Data modyfikacji:

Najlepsze gry karciane. Którą kupić początkującemu?

Wybraliśmy pięć tytułów gier karcianych, które umilą Wam zbliżające się jesienne wieczory. Mamy coś dla par, dla rodzin, a także dla kolekcjonerów. Sprawdźcie kultowe tytuły od których warto zacząć swoją przygodę z karciankami.
Magic the Gathering, fot. Oliver Hallmann, CC BY 2.0

Mogłoby się wydawać, że w dobie wypasionych gier wideo, technologii wirtualnej rzeczywistości i wszędobylskich smartfonów, nie bardzo jest miejsce na analogowe zabawy. Na szczęście, zarówno gry planszowe, jak i karciane mają się cały czas bardzo dobrze. Właściwie, to można nawet stwierdzić, że granie bez prądu przechodzi obecnie swój renesans, gdyż ciągle powstają nowe produkcje, które zachwycają swoich użytkowników jakością wykonania i pomysłowością. W tym zestawieniu pójdę jednak bardziej w stronę klasyki, z jednym mały wyjątkiem.

UNO – gra karciana dla całej rodziny

Piękne w UNO jest to, że obecnie gra kosztuje naprawdę niewiele, a może zapewnić frajdę na wiele wieczorów dla całej rodziny i przyjaciół. Kart wystarcza aż dla dziesięciu graczy, co również jest ogromną zaletą, ponieważ nie będziecie musieli decydować, kto gra, a kto ma się wyłącznie przyglądać. Opanowanie zasad UNO nie powinno sprawić nikomu problemów, ale cały myk polega na tym, żeby nieustannie kombinować i przeszkadzać innym osobom. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart i wykrzyknie głośno nazwę gry. Jeśli tego nie zrobi, dostaje odpowiednią karę i musi grać dalej. Dlatego w UNO trzeba być cały czas skupionym, ponieważ inni gracze będą tylko naczekać na wasze pomyłki.

Bloodborne: Gra Karciana – dla fanów pierwowzoru

Wszyscy posiadacze PlayStation 4 doskonale znają tę markę. Wszakże Bloodborne to jeden z lepszych tytułów ekskluzywnych dostępnych na konsoli Sony. Przeniesienie klimatu gry do realiów karcianki brzmiało jak szaleństwo, ale jak wiadomo, jest w tym zawsze jakaś metoda. Twórcom udało się w pełni oddać atmosferę oryginału, czerpiąc nawet z najważniejszych mechanik występujących w grze. Zadanie uczestników zabawy polega na przemierzaniu Lochów Kielicha, w których zagnieździło się pradawne zło. Jedynie wspólnymi siłami będziecie w stanie przejść do kolejnych etapów, aczkolwiek cały czas należy pamiętać, że wygrać może wyłącznie jedna osoba. Dlatego nieustannie trzeba kombinować, żeby wykorzystać innego gracza do własnego celu, ale nie zapominając przy okazji, żeby nie wyprzedził nas w liczbie zdobytych Tętnień Krwi.

Splendor – dla ludzi marzących o sławie

Marzyliście kiedyś o wielkim bogactwie, klejnotach wysypujących się z waszego skarbca i inwestycjach przynoszących wyłącznie zyski? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco (a z pewnością tak było), to w takim razie trafiliście w dobre miejsce. Co prawda, przy Splendorze nie staniecie się milionerami w życiu codziennym, ale przynajmniej na własnej skórze zobaczycie, jak to jest być obrzydliwie zamożnym człowiekiem. Ogromną zaletą tej karcianki jest to, że mogą grać w nią wyłącznie dwie osoby, dzięki czemu Splendor świetnie sprawdza się dla par. Pamiętajcie tylko, żeby się przy tym nie pozabijać, ponieważ rozgrywka bywa mocno angażująca. Niby tylko zbieramy karty i żetony, a jakbyśmy walczyli o życie. Cóż, takie są właśnie dobre karcianki.

Magic the Gathering – dla miłośników kolekcjonowania

Tym razem pójdźmy w stronę absolutnej klasyki, kultowej gry karcianej, która jest regularnie rozwijana od 1993 roku, kiedy to zaliczyła swój debiut. Nie jest to typowa karcianka, jakie zazwyczaj spotykamy w sklepach. W tym przypadku możemy mówić o kolekcjonerskiej grze, gdzie nie dostajemy całego zestawu w jednym opakowaniu. Zabawa polega na tym, że musicie polować na nowe karty, czy to wymieniając się z innymi osobami czy najzwyczajniej w świecie kupując je u producenta. Kiedy już zbierzecie solidną talię, wtedy możemy przystąpić do bezpośredniej rywalizacji z innym graczem. Karty posiadają różne parametry i umiejętności specjalne. Żeby wygrać z innymi, nie tylko musicie mieć porządną kolekcję, ale również umieć z niej korzystać. A to już nie jest takie proste.

Catan. Szybka Gra Karciana – dla lokalnych handlarzy

Obstawiam, że z pewnością kojarzycie Catana, ale niekoniecznie w takiej formie. Ta popularna produkcja znana jest przede wszystkim ze swojej oryginalnej, planszówkowej formy, jednakże karciana edycja nie jest wcale gorsza. Właściwie, to w wielu sytuacjach sprawdza się o wiele lepiej, ponieważ zajmuje znacznie mniej miejsca i łatwiej ją zabrać ze sobą na wakacje bądź inne wyjazdy. Zasady rozgrywki pozostały jednak niemalże niezmienione. Tutaj również musimy zdobywać surowce potrzebne do budowania osad, stawiać drogi zwiększające zasięg naszego królestwa oraz handlować z innymi graczami. Nie dajcie się natomiast zmylić nazwie – jedna gra wcale nie trwa tak krótko, zwłaszcza, gdy zbierze się grupka doświadczonych graczy, doskonale ogarniających zasady.