Data modyfikacji:

Najlepsze klasyczne książki godne polecenia

Z pewnością wiecie, że istnieje coś takiego jak kanon literatury. Są to książki, które po prostu trzeba znać. Niestety problem polega na tym, że nie zawsze jest czas na przeczytanie tych wszystkich książek uznawanych za klasyczne. Sporo książek uznawanych za kanoniczne wypadło też ze spisu lektur szkolnych. Oto subiektywny wybór najlepszych książek wszech czasów.

Najlepsze książki do czytania

Niniejszy zbiór to zestaw 11 książek, które warto przeczytać. Przedstawiamy propozycje kilkunastu znanych i lubianych autorów, którzy zasłynęli dzięki swoim dziełom, a ich utwory zostały przetłumaczone na wiele języków. Wśród nich znajdziecie również propozycje z Polski.

„Wielki Gatsby” F. Scott Fitzgerald

„Wielki Gatsby” to amerykańska powieść z 1925 roku. Historia książki toczy się w Nowym Jorku, na początku lat 20. Opowiada o tym wszystkim, co wówczas działo się w Stanach Zjednoczonych. Popularność zyskała na długo po śmierci pisarza, obecnie wlicza się w kanon literatury amerykańskiej i doczekała się aż pięciu ekranizacji.

„Zabić drozda” Harper Lee

Kolejny klasyk literatury amerykańskiej. „Zabić drozda” to powieść obyczajowa z 1960 roku i porusza problem rasizmu podczas Wielkiego Kryzysu (lata 1929-1933 w Stanach Zjednoczonych). Ksiązka godna polecenia wszystkim tym, którzy interesują się historią społeczeństwa amerykańskiego. „Zabić drozda” zdobyło nagrodę Pulitzera rok po wydaniu. 

„Duma i uprzedzenie” Jane Austin

Jane Austin odniosła wielki sukces jako pisarka angielska, głównie dzięki swojemu najpopularniejszemu dziełu – „Dumie i uprzedzeniu”. Ksiązka godna polecenia dla wszystkich wielbicieli romansów i powieści społeczno-obyczajowych. Dowiecie się z niej, jak wyglądało życie wyższych sfer w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. W Wielkiej Brytanii wciąż jest jedną z najchętniej czytanych książek wszech czasów.

„Moby Dick” Herman Melville

Książka do czytania nie tylko dla marynarzy. Przez wielu uznawane za jedno z najlepszych dzieł literatury światowej, „Moby Dick” opowiada o losach Izmaela, który zaciąga się na statku kapitana Ahaba. Ten drugi zaś planuje zemstę na Moby Dicku, kaszalocie, który niegdyś pozbawił go nogi. Do książki Melville’a znajdziemy wiele odniesień w literaturze i filmie z każdego okresu (oczywiście po wydaniu).

„Alicja w Krainie Czarów” Lewis Carroll

Wierzcie, lub nie, ale „Alica w Krainie Czarów” to pozycja obowiązkowa każdego fana literatury angielskiej. Jeżeli jeszcze nie przeczytaliście tej książki to gorąco do tego zachęcamy. Pierwsze wydanie ukazało się już w 1865 i od tamtej pory ta książka godna polecenia doczekała się mnóstwa tłumaczeń, ekranizacji, a także wersji komiksowych.

„Lalka” Bolesław Prus

Czasami obowiązkowe lektury w szkole przysparzają książkom niedobrej famy. Często dzieje się tak, że lektury wciskane są zbyt młodym ludziom, którzy nie potrafią w pełni docenić ksiązki, a najwięcej narzekają później ludzie, którzy wcale nie lubią czytać. Jeżeli ominęliście „Lalkę” w liceum to polecamy sięgnąć po nią teraz, gdyż to naprawdę dobra książka do czytania w dalszym ciągu.

„Chłopi” Władysław Reymont

Sytuacja podobna jak z „Lalką” – uwierzcie, że „Chłopi” to książka godna polecenia i warto zaznajomić się z tą lekturą. Zbyt długie opisy mogą na początku odstraszyć, ale to właśnie w nich tkwi cały urok książki Reymonta. Warto pamiętać, że dzieło to zostało uhonorowane Nagrodą Nobla w 1924, a ich przecież nie przyznają za nic. 

„Komu bije dzwon” Ernest Hemingway

Jeżeli w szkole znudziło was „Stary człowiek i morze” to polecamy po kilku latach wrócić do Hemingwaya i zapoznać się z jego powieścią „Komu bije dzwon”. Jest to książka do czytania opowiadająca o partyzantach i saperze Robercie Jordanie podczas wojny domowej w Hiszpanii. Próbuje pokazać okrucieństwo wojny, zmagania człowieka ze śmiercią, a także jest zbiorem rozważań na temat natury ludzkiej.

„Beowulf” autor nieznany

Książka godna polecenia nie tylko dla historyków. Jest to jeden z najstarszych dzieł napisanych w języku staroangielskim, a powstanie powieści datuje się na VIII wiek. Początkowo historia Beowulfa przekazywana była ustnie, a pierwszy raz spisana została około roku 1000. „Beowulf” czerpie nie tylko z mitologii staroangielskiej i nordyckiej, ale także z prawdziwych wydarzeń historycznych.

„Lolita” Vladimir Nabokov

Utwór Nabokova z lat 50. XX wieku opowiada o miłości starszego mężczyzny do 12-letniej dziewczynki. Porusza trudne kwestie pedofilii, przez co książka przez wielu była uważana za skandaliczną, a autor miał problem z jej publikacją. Nie zraźcie się skandalicznym tematem książki, do czytania zachęci nas świetny styl pisania autora i jego liczne nawiązania do wcześniejszej klasyki literatury światowej.

„Buszujący w zbożu” J. D. Salinger

Salinger zaczął pisać już gdy miał 15 lat, były to głównie krótkie opowiadania. „Buszujący w zbożu” to jedyna powieść tego autora, która została opublikowana. Opowiada o młodym chłopcu, Holdenie Caulfield, który wylatuje ze szkoły i prowadzi dosyć buntownicze życie. Obecnie znajduje się w spisie lektur w krajach anglosaskich i porusza temat, między innymi, seksualności wśród nastolatków, przez co początkowo była lekko skandaliczna. 
Tekst: Jakub Spiryn