Najlepsze sposoby na przekłucie uszu

Kolczyki w uszach dodają delikatności i zmysłowości każdej z nas. Kobiety noszą je od stuleci, dzięki czemu stały się one nieodłącznym atrybutem kobiecości i nie tylko — coraz więcej panów decyduje się na przekłuwanie ucha w związku z panującą modą lub przynależnością do różnych subkultur. Jak przeprowadzić piercing ucha, aby przekłuwanie przebiegło bezpiecznie i efektownie?

Metody przekłuwania uszu

Nie ulega wątpliwości, że widok kobiety niemającej kolczyków w uszach jest w naszym społeczeństwie rzadkością. Drobne elementy ozdobne, takie jak biżuteria, dodają wdzięku każdej z nas, przez co kolczyki zauważamy już u najmłodszych dziewczynek. W ciągu ostatnich dekad sztuka zdobienia ciała znacznie się rozwinęła — piercing ucha praktycznie nie zna granic, dzięki czemu możemy w zależności od upodobań przekłuć jego dowolną część, umieszczając wybrany kolczyk w uchu. W niniejszej klasyfikacji poddamy analizie metody dotyczące najpopularniejszego przekłucia, które odbywa się w płatku — dolnej, miękkiej części ucha zbudowanej głównie z tkanki łącznej i tłuszczowej.

Popularną metodą, jaką wykonuje się przekłuwanie uszu, jest metoda Blomdahl Medical Ear Piercing (popularnie nazywana „pistoletem”). Piercing ucha w tym wypadku polega na umieszczenia płatka w specjalnym, niewielkim urządzeniu, które zaopatrzone wcześniej w zaostrzony kolczyk leczniczy przebija tkankę na wylot. Zaletami tego sposobu są niewątpliwie szybkość i bezbolesność, przez co Blomdahl Medical Ear Piercing jest idealnym rozwiązaniem w przypadku kolczykowania uszu dzieci. Ponadto kolczyk w uchu zostaje umieszczony w momencie przekłucia, co dodatkowo usprawnia przebieg zabiegu.
Za główną wadę metody „pistoletu”, zważywszy na to, że jest często wykorzystywana u najmłodszych, jest jej hałaśliwość, mogąca wzbudzić w dziecku uczucie niepokoju. Dodatkowo Blomdahl Medical Ear Piercing wymaga profesjonalnej obsługi — jeden niewłaściwy ruch może grozić źle wykonanym przekłuciem, które będzie goiło się nieprawidłowo. Pamiętajmy, że przekłuwanie uszu tą metodą może odbywać się tylko w przypadku miękkiej tkanki — w miejscach, w których znajdują się chrząstki, doprowadziłaby ona do powstania blizn i zakażeń.

Drugą najpopularniejszą metodą piercingu ucha jest przekłucie wykonane za pomocą igły. Sposób ten spotkamy częściej w salonach piercingu niż w gabinetach kosmetycznych. W odróżnieniu od „pistoletu” igła pozwala na przekłucie dowolnej części ucha — zarówno miękkiej, jak i chrząstek. Sterylną igłę wkłuwa się pod kątem 90 stopni we wskazane miejsce, powoli przebijając je na wylot, po czym w przekłuciu można umieścić kolczyk leczniczy. Metoda ta zgodnie z większością opinii powoduje większy stres związany z pojawieniem się nieco większego bólu oraz krwi, jednak w rzeczywistości wielu specjalistów od piercingu rekomenduje ją jako bezpieczniejszą, niegrożącą bliznami i powikłaniami. Osoby bardziej wrażliwe mogą skorzystać z możliwości miejscowego znieczulenia w postaci zastrzyku lub kremu znieczulającego.

Przekłuwanie uszu w warunkach domowych

Choć przekłuwanie uszu w zaciszu domowym nie jest polecane przez specjalistów od piercingu, a tym bardziej przez lekarzy, wciąż wielu młodych ludzi decyduje się na samodzielne kolczykowanie bądź powierzenie tego zadania komuś znajomemu. Prawdą jest, że amatorskie przebicie uszu nie wiąże się z drastycznymi konsekwencjami, pod warunkiem że zadbamy o spełnienie najważniejszej zasady, jaką jest higiena. Igła powinna być sterylna, nabyta w aptece, przed wykonaniem zabiegu powinniśmy też dokładnie umyć ręce oraz zdezynfekować pole zabiegowe specjalnym płynem lub spirytusem salicylowym. Najlepiej aby w wykonywaniu zabiegu towarzyszyła nam osoba kontrolująca, czy przekłucie przebiega pod odpowiednim kątem (90 stopni), który zagwarantuje sprawne gojenie rany. Tak jak po przekłuwaniu w salonie, i tu niezbędne jest umieszczenie w uchu specjalnego kolczyka o właściwościach leczniczych oraz stała kontrola rany.

Wybór specjalisty wykonującego piercing ucha

Wybór miejsca, w którym wykonamy kolczyk w uchu, nie powinien być przypadkowy. Poszukując idealnego salonu piercingu lub gabinetu kosmetycznego, zwróćmy uwagę na opinie ich dotychczasowych klientów, zwłaszcza te odnoszące się do higieny panującej w danym miejscu. Istotne jest także doświadczenie osób wykonujących przekłuwanie — im większe, tym mniejsze ryzyko niepowodzenia zabiegu.  Unikaj salonów „anonimowych”, o których trudno uzyskać obiektywne informacje. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie udanie się do miejsca polecanego przez kogoś znajomego.

Jakie kolczyki w uszach umieścić po przekłuciu?

Niezależnie od wybranej metody piercingu ucha bezpośrednio po przekłuciu należy umieścić w nim kolczyki lecznicze. Najlepsze będą te wykonane z metali nieuczulających, np. stali chirurgicznej lub tytanu. Często spotykanym materiałem jest także stal implantacyjna lub bioplast. Odpowiednia biżuteria jest w tym wypadku niezwykle istotna, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji w świeżo przekłutym uchu. Kolczyki lecznicze wykonane z odpowiedniego metalu lub tworzywa umożliwią naruszonym tkankom szybszą regenerację, po której będziesz mogła zastąpić je dowolną, ulubioną biżuterią. Obecnie salony kosmetyczne oraz salony piercingu oferują bogaty wybór specjalistycznych kolczyków, które nie muszą wyglądać pospolicie — możesz wybierać spośród różnych wielkości i form biżuterii leczniczej, w zależności od własnego stylu i upodobań.

Przekłuwanie uszu a ich odpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja przekłutych uszu jest niezwykle istotna — zachowując odpowiednie zasady higieny, ograniczysz ryzyko wystąpienia infekcji, która mogłaby zmusić cię do pozbycia się upragnionych kolczyków. Miejsce po przebiciu ucha należy codziennie przemywać solą fizjologiczną (nigdy wodą utlenioną lub spirytusem), a kolczyk leczniczy powinien być przekręcony delikatnie w lewą i prawą stronę. Unikaj zbędnego dotykania przekłutych miejsc, zwłaszcza gdy przedtem dokładnie nie umyłaś dłoni. Przygotuj się także na to, że przebite ucho będzie najpewniej ropieć lub lekko krwawić przez pierwsze dni po wykonaniu zabiegu. Zanieczyszczenia należy dokładnie usuwać zamoczonym w wodzie patyczkiem kosmetycznym. Musisz uzbroić się w dużą cierpliwość — kolczyk w uchu powinien pozostać niewyjmowany co najmniej przez 6 tygodni, natomiast w chrząstce — 12.

Po upływie zaleconego czasu powinnaś zauważyć ustąpienie obrzęku, bólu i zaczerwienienia, jakie naturalnie niesie z sobą przekłuwanie uszu. W takiej sytuacji możesz bez obaw wyjąć dotychczasowe kolczyki i zastąpić je innymi — dowolnymi, jednak jeśli po kilku tygodniach podrażnienie uszu nie ustępuje, koniecznie skorzystaj z pomocy lekarskiej. Uwaga: ważne jest, aby nawet przy długotrwałym obrzęku nie wyjmować leczniczej biżuterii.

Kolczyk w uchu a przeciwwskazania zdrowotne

Niestety istnieją względy natury zdrowotnej, które uniemożliwiają ozdobienie uszu piękną biżuterią. Wśród nich są niemal wszystkie przewlekłe choroby skóry skutkujące jej stanami zapalnymi. Na przekłuwanie uszu nie powinny decydować się też osoby cierpiące na hemofilię (gdyż zabieg wiąże się z przerwaniem łączności tkanek), cukrzycę i epilepsję. Powinnaś zrezygnować z wykonania zabiegu również wtedy, gdy cierpisz na choroby przenoszone drogą krwi.

Jeśli twój stan zdrowia pozwala ci na przekłucie uszu, warto zastanowić się nad tą drobną, a jednocześnie efektywną zmianą w wizerunku. Jak już wiesz, zabieg ten nie wiąże się z wyjątkowo bolesnymi odczuciami, a dzięki wszechstronności sztuki zdobienia ciała możesz zdecydować się na przekłuwanie adekwatne do twojego stylu i osobowości — bardziej odważne lub stonowane i dziewczęce.

Ostatnio dodane artykuły