Data modyfikacji:

Jak wybrać odpowiednie dla siebie rolki?

Aby zacząć aktywnie jeździć na rolkach, wystarczy tak naprawdę podjąć jedną ważną decyzję. Tym krokiem jest zakup odpowiedniego sprzętu. Kwestia “jakie rolki kupić” nie jest już niestety taka łatwa. Wybór jest ogromny, zatem przyjrzyjmy się kwestii na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Interesuje cię jazda na wrotkach czy na rolkach?

Zanim wejdziemy głębiej w kwestie techniczne - musisz podjąć decyzję - czy wybierasz rolki, czy tradycyjne wrotki? Te drugie są najczęściej wybierane dla najmniejszych dzieci. Znacznie łatwiej utrzymać w nich równowagę, są za to wolniejsze - co w przypadku najmłodszych użytkowników może być zaletą. Pozostałym można jednak polecić raczej rolki - dzięki temu uzyskasz znacznie szerszy wybór, a przy tym większą przyjemność z jazdy.

Niezależnie od twojego wyboru początki mogą być trudne, jednak większość ludzi bardzo szybko opanowuje choćby podstawową technikę jazdy. Głównym problemem początkujących jest w zasadzie tylko kwestia, jak hamować na rolkach. Trzeba przyzwyczaić się do trochę innego operowania stopą, jednak nawet jeśli chodzi o ten aspekt - zazwyczaj godzina nauki wystarcza, by poczuć się dość pewnie mając zestaw kółek pod stopami.

Jakie rolki dla początkujących wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych planów oraz celów. Jeśli będziesz nastawiony na szybką jazdę sportową, to trzeba będzie zwrócić uwagę na całkowicie inne aspekty i elementy budowy rolek, niż w przypadku rolek dla początkujących, a w szczególności dla dzieci. Niezależnie jednak od tego podziału - za każdym razem bardzo dokładnie dobieraj rozmiar rolek.

Dla najmłodszych możesz czasem rozważyć modele regulowane, które umożliwiają dostosowanie w pewnym zakresie do rosnącej stopy dziecka. Zdecydowanie lepiej jednak pomyśleć o modelu dopasowanym, a w przypadku dorosłych jest to w zasadzie wymóg.

Wybór zbyt małego modelu jest niewskazany z przyczyn oczywistych - nie włożysz stopy do środka. Dla odmiany, niektórzy mają tendencję do wybierania większego modelu. W takim przypadku zarówno trzymanie kostki, jak i stabilność jest znacząco mniejsza i zwiększa to ryzyko kontuzji.

Nauka jazdy na rolkach - podstawy

Jeśli miałeś już jakieś doświadczenie w jeździe na łyżwach to zapewne będzie Ci prościej. Jeśli nie - nie oznacza to, że powinieneś się poddawać albo nastawiać na duże problemy. Nauka jazdy na rolkach jest łatwa - na początek możesz obejrzeć kilka filmów na YouTube, gdzie instruktorzy przekazują podstawowe techniki.
Nie bój się, jeśli część z nich będzie wydawała się być zbyt trudna - na początek wystarczy opanować jazdę prosto, drobne skręty oraz oczywiście zatrzymywanie się. Aby czuć się pewniej - wyposaż się w ochraniacze na rolki. Ćwiczenia rozpocznijmy w miejscach dalekich od ruchu ulicznego, Dobrze by było, żeby teren był równy i gładki. 

Nie obawiaj się upadków. Nie są one może zbyt przyjemne, jeśli jednak będziesz pamiętać o ochraniaczach, a także o tym by - przynajmniej na początku - nie przesadzać z prędkością, to nic ci się nie powinno stać. Klasyczna, góralska zasada obowiązująca przy nauce jazdy na nartach “jak się nie wywrócisz to się nie nauczysz” obowiązuje niestety również tutaj. Jeśli jednak przypomnij sobie, jak wyglądała nauka jazdy na rowerze, to nie będziesz tym zaskoczony.

Wygląd ma znaczenie

Patrząc z perspektywy użytkowej - kluczowymi parametrami rolek są łożyska, płozy czy kółka. Nie zapominajmy jednak również o kwestii estetycznej. Szczególnie w przypadku dzieci - rolki powinny być po prostu ładne. Oczywiście kwestia co jest ładne, jest dość indywidualna, warto więc pozwolić przyszłemu użytkownikowi wziąć udział w procesie wyboru i liczyć się z jego zdaniem.

Wybierając rolki dla dziewczyn zapewne różowa kolorystyka będzie mile widziana. Jeśli jednak sprawimy taki prezent chłopcu to możemy się liczyć z tym, że rolki wylądują na dnie szafy - a nie po to przecież nie kupujemy.

Podobne zasady obowiązują jeśli chodzi o kwestię ochraniaczy i kasku. O ile bowiem wygląd rolek na ogół jest dość uniwersalny i trudno tam o jakąś większą ekstrawagancję, to już w kwestii kolorystyki i wzornictwa jeśli chodzi o elementy związane z bezpieczeństwem - wybór mamy zdecydowanie większy. Dodatkowo możemy ozdobić na przykład kask naklejkami z ulubionymi wzorami, a nawet postaciami z bajek.