Maluchy na stoku: narty dla dzieci

Narciarstwo zjazdowe to aktywność, którą warto zaszczepić dzieciom jak najprędzej. Narty rozwijają niemal wszystkie partie organizmu i czynią to w zdrowym, górskim klimacie, co pozytywnie wpływa na odporność. Aby jednak nie zniechęcić maluchów do jazdy, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni zestaw nart dziecięcych. Jakie narty dla dziecka będą właściwym wyborem? Zapraszamy do poradnika.

Narty dziecięce — używane czy nowe?

Odpowiedź na to pytanie jest, rzecz jasna, złożona. Jeżeli nasz młody adept sztuki narciarskiej stawia pierwsze kroki na stoku, najlepiej jest wybrać jeszcze inną opcję — udać się do wypożyczalni. Narty dla dzieci znajdują się w każdej profesjonalnej placówce tego typu. Za wypożyczeniem nart dziecięcych przemawia argument finansowy — unikniemy ryzyka zbędnego wydatku, gdy junior zupełnie nie złapie narciarskiego bakcyla. Dodatkowo obsługa wypożyczalni pomoże zadbać o to, by narty dziecięce idealnie pasowały do parametrów ich małego użytkownika. Nie trzeba będzie martwić się o takie kwestie, jak smarowanie czy odpowiednia konserwacja. 

Co jednak w sytuacji, gdy jesteśmy zdecydowani na zakup nart dla dzieci? Za odwiedzeniem komisu przemawia, rzecz jasna, nawet kilkukrotnie niższa cena niż w przypadku nowego sprzętu. Jednocześnie jednak narty dziecięce używane mogą mieć pewne ukryte usterki — należy dokładnie sprawdzić stan ich wiązań i krawędzi. Do tego dzieci zdecydowanie trudniej jest przekonać do wyjeżdżonych nart, kiedy alternatywą są pachnące nowością kolorowe modele ze sklepu. Jeżeli chcemy postawić na używane narty dziecięce, szukajmy raczej wśród ofert osób prywatnych, których dzieci niedawno wyrosły ze sprzętu, niż w komisach wypełnionych wysłużonymi deskami. 

Czego należy się wystrzegać przy zakupie nart dla dzieci?

Skoro już jesteśmy zdecydowani zainwestować w deski, pamiętajmy o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie powinno się ulegać popularnej opinii, że dobrze jest kupić sprzęt o „rozmiar” czy dwa za duży, bo przecież dziecko zaraz urośnie i taki będzie mu służył dłużej. Nowe czy używane — narty dziecięce powinny pasować jak ulał nie tylko do obecnego wzrostu dziecka, lecz także jego umiejętności. 

A skoro jesteśmy przy umiejętnościach — bardzo często popełnianym błędem jest zbyt ambitne podejście do kwestii wyboru nart. Kupując sprzęt sportowy dla syna czy córki, które nie opanowały jeszcze podstaw ślizgu i skręcania (podobnie jak przesadna surowość w uczeniu maluchów), wywoła efekt odwrotny od zamierzonego.

Kolejnym niedopatrzeniem, jakie może się przydarzyć — zwłaszcza gdy jesteśmy w pośpiechu — jest kierowanie się jedynie długością nart z całkowitym pominięciem ich przeznaczenia. Narty dziecięce to odrębna kategoria (są dopasowane do znacznie mniejszej siły u juniorów) i decyzja o nabyciu nart krótkich, lecz nieprzystosowanych dla dzieci może wyrządzić im tylko krzywdę. 

Wiemy już, jakich nart dla dzieci nie kupować. Nawet jeżeli powyższe przestrogi brzmią nieco trywialnie, tego typu błędy popełnia niejeden rodzic. Czym więc kierować się przy doborze? Uzależnione jest to od przedziału wiekowego i poziomu zaawansowania. Dobrze jest też stawiać na modele carvingowe, które prowadzi się zdecydowanie łatwiej niż narty klasyczne. 

Jakie narty dla dziecka w wieku 3–5 lat?

Ze względu na to, że maluchy w tym wieku rosną stosunkowo szybko, warto poważnie rozważyć wypożyczenie sprzętu bądź zakup nart dziecięcych używanych. Pierwszy sezon to najbardziej niepewny grunt — lepiej wstrzymać się z zakupem wymarzonego sprzętu do momentu, gdy uzyskamy pewność, że nasz potomek dobrze czuje się na stoku. Narty dziecięce dla szkrabów powinny być możliwie jak najkrótsze (zazwyczaj w przedziale 60–80 cm).

 Obowiązującą zasadą jest taki dobór nart, by te sięgały okolic pachy juniora. Jak już wspomnieliśmy, warto kupić narty taliowane — w końcu nauka zjazdu ma kojarzyć się z zabawą czy przyjemnością, a nie trudem i znojem. Tego typu modele zwykle należą do kategorii easy carve. Ich budowa i stosunkowo niska waga umożliwia wykonywanie skrętów przy niewielkim nakładzie sił. W przypadku większości producentów dodatkowo odpada nam problem dopasowania wiązań — najczęściej są one od razu montowane do nart.

Narty dla dzieci starszych (6–12 lat)


Odpowiedź na pytanie, jakie narty dla dzieci w tym wieku będą odpowiednie, zależy w największym stopniu od poziomu jego zaawansowania i ogólnej sprawności fizycznej. Jeżeli mamy do czynienia z zupełnie początkującym, należy postawić na sprzęt niedługi (5–10 cm krótszy od wzrostu) i taliowany. Przy doborze długości nart rolę odgrywa także waga — jeżeli dziecko jest bardzo szczupłe, kupujemy narty krótsze nawet do 15 cm względem długości ciała. Wobec nieco bardziej masywnych juniorów postępujemy w drugą stronę, dobierając sprzęt krótszy o 5 cm od wzrostu. 

Jeżeli jednak nasze dziecko jeździ już od dwóch czy trzech sezonów po stokach i opanowało podstawy, możemy — a nawet powinniśmy — zakupić mu nowy, nieco dłuższy sprzęt. Narty dla dzieci w tym wieku powinny sięgać do okolic barków i należeć do kategorii allround. Ten uniwersalny sprzęt umożliwia dogodną jazdę przy niedużej prędkości, ale też wymaga od młodego narciarza ciągłego usprawniania techniki. Pamiętajmy, że muszą to być narty przeznaczone konkretnie dla tej grupy wiekowej.

Do trzeciej grupy w tej kategorii wiekowej zaliczają się maluchy najlepiej radzące sobie na stokach. Jakich nart dla dzieci należy szukać, jeśli te niejednokrotnie udowodniły nam, że skręcanie to pestka, a duże prędkości (jak na ten wiek) nie robią na nich wrażenia? W takiej sytuacji można dobrać sprzęt nieco dłuższy, sięgający nawet do brody czy nosa dziecka. Narty typu race ze względu na swą nieco mniej taliowaną konstrukcję pozwalają na szybkie zjazdy i powinny zaspokoić potrzeby zaawansowanych juniorów.

 Należy jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt szybki zakup nart sportowych może narazić juniora na niepotrzebną kontuzję. Musimy mieć pewność, że chłopiec bądź dziewczynka poradzą sobie na tego typu sprzęcie. Innym parametrem zależnym od poziomu zaawansowania jest promień skrętu narty — dla początkujących powinien być on znacznie większy niż w przypadku juniorów mających w swoim dorobku już kilkadziesiąt udanych zjazdów. Ci ostatni mogą próbować przesiąść się na narty dziecięce z małym promieniem skrętu, co ułatwia ciasne skręcanie i dodaje pewności przy większych prędkościach.

Co z nastolatkami?

Większość z nas w wieku nastoletnim ulegało (bądź ulegnie) nieodpartemu złudzeniu własnej dorosłości. W przypadku nart jest to iluzja o tyle prawdziwa, że dobór sprzętu dla „dużych dzieci” jest bardzo podobny jak w przypadku osób pełnoletnich. Powinniśmy jednak nadal szukać nart juniorskich (młodzieżowych), które podobnie jak dziecięce wykonane są z lżejszych materiałów zapewniających elastyczność. Zbyt sztywne narty mogą przesadnie obciążać wciąż kształtujący się organizm, a w dłuższej perspektywie powodować kontuzje czy zwyrodnienia.  

Jakie narty dla dzieci? Kolorowe!

W powyższym tekście skupiliśmy się głównie na aspektach technicznych. Maluchy zapewne nie pozwolą nam zapomnieć o tym, co dla wielu z nich najważniejsze — warstwie wizualnej. Przed doborem nart dziecięcych — używanych, wypożyczanych czy nowych — warto jest zrobić krótki research i upewnić się, jakie barwy bądź bajkowi bohaterowie są tymi ulubionymi. Może mieć to niebagatelne znaczenie dla naszych latorośli.
chód sportowy

Jak zacząć przygodę z chodziarstwem? Chód sportowy dla początkujących

2021-07-30
Aktywność ruchowa i rekreacja pozwolą na utrzymanie dobrej formy oraz właściwego poziomu zdrowia własnego organizmu. W tym celu świetnie sprawdzi się chód sportowy. To dyscyplina dostępna dla każdego i mało kontuzyjna. Można ją uprawiać przez cały rok bez względu na warunki pogodowe.
jakie okulary na rower

Jakie okulary na rower wybrać?

2021-07-30
Jeśli często przemieszczasz się rowerem, w twoim wyposażeniu nie może braknąć dobrych okularów rowerowych. Ochrona oczu przed pędem wiatru, owadami, zanieczyszczeniami i promieniami UV jest bardzo ważna. Jakie okulary na rower wybrać?
co zabrać w góry zimą

Co zabrać w góry zimą? Lista 10 niezbędnych akcesoriów

2021-07-30
Planujesz wycieczkę w góry zimą? Zanim ruszysz na szlak, musisz zapakować do plecaka kilka bardzo ważnych akcesoriów. Od nich zależeć będzie nie tylko komfort podczas górskiej wyprawy, a także bezpieczeństwo.
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-07-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach - zima w górach

2021-07-29
Zima w górach rządzi się swoimi prawami. Śnieg i lód utrudniają poruszanie się w terenie, niskie temperatury i porywisty wiatr wychładzają, a szybko zachodzące słońce może sprawić, że na szlaku złapią cię totalne ciemności. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach podczas zimowej wyprawy, zobacz, jak przygotować się do wycieczki oraz jaki sprzęt ze sobą zabrać.
dobry termos

Jaki dobry termos kupić?

2021-07-29
Termosy okazują się niezastąpione zarówno podczas długich górskich wycieczek, jak i podczas jesiennych spacerów po parku lub w drodze do pracy i szkoły. W sklepach znajdziemy bogaty wybór modeli o małych i dużych pojemnościach, które zbudowane są z różnych materiałów. W tym miejscu pojawia się zatem pytanie – jak wybrać dobry termos?
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
korzyści z pływania

Korzyści z pływania. Jakie korzyści przynosi pływanie?

2021-07-28
Korzyści z pływania to nie tylko wymodelowana i szczupła sylwetka, lecz także zdrowy kręgosłup oraz lepsze samopoczucie. Sporty wodne są niezwykle przyjemne, poprawiają nastrój i kondycję całego organizmu. Jakie korzyści przynosi pływanie? Dowiedz się w artykule!