Najlepsze urządzenia do podgrzewania wody

Z roku na rok koszty utrzymania domów rosną. Bojler elektryczny, junkers gazowy, a może powietrzna pompa ciepła? Które urządzenia grzewcze obniżą koszt podgrzewania wody? Poniżej przedstawiamy zalety i wady najpopularniejszych rozwiązań na rynku.

Elektryczny podgrzewacz wody. Czy warto?

Wśród elektrycznych podgrzewaczy wody ciekawą propozycją jest model marki Ariston. 50-litrowa pojemność, kompaktowe wymiary, elegancki i minimalistyczny wygląd — to wszystko sprawia, że podgrzewacz sprawdzi się także w nowoczesnych łazienkach. Możliwość instalacji w pionie i poziomie, a także głębokość wynosząca zaledwie 37 cm stwarza duże możliwości aranżacyjne.

Na uwagę zasługują również takie funkcje, jak:
  • system zapobiegający przegrzewaniu — w razie awarii grzałka wyłącza się automatycznie, co zapobiega dostarczeniu użytkownikowi zbyt gorącej wody;
  • wyświetlacz LED — nowoczesne sterowanie, wyświetlacz umożliwia sygnalizowanie ewentualnych usterek i błędów;
  • system przeciwzamrożeniowy — chroni przed obniżeniem temperatury poniżej 5°C.

Klienci cenią sobie ten bojler elektryczny za wysoki poziom estetyki, który sprawia, że nie trzeba używać maskownic ani ukrywać urządzenia w szafce. Wydajność w postaci dwóch zbiorników umożliwiających szybkie nagrzewanie wody sprawdza się także w przypadku łazienek w blokach, w których zdarzają się problemy z ciągiem kominowym. Tryb ekonomiczny (ECO) pozwala na oszczędny pobór prądu. Dzięki niewielkim rozmiarom elektrycznych podgrzewaczy wody są one idealne do małej łazienki. Są także łatwe w montażu. 

Przepływowy podgrzewacz wody użytkowej. Co to takiego?

Przepływowy podgrzewacz wody, zwany też w skrócie c.w.u., to urządzenie powszechnie stosowane w domowej instalacji wodnej. Jego zadaniem jest przygotowanie ciepłej wody płynącej przez podgrzewacz. 

Obecnie na rynku nabyć można zarówno gazowe, jak i elektryczne podgrzewacze. Do najpopularniejszych marek oferujących tego typu sprzęt należą: Biawar, Clage, Dafi, Kospel i Siemens. Urządzeniem kultowym wśród przepływowych podgrzewaczy wody jest Junkers — gazowy podgrzewacz z otwartą komorą spalania. U wielu osób do dziś budzi on uczucie strachu.

Na rynku istnieją dwa rodzaje tych urządzeń:
jednopunktowy podgrzewacz przepływowy,
wielopunktowy podgrzewacz przepływowy.

Kocioł z zasobnikiem cwu wraz z przepływowym podgrzewaczem wody to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku domów z dużą liczbą domowników. Rozwiązanie to zapewnia szybką kąpiel bez konieczności czekania na nagrzanie wody. Od kilkudziesięciu do kilkuset litrów zmagazynowanej wody w zupełności zaspokoi potrzeby rodziny, której członkowie wykonują w tym samym czasie różne czynności — jeden zażywa kąpiel, a inny zmywa naczynia. Przepływowy podgrzewacz wody dba o to, aby temperatura przez cały czas była na stałym poziomie.

Bojler elektryczny. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Bojlery elektryczne, inaczej pojemnościowe podgrzewacze wody, są niczym innym jak zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Poza zasobnikiem ciepłej wody bojler elektryczny ma też instalację zamkniętego przebiegu, skomunikowanego z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa.

Tyle teorii, czas na praktykę
.
Na co zwrócić uwagę, wybierając bojler elektryczny:
liczba domowników i wydajność urządzenia — dla czteroosobowej rodziny praktycznym rozwiązaniem będzie podgrzewacz o pojemności 200 litrów, w przypadku pary w zupełności wystarczy zakup 80-litrowego bojlera elektrycznego;
ustawienia termostatu;
wielkość — umożliwiająca sprawną instalację bez zabierania cennej przestrzeni;
estetyka — dobrze jeśli urządzenie stojące na widoku prezentuje się schludnie i nie szpeci otoczenia.

Opinie wielu zadowolonych użytkowników udowadniają, że warte polecenia są bojlery elektryczne marki Galmet. 

Junkers gazowy — praktyczne i wygodne rozwiązanie

Użytkownicy cenią sobie wiele nowych modeli junkersa gazowego przede wszystkim za możliwość natychmiastowego korzystania z ciepłej wody. Szczególnie wart polecenia jest Junkers S 190 KP. Użytkownicy wystawiają mu pochlebne recenzje przede wszystkim ze względu na sprawne przygotowanie ciepłej wody użytkowej niezależnie od ogrzewania, a także dobre zindywidualizowane dopasowanie pracy urządzenia do aktualnego zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę.

Jednoczesny pobór wody w kilku punktach czerpalnych pozwala na jej niezależne użytkowanie — bezkonfliktowe korzystanie ze zmywarki, kranu, pralki czy wanny. Gwarancja tej samej temperatury wody w każdym punkcie czerpalnym sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na ten model junkersa gazowego. Trzyletni okres gwarancyjny daje dostęp do pomocy technicznej w razie awarii sprzętu.

Powietrzna pompa ciepła. Czy warto instalować w domu?

Oprócz wodnych i gruntowych jest to jeden z rodzajów pomp ciepła dostępnych na polskim rynku. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze jako źródło ciepła pobranego z zewnątrz.

W sklepach znaleźć można dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:
pompa ciepła powietrze-powietrze — jej zadaniem jest transport ciepła do wewnątrz;
pompa ciepła powietrze-woda — służy do transportowania ciepła do obiegu grzewczego i do domowego zbiornika z gorącą wodą.

Pierwszy z omówionych typów powietrznych pomp ciepła to jedne z najtańszych i najbardziej powszechnych urządzeń tego typu.

Natomiast drugi typ, pompy ciepłe powietrzno-wodne uznawane są za znacznie bardziej wydajne niż pompy ciepła powietrze-powietrze. Stanowią zdecydowanie lepszy wybór w przypadku dostarczania ciepła do ogrzewania podłogowego i domowych systemów ciepłej wody użytkowej. Zasadniczo powietrzne pompy ciepła są urządzeniami prostymi i niedrogimi w instalacji. 

GALMET PEASYAIR BASIC 2 GT 200L

Zalety:
•wydajność;
•funkcjonalność — tanie grzanie wody — tryb ECO, funkcja party — idealna w przypadku dużej liczby gości i imprez rodzinnych;
•200-litrowy zbiornik sprawdzi się dobrze w przypadku czteroosobowej rodziny;
•wytrzymałość;
•przyjazny, przejrzysty sterownik — prostota obsługi.

Zasobniki cwu. Jaki wybrać?

Godny polecenia jest zasobnik cwu Junkers — ST 120 — 5 Z. W przeciwieństwie do przestarzałych prostokątnych modeli junkersów gazowych nowoczesny Junkers elektryczny charakteryzują cylindryczne kształty i estetyczna biała obudowa. Zasobniki Junkers współpracują z kotłami centralnego ogrzewania. W zależności od potrzeb użytkownik może wybrać zasobnik cwu o pojemności 120 lub 160 litrów. Tego typu urządzenie dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i tych w zabudowie szeregowej. Nadaje się do łazienek ulokowanych na parterze i na piętrze. Warto wiedzieć, że zasobniki cwu są montowane blisko kotła.

Do największych zalet zasobnika cwu Junkers — ST 120 — 5 Z należą:
•dopasowanie do indywidualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową;
•estetyczne wykonanie;
•wysoka jakość;
•zaspokajanie potrzeb w przypadku domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże, a także wszędzie tam, gdzie ciepła woda pobierana jest z różnych punktów czerpalnych w jednym czasie.