Data publikacji:

Drugie życie starych ubrań - Vol.2

Co jakiś czas, podczas porządków w szafie, zostaje z niej wyrzucona spora część rzeczy, w których kiedyś chodziliśmy, ale teraz są już albo nie modne albo minimalnie zniszczone. Są jednak takie rzeczy, które były wygodniejsze niż wszystkie inne, w których bardzo lubiliśmy chodzić i do których jesteśmy mocno przywiązani i z ogromnym bólem serca myślimy o ich wyrzuceniu. Pomysł na to co zrobić ze starymi ubraniami pojawił się tutaj już wcześniej, ale niestety nie wszystkie rzeczy da się przerobić w ten sposób. Jak więc odświeżyć stare ubrania, aby nie wiały starością? Oto kilka pomysłów na drugie życie ubrań.

Farbowanie

Często dla nadania drugiego życia ubrań dobra jest po prostu zwykła zamiana koloru. Może nie na zupełnie inny ale częściowy z zastosowaniem efektu ombre, który już od dłuższego czasu nie schodzi  z modowego piedestału. Ciężko powiedzieć ile jeszcze sezonów będzie królował, ale czemu nie spróbować? Tym bardziej, że jest to jeden z najprostszych sposobów na nadanie starym ubraniom świeżości. Wśród handmade’owych trendów ostatnimi czasy bardzo popularne stało się farbowanie przy użyciu kostek lodu. Oprócz nich, potrzebujemy jeszcze: 

Autor/Źródło: Gwen McKenzie, Meghan Klein/ jojotastic.com

Oprócz kostek lodu, potrzebujemy jeszcze: 

  • Sodę kalcynowaną (węglan sodu)
  • Barwnik do tkanin
  • Suszarka do naczyń
  • Plastikowy pojemnik/ spora miska – coś w czym będziemy mogli postawić suszarkę
I oczywiście ubranie, które będziemy farbować. Ważne! Jeśli chcemy zafarbować jeansy, zapoznajmy się najpierw z etykietą barwnika, ponieważ nie wszystkie barwniki są na tyle mocne, aby udało nam się uzyskać pożądany efekt.
Farbowanie zaczynamy od nasączenia ciuszka w mieszaninie wody z sodą w stosunku: jedna szklanka sody na cztery litry wody. Ciuszek powinien namaczać się przez 15-20 minut. Następnie wyjmujemy go z mieszaniny i lekko wyciskamy (najlepiej jest to robić w lateksowych rękawiczkach) po czym kładziemy go na suszarce w nieładzie.
Autor/Źródło: Gwen McKenzie, Meghan Klein/ jojotastic.com
Na materiale kładziemy kostki lodu, tak aby zapełniły one całą powierzchnię materiału i polewamy bądź posypujemy je barwnikiem do tkanin. Ciuszek pozostawiamy w tym stanie przynajmniej na 8 godzin, ale im dłużej tym lepiej. Po tym czasie należy zdjąć ubranie z suszarki i wypłukać pod zimną wodą nadmiar barwnika, który się nie wchłonął. I tak oto powinniśmy otrzymać całkiem nowe ubranie w marmurkowym stylu. 

Autor/Źródło: Gwen McKenzie, Meghan Klein/ jojotastic.com
Farbowanie za pomocą barwnika można również zastąpić namaczaniem ubrania w wybielaczu przez 15 minut, pod warunkiem, że są to ubrania ciemne – na jasnych efektu może wcale nie być.  

Stare ubrania + koronka = Nowe ciuszki

Koronka, zawsze dodaje ubraniu delikatności i lekkości. Mamy w tej kwestii bardzo duże pole do popisu, bo możemy ją wszyć, gdzie nam się tylko podoba, oczywiście w granicach rozsądku, mam na myśli, aby koronka jednak co nie co zakrywała. Ażurowy wzorek, jest dobrym rozwiązaniem na stare, brudne i zużyte rękawy bluzek z długimi rękawami. 

Autor/ Źródło: Meg/ interestingfor.me
Na zbyt rozciągnięty T-shirt również może być lekarstwem – wystarczy wyciąć kawałki materiału na bokach koszulki i wszyć tam grubą, ażurową koronkę.
Autor/Źródło: Laura/trashtocouture.com
Koronka jest tak uniwersalna, że pasuje niemal do wszystkiego – od ciemych jeansów po swetry, więc możemy spróbować uratować nią niemal każde ubranie. Czasami myślę, że koronka potrafiła by dać drugie życie nawet  workowi na ziemniaki i zapewne każdy w takim worku wyglądąłby fantastycznie.

W przypadku, kiedy ubrań macie naprawdę dużo, przemyślcie, czy którychś z nich nie da się połączyć. Mogą powstać naprawdę fajne rzeczy, które dzięki własnoręcznemu wykonaniu, będą unikatowe i na pewno nie zobaczycie na ulicy nikogo innego w podobnym lub takim samym ciuchu, a gwarantuję, że zrobią na wszystkich waszych znajomych duże wrażenie.

Autor: Marta Nowak