Data modyfikacji:

Najlepsze filmy Science-Fiction: Top 8

Dla wszystkich fanów dobrego kina sci-fi przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów science-fiction wszech czasów. Oto lista 88 filmów o robotach, podróżach w kosmos, post-apokaliptycznym świecie, które powinien znać każdy fan kina sci-fi. A czy ty znasz je wszystkie?

Filmy science-fiction – TOP 8

Jeżeli uważasz siebie za fana filmów o tematyce science-fiction to koniecznie sprawdź naszą listę najlepszych produkcji kinowych w tym klimacie. Jeżeli znasz wszystkie te filmy to dobra robota, jesteś prawdziwym kinomaniakiem! Jeżeli nie, to koniecznie musisz nadrobić pozycje, których jeszcze nie znasz. Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomniane emocje.

Obcy – 8. pasażer „Nostromo” (1979)

Arcydzieło filmowe w wykonaniu Ridleya Scotta. Jeden z najpopularniejszych i najlepszych filmów science-fiction wszech czasów. Załoga statku kosmicznego Nostromo udaje się w kosmiczną podróż, aby odkryć skąd pochodzi tajemniczy sygnał odebrany na statku. Tam znajdują obce formy życia, które bynajmniej nie są przyjazne. Film Scotta doczekał się wielu remake’ów i odniesień w popkulturze. W tym roku ukazała się kolejna kontynuacja dzieła Ridleya Scotta o tytule „Obcy: Przymierze” i jest bezpośrednim sequelem do „Prometeusza” (który z kolei jest prequelem oryginalnego „Obcego” z 1979).
(kadr z filmu "Obcy - 8. Pasażer Nostromo")

Coś (1982)

John Carpenter być może nie miał wielkiego budżetu na swoje filmy, ani dostępu do najnowszej technologii, do której dostęp mają obecnie reżyserowie. Zdecydowanie jednak potrafił budować napięcie i tworzyć niesamowite horrory. „Coś” to jeden z jego najpopularniejszych filmów i opowiada o grupie badaczy na Antarktydzie, którzy zostają zaatakowani przez nieznaną formę życia. Film doczekał się remake’u w 2011. Warto obejrzeć obydwie wersje.
(kadr z filmy "Coś")

Matrix (1999)

Trylogia „Matrix” o robotach panujących na Ziemi nie zestarzała się ani trochę, a Keanu Reeves jest wciąż utożsamiany z postacią wybrańca Neo, którego zagrał w 1999. To historia, która mogła wydarzyć się naprawdę i w dalszym ciągu wielu ludzi twierdzi, że żyjemy w Matrixie, a władzę nad ludzkością objęły zbuntowane roboty. W internecie znajdziemy mnóstwo miejsc, w których zapaleni fani tej teorii spiskowej poszukują prawdy o świecie. To tylko pokazuje, jak wielki wpływ na popkulturę i społeczeństwo miał film Wachowskich.
(kadr z filmu "Matrix")

Kontakt (1997)

Ludzkość od lat nurtuje pytanie, czy jesteśmy sami we Wszechświecie. Nie dziwi nas zatem mnogość filmów o obcych formach życia, które pojawiły się w kinach. Na specjalne wspomnienie zasługuje film „Kontakt” z 1997, który opowiada o Ellie (młoda Jodie Foster) pracującej przy nasłuchiwaniu kosmosu w poszukiwaniu sztucznych sygnałów dźwiekowych. Pewnego dnia Ziemia otrzymuje sygnał z instrukcjami zbudowania pojazdu kosmicznego. Odniesienia do „Kontaktu” znajdziemy między innymi w nominowanym do Oscara „Nowym początku” z 2016 i... ostatnim sezonie kreskówki „Rick and Morty”.
(kadr z filmu "Kontakt")

Łowca Androidów (1982)

Głośny film Ridleya Scotta (to już drugi w tym zestawieniu) pokazujący wizję futurystycznego świata w 2019 (pamiętajmy, że w czasie powstawania filmy było to prawie 40 lat różnicy). Głównym bohaterem jest Rick Deckard (Harrison Ford), który ma za zadanie tropić i eliminować niebezpieczne maszyny stworzone przez ludzi. Jest to zdecydowanie film kultowy, który powinien znać każdy fan dobrego sci-fi. Tym bardziej zasługuje na miejsce w zestawieniu najlepszych filmów science-fiction, gdyż w tym roku w kinach ukazała się jego kontynuacja – „Blade Runner 2049”.
(kadr z filmu "Łowca Androidów")

Jurassic Park (1993)

O tak, historia Parku Jurajskiego to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów science-fiction jakie kiedykolwiek powstały. Być może nowsza generacja kinomaniaków zna tylko mniej lub bardziej udane rebooty, ale warto sięgnąć po oryginalny „Jurassic Park” z 1993 roku. Opowieść przedstawiona w filmie to marzenie niejednego naukowca i zoologa – nareszcie byłaby możliwość dokładnego zbadania pradawnych stworów, jakimi były dinozaury. W przyszłym roku ma ukazać się kolejny film z serii o parku z dinozaurami – „Jurassic World: Upadłe królestwo”.
(kadr z filmu "Jurassic Park")

Gwiezdne Wojny (1977)

W zestawieniu najlepszych filmów science-fiction wszech czasów nie mogło zabraknąć sagi „Gwiezdne Wojny”. Ciężko nam jest wskazać, która część była najlepsza, natomiast na pewno na szczególną uwagę zasługuje pierwszy film o tej tematyce George’a Lucasa – „Nowa nadzieja” z 1977 roku. Saga wciąż żyje i z niecierpliwością czekamy na kolejne części filmu o Rycerzach Jedi i odległych galaktykach. Jeżeli wśród naszych czytelników są jeszcze ludzie, którzy nigdy nie widzieli ani jednej części „Gwiezdnych Wojen” to jesteśmy bardzo zaskoczeni!
(kadr z filmu "Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja")

Incepcja (2010)

Głośny film Christophera Nolana z 2010. W roli głównej wspaniały Leonardo DiCaprio. „Incepcja” wlicza się w nową falę filmów science-fiction, które eksplorują inną tematykę niż technologie z przyszłości, podróże po kosmosie czy też wizje post-apokaliptyczne. To film o niesamowym wynalazku, dzięki któremu można wchodzić w świat cudzych snów. Jeżeli nigdy nie mieliście do czynienia z autorskim kinem Nolana to „Incepcja” będzie dobrym startem!
(kadr z filmu "Incepcja")
Oto nasze najlepsze filmy science-fiction – top 8. A jakie są wasze ulubione produkcje w tej tematyce? Czy czegoś zabrakło w naszym zestawieniu?
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również

filmy romantyczne boże narodzenie

Filmy romantyczne na Boże Narodzenie

2020-12-11
Święta Bożego Narodzenia potrafią wprawić nas w romantyczny nastrój. Po świątecznym obiedzie zróbcie sobie filmowy wieczór we dwoje – nie zapomnijcie o ciepłym kocu, lampce wina i dobrym filmie. Jakie filmy romantyczne na Boże Narodzenie muszą znaleźć się na waszej liście? Przedstawiamy kilka obowiązkowych tytułów.
filmy familijne dla dzieci

Fajne filmy dla dzieci

2020-11-22
Oglądanie filmów dla dzieci rozwija wyobraźnię, uczy empatii i rozszerza wiedzę dziecka o świecie, ludziach i emocjach. Obrazy dla dzieci cieszą się dużym powodzeniem ponieważ przyciągają przed ekrany całe rodziny. Jakie filmy warto pokazać dziecku? Przed wami kilka ciekawych tytułów.
filmy romantyczne dla młodzieży

Filmy romantyczne dla młodzieży

2020-11-16
W wieku nastoletnim zdarzają się pierwsze zauroczenia, dlatego to czas, kiedy tematyka romantycznych relacji zaczyna bardziej interesować młodzież. W filmach szukają podobieństwa do swoich życiowych sytuacji, traktują je jako miłą formę spędzania czasu lub jako pomysł na randkę. Jakie filmy o miłości warto zobaczyć, będąc nastolatkiem? Przed wami kilka propozycji.
Jaki horror obejrzeć w Halloween? Ranking najlepszych horrorów

Jaki horror obejrzeć w Halloween? Ranking najlepszych horrorów

2020-10-25
Przestraszenie widza nie jest wielką sztuką. Wystarczy do swojego filmu wrzucić jump scare’y w jak najbardziej niespodziewanych momentach i mamy sto procent skuteczności w doprowadzeniu ludzi do zawału. Sztuką jest natomiast stworzenie takiego horroru, który bez korzystania z prostackich metod, potrafiłby wywołać u odbiorców lęk i niepokój. Takim produkcjom zostało poświęcone to zestawienie. Dobór tytułów bazował na liście najlepszych filmów grozy przygotowanej przez renomowany serwis IMDb.
halloween

Filmy na Halloween dla dzieci. Bardziej śmieszne niż straszne

2020-10-18
Halloween z roku na rok jest coraz chętniej obchodzone nie tylko przez dorosłych, ale także przez najmłodszych członków rodzin. Przeczytaj nasz artykuł!
filmy na Halloween

Filmy na Halloween 2021 – 6 kultowych propozycji

2020-10-18
31 października to dzień, w którym każdy z nas powinien zapewnić sobie nutkę grozy. Nie ma lepszego sposobu na delikatne podniesienie poziomu adrenaliny niż jeden z naszych polecanych filmów na Halloween! Sprawdź, jakie produkcje warto obejrzeć w tym roku.