Nocne lampki dla dzieci


Wiele dzieci nie lubi spać w całkowitej ciemności, obawiając się tego, co może kryć się w szafie lub pod łóżkiem. Dlatego rodzice powinni rozważyć możliwość pozostawiania w ich pokoju zapalonego światła. Najlepiej do tego celu nadają się lampki nocne. Jakie wybrać dla naszych pociech?

Zabawki i lampy dla dzieci w jednym

W sklepach nie brakuje propozycji lamp stołowych i nocnych dla dzieci. Są kolorowe, ozdobione ulubionymi przez najmłodszych postaciami z bajek. Cieszą oko, dziecku sprawiają prawdziwą frajdę. Nowoczesne lampy dla dzieci to niemalże zabawki, choć bawić można się nimi wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej — są bowiem podłączone do prądu lub zasilane bateriami.

Najlepiej w charakterze lamp dla dzieci sprawdzą się kolorowe, wielofunkcyjne lampki nocne, które ustawimy na biurku, stoliczku lub komodzie. Najmłodsi klienci chętnie sięgną po lampy stołowe z wizerunkiem ulubionej postaci z bajek i baśni, choć w sklepach dostępne są i inne lampy dla dzieci — w kształcie gwiazdek, księżyca, czy zwierzątek. Ciekawe formy i kształty stwarzają szerokie możliwości doboru lamp dla dzieci do ich indywidualnych gustów, zainteresowań i aranżacji pokoju dziecięcego. Zabawne lampki nocne będą elementem dekoracyjnym w pokoju dziecka oraz spełnią funkcję zabawki. 

Lampy dla dzieci z projektorem

Dla niemowląt i małych dzieci bardzo dobrym sposobem na delikatne oświetlenie pokoju będą lampki nocne w postaci projektorów. Na ścianach lub suficie nad łóżeczkiem naszej pociechy mogą one wyświetlać obrazki lub rozgwieżdżone niebo. To dobre rozwiązanie dla dzieci, którym ciężko jest samodzielnie zasnąć. 

Projektor może być dodatkowo wyposażony w pozytywkę grającą kołysankę. Lampki dla dzieci w formie projektora mogą na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominać klasycznego źródła światła. W sklepach dostępne są lampki nocne w formie pluszaków — misiów, żółwi, biedronek, piesków itp. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego i ozdobione postaciami z bajek. 

Lampy stołowe z motywem bajkowym

Stricte do najmłodszych klientów kierowane są lampki nocne z motywem z bajek, które są w danym momencie najmodniejsze i najbardziej popularne wśród dzieci. Dlatego obecnie w sklepach można znaleźć lampy dla dzieci m.in. z:

My Little Pony,

- Monster High,

- Księżniczką Sofią,

- Kubusiem Puchatkiem,

- Kopciuszkiem,

- Roszpunką,

Krainą Lodu,

Autami,

- Samolotami,

Minionkami,

- Sponge Bobem.

Można wybrać lampki nocne do pokoju miłośniczki wróżek, księżniczek i jednorożców, małego sportowca czy pasjonata motoryzacji. Lampki dla dzieci podzielone są na różne kategorie ze względu na licencję, na jakiej zostały wyprodukowane, oraz płeć dziecka. Inne produkty będą kierowane do chłopców, a inne do dziewczynek. Żywa kolorystyka tych źródeł światła sprawia, że wyraźnie odróżniają się one od lamp stołowych dla dorosłych. 

Lampki nocne i ich rodzaje

W zależności od ich zastosowania lampki nocne można podzielić na kilka typów. Najbardziej powszechne są lampy do kontaktu oraz lampy z przewodem i wtyczką. Te pierwsze zbudowane są w taki sposób, że należy je włożyć bezpośrednio do kontaktu. Mają niewielkie wymiary i dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach. Z reguły zapewniają przytłumione światło o niewielkim zasięgu, idealne dla dzieci, które nie lubią lub boją się spać w ciemnych pokojach.

Lampki nocne do kontaktu mogą mieć dodatkowy włącznik, który umożliwia szybkie przełączenie trybu działania bez konieczności wyjmowania urządzenia z gniazdka. Ich wadą jest to, że trzeba mieć kontakt w odpowiednim miejscu lub przedłużacz, który będziemy mieli gdzie umieścić, aby lampka znalazła się na pożądanej przez nas wysokości.

Dla dzieci w szczególności polecane są wielokolorowe lampki do kontaktu, w kształcie motyla, księżyca, owocu lub gwiazdy, które zapewnią piękną estetykę pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są też lampy dla dzieci zmieniające kolor, które dają delikatną poświatę, nieprzeszkadzającą w spaniu, a jednocześnie pozwalającą na trafienie z maluchem do łazienki czy na skorzystanie z nocnika w środku nocy.

Lampki dla dzieci bezprzewodowe

Bezpieczne w użytkowaniu przez dzieci są lampki bezprzewodowe. Na ogół dają one przytłumione, delikatne światło, które może świecić jedną barwą lub cyklicznie zmieniać kolor. Lampy tego rodzaju produkowane są zwykle z tworzyw sztucznych i przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Można je ustawiać w dowolnym miejscu, bez względu na to, gdzie znajduje się najbliższy kontakt. Mają ona bowiem własne zasilanie — akumulatorowe lub na baterie. Warto zwrócić uwagę, aby baterie były umieszczone w lampce w taki sposób, by dziecko nie mogło ich samodzielnie wyjąć. Najlepiej sprawdzają się przy tym lampki nocne z bateriami umieszczonymi pod przykrywką ze śrubką. Aby wymienić w nich baterie, trzeba się posłużyć śrubokrętem.

W sklepach można nabyć lampki dla dzieci bezprzewodowe, ze stacją do ładowania. Te w kształcie pingwina, żółwia czy innego zwierzątka na pewno przypadną do gustu najmłodszym użytkownikom. Dadzą przyjemne światło w pokoju, przy którym bez problemu nakarmimy niemowlę, przewiniemy je oraz uśpimy. Z czasem takie źródło światła będzie dla dziecka stałym punktem w jego życiu, bez którego nie będzie mogło zasnąć. Słabe światło ma tę zaletę, że nie jest intensywnym bodźcem dla dziecka i nie przeszkadza mu w zasypianiu. 

Lampki bezprzewodowe mogą mieć formę lampek przytulanek, z pozytywką lub bez. Dziecko może wziąć lampkę z sobą do łóżka lub postawić ją na jego obrzeżu. Nie stwarza ona żadnego zagrożenia dla malucha. 

Ciekawostka

Dobrym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych są lampy stołowe lub do kontaktu, które mają wbudowany czujnik zmierzchu. Lampa samoczynnie wyłączy się, kiedy w pokoju zrobi się wystarczająco jasno lub włączy, kiedy zapadnie zmierzch.

Podsumowanie

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest duży wybór lamp przeznaczonych do pokoju najmłodszych domowników. Lampki dla dzieci najczęściej utrzymane są w żywej, radosnej kolorystyce. Mogą przybierać różne kształty i formę. Dla najmłodszych liczy się to, że są ozdobione postaciami z bajek. Rodzic, kupując taką lampkę, powinien zwrócić uwagę na siłę światła, jakie daje, oraz na bezpieczeństwo jej użytkowania. Jeśli kupuje lampkę do kontaktu, powinna ona znaleźć się na takiej wysokości, aby dziecko nie mogło samodzielnie wyjąć jej z gniazdka.

Natomiast lampy stołowe dla dzieci z klasycznymi abażurami ozdobionymi bajkowymi postaciami lub też lampy w zabawnych kształtach zwierząt i owoców będą mogły stać się elementem dekoracyjnym w pokoju dziecięcym.  Lampki dla dzieci powinny być bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. 

Ostatnio dodane artykuły