Data modyfikacji:

Najważniejsze książki na świecie

Internet to potężne narzędzie. Czy ktokolwiek w XXI wieku jeszcze w to wątpi? Dzięki niemu można wiedzieć praktycznie wszystko, w tym dużo ciekawostek o innych państwach i nacjach. Niedawnym hitem na stronie internetowej Reddit była mapa stworzona przez użytkownika Backforward24, która ukazywała najistotniejsze książki w poszczególnych krajach. Zobaczcie sami!

Co w takim razie czyta się w wybranych krajach? Zacznijmy od naszej ojczyzny. Użytkownik Backforward24 najważniejszą książką ogłosił „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Trudno się dziwić, w tej powieści zawarte jest wszystko, co polskie, a inwokację dzieci uczą się na pamięć w szkołach. Nic nie szkodzi, że akcja rozgrywa się tak naprawdę na Litwie.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, chętnie czytają powieść Thomasa Manna „Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny”. Książka ta po raz pierwszy została opublikowana w 1901 roku i bardzo szybko odniosła literacki sukces. Jeżeli chcecie zaznajamiać się z kulturą niemiec to ta lektura będzie obowiązkowa.
Wielka Brytania. Tutaj wyróżniona została książka „Wielkie nadzieje” autorstwa Charlesa Dickensa. Jest to oczywiście klasyka literatury angielskiej, a Charles Dickens to jeden z najpopularniejszych autorów na świecie (jeżeli nie znacie „Wielkich nadziei” to z pewnością kojarzycie jego „Opowieść wigilijną”).

Pozostając w klimatach anglosaskich – „Ulisses” Jamesa Joyce’a to powieść niezwykle istotna dla kultury irlandzkiej. Ta właśnie książka została wybrana przy tworzeniu mapy. Jest to utwór niezwykle ciekawy, ale zarazem i trudny, gdyż został napisany w zupełnie niespotykany nigdzie indziej sposób. Słowa i zdania formują się w tej książce w strumień myśli raczej, niż konkretnych opisów, a pierwsze zdanie jest jednocześnie końcem ostatniego.
„Zabić drozda” to książka, która reprezentuje Stany Zjednoczone. Została napisana przez Harpera Lee i wydana po raz pierwszy w 1960. Idealnie obrazuje kulturę amerykańską oraz problem rasizmu i ksenofobii, z którym Ameryka tak długo musiała się zmagać. Jest to wciąż jedna z najchętniej czytanych i najlepiej sprzedających się książek nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie.

Tekst: Jakub Spiryn
Woman reading a book in the backyard

G.G. Márquez – książki. Jakie książki Marqueza warto przeczytać?

2022-09-30
Gabriel García Márquez przyszedł na świat 6 marca 1927 roku w kolumbijskim miasteczku Aracataca. Dzieciństwo spędził u dziadków. Mieszkał z nimi do 8. roku życia. Klimat Aracataca znalazł odzwierciedlenie w jego najwybitniejszym literackim dziele – chodzi o „Sto lat samotności”. Książka ta przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Gdy G.G. Márquez zmarł 17 kwietnia 2014 roku, prezydent Kolumbii wyraził żal słowami: „Tysiąc lat samotności i smutku po śmierci największego Kolumbijczyka wszech czasów”. Dowiedz się, jakie książki Márqueza powinny znaleźć się w Twojej biblioteczce!
najbardziej wciągające książki

Jakie są najbardziej wciągające książki?

2022-09-29
Literatura jest rozrywką, która pozwoli ci zapomnieć o całym świecie. Najbardziej wciągające książki oderwą cię od problemów, zapewniając umysłowi błogi wypoczynek. W trudnych chwilach pomogą przełamać zastój czytelniczy. Sięgnij po nie, a w kilka chwil przeniesiesz się w inny czas i miejsce. Wciągająca literatura to zarówno klasyki, jak i nowsze pozycje, łączy je doskonale prowadzona narracja i ciekawie wykreowany świat. Jakie pozycje są warte uwagi?
najlepsze komiksy marvela

Klasyczne komiksy Marvela – co warto przeczytać?

2022-09-29
Amerykańskie wydawnictwo Marvel nieustannie wydaje komiksy o ulubionych superbohaterach, dwojąc się i trojąc, żeby dotrzeć do nowych odbiorców. Jeśli natomiast nie interesują was najnowsze przygody Spider-Mana lub Wolverine’a, tylko chcielibyście nadrobić starsze, bardziej kultowe opowieści z ich udziałem, to na szczęście nie powinniście mieć z tym większych problemów. W Polsce do sprzedaży trafiło wiele albumów, które w pełni skupiają się na starszych komiksach, sięgając nawet lat 80. ubiegłego wieku. Sprawdźcie, które klasyczne komiksy Marvela powinny trafić na waszą półkę.
najlepsi polscy pisarze fantasy

Jacy są najlepsi polscy pisarze fantasy?

2022-09-27
Fantastyka w Polsce ma się dobrze, czego najlepszym dowodem jest ukazujące się niezmiennie od lat 80. czasopismo o tym właśnie tytule. To tam debiutowali niektórzy z  najlepszych polskich pisarzy fantasy i sf. Po powieści i opowiadania współczesnych autorów chętnie sięgają młodsi i starsi czytelnicy, wielbiciele wątków naukowych, historycznych, a także mrocznych opowieści z pogranicza światów. Sapkowski, Kossakowska czy Grzędowicz to twórcy, których z pewnością warto znać. Którzy jeszcze polscy pisarze fantasy i sf są warci uwagi?