Data modyfikacji:

Najważniejsze książki na świecie

Internet to potężne narzędzie. Czy ktokolwiek w XXI wieku jeszcze w to wątpi? Dzięki niemu można wiedzieć praktycznie wszystko, w tym dużo ciekawostek o innych państwach i nacjach. Niedawnym hitem na stronie internetowej Reddit była mapa stworzona przez użytkownika Backforward24, która ukazywała najistotniejsze książki w poszczególnych krajach. Zobaczcie sami!
(źródło: Backforward24/Reddit)

Co w takim razie czyta się w wybranych krajach? Zacznijmy od naszej ojczyzny. Użytkownik Backforward24 najważniejszą książką ogłosił „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Trudno się dziwić, w tej powieści zawarte jest wszystko, co polskie, a inwokację dzieci uczą się na pamięć w szkołach. Nic nie szkodzi, że akcja rozgrywa się tak naprawdę na Litwie.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, chętnie czytają powieść Thomasa Manna „Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny”. Książka ta po raz pierwszy została opublikowana w 1901 roku i bardzo szybko odniosła literacki sukces. Jeżeli chcecie zaznajamiać się z kulturą niemiec to ta lektura będzie obowiązkowa.
Wielka Brytania. Tutaj wyróżniona została książka „Wielkie nadzieje” autorstwa Charlesa Dickensa. Jest to oczywiście klasyka literatury angielskiej, a Charles Dickens to jeden z najpopularniejszych autorów na świecie (jeżeli nie znacie „Wielkich nadziei” to z pewnością kojarzycie jego „Opowieść wigilijną”).

Pozostając w klimatach anglosaskich – „Ulisses” Jamesa Joyce’a to powieść niezwykle istotna dla kultury irlandzkiej. Ta właśnie książka została wybrana przy tworzeniu mapy. Jest to utwór niezwykle ciekawy, ale zarazem i trudny, gdyż został napisany w zupełnie niespotykany nigdzie indziej sposób. Słowa i zdania formują się w tej książce w strumień myśli raczej, niż konkretnych opisów, a pierwsze zdanie jest jednocześnie końcem ostatniego.
„Zabić drozda” to książka, która reprezentuje Stany Zjednoczone. Została napisana przez Harpera Lee i wydana po raz pierwszy w 1960. Idealnie obrazuje kulturę amerykańską oraz problem rasizmu i ksenofobii, z którym Ameryka tak długo musiała się zmagać. Jest to wciąż jedna z najchętniej czytanych i najlepiej sprzedających się książek nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie.

Pełną mapę znajdziecie tutaj, a listę książek w tym temacie.
Tekst: Jakub Spiryn