Data publikacji:

Notatki na 6 sposobów. Pomysłowe sposoby na zapisanie tego, co ważne

Pamięć bywa zawodna. Dlatego dobrze wspomagać ją czymś mniej ulotnym – notatkami. Jak i czym je sporządzać? Tradycyjny, papierowy notatnik to tylko jedna z możliwości.

Notatnik Moleskine

Choć tradycyjny notatnik z papierowymi kartkami to zaledwie jedna z wielu opcji, jest rozwiązaniem, które wydaje się najbardziej oczywiste. Tym bardziej, że ten sposób sporządzania notatek ma godnego reprezentanta – legendarną markę Moleskine. Kupując notatnik włoskiego producenta nabywamy coś więcej, niż kilkadziesiąt kartek, zamkniętych w barwnych okładkach.

W nasze ręce trafia bowiem pomnik historii – akcesorium, towarzyszące takim sławom, jak Pablo Picasso, Ernest Hemingway czy Ryszard Kapuściński. Poza klasycznymi notatnikami w ofercie Moleskine’a znajdziemy modele tematyczne, przeznaczone dla wielbicieli gotowania, zdrowego stylu życia czy filmów, a także wersje interaktywne, ułatwiające współpracę z serwisami takimi, jak np. Evernote.

Za notatnik o wymiarach 13 × 21 cm w miękkich okładkach zapłacimy około 45 zł.

Moleskine Plain Notebook Soft Cover Large

(2)
od 56,49 79,00 zł -28%
Zobacz
Moleskine Plain Notebook Soft Cover Large
Opinia od P...k2018-08-16 Idealny na prezent urodzinowy

Moleskine Smart Writing Set

Przywiązanie do tradycji nie oznacza rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. W ofercie Moleskine’a znajdziemy interesujący zestaw, będący pomostem pomiędzy światem analogowymi, odręcznymi notatkami, a światem cyfrowym. Pisanie czy rysowanie po ekranie smartfonów albo tabletów nie jest niczym nowym, jednak – z uwagi na charakterystykę dotykowych ekranów LCD – zazwyczaj niekorzystnie różni się pod względem wygody od szkicowania na kartce papieru. Sytuację poprawiają nieco specjalne stylusy, jednak producenci sprzętu elektronicznego mają w zanadrzu coś jeszcze ciekawszego – notatniki i długopisy, które na bieżąco digitalizują nasze odręczne zapiski.

Przykładem takiego sprzętu jest zestaw Moleskine Smart Writing Set, składający się ze specjalnego notatnika i niezwykłego długopisu. Urządzenie o nazwie Smart Pen ma zwykły wkład, dzięki któremu możemy odręcznie pisać i rysować na kartce papieru. Nasze zapiski są na bieżąco przenoszone do dedykowanej aplikacji – to, co narysujemy na kartce, jest automatycznie kopiowane do smartfona czy tabletu. Co istotne, nasze analogowe notatki możemy wzbogacać np. o dźwiękowe komentarze, co wydaje się idealnym rozwiązaniem dla uczniów i studentów. Długopis wykorzystuje technologię NCode Technology, dzięki czemu będzie współpracować z notesami N Notebooks.

Cena zestawu to około 865 zł.

Elektroniczny notatnik Wacom Bamboo Spark

Podobny pomysł przyświecał inżynierom z firmy Wacom, którzy jednak zrealizowali go nieco odmiennie, a przy okazji znacznie taniej. Notatnik cyfrowy Wacom Bamboo Spark składa się z trzech elementów – specjalnej okładki, równie specjalnego długopisu i całkiem zwykłego notesu. W tym przypadku po sporządzeniu notatki czy naszkicowaniu rysunku musimy wcisnąć umieszczony na okładce przycisk, a nasze zapiski zostaną automatycznie wyeksportowane do smartfona czy tabletu. Co istotne, do prawidłowego działania zestawu nie potrzebujemy specjalnego notatnika – kluczowa jest okładka i długopis. Pisać możemy na czymkolwiek w formacie A5 (standardowy, szkolny zeszyt), choć producent zastrzega, że grubość papierowego notatnika nie powinna przekraczać 50 kartek.

Cena zestawu to około 300 zł.

Inteligentny długopis Livescribe 3

Wielbiciele elektronicznych gadżetów docenią również rozwijany od wielu lat, inteligentny długopis Livescribe, który doczekał się już trzeciej edycji. Długopis jest wyposażony we własną pamięć i kamerę, która śledzi znaki kreślone na kartce papieru i przenosi nasze notatki do postaci cyfrowej. Do prawidłowej pracy konieczne jest stosowanie specjalnych notatników, gdzie na stronach znajdują się nadrukowane, mikroskopijne kropki, pozwalające na skuteczną pracę urządzenia.

Co istotne, nie musimy kupować takich notatników, bo strony z odpowiednim rozkładem mikroznaczników możemy wydrukować sobie na domowej drukarce. Ciekawą cechą tego rozwiązania jest także możliwość stosowania na stronach różnych symboli, których dotknięcie długopisem rozpocznie np. nagrywanie notatki głosowej, przypisze notatkę do określonej kategorii albo… pozwoli policzyć coś na wirtualnym kalkulatorze.

Za długopis Livescribe 3 zapłacimy około 960 zł.

Amazon Livescribe Smartpen 3 Black Edition inteligentny długopis, do tabletów i smartfonów z systemem Android i iOS

(1)
ostatnia cena 971,00
Zobacz
Amazon Livescribe Smartpen 3 Black Edition inteligentny długopis, do tabletów i smartfonów z systemem Android i iOS
Opinia od P...k2018-08-16 Dla grafika opcja genialna, jednocześnie mogę szkicować, robić notatki i nie obawiać się o utratę wersji papierowej :)

Wodoodporny notes BCB

My mamy Chucka Norrisa, a notatniki? Wśród nich także znajdzie się niezniszczalny twardziel. Nie chodzi tu jednak o kuloodporne okładki czy kartki twardsze od stali, ale odporność na warunki pogodowe. Gdy zwykły notatnik zamoknie i wilgotne kartki nie nadają się do sporządzania zapisków, do akcji wkracza on: wodoodporny notes BCB. Choć wygląda niepozornie, jego sekretem jest zastosowanie specjalnego, impregnowanego papieru. Da się na nim pisać nawet w czasie deszczu bez obaw, że nasze notatki zaczną rozchodzić się pod palcami albo po chwili staną się nieczytelne.

Wykonana z winylu okładka, impregnowany papier i solidna, metalowa spirala łącząca 50 kratkowanych kartek tworzą zestaw, który sprawdzi się w każdych warunkach. Dodatkowym atutem jest dołączany do notatnika ołówek.

Za wodoodporny zestaw z małym notatnikiem o wymiarach 9 × 13 cm zapłacimy około 21 zł.

Bcb International Bcb Notes Wodoodporny Z Ołówkiem Cd446 9178

(1)
ostatnia cena 18,90
Zobacz
Bcb International Bcb Notes Wodoodporny Z Ołówkiem Cd446 9178
Opinia od P...k2018-08-16 Używam jako dziennika w podróży, sprawdza się nawet w trakcie ulewy!

Notatnik wielokrotnego użytku Rocketbook Everlast

Ilu notesów potrzebujemy? Jeśli wierzyć twórcom notatnika Rocketbook Everlast, wystarczy nam tylko jeden. Na całe życie. Sekretem jest możliwość wielokrotnego sporządzania notatek na tych samych stronach, co producent pokazał już w poprzednim modelu – notatniku Wave. Aby wymazać jego zawartość, trzeba było umieścić notes w mikrofalówce. W przypadku nowego modelu Rocketbook Everlast obsługa jest jeszcze prostsza i sprowadza się do przetarcia zapisanych stron wilgotną szmatką (producent zaleca używanie wkładów Pilot Frixion). Co więcej, twórcy notatnika opracowali współpracującą z nim aplikację mobilną, ułatwiającą digitalizację naszych notatek. Dzięki specjalnym znacznikom i kodom QR, umieszczonym na dole strony, nawet niestarannie zrobione zdjęcie zostanie przetworzone i zapisane tak, by wyglądać jak pieczołowicie zeskanowana strona. Co więcej, kody QR ułatwiają automatyczne porządkowanie digitalizowanych notatek, a zaznaczenie długopisem odpowiedniego znacznika na kartce powoduje automatyczne przesłanie notatki do jednej z sieciowych usług, jak Google Drive czy Dropbox.

Za notatnik zapłacimy około 170 zł.
Autorka: Matylda Łańska

Przeczytaj również