Data modyfikacji:

Odśnieżanie dachu, posesji i chodnika przed domem - jakie są twoje obowiązki, co musisz wiedzieć?

Dzieci zwykle czekają na niego z wypiekami na twarzy, dorośli wypatrują go z powątpiewaniem, a drogowcy jak zwykle są zaskoczeni. Nie ma się jednak co oszukiwać – śnieg prędzej czy później się pojawi. A z zalegającym śniegiem na dachach czy chodnikach przy posesji coś trzeba zrobić. Przekonaj się zatem, jakie są twoje obowiązki w kwestii odśnieżania dachu, chodnika oraz własnej działki.

Odśnieżanie dachu

Czy wiesz, że biały puch zalegający na powierzchni dachu twojego domu stwarza poważne zagrożenie? Jeśli napada go naprawdę dużo, może się okazać, że jego ciężar zagraża nawet konstrukcji budynku. Do usuwania mas śniegu z dachów zobowiązuje nas prawo budowlane, a obowiązek ten spoczywa na barkach właścicieli i zarządców nieruchomości. Jak bezpiecznie i skutecznie odśnieżać dach? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy specjalizującej się w pracach na wysokościach

W takim przypadku pracownicy odśnieżający dach wykonują swoje zadania w uprzężach wpiętych za pomocą lin do punktów asekuracyjnych. Dodatkowo najbliższe otoczenie odśnieżanego budynku powinno być zabezpieczone tak, aby usuwane z dachu masy śniegu nie zagrażały przechodniom. Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza w przypadku, gdy dom graniczy z drogą lub chodnikiem.
W przypadku stromych dachów bardzo ważne jest również zabezpieczenie przed samoistnym zsuwaniem się mas śniegu, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują ciągi komunikacyjne, czyli nad wejściem do domu czy ścieżkami. W tym celu na dachach montuje się tzw. płotki lub belki przeciwśnieżne, które zatrzymują osuwające się masy śniegu.

Samo odśnieżanie to jednak nie wszystko. Trzeba też zadbać o usunięcie sopli oraz nawisów śnieżnych, które zalegają na krawędzi dachu. W zależności od konstrukcji budynku w tym przypadku może okazać się niezbędne wynajęcie wspomnianej już firmy specjalizującej się w pracach na wysokościach. Jeśli to możliwe, sople możesz usunąć samodzielnie korzystając z drabiny.

Odśnieżanie posesji

Zalegające masy śniegu na twojej posesji zdecydowanie utrudniają poruszanie się po działce. Nie ma w tym przypadku zmiłuj – to na tobie spoczywa obowiązek odśnieżenia podjazdu i ścieżek ogrodowych. Do odśnieżania niewielkich posesji w pełni sprawdzi się zwykła szufla do śniegu. Jeśli twój podjazd i ścieżki są naprawdę duże, lepszą opcją okaże się odśnieżarka zwłaszcza, że możesz ją dodatkowo wykorzystać podczas odśnieżania chodnika. 

Pamiętaj jednak, aby nie używać soli do posypywania oblodzonych ścieżek, które sąsiadują z trawnikiem czy rabatami. Sól niekorzystnie wpłynie na kondycję roślin i w efekcie może się okazać, że twoje rabatki nie przetrwały zimy właśnie z powodu soli. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w tych newralgicznych miejscach odkuwacza do lodu, czyli ręcznego narzędzia, dzięki któremu szybko i sprawnie usuniesz lodową pokrywę. Alternatywnie wato zaopatrzyć się na zimę w zapas piasku, który zabezpieczy przed poślizgnięciem się na ścieżce czy chodniku.
Jednak zalegające masy śniegu uprzykrzają życie nie tylko domownikom, ale też roślinom porastającym twój ogród. Niewielka warstwa śniegu jest co prawda zabezpieczeniem dla krzewów i kwiatów przed mrozami, ale jeśli jest ona zbyt gruba i zbita, odcina dopływ tlenu. Podobnie sprawa się na z trawnikiem – gruba warstwa śniegu zalegająca przez dłuższy czas doprowadzi do gnicia murawy.

Staraj się zatem systematycznie strząsać śnieg z roślin ogrodowych, zwłaszcza z tych delikatnych, które mogą się połamać pod naporem ciężkiego śniegu. Z kolei podczas odśnieżania chodników i ścieżek staraj się zrzucać śnieg w takie miejsce, aby nie wylądował on ani na rabatach ani na trawniku.

Odśnieżanie chodnika przy posesji

Kolejny pole twojej zimowej batalii ze śniegiem ma miejsce już za płotem twojej posesji. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele i zarządcy nieruchomości, wzdłuż których posesji przebiega chodnik, są zobowiązani do jego odśnieżania. Jeśli zatem chodnik przebiega tuż pod twoim płotem, niestety tu również czeka się machanie łopatą lub kilka kursów odśnieżarką. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli twój płot oddziela od chodnika pas zieleni, obowiązek odśnieżania pozostaje po stronie gminy.

Jeśli przyjdzie ci odśnieżać chodnik przylegający do twojej posesji, musisz znaleźć miejsce, w którym zrzucisz zebrane masy śniegu. Nie mogą one bowiem trafić na ulicę, ponieważ mogłyby stanowić zagrożenie dla ruchu. Dlatego zanim złapiesz za szuflę do śniegu, zastanów się, w jakie miejsce zrzucić śnieg, aby nie stanowił utrudnienia dla pieszych czy samochodów. Miej też na uwadze, że samo odśnieżanie może nie załatwić problemu. Jeśli powierzchnia strefy dla pieszych jest oblodzona, konieczne jest posypanie chodnika solą oraz piaskiem.

Właściciele domów jednorodzinnych i zarządcy posesji przed sezonem zimowym powinni zaopatrzyć się w zestaw składający się właśnie z szufli lub odśnieżarki oraz zapasu piasku i soli drogowej. Jak widzisz, zima wokół twojego domu może być pracowita. Lepiej jednak przygotować się na opady śniegu i nie dać się zaskoczyć głębokim warstwom białego puchu, utrudniającym poruszanie się i jazdę samochodem.