z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Katowicach 2006 roku. Następnie festiwal zajął tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Niezwykły industrialny klimat w połączeniu z awangardową muzyką przyciąga co roku kilka tysięcy fanów muzyki niezależnej.

W tym roku festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 18.08–21.08 na terenie Nowego Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury. Na festiwalu zobaczymy takie zespołu jak: TBA, Fat Freddy’s Drop, Snarky Parky, Roots Manuva, Actress Live, Deadbeat, Kid Simius, Slalom.

Jarocin Festiwal

Jarocin Festiwal to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych festiwalów rockowych w Polsce. Historia festiwalu zaczęła się w latach 70-tych, gdy impreza zadebiutowała pod nazwą „Wielkopolskie Rytmy Młodych”. W trakcie kolejnych edycji legenda festiwalu rosła w siłę. W okresie PRL-u festiwal w Jarocinie był dla młodych ludzi namiastką wolności, miejscem w którym mogli swobodnie wyrażać poglądy. Sama impreza przez wiele lat uchodziła za największy festiwal muzyki młodzieżowej w państwach Bloku Wschodniego.

Na jarocińskiej scenie zadebiutowały największe gwiazdy polskiej muzyki alternatywnej. Karierę zaczęły tam: T.Love, Dżem, TSA, Oddział Zamknięty, Armia, Izrael, Dezerter, Farben Lehre, Sztywny Pal Azji, Acid Drinkers, Hey, KAT, Moskwa oraz Defekt Muzgó.

W tym roku Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 7-9 lipca. Na imprezie zobaczymy między innymi zespoły takie jak Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, D.O.A., TSA, Farben Lehre, Acid Drinkers, Luxtorpeda, Koniec Świata, Sweet Noise oraz Ga-Ga/Zielone Żabki.

Oprócz koncertów na festiwalu odbywają się turnieje piłkarskie, spotkania autorskie, występy zespołów z przeglądu Jarocińskie Rytmy Młodych czy kino festiwalowe.

Podczas festiwalu w Jarocinie może być trudno znaleźć pokój. Dlatego polecamy zabrać własne namioty, śpiwory i karimaty.

 

Audioriver Festival

Audioriver Festival to impreza dla fanów muzyki niezależnej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2006 roku na plaży w Płocku. W ciągu kolejnych lat na malowniczej plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło kilkaset gwiazd muzyki elektronicznej i alternatywnej z całego świata, które przyciągały co roku nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów.

W tym roku Audioriver Festival odbędzie się w dniach 29.07–30.07 na Plaży nad Wisłą w Płocku. Na imprezie zobaczymy między innymi wykonawców takich jak: Calyx & TeeBee, Danger, Ilario Alicante, Leftfield, Mefjus, Octave One, Recondite.

 

Orange Warsaw Festival

Orange Warsaw Festival to dość młody festiwal muzyczny. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 6 września 2008 roku w samej stolicy. Na placu Defilad odbyło się wtedy sześć koncertów. Obecnie artyści występują na dwóch scenach - Orange Stage i Warsaw Stage. Dodatkowych atrakcji a trakcie imprezy dostarcza także Miasteczko Festiwalowe.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 3.06-4.06 na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie. Na Orange Warsaw Festival wystąpią takie gwiazdy jak Skrillex, Skunk Anasie, Xxanaxx czy Editors.

Sara Antczak

Pisaniem zajmuje się od zawsze. Debiutancką powieść „Wolny i De Klesz” wydała w 2011 roku, kolejną, pod tytułem „Klatka”, rok później. Lubi wszystko co wiąże się z ucieczką od rzeczywistości - zwłaszcza uwalnianie się z zamkniętych pomieszczeń, pogo i książki Chucka Palahniuka.
keyboard

Jaki keyboard dla dzieci? Ranking najlepszych

2021-08-05
Korzyści płynące z nauki gry na instrumencie można by wymieniać godzinami. Wystarczy jednak wspomnieć o tym, że gra na instrumencie, zwłaszcza w młodym wieku, pomaga rozwijać nasz mózg. Badania pokazują, że dzieci, które grają na instrumentach muzycznych, radzą sobie o wiele lepiej np. podczas lekcji matematyki niż ich mniej muzykalni rówieśnicy. Stosunkowo prostym w nauce i dającym największe możliwości rozwoju instrumentem jest pianino. Nie każdego jednak stać ani nie każdy posiada wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić ten instrument w domu. Dlatego też warto rozejrzeć się za keyboardem. Jaki więc keyboard dla dzieci wybrać? Zobacz ranking polecanych instrumentów.
mikrofon

Jak wybrać dobry mikrofon? Rodzaje mikrofonów

2021-07-23
Dobry mikrofon to niezbędny element zestawu komputerowego. Każdy z nas z pewnością będzie niejeden raz korzystał z tego urządzenia niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Czy oznacza to, że aby mieć dobry mikrofon do nagrywania musimy wydać na niego sporą kwotę? W żadnym wypadku! Najlepszy mikrofon to taki, który po prostu jest dopasowany do naszych potrzeb. Dlatego przed zakupem wystarczy przemyśleć, do czego chcemy go używać. Nasz poradnik ułatwi wam ten wybór.
rodzaje gitar

Jakie wyróżniamy rodzaje gitar?

2021-07-16
Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Stosunkowo tania, dość łatwo nauczyć się na niej grać w każdym wieku, łatwo ją transportować i nie zabiera zbyt dużo miejsca - to zdecydowanie jej pozytywne cechy. Nazywanie każdej gitary po prostu „gitarą” też nie jest właściwe, ponieważ mogą się one znacząco różnić między sobą. Jakie więc rozróżniamy rodzaje gitar? Przeczytaj nasze zestawienie i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości!
jaka gitara na początek

Jaka gitara na początek?

2021-07-15
Stało się, w końcu będziesz realizować swoje marzenie: chcesz nauczyć się grać na gitarze. Masz duży zapał, zapisałeś się na lekcje i być może już nawet wybrałeś utwory, których koniecznie jak najszybciej chcesz się nauczyć, ale wciąż masz problem z najważniejszą rzeczą: gitarą. Jaka gitara na początek będzie najlepsza? Na której dobrze jest rozpocząć swoją naukę, żeby ćwiczenia na niej były czystą przyjemnością? Z naszym poradnikiem wybierzesz swoją pierwszą gitarę bądź upewnisz się, że instrument, który już posiadasz, jest dla ciebie teraz odpowiedni.