Niezwykłe zjawisko astronomiczne widoczne gołym okiem!


Za około 5 lat, czyli w 2022 roku będziemy mogli być świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego, mianowicie wybuchu nowy czerwonej. Nie będziemy potrzebować do tego żadnego specjalistycznego sprzętu, ponieważ widowisko będzie można obserwować gołym okiem.


Źródło: http://www.urania.edu.pl

Zderzenie dwóch gwiazd

Powodem tego fascynującego zjawiska będzie zderzenie dwóch niezależnych gwiazd w konstelacji Łabędzia, pozostających w układzie podwójnym - zaćmieniowym KIC9832227, który znajduje się 1800 lat świetlnych od Ziemi. Wybuch ten nie stworzy bezpośredniego zagrożenia na naszej planety, jednak będzie doskonale widoczny z powodu bliskiej odległości i tego, że konstelacja Łabędzia zawsze znajduje się nad horyzontem.

Nowa czerwona będzie zatem całkiem jasną gwiazdą na niebie (porównywalną do Gwiazdy Polarnej, alfa Ursae Minoris) a rozbłysk będzie utrzymywał się około 6 miesięcy.

Badania nad układem rozpoczęły się w 2013 roku, kiedy naukowcy z zespołu Calvin College spostrzegli, że jego okres orbitalny zmniejsza się od 1999 roku w ten sam charakterystyczny sposób. Zebranie tych danych umożliwił Kosmiczny Teleskop Keplera. Gwiazdy leżą na tyle blisko siebie, że dzielą wspólną atmosferę, a krzywa blasku KIC9832227 pokrywa się z krzywą V1309.