Data modyfikacji:

Najważniejsze książki na świecie

Internet to potężne narzędzie. Czy ktokolwiek w XXI wieku jeszcze w to wątpi? Dzięki niemu można wiedzieć praktycznie wszystko, w tym dużo ciekawostek o innych państwach i nacjach. Niedawnym hitem na stronie internetowej Reddit była mapa stworzona przez użytkownika Backforward24, która ukazywała najistotniejsze książki w poszczególnych krajach. Zobaczcie sami!

Co w takim razie czyta się w wybranych krajach? Zacznijmy od naszej ojczyzny. Użytkownik Backforward24 najważniejszą książką ogłosił „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Trudno się dziwić, w tej powieści zawarte jest wszystko, co polskie, a inwokację dzieci uczą się na pamięć w szkołach. Nic nie szkodzi, że akcja rozgrywa się tak naprawdę na Litwie.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, chętnie czytają powieść Thomasa Manna „Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny”. Książka ta po raz pierwszy została opublikowana w 1901 roku i bardzo szybko odniosła literacki sukces. Jeżeli chcecie zaznajamiać się z kulturą niemiec to ta lektura będzie obowiązkowa.
Wielka Brytania. Tutaj wyróżniona została książka „Wielkie nadzieje” autorstwa Charlesa Dickensa. Jest to oczywiście klasyka literatury angielskiej, a Charles Dickens to jeden z najpopularniejszych autorów na świecie (jeżeli nie znacie „Wielkich nadziei” to z pewnością kojarzycie jego „Opowieść wigilijną”).

Pozostając w klimatach anglosaskich – „Ulisses” Jamesa Joyce’a to powieść niezwykle istotna dla kultury irlandzkiej. Ta właśnie książka została wybrana przy tworzeniu mapy. Jest to utwór niezwykle ciekawy, ale zarazem i trudny, gdyż został napisany w zupełnie niespotykany nigdzie indziej sposób. Słowa i zdania formują się w tej książce w strumień myśli raczej, niż konkretnych opisów, a pierwsze zdanie jest jednocześnie końcem ostatniego.
„Zabić drozda” to książka, która reprezentuje Stany Zjednoczone. Została napisana przez Harpera Lee i wydana po raz pierwszy w 1960. Idealnie obrazuje kulturę amerykańską oraz problem rasizmu i ksenofobii, z którym Ameryka tak długo musiała się zmagać. Jest to wciąż jedna z najchętniej czytanych i najlepiej sprzedających się książek nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie.

Tekst: Jakub Spiryn
książki dla 6-latka

Jakie książki dla 6-latka wybrać? Polecane tytuły 

2023-06-07
Co czytać 6-latkom? Co się sprawdza, co jest teraz „na topie”, co warto kupić? Jakie książki dla 6-latka wybrać? Polecane tytuły w naszym zestawieniu sprawią, że wybierzesz coś z prawdziwego gąszczu pozycji wydawniczych, przez który ciężko się przebić. 
polskie kryminały które trzeba przeczytać

Polskie kryminały, które musisz przeczytać

2023-05-27
Jesteś fanem fabuły, w której główna oś wydarzeń krąży wokół zbrodni, dotarcia do prawdy oraz ujawnienia sprawcy? Jeśli twoja odpowiedź brzmi twierdząco, sprawdź, jakie polskie kryminały warto przeczytać. Bez wątpienia nasze propozycje sprawią, że wciągniesz się w fabułę na wiele godzin!
Lisa Gardner książki kolejność

Lisa Gardner – książki. Kolejność czytania książek Lisy Gardner

2023-05-18
Lisa Gardner – książki. Kolejność czytania książek Lisy Gardner Lisa Gardner jest amerykańską pisarką, której historie cieszą się ogromną popularnością, także w Polsce. Jej książki są tłumaczone na co najmniej trzydzieści języków, a wiele z nich doceniono nagrodami literackimi. Autorka obecnie ma na koncie ponad 40 powieści i noweli. Na ten moment polscy czytelnicy mogą poznać ponad 20 z nich, należących do czterech cykli. Miłośnikom kryminalnych zagadek i dreszczyku emocji przedstawiamy: Lisa Gardner – książkii kolejność ich czytania.
robert małecki książki

Robert Małecki – książki. Kolejność czytania 

2023-05-17
Robert Małecki. Gorące nazwisko wśród polskich autorów kryminałów. Zyskał rozgłos dzięki serii kryminałów z Markiem Benerem. Pierwsza była książka „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Autor miał wtedy 39 lat. Klasę autora potwierdziła Nagroda Wielkiego Kalibru za „Skazę”. Kryminały były wstępem w twórczości literackiej Małeckiego. Przedsionkiem to tworzenia thrillerów (również psychologicznych). I tu - jak na narazie - prym wiedzie „Żałobnica”. Robert Małecki - książki. Kolejność czytania - poznaj i odkrywaj świat pełen mrocznych wydarzeń, kreowany przez tego polskiego autora.