Najmodniejsze zabawki plażowe dla dzieci


Wakacje to czas zabawy w wodzie i robienia zamków z piasku. I nawet jeśli w tym roku nad morze nie dojedziemy, warto dać dzieciom namiastkę plażowania…

Dorośli zaspokoją się zwykle wyjazdem w góry, zwiedzaniem historycznych zakątków czy odpoczywaniem w cieniu na leżaku. Ale dla dzieci lato bez wody to nie lato — możliwość swobodnego chlapania, biegania na wpół nago, brodzenia po kostki w wodzie, a przede wszystkim szalonych kąpieli sprawia, że na wakacje czeka się z dudniącym sercem. Morze, jezioro, rzeka, a także miejskie kąpielisko czy basen w ogrodzie dostarczają wspaniałej rozrywki, wymagają jednak odpowiednich zabawek. Do wody nie chodzi się przecież z pustymi rękami…

Zabawki na plażę, które trzeba mieć

Plażowa klasyka to oczywiście wiaderko, łopatka i piłka, ale poza foremkami do piasku warto także dać dzieciom okazję do bardziej aktywnego, sportowego wypoczynku. Co zatem warto zawsze zabrać z sobą na plażę? Zabawki rekreacyjne, takie jak rakietki do badmintona, paletki łapiące piłkę na rzep, latający talerz oraz oczywiście piłka — dmuchana do zabawy w wodzie albo klasyczna siatkowa lub nożna do gier na piasku.

W cenie do 100 złotych do kupienia są nawet całe zestawy plażowe zawierające sprzęt potrzebny do różnych popularnych gier outdoorowych, a dla małych dzieci można nabyć tańsze komplety, w których znajdują się rękawki do pływania, małym pontonik i piłka dmuchana — zabawki przyozdobione są najpopularniejszymi postaciami z bajek, takimi jak księżniczki Disneya czy Autka. Bo na plaży też trzeba być modnym!

Stosunkowo nową, ciekawą zabawką na plażę jest pochodząca prosto z Hiszpanii Estrella, czyli miękka gwiazda do rzucania i odbijania. Specjalny materiał redukuje do minimum ryzyko kontuzji, zabawa zaś daje niezwykle dużo radości i wymaga niemałej zręczności. 

Jak można wykorzystać foremki do piasku?

Kilkuletnie dziecko na plażę wyrusza oczywiście zawsze z wiaderkiem pełnym foremek do piasku, sitkiem, łopatką i grabkami. W zależności od płci i upodobań malucha można go przy tym wyposażyć w klasyczny zestaw do robienia babek albo bardziej specjalistyczne zabawki. Na plażę dziewczynki na pewno chętnie zabiorą fabrykę piaskowych lodów czy ciastek — w przedziale cenowym od 15 do 45 złotych można zakupić komplet do robienia wafelków, gałek, croissantów, muffinków czy lodów na patyku, a także patelnię, blachę i przybory kuchenne.

Gdy dopadnie nas nuda, zawsze możemy zaangażować dzieci w zabawę w restaurację czy cukiernię, do ozdoby dań wykorzystując muszelki, liście i patyki. Dla chłopców przeznaczone są bardziej męskie foremki do piasku — ciężarowe auta i wózki do ciągnięcia wyładowane zwierzętami, pojazdami i różnej maści łopatami, z których da się budować nie tylko zamek z piasku.

A skoro już mowa o zamkach, warto zachęcić dzieci do rozwijania kreatywności przez budowę rzeźb, pałaców, a nawet całych miast. Najbardziej ambitnym małym architektom na pewno spodobają się foremki do piasku pozwalające stworzyć elementy konstrukcyjne twierdzy czy muru. Przykładowo firma Hape produkuje formy inspirowane piramidami Majów czy Murem Chińskim, polski zaś producent Marioinex oferuje różne części niezbędne do budowy dużych, średniowiecznych zamków. Takie zabawki na plażę wspaniale urozmaicą letnie lenistwo, nie obciążając przy tym budżetu — ich ceny wahają się od 10 do 20 złotych.

Uczymy się pływać z dmuchanymi zabawkami

Wakacje to doskonała okazja, aby oswoić dzieci z wodą, gdyż nawet jeśli trzy- czy czterolatek nie nauczy się jeszcze pływać, powinien już przestać bać się mokrej głowy czy oczu i zacząć odkrywać radość z nieskrępowanej zabawy w wodzie — wszystko to naturalnie pod baczną opieką rodzica. Dmuchane zabawki pomagają czuć się pewniej w morzu, basenie czy jeziorze i dają okazję do przezwyciężenia strachu.

Podstawowy element wyposażenia to oczywiście koło, do nabycia już za 10 złotych, które może przybierać różne kolory i kształty w zależności od upodobań maluszka. Najmniejszym pływakom poleca się nieco droższe koła zamknięte od dołu oraz dryfujące siedzenia, które uniemożliwiają wpadnięcie w głębię. 

W dmuchanym kole można nauczyć się poruszać nóżkami pod wodą i oswoić się z uczuciem unoszenia się na powierzchni. Następny krok pozwalają zrobić rękawki, z którymi można już próbować kłaść się na powierzchni i symultanicznie poruszać rączkami i nogami — te najmodniejsze ozdobione są motywami z ulubionych dziecięcych bajek.

Wielkim hitem plażowym są także wielkie dmuchane zabawki imitujące morskie stworzenia — olbrzymie homary, rekiny, delfiny, orki i żółwie to szansa na realizację wyśnionych przygód i wspaniała zabawa, zwłaszcza przy kołysaniu fal. Specjalne uchwyty pozwalają dziecku trzymać się na grzbiecie zwierzaka, a każdy upadek jest dobrą lekcją wstrzymywania oddechu i wypływania na powierzchnię, naturalnie z pomocą dorosłego. Taka sympatyczna zabawka do wody to wydatek rzędu 30‒50 złotych.

Zabawki do wody dla starszych dzieci

Pociechy w wieku szkolnym zwykle umieją już utrzymywać się na wodzie i na ogół nie są już zainteresowane pływaniem w kole, co nie znaczy, że dmuchane zabawki tracą cały urok. Nastolatki szczególnie chętnie wylegują się na materacach, które mogą służyć zarówno do leniwego wypoczynku, jak i szalonych zabaw w wodzie.

Wśród szerokiej oferty rynkowej znajdziemy nie tylko klasyczne materace z wygodnymi zagłówkami, w cenie już od 30 zł, lecz także bardziej wymyślne modele, takie jak dmuchane fotele umożliwiające idealny relaks w wodzie i na lądzie czy niezwykle modne siateczkowe materace, które pozwalają na zanurzenie ciała do połowy w wodzie. 

Dla bardziej aktywnych dostępne są zabawki na plażę, które umożliwiają wiosłowanie i pierwsze wodne wyprawy — pontony o różnych wielkościach znajdują się w przedziale cenowym od 70 do 300 złotych, przy czym te najbardziej zaawansowane wyposażone są w wysokiej jakości wiosła oraz pompkę i mają nawet opcję zamontowania silnika na ewentualność rodzinnej wyprawy w nieznane!

Tańsze, lecz niezwykle atrakcyjne zabawki do wody to deski do pływania wykonane z polietylenu, które pomagają w nauce pływania, a także pozwalają na ślizganie się po falach, oraz zestawy do nurkowania złożone z płetw, maski i rurki — najbardziej podstawowe komplety można nabyć już za 50 złotych!

Pomysły na ogrodową zabawę w wodzie

A co z tymi wszystkimi, którzy lato spędzą na działce czy w ogrodzie? Dzieciom wiele do szczęścia nie potrzeba i przy sprzyjającej pogodzie wystarczy trochę piachu, trawa i źródło wody. Foremki do piasku idealnie nadają się do „gotowania” z błota, a kolorowe wiaderka do przelewania wody z powodzeniem zastąpią brzeg jeziora. Maluchy warto także wyposażyć w kolorowe pistolety na wodę, które pomogą się ochłodzić i na pewno niesamowicie podkręcą tempo zabawy.

Jeśli wystarczy nam miejsca, można pomyśleć o nadmuchiwanym basenie, który można nabyć już w cenie od 70 złotych, a przy długości dochodzącej nawet do 2 metrów będzie w nim wystarczająco miejsca i na dzieci, i na ich ulubione dmuchane zabawki.

Niezwykle modnym hitem ogrodowym jest także mata wodna, która umożliwia stworzenie mokrej ślizgawki o długości 5 metrów i szaleńcze ślizgi na brzuchu przez wodny tunel. Nie ma dziecka, które oparłoby się takiej pokusie! Spokojniejszą opcją, która pozwala zachować suche ubranie, są tory typu Waterplay umożliwiające stworzenie systemu kanałów, po których da się puszczać różne zabawki. 

Ostatnio dodane artykuły