Data publikacji:

Narzuty patchworkowe

Patchwork jest to bardzo stara ale lubiana przez wiele osób, technika… hmm w zasadzie to czego? Metodą patchworku możemy tworzyć naprawdę wiele rzeczy i ciężko jednoznacznie określić do jakiej dziedziny się ona konkretnie zalicza. Jednak z racji tego, że najwięcej mamy w niej do czynienia z wykrawaniem i zszywaniem, powiedzmy że jest to technika krawiecka. 

Historia patchworku

Tak jak udało mi się już wcześniej wspomnieć, polega ona na cięciu i zszywaniu ze sobą materiałów o różnych wzorach, a nawet kolorach. Chodzi o to aby było różnorodnie! Wynika to z historii tej techniki, która powstała już w czasach wiktoriańskich, oczywiście w Anglii. Co więcej, ta metoda była w owych czasach kojarzona ze środowiskiem, w którym powstała czyli z plebsem. Okazuje się, że recykling był znany już wtedy, niestety był on również przymusowy i wykorzystywał nawet najbardziej zużyte materiały. Patchwork powstawał w domach biedoty angielskiej, kiedy to każdy skrawek materiału był na wagę złota i dlatego zszywano je wszystkie razem i powstawały z nich ciepłe i trwałe ubrania. 
Autor/Źródło: victorianaquiltdesigns.com
Po jakimś czasie podchwyciła to również bogatsza mieszczańska klasa. Jednak ich projekty różniły się jakością używanych materiałów, które były po prostu lepsze niż bawełniane czy lniane stroje pospólstwa. Ówczesny patchwork nie jest taki jak ten, który praktykowany jest obecnie. Wtedy naszywano na siebie skrawki materiałów w naprawdę różnorodnych kształtach – dla oszczędności materiału, były to zazwyczaj te kształty, jakimi je zostawił ich poprzedni właściciel.

Obecnie technika patchworkowa kojarzy nam się głównie z narzutami patchworkowymi, które zostały spopularyzowane przez amerykańskie gospodynie domowe. Te właśnie narzuty patchworkowe są zrobione z równiutko powycinanych kawałków materiałów, z dodatkami koronki, koralików lub jeszcze innych dodatków. 

Jak wykonać narzutę patchworkową? 

Istnieją różne metody i techniki szycia patchworkowych rzeczy. Najczęściej stosowane jest jednak doszywanie do siebie różnych skrawków materiałów na najróżniejsze sposoby. Najpiękniejsze narzuty powstają jednak, przez doszywanie do siebie, kawałków o prawie równych wymiarach. Narzuta będzie się składać z trzech warstw: 
  • warstwy dolnej – może to być zwykła bawełniana tkanina
  • pianki – środek narzuty 
  • patchworkowej warstwy, od której zaczniemy szycie.
  1. Wybierz materiały, z których będziesz szyć narzutę. Określ wymiary swojej narzuty, aby wiedzieć, jak duży ma być wzór patchworku. Wybierz wzór patchworku i rozrysuj go na papierze milimetrowym w odpowiedniej skali. 
Autor/Źródło: Amy/ diaryofaquilter.com
2. Wytnij z tektury lub papieru szablony kawałków potrzebne do twojej narzuty. 

3. Następnie za pomocą specjalnej okrągłej piły lub nożyczek wycinamy skrawki materiałów, wzdłuż wyciętych wcześniej szablonów.

Autor/Źródło: Amy/ diaryofaquilter.com
4. Zszyj skrawki ze sobą. Po zszyciu wszystkich kawałków, odwróć materiał na lewą stronę i zaprasuj szwy, aby nie było żadnych zgrubień. 
Autor/Źródło: Amy/ diaryofaquilter.com
5. Kiedy kolorowa warstwa z pozszywanych materiałów jest już gotowa, możesz zacząć zszywać po obrzeżach, wszystkie trzy warstwy razem. Pamiętaj o podszyciu brzegów, aby się nie strzępiły.
6. Na koniec, wystarczy jeszcze przepikować całą narzutę przy użyciu maszyny do szycia. 
Autor/Źródło: Amy/ diaryofaquilter.com
Autor/Źródło: Amy/ diaryofaquilter.com
Chyba nie muszę wspominać, że jest to kolejna metoda recyklingu, w którym można wykorzystać stare ubrania i wszelkie ścinki. O innych metodach wykorzystania starych ubrań pisaliśmy w artykule, który polecam przeczytać.  


Marta Nowak