Data publikacji:

Odkurzacz workowy, centralny, piorący, a może automatyczny – jaki wybrać?

Wyobrażasz sobie sprzątanie domu bez odkurzacza? Ja też nie! Nie ma lepszego sprzymierzeńca w nierównej walce z kurzem i pyłem w domu. Jeśli jednak chcesz, aby twoje działania były faktycznie skuteczne, musisz wytoczyć naprawdę solidne działa. Przekonaj się więc, jaki odkurzacz kupić, aby odkurzanie domu było znacznie łatwiejsze.
Walka z kurzem i pyłem bywa naprawdę trudna. Zabrudzenia pojawiają się dosłownie znikąd, a jeśli dodatkowo wśród twoich domowników znajdują się zwierzęta, masz naprawdę pod górkę. Dlatego aby wygrać starcie z bałaganem, musisz zaopatrzyć się w naprawdę solidny oręż. Odkurzacz odkurzaczowi nierówny, dlatego poniżej znajdziesz garść informacji, dzięki którym łatwo połapiesz się w gąszczu parametrów.

Odkurzacze workowe i bezworkowe

Najpopularniejsze odkurzacz to urządzenia zaopatrzone w worek – do jego wnętrza trafiają zassane wraz z powietrzem zanieczyszczenia. Niestety, wraz z zapełnianiem się worka, efektywność pracy urządzenia spada i zbiera on mniej zabrudzeń, dlatego bardzo ważne jest jego regularne wymienianie. Problem ten eliminują odkurzacze bezworkowe. Działają one na takiej samej zasadzie, jak ich odpowiedniki wyposażone w worki z tą różnicą, że w ich miejsce zamontowane są pojemniki na zabrudzenia. To właśnie do takiego zbiornika trafiają zassane przez odkurzacz drobinki.

Który spośród tych odkurzaczy wybrać? Odkurzacz bezworkowy będzie tańszy w eksploatacji, ponieważ zbiornik na zabrudzenia wystarczy opróżnić i umyć. Dodatkowo fakt, że moc ssania nie spada z czasem sprawia, że jest on lepszą alternatywą, jeśli wśród członków twojej rodziny jest alergik.

Odkurzacze wodne i piorące

Odkurzacze tego typu są do siebie bardzo podobne – oba są wyposażone w zbiornik z wodą, który filtruje zassane przez urządzenie zabrudzenia. Można powiedzieć, że odkurzacz piorący jest bardziej zaawansowanym modelem odkurzacza wodnego, ponieważ oprócz opcji filtrowania, posiada też zbiornik na środki czyszczące. Dzięki temu za jego pomocą można nie tylko odkurzyć podłogi, ale też wyprać dywany czy tapicerowane meble. W porównaniu z odkurzaczami tradycyjnymi, czyli wspomnianymi wyżej workowymi i bezworkowymi, te z filtrami wodnymi działają jeszcze efektywniej i dodatkowo dają większe pole do manewru podczas sprzątania – można za ich pomocą np. myć zabłoconą lub mokrą podłogę.

Niestety urządzenia te nie są wolne od wad. Przede wszystkim chodzi tu o oczyszczenie i suszenie zbiornika na wodę – trzeba to robić po każdym użyciu, ponieważ w przeciwnym razie zanieczyszczona woda szybko stanie się siedliskiem bakterii oraz grzybów. Dodatkowo bywają znacznie cięższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Odkurzacz centralny

To w zasadzie nie tylko odkurzacz, a cały system odkurzający. Składa się on bowiem z rury z końcówką czyszczącą, którą odkurza się mieszkanie, systemu rur odprowadzających zanieczyszczenia oraz jednostki centralnej. Brzmi dziwnie? Już śpieszę z wyjaśnieniami. Otóż wszystko to sprowadza się do systemowego działania. Jednostka centralna, czyli zasadnicza część odkurzacza, która odpowiada za zasysanie i filtrowanie powietrza, najczęściej jest ulokowana w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy czy kotłowni. Z jednostki tej wyprowadzony jest system rur biegnących w ścianach do wszystkich pomieszczeń w domu. Tam z kolei są zamontowane gniazda ssące, do których jedynie podłącza się rurę z końcówką czyszczącą.

Odkurzacz centralny jest najefektywniejszym sposobem, na usuwanie zabrudzeń – są one bowiem zasysane do jednostki centralnej ulokowanej w pomieszczeniu gospodarczym. W efekcie zassane powietrze nie jest z powrotem wtłaczane do pomieszczenia, co mogłoby się wiązać z ponownym przedostawaniem się zanieczyszczeń. Dodatkowo jest wygodny w stosowaniu, ponieważ nie wymaga przenoszenia ciężkiej jednostki z miejsca na miejsce czy między piętrami. Jest też praktycznie bezgłośny.

Jakie są wady tego systemu odkurzania? Przede wszystkim cena – koszt zakupu jednostki i montażu instalacji to nawet kilkanaście tysięcy złotych. To jednak nie koniec – wykonanie całego systemu wymaga kucia ścian oraz podłóg, aby poprowadzić w nich rury odprowadzające powietrze z zanieczyszczeniami. W przypadku nowopowstających budynków nie ma większego problemu, jeśli jednak chciałbyś zamontować odkurzacz centralny w wykończonym już domu, oznacza to solidny remont wnętrza.

Odkurzacz automatyczny

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o odkurzaczu automatycznym, to na pewno widziałeś go w jakimś filmie o śmiesznych zwierzętach na Youtube – tak, odkurzacze automatyczne to właśnie te urządzenia, na których jeżdżą koty. Wracając jednak do konkretów – odkurzacze tego typu wyręczają cię w sprzątaniu, ponieważ pracują samodzielnie, dlatego bywają nazywane też robotami sprzątającymi. Dzięki wbudowanym czujnikom odkurzacz automatyczny porusza się po całym mieszkaniu, omijając przeszkody takie jak meble czy schody. Dodatkowo gdy poziom baterii spadnie, urządzenie automatycznie wróci do stacji dokującej, gdzie naładuje akumulatory.

To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie z całego zestawienia – możesz odkurzacz zaprogramować tak, aby sprzątał mieszkanie pod twoją nieobecność.  Płaska budowa urządzenia sprawia, że może ono wjechać pod łóżko czy niektóre meble. Po każdym sprzątaniu należy jednak oczyścić komorę, w której zbierają się zabrudzenia. Ponadto zanim uruchomisz swojego robota sprzątającego, musisz pozbierać z podłóg wszystkie zabawki czy porozrzucane ubrania – przeszkody tego typu są dla odkurzacza automatycznego nie do przeskoczenia.

Tekst: Kamila Zalińska-Woźny / Wnętrza ze smakiem