Najlepsze prezenty na chrzest

Chrzest to radosna chwila i wyjątkowa uroczystość, jednak wybór prezentu na chrzciny często stanowi problem dla zaproszonych gości. Co powinniśmy kupić na tę szczególną okazję? Powinno być to coś poważnego i klasycznego, czy też może zabawnego i praktycznego?
Oczywiście możemy zdecydować się na najprostsze rozwiązanie, czyli kopertę z gotówką. Jeśli jednak chcemy wybrać coś specjalnie dla maluszka, warto obdarować go prawdziwą pamiątką chrztu. Podpowiadamy jakie prezenty wybrać, aby uszczęśliwić dziecko i rodziców.

Zabawki

Zabawki to bardzo dobry prezent na chrzciny. Dzięki nim dzieci nie tylko są zajęte, ale też ćwiczą nowe umiejętności. Możemy zdecydować się na prezenty dla niemowlaków na teraz - gryzaki czy maskotki - lub też wybrać taki, którym dziecko będzie mogło bawić się nieco później - na przykład zabawkę edukacyjną lub interaktywną. Dobrym wyborem będzie stolik interaktywny, dzięki któremu maluch może ćwiczyć wstawanie, a także mówienie, rozpoznawanie kolorów, dźwięków i kształtów.

Pamiątkowe książki i albumy

Jak sprawić, aby dziecko pamiętało swój chrzest? Pamiątkowa książka lub album ze zdjęciami to świetne rozwiązanie. W książkach oprócz miejsc na zdjęcia są również pola na wpisy bliskich. Dzięki nim dziecko, kiedy podrośnie, będzie miało prawdziwą pamiątkę chrztu, a rodzice będą mogli razem z nim wspominać ten wyjątkowy dzień.

Książki

Książki to wspaniały prezent dla dzieci na każdą okazję. Rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo. Dzięki nim dzieci mogą również ćwiczyć umiejętność czytania. Oczywiście niemowlaki w wieku kilku miesięcy nie czytają jeszcze samodzielnie, ale mogą czynić to ich rodzice, na przykład do snu. Z czasem dzieci same sięgną po książki. Najpopularniejsze książki wybierane z okazji chrztu to oczywiście Biblia w wersji oryginalnej lub dziecięcej, a także bajki i krótkie opowiadania.

Dewocjonalia i biżuteria

Popularnym i klasycznym prezentem na chrzciny są dewocjonalia – obrazki sakralne, różańce, medaliony i krzyżyki, które nawiązują do chrześcijańskiego charakteru uroczystości. Taka pamiątka chrztu ma ogromną zaletę - będzie towarzyszyć dziecku przez długi czas. Obrazek może stać w pokoju przez lata, a łańcuszek czy medalik przydać się również podczas pierwszej komunii. Dobrym prezentem na chrzciny dziewczynki będzie również bransoletka lub łańcuszek z jej imieniem – może to być jej pierwsza biżuteria.

Ubranka i kocyki

Ubranka to bardzo uniwersalny i praktyczny prezent na chrzest. Maluchy są chrzczone zazwyczaj w wieku od dwóch do pięciu miesięcy – w tym czasie szybko rosną i potrzebują ich bardzo dużo. Ubranko ma tylko jeden minus – nie posłuży dziecku zbyt długo. Dlatego jeśli chcemy zdecydować się na coś, co przyda mu się na kilka lat, możemy wybrać kocyk.

Pościel dla dziecka

Pościel dla dziecka to elegancki i uniwersalny prezent dla niemowlaka, który może stać się ozdobą jego sypialni. Jeśli jednak nie znamy gustu rodziców i wystroju pokoju dziecięcego, bezpieczniej będzie postawić na neutralne kolory – biały lub kremowy.

Sztućce i zestawy naczyń dla dzieci

Klasycznym prezentem na chrzciny jest komplet sztućców i naczyń dla dzieci. Dzięki własnemu zestawowi naczyń dziecko chętnie nauczy się posługiwać sztućcami, a jedzenie stanie się dla niego świetną zabawą. Do wyboru mamy zestawy porcelanowe, czy posrebrzane sztućce. W przypadku naczyń porcelanowych musimy jednak brać pod uwagę, że mogą łatwo się stłuc. Dlatego przygodę dziecka z samodzielnym jedzeniem możemy rozpocząć również od naczyń i sztućców z plastiku. Warto wybrać zestawy kolorowe lub ozdobione wizerunkami zwierzątek - to z pewnością zachęci maluchy do jedzenia.

Prezenty praktyczne

Jak wiadomo, małe dzieci potrzebują bardzo wielu rzeczy, a obecnie mamy na rynku mnóstwo gadżetów ułatwiających życie. Jeżeli chcemy sprawić dziecku praktyczny prezent, warto zapytać rodziców, czy jest coś, czego potrzebują. Może być to elektroniczna niania, bujaczek z karuzelą czy kojec dla dzieci. Dzięki takim dodatkom życie ojca i matki stanie się prostsze, a życie dzieci – zdecydowanie bardziej zabawne i bezpieczniejsze.

Pamiątki dla rodziców

Jak powszechnie wiadomo, rodzice uwielbiają wszelkie prezenty związane z ich maluszkiem. Dlatego dobrym wyborem będzie coś, dzięki czemu będą mogli upamiętnić jego dzieciństwo – na przykład masa gipsowa, w której mogą zrobić odcisk stópki lub rączki malucha. Dużą popularnością cieszą się również albumy, w których rodzice mogą udokumentować ważne chwile z początkowego okresu swojego maleństwa. W albumie można trzymać metrykę narodzin, pierwsze włoski, notować pierwsze słowa dziecka lub wyjątkowe momenty z jego życia.
Sara Antczak
Pisaniem zajmuje się od zawsze. Debiutancką powieść „Wolny i De Klesz” wydała w 2011 roku, kolejną, pod tytułem „Klatka”, rok później. Lubi wszystko co wiąże się z ucieczką od rzeczywistości - zwłaszcza uwalnianie się z zamkniętych pomieszczeń, pogo i książki Chucka Palahniuka.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły