Niezawodne sposoby na czyszczenie srebra     


Od wieków srebro, obok — rzecz jasna — złota, było wykorzystywane przez człowieka do produkcji broni, naczyń, monet, biżuterii i różnych przedmiotów codziennego użytku. Ma ono jednak to do siebie, że z czasem czarnieje, ponieważ pokrywa się nalotem za sprawą m.in. dwutlenku siarki znajdującego się w atmosferze. Czym wyczyścić srebro — biżuterię czy srebrne sztućce, aby odzyskały one swój dawny blask? Czyszczenie srebra można przeprowadzić z wykorzystaniem m.in. specjalnego płynu lub pasty. Doskonałe efekty daje czyszczenie srebra sodą. Jaki środek będzie najbardziej skuteczny?

Dlaczego srebro czarnieje?

Srebro czarnieje pod wpływem powietrza, a właściwie zawartego w nim dwutlenku siarki. Pierwszymi objawami ciemnienia srebra jest to, że pokrywa się ono siarczkiem srebra i zmienia barwę na jasnożółtą. Później przybiera kolor starego złota, następnie zielony i niebieski, aż po fioletowy i czarny.

Wykonywanie prac domowych ze srebrnymi pierścionkami na palcach czy srebrną bransoletką na nadgarstku nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ narażamy srebro na działanie środków czyszczących, piorących, konserwujących i wszelkiego typu detergentów. W wyniku tego biżuteria będzie podatna na uszkodzenia, straci połysk i gładką powierzchnię.

Jeśli pomimo naszych starań srebro sczerniało, przydadzą się sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra. Można tego dokonać, korzystając z płynu do czyszczenia srebra. W warunkach domowych zaleca się czyszczenie srebra sodą. A zatem, czym wyczyścić srebro, aby lśniło jak nowe? 

Czym wyczyścić srebro w warunkach domowych?

Jeszcze nasze babcie i poprzednie pokolenia doskonale wiedziały, czym wyczyścić srebro. Niegdyś powszechne w użyciu były srebrne sztućce, które w wyniku wielokrotnego użytku i zmywania stawały się z czasem niemalże czarne. Można było je doczyścić przy użyciu chemicznych lub mechanicznych metod. Dobrze sprawdza się m.in. czyszczenie srebra sodą.

Często wykorzystywanym sposobem czyszczenia srebra jest zastosowanie pasty do zębów i szczoteczki. Szorując biżuterię czy inne elementy wykonane z tego materiału, można zlikwidować osady i nalot, także czarny czy fioletowy. Jednak uwaga! Twarde szczoteczki pomimo wysokiej skuteczności w usuwaniu nalotu na srebrze, mogą zarysować jego powierzchnię. Czyszczenie srebra w taki sposób jest dla niego traumatyczne, a nie do końca usuniemy nalot w zakamarkach pierścionków, łańcuszków, bransoletek czy srebrnych sztućców.

Mniej inwazyjne dla metalu jest czyszczenie z zastosowaniem roztworu solnego. Wykorzystuje się przy tym reakcję chemiczną — osad wchodzi w nią z roztworem solnym, przez co jest on rozpuszczany. Do przeprowadzenia takiej procedury potrzebny będzie płyn do czyszczenia srebra, który można zrobić z ciepłej wody destylowanej lub przegotowanej oraz soli kuchennej.

Do pozbycia się osadu ze srebrnych przedmiotów będziemy jeszcze potrzebować naczynia wykonanego z tworzywa sztucznego lub szkła, a także folii aluminiowej, którą wyściełamy spód i częściowo boki przygotowanego pojemnika. Przystępując do czyszczenia srebra, należy sporządzić roztwór, wsypując do 1 litra wody destylowanej około 5 łyżek stołowych soli kuchennej. Po rozpuszczeniu soli i uprzednim umyciu srebrnych sztućców czy srebrnej biżuterii wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń, można włożyć takie przedmioty do roztworu solnego umieszczonego w naczyniu.

Wcześniejsze mycie biżuterii i przedmiotów ze srebra pozwala oczyścić je z tłuszczu, kurzu i innych zabrudzeń. W zależności od grubości i stopnia zaawansowania nalotu na srebrze oczyszczanie metalu w roztworze soli kuchennej trwa od kilku minut do kilku godzin. Początkowo reakcja może zachodzić dosyć gwałtownie i naocznie będzie można ją obserwować. Po zakończeniu procesu chemicznego oczyszczania srebra można umyć je namydloną gąbką, opłukać pod bieżącą, ciepłą wodą oraz osuszyć.

Znaną metodą na przywrócenie srebru połysku jest czyszczenie srebra sodą oczyszczoną i octem. W tym celu należy przygotować płyn do czyszczenia srebra złożony z wody, sody i octu. Na 1 litr wody nabiera się po jednej łyżeczce sody i octu. Następnie zanurza się w cieczy na około 15 minut srebrne sztućce, biżuterię czy srebrne naczynia, a po wyjęciu należy przemyć je w letniej wodzie. Czyszczenie srebra sodą znane jest od wieków. 

Coca-cola w czyszczeniu srebra

Podobnie jak w przypadku usuwania rdzy z przedmiotów codziennego użytku także do oczyszczania srebra coraz częściej stosuje się coca-colę, choć trudno ocenić skuteczność tej metody. Jako płyn do czyszczenia srebra wykorzystuje się też ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach, zawierającą skrobię i sól kuchenną, oraz czystą wódkę. W takich płynach nalanych do szklanego pojemnika umieszcza się srebro na około 12 godzin, a następnie przemywa wodą. 

Profesjonalne czyszczenie srebra

Czym wyczyścić srebro skutecznie, ale bez pozostawiania na jego powierzchni mało estetycznych zarysowań? W zakładach jubilerskich można oddać srebrne sztućce czy biżuterię i inne przedmioty wykonane z tego metalu do fachowego wykonania tej usługi. Jubiler usunie nalot z powierzonych mu przedmiotów przy użyciu odpowiedniej pasty. 

Nie zawiera ona materiałów ściernych i szybko usuwa nalot, nadając jednocześnie srebru połysk. Zapobiega także szybkiemu ponownemu ciemnieniu tego materiału. Po wyczyszczeniu srebrnych przedmiotów należy je już tylko zanurzyć w roztworze z płynem do czyszczenia srebra, co spowoduje usunięcie zabrudzeń i ciemnych plam nawet z drobnych elementów, do których dostęp jest utrudniony.

Srebra nie czyści się razem ze złotą biżuterią czy złotymi sztućcami. Nie można także czyścić biżuterii przypominającej srebro — wykonanej ze stali oksydowanej, nierdzewnej, niklowanej czy z kamieniami organicznymi. Zakazane jest czyszczenie srebra w pojemnikach metalowych. 

Srebro jak nowe — środki do czyszczenia

Na rynku znajdziemy wiele produktów do czyszczenia i polerowania srebra. Czym czyścić srebrne przedmioty? Najlepiej w pierwszej kolejności wykorzystać płyn do czyszczenia srebra, który działa skutecznie, lecz nie niszczy czyszczonych przedmiotów. Nie trzeba w jego przypadku używać mechanicznej siły do usunięcia nalotu i nadaje się on do przywrócenia dawnego blasku nawet skomplikowanej biżuterii, zawierającej mnóstwo małych zakamarków. Należy rozważyć możliwość oddania srebra do profesjonalnego czyszczenia, by jubiler odpowiednimi środkami nadał mu właściwy połysk.

 Wykorzystując preparaty do czyszczenia srebra, zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu, ponieważ w przeciwnym wypadku można bezpowrotnie zniszczyć biżuterię, srebrny dzbanek czy sztućce. Niezależnie od tego trzeba przetestować produkt do czyszczenia, nakładając go na małą powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Jeśli nie zajdzie żadna niepożądana reakcja, można przystąpić do pełnego czyszczenia.

Często też to domowe sposoby na oczyszczenie srebra z nalotu okazują się najbardziej skuteczne w przypadku srebrnych sztućców, bransoletek czy pierścionków. Tutaj także zaleca się przetestowanie czyszczenia srebra sodą czy płynem z roztworem soli na małej niewidocznej powierzchni. Mamy więc szeroką gamę środków, płynów i substancji, które znajdziemy w lodówce, a możemy dzięki nim wyczyścić nasze srebro. Można więc wybrać takie, które akurat w naszym przypadku będą najskuteczniejsze.

Ostatnio dodane artykuły