Naukowcy potwierdzają: gorąca kąpiel spala kalorie, jak trening!

Gorąca relaksująca kąpiel i spalanie kalorii? Brzmi jak coś niemożliwego? A jednak… godzinne wylegiwanie się w wannie może zmniejszać ilość niechcianego ciała. Potwierdzone to zostało przez doktora Steve Faulknera, profesora Uniwersytetu Loughborough. Jeżeli po pierwsze chcielibyście zgubić trochę kalorii, a z drugiej strony na ćwiczenia i trening trudno znaleźć czas lub jest to po prostu nie dla was — z pewnością powinniście przeczytać ten artykuł.

Na czym polegało badanie?

Naukowcy zebrali czternastoosobową grupę osób, na których badani wpływ gorącej kąpieli na poziom cukru we krwi oraz spalanie kalorii. Ludzie na początku musieli wziąć gorącą godzinną kąpiel w temperaturze wody wyższej niż 40 stopni. Po odstępie czasu te same osoby zostały wysłane na godzinny jogging w celu porównania tych dwóch aktywności. Badanie było wymyślone w taki sposób, aby temperatura ludzkiego ciała w obu aspektach wzrastała o jeden stopień. Taka też sytuacja pozwoliła naukowcom stwierdzić, ile kalorii zostało spalonych.

Na co wpływa gorąca kąpiel?

Z badań wynikło, że leżenie w wannie przeciwdziała cukrzycy typu drugiego, ponieważ zmniejsza poziom cukru we krwi nawet do 10% więcej, niż przy aktywności fizycznej. Gorące kąpiele nie tylko mają takie właściwości. Działają też przeciwzapalnie — wzmacniają organizm w walce z infekcjami. Jeżeli regularnie je będziemy stosować to możemy zmniejszyć stany zapalne, które występują w długoterminowych chorobach.

Leżeć w wannie, czy ćwiczyć?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy powiedzieli, że ćwiczyć nie trzeba. Jak wcześniej wspominaliśmy tutaj ( link do artykułu o zaletach ćwiczeń), trening nie tylko ma znaczenia dla naszego ciała, ale również dla lepszego samopoczucia. Podczas aktywności wydzielają się endorfiny, które powodują to, że mamy więcej energii, jesteśmy bardziej wypoczęci, czy posiadamy większy spokój w sytuacjach stresowych. Czy to znaczy, żeby odrzucić gorącą kąpiel? Ani trochę! Jeżeli ma pomagać, to oczywiście też powinniśmy to robić. Od zawsze wiadomo, że wylegiwanie się w wannie z olejkami eterycznymi odpręża oraz uspokaja — po ciężkim dniu pracy, jak najbardziej możemy pozwolić sobie na taką przyjemność, która spali nam jeszcze kalorie.

Nie widzimy najmniejszego problemu w połączeniu tych dwóch czynności — nie zawsze musimy się decydować tylko na jedną! 

;