Data publikacji:

Najlepsze telewizory dla graczy. Wybieramy modele z niskim input lagiem

Jak wybrać idealny telewizor do gier? Kwestie takie, jak jakość obrazu, są istotne, ale nie każdy telewizor z dobrym ekranem spełni wymagania graczy. Wszystko za sprawą parametru input lag, mającego istotny wpływ na komfort rozgrywki. Które modele są warte naszej uwagi?

Jaki telewizor dla gracza?

Input lag to opóźnienie sygnału, występujące pomiędzy jego źródłem (np. konsolą), a ekranem. Wartość tego parametru różni się w różnych modelach telewizorów, ale gdy input lag jest wysoki – rzędu 60 i więcej milisekund – ma on wpływ na jakość naszej rozrywki. W praktyce oznacza bowiem, że obraz, który widzimy na ekranie, jest opóźniony względem toczącej się właśnie gry.

W przypadku dynamicznych tytułów, jak wyścigi czy shootery, zwłaszcza sieciowe, oznacza to np. trudności z precyzyjnym sterowaniem pojazdami czy celowaniem w wirtualnych przeciwników. Z tego powodu, szukając telewizora, do którego chcemy podłączyć konsolę, warto brać pod uwagę nieco więcej czynników, niż w przypadku sprzętu używanego tylko do wyświetlania filmów.

Poza parametrami, rzutującymi bezpośrednio na jakość obrazu, jak kontrast czy czas reakcji matrycy, kluczową kwestią dla graczy jest właśnie input lag. Najlepiej, gdy jest on - jak w przypadku prezentowanych poniżej telewizorów - jak najniższy, na poziomie 25 i mniej milisekund. Niestety, producenci z reguły nie chwalą się jego wartością – jej źródłem są więc zazwyczaj niezależne recenzje i opinie testerów. Aby ułatwić porównanie i wybór, wszystkie prezentowane poniżej telewizory mają ekrany o przekątnej 55 cali, rozdzielczość UHD i zapewniają wsparcie dla technologii HDR.

Czy wiesz, że...


Najpopularniejsza porównywarka internetowa w Polsce – Ceneo.pl uruchomiła nową kategorię – Kredyty gotówkowe. Dzięki temu użytkownicy nie tylko porównają oferty, ale będą też mogli bezpiecznie wziąć kredyt z dowolnego miejsca.

Dowiedz się więcej >>

LG 55UK7550 – idealny obraz pod każdym kątem

Producent tego telewizora podkreśla, że urządzenie zostało opracowane z myślą o typowych, a nie idealnych, warunkach oglądania. Chodzi o fakt, że w większości przypadków oglądający nie siedzą dokładnie na wprost telewizora, ale patrzą na niego pod różnymi kątami. W przypadku gier możemy mieć z tym do czynienia np. w przypadku wspólnego grania przed jednym ekranem i do takich właśnie warunków został zoptymalizowany telewizor LG 55UK7550.

Atutem sprzętu jest także technologia Nano Cell, odpowiedzialna za wiernąreprodukcję barw, a także szybka i stabilna platforma WebOS, odpowiedzialna za funkcje smart telewizora. Użytkownicy docenią także możliwość kontrolowania urządzenia za pomocą głosu, a także technologię DTS Virtual: X, odpowiedzialną za emulowanie dźwięku przestrzennego przy wykorzystaniu głośników telewizora. Za LG 55UK7550 zapłacimy około 3050 zł.

Sony KD-55XE7005 – kontrast i czerń z wysokiej półki

Z nieco odmiennego założenia wyszli projektanci telewizora Sony Bravia KD-55XE7005. Zastosowana w nim matryca typu VA stawia na wysokie parametry obrazu, jak czerń i kontrast, zachowując przy tym niezłą jakość również w czasie oglądania, gdy nie siedzimy idealnie na wprost ekranu. Mocnym atutem są także algorytmy odpowiedzialne za upscaling, czyli skalowanie materiałów wideo o zwykłej jakości SD do rozdzielczości UHD.

Producent zadbał również o jakość dźwięku. Odpowiada za niego technologia Digital Sound Engine, dbająca o słyszalność nawet najbardziej subtelnych odgłosów, a także algorytm ClearAudio+, dzięki któremu użytkownicy mogą cieszyć się złudzeniem dźwięku przestrzennego.

Na uwagę zasługuje także autorska platforma smart – choć nie oferuje takiego bogactwa aplikacji, jak choćby Android TV, to zapewnia szybkie i płynne działanie telewizora. Wartym wzmianki detalem jest także podstawa zaprojektowana tak, by umożliwić ukrycie przewodów. Model Sony KD-55XE7005 został wyceniony na około 2850 zł.

TCL 55C7006 – wysoka jakość dźwięku od JBL

W poszukiwaniu telewizora z niskim input lagiem warto zwrócić uwagę na nieco starszy, dostępny od ponad roku na rynku model TCL 55C7006. Chińska marka, choć mniej rozpoznawalna od producentów o ugruntowanej renomie, jest jednym z największych producentów telewizorów na świecie, odpowiadając za produkcję – również w Polsce - sprzętu m.in. pod marką Thomson.

Model TCL 55C7006 został – podobnie jak opisywany wyżej telewizor Sony – wyposażony w matrycę typu VA. W tym przypadku jakość odwzorowania kolorów, zwłaszcza czerni, znacząco spada, o ile nie siedzimy bezpośrednio przed ekranem. Atutem sprzętu jest za to otwarta platforma Android TV, zapewniająca – poza obsługą funkcji smart – dostęp do bogatej biblioteki aplikacji.

Istotną cechą sprzętu jest również ponadprzeciętna jakość dźwięku, za która odpowiada system nagłośnienia opracowany przez markę JBL, charakteryzujący się m.in. skierowaniem dźwięku nie w dół, jak w wielu innych modelach, ale w stronę użytkownika. Za telewizor TCL 55C7006 zapłacimy około 3,5 tys. zł.

Samsung UE55NU7442 – wszechstronny model z darmowym VOD

Podobną półkę cenową reprezentuje Samsung UE55NU7442, będący przykładem połączenia zaawansowanych funkcji i ciekawego wzornictwa z niewygórowaną ceną. Telewizor oferuje funkcje smart i zapewnia wsparcie dla technologii HDR10+ i Dynamic Crystal Color (odpowiada za realistyczną reprodukcję barw). Projektanci sprzętu pomyśleli nawet o takim drobiazgu, jak organizacja kabli, które można ukryć w podstawie tak, by nie tworzyły w salonie estetycznego dysonansu.

Wartym uwagi dodatkiem jest współpraca z aplikacją Smart Things, integrującą szereg usług i produktów Samsunga. Dzięki niej możemy sterować działaniem wielu urządzeń – od telewizora, poprzez lodówkę, po pralkę - z poziomu jednej aplikacji. Wisienką na torcie jest w przypadku tego modelu bonus od producenta, który do wybranych modeli zakupionych przed końcem 2018 roku dodaje kilkumiesięczny dostęp do wybranych serwisów VOD, jak HBO GO, Showmax czy Ipla. Cena telewizora to około 3 tys. zł.

Panasonic TX-55FX780E – hollywoodzka jakość w salonie

Panasonic często podkreśla, że jego ambicją jest tworzenie telewizorów, które wiernie oddają wszelkie niuanse filmowych dzieł. Chodzi o to, aby obraz i dźwięk, których doświadczamy w domowym zaciszu jak najwierniej odpowiadały wizji reżyserów. Nie inaczej jest w przypadku modelu Panasonic TX-55FX780E, wyposażonego w układ HCX (Hollywood Cinema eXperience), odpowiedzialny m.in. za sterowanie odwzorowaniem kolorów i jasnością obrazu. W przypadku tej ostatniej warta wspomnienia jest także technologia Local Dimming Pro, która – dzięki sterowaniu jasnością diod podświetlających ekran – pomaga w uzyskaniu optymalnego kontrastu i głębokiej czerni.

Atutem telewizora jest również wsparcie dla różnych technologii HDR, jak HDR10 i Hybrid Log Gamma. Twórcy tego modelu podkreślają również minimalistyczne wzornictwo, nazywane przez nich „szklanym designem”, łączącym smukły ekran z bardzo wąskimi, niemal niewidocznymi ramkami. Model Panasonic TX-55FX780E kosztuje około 4,9 tys. zł..
Tekst: Matylda Łańska