Data modyfikacji:

Nordic walking - jakie kijki wybrać, żeby ćwiczyć efektywnie

Mało kto wie, że nordic walking był popularny już w latach 20. ubiegłego wieku! Jeżeli też chcesz chodzić z kijkami, koniecznie przeczytaj, czym kierować się przy zakupie sprzętu do nordic walkingu, odpowiemy również na pytanie jakie kijki do nordic walking wybrać.

Przeczytaj również: Bieżnia do domu – jaką wybrać?

Jak dobrać kijki do nordic walking?

Zanim zaczniemy chodzić z kijami, musimy najpierw je kupić. Nie jest to niestety tak proste, jak mogłoby się to wydawać, gdyż kijki dostępne są w różnych rozmiarach, wykorzystują też różne technologie, a w dodatku jest wiele kijków przypominających na pierwszy rzut oka kijki nordic walking, w praktyce jednak mogą to być choćby kijki trekkingowe, które mają dość znacząco odmienne założenia konstrukcyjne i nie powinniśmy z nich korzystać podczas nordic walking.

Jaka długość kijków do nordic walking będzie odpowiednia?

Skoro upewniliśmy się już, że stoimy w sklepie przed właściwym rodzajem kijów - dobierzmy ich odpowiednią długość. Roboczo możemy skorzystać ze wzoru, zgodnie z którym mnożymy nasz wzrost przez 0,68, a otrzymany wynik to oczekiwana długość kijków. Przykładowo, jeśli osoba ma 170 cm wzrostu, to po pomnożeniu przez 0,68 uzyskany wynik 115,6, a tym samym powinniśmy szukać kijów o długości 115 cm.

Możemy też po prostu wziąć kijki do ręki po ówczesnym ustawienia rąk tak, aby ręka w łokciu była ugięta pod kątem prostym. Jeśli będziemy wtedy mieć uchwyty kijków w dłoniach, a końcówki kijków będą spoczywały na ziemi - oznacza to, że wybraliśmy właściwy rozmiar. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do naszego wyboru - możemy też rozważyć kijki regulowane, w których możemy w pewnym zakresie samodzielnie regulować długość. W praktyce jednak znacznie pewniejsze a często również tańsze są kijki przystosowane do jednej konkretnej długości.

Jakie kije nordic walking, czyli jaki materiał jest odpowiedni?

Jest jeszcze jedna kwestia - bardzo ważna przy doborze kijków - to materiał z jakiego są one wykonane. Te tańsze, wykonane z aluminium są co prawda trwalsze, ale wiele osób odczuwa charakterystyczne wibracje podczas ich użytkowania. Jeśli zatem planujemy intensywniej korzystać z kijków, to warto wybrać te wykonane z włókna węglowego.

Jak chodzić z kijkami?

To pytanie zadaje sobie każdy początkujący adept nordic walking i trudno się temu dziwić. Mimo wszystko nasze ręce nie są przyzwyczajone do wspomagania się kijami, tym samym trudno oczekiwać, że naturalnie wyczujemy odpowiednią technikę. Wiele osób uważa też, że w zasadzie technika nie jest kluczowa, bo przecież każdy potrafi chodzić podpierając się kijami. Takie podejście jednak znacząco zmniejsza efektywność treningu minimalizuje też zalety, które potencjalnie możemy zyskać używając kijków.

Początki to po prostu ciągnięcie kijków za sobą. Starajmy się wtedy zbytnio o nich nie myśleć, pamiętajmy za to, by stopniowo wydłużać krok oraz aby ręce pracowały na przemian z nogami. Gdy przyzwyczaimy się do trochę innego stylu chodzenia - przyjdzie czas na wbijanie kijów w podłoże.
Zwróćmy uwagę, że dostępnych jest wiele różnych końcówek kijków dostosowanych do różnej nawierzchni - z innych powinniśmy korzystać chodząc po asfalcie, z innych podczas chodzenia po ziemi. Po wbiciu kija dość naturalnym dla nas będzie już odepchnięcie się z jego pomocą. Później przyjdzie czas na bardziej zaawansowane techniki - na początek wystarczy, że dobrze opanujemy powyższe.

Co nam tak naprawdę daje chodzenie z kijkami?

Mimo że wydaje się, iż chodzenie z kijkami daje niewiele więcej niż zwykłe chodzenie - nie jest to prawda. Przede wszystkim podczas nordic walking aktywizujemy zdecydowaną większość mięśni naszego ciała. Oprócz nóg ćwiczymy również choćby mięśnie klatki piersiowej i brzucha szyi, a także bicepsy i tricepsy. Co prawda może trudno nam będzie osiągnąć takie efekty jak u bywalców siłowni, ale dołączając kilka dodatkowych ćwiczeń z wykorzystaniem kijków - poprawa naszej kondycji będzie nie tylko wyczuwalna przez nas, ale też widoczna dla innych.

Polecane artykuły

oznaczenia opon rowerowych

Jak czytać oznaczenia opon rowerowych?

2021-05-07
Planujesz kupić nową oponę lub dętkę, ale nie wiesz, jaki rozmiar wybrać? Wszystkie informacje znajdziesz na oponach. W ten sposób nie tylko dobierzesz rozmiar opon rowerowych, ale i upewnisz się, do jakiej wartości ją napompować. Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia opon rowerowych.
buty do biegania

Najlepsze buty do biegania. Ranking dla kobiet i mężczyzn

2021-05-05
Bieganie, czy to amatorskie czy zawodowe, nie obejdzie się bez dobrze dobranego obuwia. Ten najważniejszy element garderoby biegacza odpowiada nie tylko za wygodę, ale i bezpieczeństwo w trakcie treningu. W gąszczu ofert można się pogubić, dlatego aby ułatwić ci poszukiwania, przygotowaliśmy ranking najlepszych butów do biegania. Tutaj znajdziesz coś dla siebie!
łożyska do rolek

Jakie łożyska do rolek wybrać?

2021-05-04
Jeśli kółka w twoich rolkach nie kręcą się już tak dobrze jak na początku, najwyższa pora na wymianę łożysk. Ale jakie łożyska do rolek wybrać? Czym różnią się łożyska ABEC 5 od 7? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z doborem łożysk.
u lock ranking

Zapięcie do roweru U-Lock. Ranking polecanych zabezpieczeń

2021-05-02
Nie ma zabezpieczeń idealnych, ale zapięcie rowerowe U-Lock jest najbliższe doskonałości. To najtrudniejsza do sforsowania i najpewniejsza ochrona roweru. Jeśli często pozostawiasz rower w miejscu publicznym, zainwestuj w dobry, sprawdzony model U-Locka. Ranking polecanych zabezpieczeń pomoże ci wybrać te najlepsze. Cena roweru nie ma znaczenia – utrata ulubionego jednośladu zawsze boli tak samo.
jakie rękawice bokserskie

Jakie rękawice bokserskie kupić? Rozmiary rękawic bokserskich

2021-04-30
Zakup pierwszych rękawic bokserskich to dla każdego zawodnika wielki moment. Dobrze dobrane rękawice są niezbędnym elementem treningu i warto wybrać je rozsądnie. To bowiem wygodne rękawice chronią dłonie przed kontuzjami i zapewniają bezpieczeństwo podczas treningów, sparingów i walk. Jakie rękawice bokserskie kupić? Wyjaśniamy, jak dobrać odpowiedni rozmiar.
squash zasady

Jak grać w squasha? Zasady i porady dla początkujących

2021-04-29
Squash to wyjątkowo dynamiczna i emocjonująca rozgrywka. Patrząc z boku, wygląda prosto, ale gwarantujemy, że pierwsza wizyta na korcie skończy się zadyszką. Jak zacząć grać w squasha? Jakie akcesoria przygotować? Jakie są zasady gry w squasha? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.