Najlepszy trening z użyciem ławeczki do ćwiczeń


Ławeczka do ćwiczeń to jedno z najpopularniejszych narzędzi treningowych. Obecna jest w każdej siłowni fitness, a także w prawie każdej domowej siłowni. Ćwiczenia na ławeczce pozwalają przede wszystkim wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, po części również pleców, a bardziej zaawansowani użytkownicy potrafią też wykorzystać ławkę treningową jako narzędzie do wzmacniania brzucha i nóg. 

Wszystko tak naprawdę zależy od trzech kwestii: doświadczenia osoby ćwiczącej, kreatywności (ławeczka do ćwiczeń daje wiele możliwości wykonywania zróżnicowanych ćwiczeń, pod warunkiem nieszablonowego podejścia do jej ustawienia) oraz wykorzystania dodatkowych sprzętów, takich jak hantle czy sztanga. Zapraszamy na krótki przegląd najlepszych ćwiczeń na ławeczce, które z łatwością można wykonać nawet w domowej siłowni. Przyjrzymy się także podstawowym zasadom bezpieczeństwa, które uchronią osobę ćwiczącą przed poważną kontuzją oraz podpowiemy, w jaki sposób ćwiczyć, aby skutecznie powiększyć swoją siłę.

Ławka treningowa a względy bezpieczeństwa

Domowa siłownia to miejsce, które coraz częściej gości w naszych czterech kątach. Szczególnie cenią je sobie ci, którzy mieli okazję przejść przez lata treningu pod okiem ludzi bardziej doświadczonych i czują, że mogą rozpocząć ćwiczenia na własną rękę. Jednak kiedy decydujemy się na samodzielne ćwiczenia na ławeczce, musimy pamiętać, by przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na bardzo poważną kontuzję.

Przede wszystkim nigdy nie należy zapominać o rozgrzewce. Wszystkie mięśnie klatki piersiowej (i nie tylko) powinny zostać rozgrzane, na przykład przez zrobienie kilku serii z dużo mniejszymi ciężarami niż te używane podczas treningu właściwego. Bardzo istotne jest też rozciągnięcie mięśni — dzięki temu unikniemy niepotrzebnych naciągnięć. Są one o tyle niebezpieczne, że w trakcie ćwiczenia na ławeczce, póki włókna są rozgrzane, nie odczuwamy bólu zbyt mocno i możemy taką kontuzję zlekceważyć.

A od tego już tylko krok do pogłębienia urazu, który wykluczy nas z treningu na wiele dni. Jeszcze inną kwestią są stawy — ćwiczenia na ławeczce w sposób szczególny mogą je obciążać — oczywiście wówczas, gdy nie dopasujemy ciężaru do swoich możliwości lub wykonujemy trening źle pod względem technicznym. 

Bo właśnie technika wykonywania ćwiczeń jest ostatnim, lecz nie najmniej ważnym elementem bezpieczeństwa przy ćwiczeniach na przyrządzie takim jak ławka treningowa. Warto na początek skorzystać z porad trenera lub zajrzeć na tutoriale w sieci — zobaczymy, w jaki sposób podnosić ciężary, aby nie uszkodzić stawów oraz mięśni.

Jak zwiększyć siłę za pomocą ławki treningowej

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych ćwiczeń, warto zastanowić się nad podstawowymi zasadami, dzięki którym nasz trening spowoduje zwiększenie siły mięśni. Wystarczy stosować się do kilku elementów:

• plan treningowy zwiększający siłę powinien trwać od 4 do 6 tygodni;

• należy w tym czasie zaplanować ćwiczenia z liczbą serii od 5 do 10;

• w obrębie serii optymalna liczba powtórzeń to 1‒5 (w zależności od rodzaju ćwiczenia);

• każdy kolejny trening na ławeczce do ćwiczeń powinien uwzględniać postęp, czyli zwiększenie obciążenia od 2,5 do 5 kg;

• należy eksploatować organizm przez używanie ciężaru zbliżonego do własnego ciężaru maksymalnego (w wielkości ok. 85‒95% CM);

• kilka razy w tygodniu warto stosować dodatkowe metody treningowe, takie jak oszukane powtórzenia czy wstępne zmęczenie;

• należy skoncentrować się na odpowiedniej technice wykonywania ćwiczeń na ławce treningowej — tylko wtedy efekty będą maksymalne;

• plan należy stosować do momentu, w którym przestanie się robić postępy.

Warto podkreślić, że jest to bardzo uniwersalny (może być stosowany na każdą partię mięśniową) i stosunkowo intensywny plan, który wymaga dużego wysiłku i maksymalnego poświęcenia. Należy jednak pamiętać o odpoczynku dla konkretnych partii mięśniowych, gdyż — jak wynika z badań — regeneracja mięśni klatki piersiowej trwa od 2 do aż 7 dni, w zależności od intensywności treningu.

Ławka treningowa — jakie ćwiczenia stosować?

Jak już wspomnieliśmy, ławeczka do ćwiczeń daje bardzo szeroki zakres możliwości treningowych, zwłaszcza pod kątem mięśni klatki piersiowej. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę techniki stosowane zarówno przy ławeczce poziomej, jak i skośnej. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń, które mogą być zastosowane także w domowej siłowni, możemy wyróżnić:

• wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej — tutaj ćwiczymy wszystkie grupy mięśni klatki piersiowej, a także mięśnie ramion. Ławka treningowa ułożona jest poziomo, my uginamy nogi pod kątem prostym, a nasze stopy mają przylegać do podłoża. Stosujemy tak zwany uchwyt średni (przy opuszczaniu sztangi ramiona i przedramiona mają tworzyć kąt prosty), a dla bezpieczeństwa kciuk powinien obejmować sztangę (bardziej doświadczeni zawodnicy stosują jednak tzw. małpi chwyt).

Sztangę opuszczamy na wysokość mniej więcej 1 centymetra od klatki piersiowej (wdech) i wypychamy do prostych rąk (wydech). Dla bezpieczeństwa łokcie prowadzimy po bokach (nie powinny uciekać do środka);

• wyciskanie hantli w leżeniu na ławce poziomej — ćwiczenie pobudza podobne mięśnie jak poprzednie. Ławeczka do ćwiczeń znów ustawiona jest poziomo, a my dla odmiany używamy hantli, a nie sztangi, co daje możliwość dodatkowego ćwiczenia wewnętrznej części klatki piersiowej na przykład przez zbliżanie hantli do siebie podczas prostowania rąk. Także podczas opuszczania rąk mamy większe możliwości — możemy je opuścić na poziom klatki piersiowej (gdyż nie jesteśmy ograniczani przez gryf sztangi). Warto też obracać nadgarstki, tak by dłonie skierować palcami do siebie;

• wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce skośnej (głową w górę) — tutaj pracuje cała grupa mięśni klatki piersiowej (zwłaszcza ich górna część), a także mięśnie naramienne. Ten rodzaj ćwiczeń na ławeczce jest szczególnie chętnie stosowany przez bardziej doświadczonych zawodników. Ławkę ustawiamy pod kątem 30‒45 stopni,  należy przy tym wiedzieć, że im większy kąt, tym bardziej angażujemy w treningu mięśnie naramienne. Kładziemy się głową do góry, chwytamy sztangę podobnie jak na ławce poziomej i opuszczamy ją na klatkę piersiową (około 10 centymetrów poniżej szyi), a następnie wypychamy. Jeśli chcemy nieco odciążyć mięśnie naramienne, możemy lekko wygiąć grzbiet, jednocześnie wypychając klatkę do przodu (byle nie odrywać zbytnio pleców, a tym bardziej bioder od ławki);

• wyciskanie hantli w leżeniu na ławce skośnej (głową w górę) — pracują mięśnie podobne jak w poprzednim ćwiczeniu. Bez względu na to, czy to domowa siłownia, czy duży klub fitness, zasady treningu są podobne — pozycja jak w ćwiczeniu ze sztangą, natomiast ruchy jak w wyciskaniu hantli na ławce poziomej. Różnica polega na większym angażowaniu mięśni naramiennych.

Istnieje oczywiście o wiele więcej popularnych ćwiczeń z użyciem ławeczki, ponieważ możemy jej używać skośnie, leżąc głową w dół (większe angażowanie dolnych mięśni klatki piersiowej) czy stosować rozpiętki z hantlami na ławce poziomej lub skośnej (działanie na mięśnie piersiowe większe). 

deskorolka do 100 zł

Deskorolka do 100 zł - jaką wybrać?

2021-09-21
Jazda na deskorolce znów staje się bardzo popularna. To dobra wiadomość, ponieważ sport ten jest bardzo korzystny dla zdrowia, poprawia koordynację, wytrzymałość i pomaga zrzucić wagę, a dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Żeby nauczyć się jeździć, potrzebna jest jedynie porządna deskorolka i dużo cierpliwości. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy znaleźć bardzo dobry sprzęt na początek naszej przygody. Jaka deskorolka do 100zł będzie najodpowiedniejsza i na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
bieganie jesienią

Bieganie jesienią - najważniejsze zasady

2021-09-20
Jesienią nie zwalniamy i dalej trzymamy formę. Mimo że dni już coraz chłodniejsze, bieganie o tej porze roku również może należeć do przyjemnych. Wystarczy tylk...
Jak ubrać się na trening biegowy jesienią?

Jak ubrać się na trening biegowy jesienią?

2021-09-20
Ciemno, mokro i zimno. Bieganie w takich warunkach nie jest naszym marzeniem, ale gdy nadchodzi okres jesiennej słoty nie trzeba rezygnować z treningów. Aby czu...
spodnie nieprzemakalne

Jakie spodnie przeciwdeszczowe? Nieprzemakalne, oddychające - idealne na deszcz w górach

2021-09-18
Górski strój powinien chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniać ciepło i wygodę. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że podczas górskich wędrówek można się solidnie zgrzać, dlatego twoja garderoba powinna charakteryzować się również oddychalnością. Jakie nieprzemakalne spodnie w góry wybrać, w których będziesz czuć się komfortowo? Sprawdźmy!