Data modyfikacji:

Najważniejsze książki na świecie

Internet to potężne narzędzie. Czy ktokolwiek w XXI wieku jeszcze w to wątpi? Dzięki niemu można wiedzieć praktycznie wszystko, w tym dużo ciekawostek o innych państwach i nacjach. Niedawnym hitem na stronie internetowej Reddit była mapa stworzona przez użytkownika Backforward24, która ukazywała najistotniejsze książki w poszczególnych krajach. Zobaczcie sami!
(źródło: Backforward24/Reddit)

Co w takim razie czyta się w wybranych krajach? Zacznijmy od naszej ojczyzny. Użytkownik Backforward24 najważniejszą książką ogłosił „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Trudno się dziwić, w tej powieści zawarte jest wszystko, co polskie, a inwokację dzieci uczą się na pamięć w szkołach. Nic nie szkodzi, że akcja rozgrywa się tak naprawdę na Litwie.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, chętnie czytają powieść Thomasa Manna „Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny”. Książka ta po raz pierwszy została opublikowana w 1901 roku i bardzo szybko odniosła literacki sukces. Jeżeli chcecie zaznajamiać się z kulturą niemiec to ta lektura będzie obowiązkowa.
Wielka Brytania. Tutaj wyróżniona została książka „Wielkie nadzieje” autorstwa Charlesa Dickensa. Jest to oczywiście klasyka literatury angielskiej, a Charles Dickens to jeden z najpopularniejszych autorów na świecie (jeżeli nie znacie „Wielkich nadziei” to z pewnością kojarzycie jego „Opowieść wigilijną”).

Pozostając w klimatach anglosaskich – „Ulisses” Jamesa Joyce’a to powieść niezwykle istotna dla kultury irlandzkiej. Ta właśnie książka została wybrana przy tworzeniu mapy. Jest to utwór niezwykle ciekawy, ale zarazem i trudny, gdyż został napisany w zupełnie niespotykany nigdzie indziej sposób. Słowa i zdania formują się w tej książce w strumień myśli raczej, niż konkretnych opisów, a pierwsze zdanie jest jednocześnie końcem ostatniego.
„Zabić drozda” to książka, która reprezentuje Stany Zjednoczone. Została napisana przez Harpera Lee i wydana po raz pierwszy w 1960. Idealnie obrazuje kulturę amerykańską oraz problem rasizmu i ksenofobii, z którym Ameryka tak długo musiała się zmagać. Jest to wciąż jedna z najchętniej czytanych i najlepiej sprzedających się książek nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie.

Pełną mapę znajdziecie tutaj, a listę książek w tym temacie.
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również

after książki

After. Książki z popularnej serii Anny Todd

2021-02-26
Szukasz prezentu dla dorastającej dziewczyny? Jeśli ma więcej niż 17 lat, możesz podarować jej serię „After” – książki te są prawdziwym hitem na całym świecie. Zobacz, jakie książki wchodzą w skłąd serii.
książka

Paulina Świst. Najlepsze książki polskiej pisarki

2021-02-09
Cenisz sobie dobre kryminały? Nie ma dla ciebie nic przyjemniejszego niż wieczorne książkowe spotkania z mordercami i ścigającymi ich stróżami prawa? I pewnie do tego wszystkiego uwielbiasz nagłe zwroty akcji oraz zaskakujące zakończenia? Jeśli tak, to mamy dla ciebie kilka fantastycznych książek, które napisała Paulina Świst. „Karuzela”, „Sitwa” i „Przekręt” to tylko niektóre tytuły, które wciągną cię na długie godziny.
antypedagogika

Książki dla dzieci z niegrzecznymi bohaterami. Odpowiedź na zalecenia antypedagogiki

2021-02-02
Ufasz, że potrzeby twojego dziecka są dla niego dobre? Pozwalasz mu planować, wybierać i decydować w kwestiach dotyczących życia rodzinnego? Zapewne bliska jest ci antypedagogika. Przedstawiamy jej założenia i polecamy książki dla najmłodszych wpisujące się w nurt antypedagogiki.
czytnik ebook

Epub vs mobi? Czym się różnią? Jaki czytnik do epub i mobi?

2021-01-27
Klasyczne książki nadal cieszą się sporą popularnością w wielu kręgach. Mimo to wraz z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z fizycznych egzemplarzy na rzecz cyfrowych. Jeżeli chcecie dopiero rozpocząć swoją przygodę z ebookami, to koniecznie sprawdźcie, jakie formaty plików współpracują z konkretnymi czytnikami. W tekście znajdziecie też odpowiedź na pytanie, czym różni się epub od mobi.