Data publikacji:

Nawigacja turystyczna - akcesoria, dzięki którym nie zgubisz drogi na szlaku

Górskie szlaki często wiodą krętymi ścieżkami. Jeśli dodamy do tego zmienne warunki pogodowe, nie trudno zgubić właściwą drogę. Dlatego aby bezpiecznie dotrzeć do celu w terenie górskim czy leśnym, musisz orientować się w terenie. Oto kilka akcesoriów do nawigacji w górach, które będą nieocenioną pomocą na szlaku. 

Nawigacja turystyczna GPS

Jeśli korzystasz ze wsparcia nawigacji GPS w samochodzie, to dlaczego by nie robić tego również na szlaku? Urządzenie tego typu przyda się w nawigacji w górach z kilku powodów. Po pierwsze często dokładność papierowych map pozostawia wiele do życzenia, a może się tak zdarzyć, że po prostu dysponujesz starą, niezaktualizowaną wersją. Po drugie i najważniejsze, nawigacja turystyczna GPS pozwoli precyzyjnie określić twoje położenie w razie konieczności wezwania pomocy. Dodatkowo urządzenie pozwala śledzić przebieg trasy, pokonanych przewyższeń oraz kilometrów czy spalonych kalorii, co może być dodatkową atrakcją dla górskich piechurów.
Jeśli zdecydujesz się na nawigację turystyczną, zwróć uwagę na kilka aspektów. Liczy się przede wszystkim wielkość baterii – jeśli twoja nawigacja w górach ma towarzyszyć ci przez całą wędrówkę, rozładowanie baterii nie wchodzi w grę.

Dobrze dobrana para, czyli mapa i mapnik

Nie skreślajmy jednak z zasady tradycyjnych map – sprawdzają się świetnie zwłaszcza w niewymagającym i dobrze oznakowanym terenie. Jest takie stare skandynawskie przysłowie, które mówi, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. No właśnie – w razie niepogody na szlaku założysz szybko kurtkę z membraną i nagła ulewa nie będzie ci straszna. Ale co, jeśli w takich warunkach przyjdzie ci wyjąć mapę i sprawdzić przebieg szlaku? W tym przypadku przyda się mapnik, czyli wodoodporny zasobnik na mapę. Uchroni on mapę nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale również sprawi, że bezcenny na szlaku arkusz nie ucierpi w wyładowanym po brzegi plecaku turystycznym. To dobre uzupełnienie dla podstawowego sprzętu do nawigacji turystycznej.

Przed zakupem mapnika porównaj jego rozmiar z wielkością mapy – jeśli pokrowiec byłby za mały, mogłoby się okazać, że mapa stanie się niepraktyczna, ponieważ jej część będzie złożona i przez to zupełnie nieczytelna. W sprzedaży znajdziesz mapniki typowo turystyczne, które wspomogą cię w nawigacji w górach, jak i rowerowe, które staną się nieocenioną pomocą podczas jazdy.

Nawigacja w nieoznaczonym terenie - kompas 

A jeśli droga zawiedzie cię w miejsce, gdzie brakuje oznaczeń szlaku, możesz zdać się na kompas. To raczej opcja dla naprawdę zaprawionych piechurów, ponieważ za pomocą kompasu będziesz poruszać się na azymut. To np. dobra opcja podczas wypraw do lasu, gdzie nie ma typowych oznaczeń szlaków. Do kompletu dodaj jeszcze notes i ołówek, co pozwoli wytyczyć i kontrolować marszrutę. W tym przypadku do zestawu warto dodać jeszcze krokomierz, który poprzez dokładny pomiar przebytych kroków pozwoli jeszcze lepiej kontrolować trasę pokonaną między wyznaczonymi punktami. 
Kompas może się również okazać przydatny podczas nawigacji w górach przy użyciu mapy, gdzie szlaki są oznaczone. Ten podstawowy turystyczny sprzęt przyda się np. w tak prozaicznej czynności, jak właściwe ułożenie mapy w celu odczytania dalszego przebiegu drogi

Nawigacja w górach - Power bank

Niezależnie od tego, czy zdasz się na nawigację turystyczną, czy zwykłe aplikacje dostępne na smartfonie, w twoim plecaku nie może zabraknąć banku energii. W tym przypadku najważniejszym parametrem jest naturalnie pojemność oraz dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu, jak np. liczba dodatkowych złączy, pozwalających maksymalnie wykorzystać funkcjonalność urządzenia. 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny