Maluchy na stoku: narty dla dzieci

Narciarstwo zjazdowe to aktywność, którą warto zaszczepić dzieciom jak najprędzej. Narty rozwijają niemal wszystkie partie organizmu i czynią to w zdrowym, górskim klimacie, co pozytywnie wpływa na odporność. Aby jednak nie zniechęcić maluchów do jazdy, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni zestaw nart dziecięcych. Jakie narty dla dziecka będą właściwym wyborem? Zapraszamy do poradnika.

Narty dziecięce — używane czy nowe?

Odpowiedź na to pytanie jest, rzecz jasna, złożona. Jeżeli nasz młody adept sztuki narciarskiej stawia pierwsze kroki na stoku, najlepiej jest wybrać jeszcze inną opcję — udać się do wypożyczalni. Narty dla dzieci znajdują się w każdej profesjonalnej placówce tego typu. Za wypożyczeniem nart dziecięcych przemawia argument finansowy — unikniemy ryzyka zbędnego wydatku, gdy junior zupełnie nie złapie narciarskiego bakcyla. Dodatkowo obsługa wypożyczalni pomoże zadbać o to, by narty dziecięce idealnie pasowały do parametrów ich małego użytkownika. Nie trzeba będzie martwić się o takie kwestie, jak smarowanie czy odpowiednia konserwacja. 

Co jednak w sytuacji, gdy jesteśmy zdecydowani na zakup nart dla dzieci? Za odwiedzeniem komisu przemawia, rzecz jasna, nawet kilkukrotnie niższa cena niż w przypadku nowego sprzętu. Jednocześnie jednak narty dziecięce używane mogą mieć pewne ukryte usterki — należy dokładnie sprawdzić stan ich wiązań i krawędzi. Do tego dzieci zdecydowanie trudniej jest przekonać do wyjeżdżonych nart, kiedy alternatywą są pachnące nowością kolorowe modele ze sklepu. Jeżeli chcemy postawić na używane narty dziecięce, szukajmy raczej wśród ofert osób prywatnych, których dzieci niedawno wyrosły ze sprzętu, niż w komisach wypełnionych wysłużonymi deskami. 

Czego należy się wystrzegać przy zakupie nart dla dzieci?

Skoro już jesteśmy zdecydowani zainwestować w deski, pamiętajmy o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie powinno się ulegać popularnej opinii, że dobrze jest kupić sprzęt o „rozmiar” czy dwa za duży, bo przecież dziecko zaraz urośnie i taki będzie mu służył dłużej. Nowe czy używane — narty dziecięce powinny pasować jak ulał nie tylko do obecnego wzrostu dziecka, lecz także jego umiejętności. 

A skoro jesteśmy przy umiejętnościach — bardzo często popełnianym błędem jest zbyt ambitne podejście do kwestii wyboru nart. Kupując sprzęt sportowy dla syna czy córki, które nie opanowały jeszcze podstaw ślizgu i skręcania (podobnie jak przesadna surowość w uczeniu maluchów), wywoła efekt odwrotny od zamierzonego.

Kolejnym niedopatrzeniem, jakie może się przydarzyć — zwłaszcza gdy jesteśmy w pośpiechu — jest kierowanie się jedynie długością nart z całkowitym pominięciem ich przeznaczenia. Narty dziecięce to odrębna kategoria (są dopasowane do znacznie mniejszej siły u juniorów) i decyzja o nabyciu nart krótkich, lecz nieprzystosowanych dla dzieci może wyrządzić im tylko krzywdę. 

Wiemy już, jakich nart dla dzieci nie kupować. Nawet jeżeli powyższe przestrogi brzmią nieco trywialnie, tego typu błędy popełnia niejeden rodzic. Czym więc kierować się przy doborze? Uzależnione jest to od przedziału wiekowego i poziomu zaawansowania. Dobrze jest też stawiać na modele carvingowe, które prowadzi się zdecydowanie łatwiej niż narty klasyczne. 

Jakie narty dla dziecka w wieku 3–5 lat?

Ze względu na to, że maluchy w tym wieku rosną stosunkowo szybko, warto poważnie rozważyć wypożyczenie sprzętu bądź zakup nart dziecięcych używanych. Pierwszy sezon to najbardziej niepewny grunt — lepiej wstrzymać się z zakupem wymarzonego sprzętu do momentu, gdy uzyskamy pewność, że nasz potomek dobrze czuje się na stoku. Narty dziecięce dla szkrabów powinny być możliwie jak najkrótsze (zazwyczaj w przedziale 60–80 cm).

 Obowiązującą zasadą jest taki dobór nart, by te sięgały okolic pachy juniora. Jak już wspomnieliśmy, warto kupić narty taliowane — w końcu nauka zjazdu ma kojarzyć się z zabawą czy przyjemnością, a nie trudem i znojem. Tego typu modele zwykle należą do kategorii easy carve. Ich budowa i stosunkowo niska waga umożliwia wykonywanie skrętów przy niewielkim nakładzie sił. W przypadku większości producentów dodatkowo odpada nam problem dopasowania wiązań — najczęściej są one od razu montowane do nart.

Narty dla dzieci starszych (6–12 lat)


Odpowiedź na pytanie, jakie narty dla dzieci w tym wieku będą odpowiednie, zależy w największym stopniu od poziomu jego zaawansowania i ogólnej sprawności fizycznej. Jeżeli mamy do czynienia z zupełnie początkującym, należy postawić na sprzęt niedługi (5–10 cm krótszy od wzrostu) i taliowany. Przy doborze długości nart rolę odgrywa także waga — jeżeli dziecko jest bardzo szczupłe, kupujemy narty krótsze nawet do 15 cm względem długości ciała. Wobec nieco bardziej masywnych juniorów postępujemy w drugą stronę, dobierając sprzęt krótszy o 5 cm od wzrostu. 

Jeżeli jednak nasze dziecko jeździ już od dwóch czy trzech sezonów po stokach i opanowało podstawy, możemy — a nawet powinniśmy — zakupić mu nowy, nieco dłuższy sprzęt. Narty dla dzieci w tym wieku powinny sięgać do okolic barków i należeć do kategorii allround. Ten uniwersalny sprzęt umożliwia dogodną jazdę przy niedużej prędkości, ale też wymaga od młodego narciarza ciągłego usprawniania techniki. Pamiętajmy, że muszą to być narty przeznaczone konkretnie dla tej grupy wiekowej.

Do trzeciej grupy w tej kategorii wiekowej zaliczają się maluchy najlepiej radzące sobie na stokach. Jakich nart dla dzieci należy szukać, jeśli te niejednokrotnie udowodniły nam, że skręcanie to pestka, a duże prędkości (jak na ten wiek) nie robią na nich wrażenia? W takiej sytuacji można dobrać sprzęt nieco dłuższy, sięgający nawet do brody czy nosa dziecka. Narty typu race ze względu na swą nieco mniej taliowaną konstrukcję pozwalają na szybkie zjazdy i powinny zaspokoić potrzeby zaawansowanych juniorów.

 Należy jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt szybki zakup nart sportowych może narazić juniora na niepotrzebną kontuzję. Musimy mieć pewność, że chłopiec bądź dziewczynka poradzą sobie na tego typu sprzęcie. Innym parametrem zależnym od poziomu zaawansowania jest promień skrętu narty — dla początkujących powinien być on znacznie większy niż w przypadku juniorów mających w swoim dorobku już kilkadziesiąt udanych zjazdów. Ci ostatni mogą próbować przesiąść się na narty dziecięce z małym promieniem skrętu, co ułatwia ciasne skręcanie i dodaje pewności przy większych prędkościach.

Co z nastolatkami?

Większość z nas w wieku nastoletnim ulegało (bądź ulegnie) nieodpartemu złudzeniu własnej dorosłości. W przypadku nart jest to iluzja o tyle prawdziwa, że dobór sprzętu dla „dużych dzieci” jest bardzo podobny jak w przypadku osób pełnoletnich. Powinniśmy jednak nadal szukać nart juniorskich (młodzieżowych), które podobnie jak dziecięce wykonane są z lżejszych materiałów zapewniających elastyczność. Zbyt sztywne narty mogą przesadnie obciążać wciąż kształtujący się organizm, a w dłuższej perspektywie powodować kontuzje czy zwyrodnienia.  

Jakie narty dla dzieci? Kolorowe!

W powyższym tekście skupiliśmy się głównie na aspektach technicznych. Maluchy zapewne nie pozwolą nam zapomnieć o tym, co dla wielu z nich najważniejsze — warstwie wizualnej. Przed doborem nart dziecięcych — używanych, wypożyczanych czy nowych — warto jest zrobić krótki research i upewnić się, jakie barwy bądź bajkowi bohaterowie są tymi ulubionymi. Może mieć to niebagatelne znaczenie dla naszych latorośli.

Podobne artykuły

najlepsze bcaa

Najlepsza BCAA. Ranking suplementów diety

2020-12-03
BCAA to obok kreatyny, cytruliny i białka jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Stosowane jest głównie przez miłośników sportów siłowych, ale ma zwolenników także w innych sportach. Czym są aminokwasy BCAA i jak działają? Przedstawiamy najlepsze BCAA.
kołyska do brzuszków

Jaką kołyskę do brzuszków wybrać i jak ćwiczyć?

2020-12-02
Mocny, pięknie wyrzeźbiony brzuch dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Aby jednak się nim cieszyć, trzeba co najmniej kilku miesięcy solidnych treningów. Ćwiczenia nie muszą być mordercze – sięgnij po ułatwienie, jakim jest kołyska do brzuszków. Najpierw jednak dowiedz się, jak ją wybrać i jak na niej trenować.
buty do biegania w terenie

Jakie buty do biegania w terenie? Wybieramy buty trailowe

2020-12-02
Planujesz biegać w terenie? Nie wiesz, jak wybrać buty do biegania? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj nasz artykuł i wybierz najlepsze buty do biegania w terenie dla siebie.
Narty carvingowe

Narty carvingowe. Jak wybrać odpowiednie?

2020-12-02
Narty carvingowe cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość rozwinięcia dużej prędkości i efektywnego skręcania. W tym kompleksowym poradniku dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze nart, a także jak dobrać rozmiar do wzrostu.
strój na narty

Strój na narty. Jak się ubrać na narty?

2020-12-02
Pierwszy raz na nartach? Sprawdź, jak ubrać się na narty, by być widocznym dla innych narciarzy i jaka kurtka na narty będzie dla ciebie najlepsza. Poznaj zasady ubierania się na stok, dzięki którym zawsze będzie ci ciepło.
dobry kubek termiczny

Dobry kubek termiczny: jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

2020-12-01
Zakup kubka termicznego to pierwszy krok do oszczędzenia na kawie kupowanej na mieście. Dobry kubek termiczny jest znacznie wygodniejszy niż termos, dzięki możesz zabrać ulubioną kawę na uczelnię, do pracy czy na spacer. Nic tak nie poprawia nastroju jesienią i zimą, jak łyk gorącego napoju. Jaki kubek termiczny wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
jazda na snowboardzie

Jazda na snowboardzie. Jak rozpocząć swoją przygodę z deską snowboardową?

2020-12-01
Jazda na snowboardzie to jeden z popularniejszych sportów zimowych. Wbrew pozorom może być znacznie bezpieczniejsza niż jazda na nartach. Podpowiadamy, jak ćwiczyć jazdę na snowboardzie i jaki sprzęt skompletować.
narty biegowe

Jak dobrać narty biegowe?

2020-12-01
Narty biegowe to znakomita alternatywa dla nart zjazdowych. Dzięki nim, zamiast zatłoczonych stoków i kolejek do wyciągu, zafundujesz sobie wielokilometrowy spacer na zacisznych szlakach. Sprawdź, jak dobrać narty biegowe.

Ostatnio dodane artykuły

najlepsze bcaa

Najlepsza BCAA. Ranking suplementów diety

2020-12-03
BCAA to obok kreatyny, cytruliny i białka jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Stosowane jest głównie przez miłośników sportów siłowych, ale ma zwolenników także w innych sportach. Czym są aminokwasy BCAA i jak działają? Przedstawiamy najlepsze BCAA.
kołyska do brzuszków

Jaką kołyskę do brzuszków wybrać i jak ćwiczyć?

2020-12-02
Mocny, pięknie wyrzeźbiony brzuch dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Aby jednak się nim cieszyć, trzeba co najmniej kilku miesięcy solidnych treningów. Ćwiczenia nie muszą być mordercze – sięgnij po ułatwienie, jakim jest kołyska do brzuszków. Najpierw jednak dowiedz się, jak ją wybrać i jak na niej trenować.
buty do biegania w terenie

Jakie buty do biegania w terenie? Wybieramy buty trailowe

2020-12-02
Planujesz biegać w terenie? Nie wiesz, jak wybrać buty do biegania? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj nasz artykuł i wybierz najlepsze buty do biegania w terenie dla siebie.
Narty carvingowe

Narty carvingowe. Jak wybrać odpowiednie?

2020-12-02
Narty carvingowe cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość rozwinięcia dużej prędkości i efektywnego skręcania. W tym kompleksowym poradniku dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze nart, a także jak dobrać rozmiar do wzrostu.
strój na narty

Strój na narty. Jak się ubrać na narty?

2020-12-02
Pierwszy raz na nartach? Sprawdź, jak ubrać się na narty, by być widocznym dla innych narciarzy i jaka kurtka na narty będzie dla ciebie najlepsza. Poznaj zasady ubierania się na stok, dzięki którym zawsze będzie ci ciepło.
dobry kubek termiczny

Dobry kubek termiczny: jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

2020-12-01
Zakup kubka termicznego to pierwszy krok do oszczędzenia na kawie kupowanej na mieście. Dobry kubek termiczny jest znacznie wygodniejszy niż termos, dzięki możesz zabrać ulubioną kawę na uczelnię, do pracy czy na spacer. Nic tak nie poprawia nastroju jesienią i zimą, jak łyk gorącego napoju. Jaki kubek termiczny wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
jazda na snowboardzie

Jazda na snowboardzie. Jak rozpocząć swoją przygodę z deską snowboardową?

2020-12-01
Jazda na snowboardzie to jeden z popularniejszych sportów zimowych. Wbrew pozorom może być znacznie bezpieczniejsza niż jazda na nartach. Podpowiadamy, jak ćwiczyć jazdę na snowboardzie i jaki sprzęt skompletować.