Data modyfikacji:

Ogród piękny nawet zimą - jakie rośliny wybrać? Pomysł na aranżację

Masz wiele pomysłów na aranżację ogrodu, ale zastanawiasz się jak sprawić, by wyglądał on pięknie przez cały rok i to nie tylko od wiosny do jesieni, ale nawet w zimie? Założenie ogrodu, który nawet zimą będzie wyglądał doskonale to wyzwanie nawet dla specjalistów. Jednak istnieją sposoby na to by ogród zimą nie był szary i bury, nawet jeśli jest pozbawiony kolorowych kwiatów.

Jak zaplanować ogród zimowy i o niego dbać

Aby ogród pięknie wyglądał zimą trzeba go odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przemyśleć rozkład roślin, zapewnić roślinom odpowiednie warunki glebowe, zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby poszczególnych roślin. Przed nastaniem zimy trzeba też zadbać o rośliny, które bez naszej pomocy jej nie przetrwają. Przed przymrozkami powinno się podlać ogród, chyba, że jesieni towarzyszy deszczowa pogoda. Gdy pada śnieg trzeba pamiętać, że choć wygląda on pięknie to stanowi duży ciężar dla roślin. Dlatego po obfitych opadach śniegu należy jego nadmiar strząsać z roślin.

Aranżacja ogrodu

Projektując i zakładając ogród warto wkomponować w niego drzewka iglaste, które są zielone przez cały rok. Najbardziej popularne są pod tym względem sosna czarna, sosna żółta, świerk, jałowiec płożący idealny na skalniaki, czy niezwykle efektowny cypryśnik. Inne rośliny i krzewy zimozielone, które polecamy to kosodrzewina, bukszpan, limba, tuja, cis pospolity. Efektowne rośliny zimozielone to też trzmielina, barwinek, ciemiernik. Ogród urozmaicą też rośliny o nietypowych, pokręconych gałęziach czy o ozdobnej korze. Takie rośliny to brzoza brodawkowata, wierzba babilońska, znana jako wierzba płacząca, czy też modrzew japoński.

Ogród przed domem

Wspomniane drzewka i krzewy warto zastosować przede wszystkim przed domem. Po pierwsze są osłonią troszkę nad dom, dając nam większe poczucie prywatności, a po drugie będą pięknie wyglądać zimą przyozdobione świątecznymi lampkami. Świąteczne oświetlenie ogrodu jest doskonałym sposobem, by stworzyć magiczny ogród, zachwycający przede wszystkim po zmroku.

Kolorowe owoce

Dobry pomysł na ogród to też posadzenie roślin, które podczas zimy nie tracą kolorowych owoców. Takie rośliny to berberys ottawski i koreański, jabłoń jagodowa lub też różne gatunki irgi – rozkrzewiona, pomarszczona, pozioma. Świetnie wygląda rokitnik zwyczajny, którego barwne owoce i srebrzyste liście są bardzo efektowne. Jest to też roślina, z której owoców można zrobić soki, dżemy, przeciery, a także domowe kosmetyki. Inne rośliny do ogrodu, które dobrze wyglądają zimą to żarnowiec, tamaryszek czy śnieguliczka z charakterystycznymi białymi owocami. Ozdobą ogrodu jest też ognik szkarłatny, który zachwyca owocami o jaskrawych kolorach od żółtych po czerwone. Owoce te pozostają na ogniku aż do zimy, a jego liście opadają dopiero po silnych przymrozkach. W ogrodzie można też posadzić znaną wszystkim jarzębinę. Jej charakterystyczne czerwone owoce pozostają na gałązkach aż do zimy.

Ptaki

Dodatkowym atutem sadzenia roślin, które nie tracą owoców na zimę jest fakt, że przyciągają one do ogrodu różne gatunki ptaków. Jeśli chcemy możemy też umieścić w ogrodzie ozdobny karmnik. Wsypujmy do niego nasiona zbóż, słonecznik, siemię lniane, rodzynki, powieśmy też słoninkę. W sklepach zoologicznych możemy też kupić gotowe mieszanki przeznaczone do karmników. W ten sposób możemy zaprosić do naszego ogrodu sikorki, wróble, ale też rudziki, zięby, dzwońce, mazurki i inne. Jak nam się poszczęści to może wypatrzymy nawet dzięcioła bądź sójkę. Montując karmnik w ogrodzie nie tylko zapewnimy sobie piękne widoki, ale też ułatwimy przetrwanie wielu ptakom.

Firma ogrodnicza

Jeśli mimo tych wszystkich rad czujesz, że stworzenie ogrodu pięknego przez cały rok cię przerasta, zaufaj profesjonalnej firmie ogrodniczej. Z jej pomocą stworzysz ogród piękny, zadbany i funkcjonalny, który latem będzie idealnym miejscem na wypoczynek, a także miejscem zabaw dla dzieci. Unikniesz też wielu błędów, które popełniają amatorzy. Choć wydaje się, że stworzenie ogrodu nie jest skomplikowane, to jest wręcz odwrotnie. Aby założyć piękny ogród trzeba mieć dużą wiedzę na temat roślin, podłoża, różnych rozwiązań technicznych, ale także na temat komponowania przestrzeni w pionie i poziomie. Trzeba przewidzieć jak ogród będzie wyglądał po kilku latach, gdy rośliny się rozrosną, trzeba je więc właściwie zestawić i posadzić w odpowiednich miejscach. Zakładając ogród nie warto też oszczędzać na roślinach. Większość z nich jest długowieczna i dzięki temu ogród będzie nas zachwycać przez wiele lat.

Polecane artykuły

podmurówka betonowa

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie: jak wykonać i na co zwrócić uwagę

2022-08-10
Ogrodzenia stawiamy zazwyczaj z myślą o tym, że będą służyć przez wiele lat, tym bardziej, że ich solidne wykonanie nawet na niewielkich działkach może być dość kosztowne. Do ich wykonania używa się bardzo wielu materiałów, począwszy od zwykłej siatki po panele i betonowe panele. Wiele osób decyduje się na wzmocnienie konstrukcji betonową podmurówką. Radzimy jak ją wykonywać, a także na co zwracać uwagę podczas pracy.
Senior grandparents and granddaughter gardening in the backyard garden

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – jakie wybrać?

2022-08-06
Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące - jakie wybrać? Gdy rozpoczyna się sezon na sadzenie kwiatów i krzewów w ogrodzie, każdy właściciel posesji zastanawia się, jakie rośli będą pasować do aranżacji jego zewnętrznej przestrzeni. Wiele osób wybiera sezonowe kwiaty, żeby cieszyć się choć przez chwilę ich pięknym kwitnięciem. Dobrym rozwiązaniem, które nieco dłużej zachwyca nasze oko, są kwiaty wieloletnie długo kwitnące. Jakie zatem wybrać?
Beautiful garden in natural style

Niesamowite pomysły na dekoracje do ogrodu

2022-08-05
Niesamowite pomysły na dekoracje do ogrodu Kiedy przychodzi wiosenna pogoda i słońce świeci wysoko na niebie, przychodzi czas na porządki w ogrodzie. Czysty i zadbany ogród to nie tylko skoszona trawa i wyplewione chwasty. Żeby ogród nabrał charakteru, przykuwał uwagę i był wyjątkowy, warto go troszkę udekorować. W Internecie można znaleźć coraz więcej ciekawych pomysłów na ozdobienie ogrodu, oto kilka z nich.
kosiarka

Nóż w kosiarce – jaki gwint?

2022-08-04
Żeby cieszyć się perfekcyjnie wyglądającym trawnikiem, należy o niego dbać, a co za tym idzie – regularnie kosić. Niestety w czasie wieloletniego użytkowania kosiarek często pojawiają się z nimi rozmaite problemy. Jeśli kosiarka w czasie sezonu zaczyna szarpać trawę, zamiast ją ciąć, być może trzeba wymienić nóż w kosiarce. Jaki gwint ma śruba noża? Wiele osób zadaje sobie to pytanie głównie ze względu na dosyć częste trudności z odkręceniem wspomnianej śruby. Dowiedz się, jaki gwint ma śruba noża kosiarki.
Spring meadow flower and honey bee

Łąka kwietna dla pszczół, czyli jakie zasadzić rośliny dla pszczół

2022-08-04
Pszczoły są niezwykle istotne dla ludzi i całego świata natury, dlatego coraz więcej mówi się o tym jak możemy o nie dbać. Hotele dla owadów, poidełka i łąki kwietne – to najprostsze sposoby na podanie tym pożytecznym owadom pomocnej dłoni. Rośliny dla pszczół możesz posadzić w swoim ogrodzie lub na działce, gdzie wspomogą zapylanie uprawianych warzyw i owoców. Urozmaicą również twój balkon, a ty będziesz mógł odpoczywać wśród pięknej natury. Jak założyć łąkę kwietną dla pszczół i jakie rośliny miododajne do niej wybrać?
Flower Garden

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – jakie wybrać?

2022-08-03
Komponowanie i pielęgnowanie ogrodu to dla wielu relaksujące i bardzo przyjemne zajęcie. Pozwala stworzyć przestrzeń, która będzie piękna i idealnie dostosowana do indywidualnych oczekiwań, a także panujących warunków. Choć wybór rozmiaru i wyglądu kwiatów czy krzewów jest kwestią, w której panuje pełna dowolność, są pewne kryteria, których należy przestrzegać, wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. W końcu chcemy, aby cieszyły oko swoim wyglądem jak najdłużej.