Data modyfikacji:

Narty carvingowe. Jak wybrać odpowiednie?

Narty carvingowe cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość rozwinięcia dużej prędkości i efektywnego skręcania. W tym kompleksowym poradniku dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze nart, a także jak dobrać rozmiar do wzrostu.

narty carvingowe

Czym są narty carvingowe? 

Historia nart carvingowych rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Producenci eksperymentowali z różnymi długościami nart, a także ich kształtami, co miało pozwolić bardziej dynamiczne zachowanie podczas jazdy.

Narty carvingowe mają charakterystyczną budowę, która opiera się na wcięciu w talii. Tego typu narta jest najszersza na przedniej, jak i tylnej części. W ten sposób narciarz może skręcać, opierając się wyłącznie na krawędziach. Taliowanie w nartach ma bezpośredni wpływ na mniejszy promień skrętu.

Tym samym podczas wykonywania skrętu nie stracisz na prędkości. Ciężar ciała w nartach carvingowych jest przenoszony do wewnątrz, względem kolejnej skrętu. Bardzo ważne jest, aby kolana były pochylone. To pozwoli na łatwiejsze przeniesienie ciężaru na drugą stronę.

Charakterystyczna budowa nart sprawia, że to dobre narty dla początkujących. Wiele osób podczas pierwszych lekcji boi się przechylić zbyt mocno podczas jazdy. To jednak z czasem ustępuje i jazda na nartach carvingowych staje się prawdziwą przyjemnością. Jeśli chcesz jeździć szybko i efektownie, to narty carvingowe są najlepszym wyborem.

Rodzaje nart zjazdowych 

Narty carvingowe można podzielić na kilka kategorii. Każda z nich ma inną charakterystykę i jest przeznaczona do różnych typów jazdy.

Narty Easy Carve

Ten typ narty charakteryzuje się przede wszystkim lekkością i miękkością. W ten sposób prowadzenie ich na stoku jest zdecydowanie łatwiejsze. W szczególności poleca się je osobom, które z narciarstwem rozpoczynają swoją przygodę. Ich charakterystyka sprawia, że na oblodzonych stokach mogą być trudne w prowadzeniu. Na dobrze wyratrakowanych trasach spełnią swoją rolę doskonale.

Narty Allround

Cieszą się największą popularnością na rynku. Ich charakterystyka jest wyważona w taki sposób, aby jazda na nartach carvingowych była możliwa praktycznie w każdych warunkach. W porównaniu do wcześniej omawianych nart są one nieco sztywniejsze, dlatego mogą z nich korzystać nie tylko początkujący, ale również bardziej zaawansowani użytkownicy.

Narty All Mountain

Jeśli jazda po utartych ścieżkach nie jest dla ciebie, to narty all mountain spiszą się podczas jazdy w lesie. Ich budowa znacznie ułatwia skręcanie, a także pokonywanie muld, puchu, czy miękkiego śniegu.

Narty Race

Polecamy dla użytkowników, którzy biorą udział w zawodach lub po prostu chcą jeździć agresywnie i rozwijać duże prędkości. Ze względu na charakterystykę nart powinni je stosować doświadczeni narciarze. Początkujący mogą mieć problemy z opanowaniem techniki jazdy na krawędziach. Warto również wspomnieć, że ten typ narty bez problemu poradzi sobie na oblodzonych stokach.

Narty Freeride

Są bardzo podobne do nart all mountain, jednak ich właściwości najlepiej sprawdzają się w puchu oraz głębokim śniegu. Tego typu narty carvingowe mają również bardzo niską masę.

Jak dobrać narty carvingowe dla początkujących?

W dopasowaniu nart kluczową rolę powinny odgrywać dwa czynniki: stopień zaawansowania oraz wzrost narciarza. Jak dobrać narty? Jaka powinna być długość nart carvingowych?

W przypadku początkujących narciarzy należy wybrać modele, które będą o 10-20 cm krótsze od podanego wzrostu. Dla przykładu narciarz o wzroście 180 cm powinien dobrać model, które będą miały 160-165 cm. W ten sposób podczas jazdy będzie zdecydowanie łatwiej zapanować nad nartami podczas jazdy.

Niestety, ale zbyt długi rozmiar może sprawić, że skręcanie będzie znacznie utrudnione, a to może już prowadzić do upadku. Kupując nowe narty do carvingu warto zdecydować się na model, który będzie miał miękką charakterystykę. To kolejny czynnik ułatwiający jazdę.

Średnio-zaawansowani oraz zaawansowani narciarze powinni dobierać długość według własnych preferencji. Zwykle użytkownicy dobierają narty krótsze od 5 cm do 15 cm. Jeśli chcesz skręcać dynamicznie, to wybierz model krótszy. Rozwijanie prędkości jest nieco łatwiejsze na nartach trochę dłuższych.

Narty carvingowe dla kobiet

Na rynku znajdziemy narty, które są przygotowane z myślą o kobietach. Tego typu modele charakteryzują się przede wszystkim niższą masą, a także miękkością. Zwykle wcięcie w talii narty jest większe, przez co panie mogą poruszać się po stoku z łatwością. W ofertach sklepów zwykle znajduje się informacja o tym, że dany model jest dedykowany dla kobiet.

Dodatki, które powinien mieć każdy narciarz

Narty carvingowe to tak naprawdę początek. Podczas kompletowania sprzętu nie można zapominać o wiązaniach. Zwykle znajdują się one w komplecie z nartami, jednak czasami producenci sprzedają narty bez wiązań. Warto wziąć to pod uwagę. Zwykle są one dopasowane do danego stylu jazdy, dlatego z wyborem nie powinno być problemu.

Bardzo ważną rolę w sprzęcie narciarza odgrywają buty. Niezwykle ważne są takie parametry jak długość wkładki, szerokość wewnętrzna skorupy buta, a także twardość. Te parametry mają ogromny wpływ na komfort jazdy.

Ważnym akcesorium narciarskim, które wpływa na komfort jazdy są kijki. Szczególnie u początkujących narciarzy pozwalają na utrzymanie równowagi. Długość kijków można dobrać w kilka chwil. Wystarczy stanąć z rękami zgiętymi w łokciu pod kątem prostym. Długość kijka powinna wynosić tyle, co długość pomiędzy kciukami a ziemią. Jeśli dobór sprawia ci problem, to skontaktuj się ze sklepem. Fachowcy na pewno pomogą w doborze odpowiedniego rozmiaru.

Polecane narty carvingowe

Wedze narty zjazdowe z wiązaniami 

Solidne i niedrogie narty zjazdowe mają promień skrętu wynoszący 13 metrów. W ten sposób nauka skrętów będzie zdecydowanie łatwiejsza. Pionowe ścianki boczne zwiększają przyczepność nart. W zestawie znajdują się bardzo dobre wiązania martki Tyrolia. To idealny model dla początkujących narciarzy.

Fischer Progressor F18 

Uniwersalne narty carvingowe sprawdzą się w rękach początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych. System Dual Radius sprawia, że jest możliwe wykonanie krótkiego skrętu przy zachowaniu stabilności podczas jazdy szerokim lub długim łukiem. Chropowata faktura narty ma za zadanie ochronić ją przed ewentualnymi zarysowaniami.

Head Shape Pro WC 

Narciarze, którzy poszukują solidnych nart do szybkiej jazdy, powinni rozważyć zakup tego modelu. Konstrukcja Power Sidewall Ti ma proste ścianki, które zwiększają przyczepność. To narta na wiele sezonów!

Atomic Cloud 11 damskie 

Narty zjazdowe renomowanej marki charakteryzuje niski promień skrętu, a także duża przyczepność. Konstrukcja z tytanowymi warstwami wpływa na wytrzymałość, przy zachowaniu niewielkiej wagi. W zestawie znajdują się również wiązania Mecury 11.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.