Data publikacji:

Ogrodowe DIY: Malowane doniczki z terrakoty

Doniczki z terrakoty stanowią wspaniało bazę na wszelkiego rodzaju artystyczne zabiegi. Skoro do Dnia Wiosny zostało już tak niewiele czasu, warto wykorzystać to płótno do stworzenia kolorowych i iście wiosennych doniczek, które idealnie nadadzą się, jako ozdoba ogrodu.
Źródło: behr.com
Wiosna wymaga kolorów. Jeśli więc macie odrobinę czasu i kilka najzwyklejszych doniczek z terrakoty, nadajcie im drugie życie i to używając jedynie farby. Tak ozdobione doniczki możecie wykorzystać do posadzenia w nich kwiatów, ziół czy jakiegokolwiek innego typu roślinności, który lubicie. Jak zwykle przygotowanie takich doniczek jest bardzo proste.

Materiały, których będziecie potrzebować:


 • doniczki z terrakoty w różnych rozmiarach
 • dopasowane podkładki pod doniczki z terrakoty
 • uszczelniacz do doniczek z terrakoty
 • kawałek materiału/ścierka
 • farba (tu piaskowa podstawa i dwa odcienie błękitu – jaśniejszy i ciemniejszy)
 • małe kubki styropianowe
 • pipeta (taka jak do nadziewania indyka)
 • małe kamienie
 • zioła/ kwiaty/ sukulenty
 • Przygotowanie:


  Krok 1:

  Używając czystej, wilgotnej ścierki dokładnie wyczyśćcie każdą z doniczek z kurzu i brudu i pozwólcie im całkowicie wyschnąć.
  Źródło: behr.com
  Krok 2:

  Korzystając z uszczelniacza do terrakoty spryskajcie dokładnie każdą z doniczek i podstawek (z każdej strony) – dla najlepszych rezultatów postępujcie według instrukcji na puszce ze spreyem. Możliwe, że będziecie musieli zastosować dwie lub nawet więcej warstw. Pamiętajcie, by wykonywać ten krok w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na zewnątrz. Poczekajcie aż całość dokładnie wyschnie (zgodnie z instrukcją na uszczelniaczu).

  Źródło: behr.com
  Krok 3:

  Wykorzystując kolor bazę i pędzel malarski pomalujcie dokładnie wewnętrzną i zewnętrzną stronę doniczek. Pozwólcie im schnąć przez ok. dwie godziny. Po tym czasie nałóżcie drugą warstwę farby.
  Źródło: behr.com
  Krok 4:

  Pomalujcie podkładki pod doniczki jednym z kolorów akcentowych. Możecie część doniczek pomalować jednym, a część drugim odcieniem. Pozwólcie im schnąć przez dwie godziny, po czym odwróćcie je i pomalujcie je od dołu. Odczekajcie kolejne dwie godziny i nałóżcie drugą warstwę.
  Źródło: behr.com
  Krok 5:

  Gdy doniczki są już całkowicie suche postawcie je do góry nogami na trzech styropianowych kubeczkach – to pozwoli farbie ścieknąć a jednocześnie zabezpieczy doniczki przed przyklejeniem się do stołu. Wlejcie niewielką ilość farby do pipety (pierwszy odcień) i ściśnijcie ją delikatnie dookoła dolnej krawędzi doniczek. Pozwólcie farbie spłynąć naturalnie po bokach doniczki.
  Źródło: behr.com
  Jeśli używacie tylko jednego odcienia użyjcie pędzla, by wygładzić odcień w dolnej części doniczki i pozwólcie im całkowicie wyschnąć przez noc, zanim przejdziecie do dalszego malowania.
  Źródło: behr.com
  Jeżeli natomiast chcecie wykorzystać dwa odcienie, pozwólcie pierwszej warstwie schnąć przez dwie godziny i dopiero zaaplikujcie drugi kolor (w ten sam sposób, co pierwszy). Użyjcie pędzla, by wygładzić drugą warstwę farby w dolnej części doniczki i pozwólcie im schnąć przez całą noc.
  Źródło: behr.com
  Krok 6:

  Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiednich warunków, by rosnąć i rozwijać się. Świetnym i prostym sposobem, by im to ułatwić jest wypełnienie dołu każdej doniczki małymi kamieniami, zanim wsypiecie do nich ziemię – stworzą one otwory odpływowe i pomogą Waszym rośliną rosnąć. Po wypełnieniu doniczek ziemią, zasadźcie wybraną roślinność i ozdóbcie doniczkami Wasz ogród.
  Źródło: behr.com
  Źródło: behr.com
  Jakie kolory najbardziej kojarzą Wam się z wiosną?

  Autor: Oliwia Górska
  

  Dekoracja ogrodu

  Prosperplast Palisada obrzeże BORDER IPBO 2,5m brązowa

  od 15,07 zł‚
  Prosperplast
  Opinia od litwinw2016-04-27 Produkt wygląda dobrze i tak jak w opisie jednak nigdzie nie ma informacji, że widzimy tylko przód produktu i tył jest pusty (obrzeże nie jest okrągłe tylko półokrągłe) . Nie jest to pokazane na żadnym zdjęciu. Wygląda to trochę dziwnie.

  Wenko Osłona Balkonowa Z Motywem Dzikiego Wina - 500 X 85 Cm,

  od 129,99 zł‚
  Wenko
  Opinia od Radek2017-04-21 Osłona typu ceratowego (w sklepie poinformowali mnie o tym) myślę że sezon na pewno wytrzyma, a może i dłużej (zobaczymy), za taką cenę warto, fajne wzory, my kupiliśmy winogrona. Polecam

  Inovgreen Kratka trawnikowa IP40 zielona

  od 10,00 zł‚
  Inovgreen
  Opinia od Nex2016-12-23 Dobry produkt. Elastyczna i łatwa w montażu. Nawet po kilku latach nie traci właściwości. Można demontować i przekładać.

  Palisada ogrodowa IPAL7 brązowa

  od 27,82 zł‚
  Palisada
  Opinia od USylwiażytkownik Ceneo2016-08-09 Produkt bardzo dobrej jakości. Wykonanie i wygląd na wysokim poziomie. Łatwy w montażu. Bardzo ładnie się prezentuje na mojej działce - nadaje dużo uroku. Polecam do zakupu.

  Duży płotek ogrodowy Garden Classic IPŁSU2 brązowy

  od 27,87 zł‚
  Duży
  Opinia od Jola2016-08-31 Plotki są bardzo ładne i dobrze wykonane, tylko trochę za mało masywne, poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń

  Wenko Osłona Balkonowa Z Motywem Kamienia Dekoracyjnego - 500 X 85 Cm,

  od 129,99 zł‚
  Wenko
  Opinia od HALINA2016-11-04 OSLONKA BARDZO MI SIE PODOBA / CHOC SZKODA, ZE NIE JEST MATOWA. OGOLNIE BARDZO FAJNA. POLECAM JEST TO NIEWATPLIWIE OZDOBA BALKONU

  Prosperplast Palisada Ogrodowa Ipal6 Brązowa 3,2 M

  od 25,73 zł‚
  Prosperplast
  Opinia od Roman2017-09-08 Palisada IPLA 6 spełniła moje oczekiwania. Prosty i łatwy montaż zwiększa funkcjonalność produktu. Po zamontowaniu palisad, którego celem było oddzielenie powstającego trawnika od rzędu choinek, cel został osiągnięty, a koszenie i pielęgnacja drzewek i trawnika o wiele prostsza. Polecam produkt.

  Ozdobny płotek ogrodowy MATEO 50cm brązowy - 1 sztuka

  od 4,99 zł‚
  Ozdobny
  Opinia od MONIKA2016-04-21 Płotek wygląda bardzo fajnie. tylko trzeba z nim delikatnie się obchodzić żeby nie połamać zaczepów. Ale ogólnie jak za tą cenę super sprawa
   

  Rośliny do Twojego ogrodu

  VILMORIN Skorzonera DUMPLEX - 5g

  od 2,20 zł‚
  VILMORIN
  Opinia od Jan2017-05-05 bardzo szybka dostawa co jakosci bede mog ocenic po zbiorach

  Trawa Suchum 10kg - mieszanka traw na tereny nasłonecznione i suche

  od 32,98 zł‚
  Trawa
  Opinia od U¿ytkownik Ceneo2015-10-22 Nie mam zdania gdyż pierwszy raz kupiłam ten produkt. Dopiero została wysiana.

  Barenbrug Trawa Exclusor Gazon Elite 5Kg

  od 147,95 zł‚
  Barenbrug
  Opinia od slawek2017-03-31 Wszystko w porzadku

  Barenbrug Trawa Watersaver 5Kg

  od 109,95 zł‚
  Barenbrug
  Opinia od Smk2017-03-19 Trawa po pierwszej zimie ładnie rusza, wysiewałem dość późno bo sierpniu, ale ładnie się ukorzeniła i wygląda na to, że będzie rosła. Podłoże 5cm ziemi a pod spodem 5-6 klasa, więc bardzo trudne. Podlewałem do późnej jesieni, zastosowałem też nawóz startowy tej firmy i jestem bardzo zadowolony!

  Barenbrug Trawa Green Universal 15Kg

  od 347,90 zł‚
  Barenbrug
  Opinia od Mario2017-04-20 Nie należy do najtańszych, ale innej bym nie kupił. Warto dopłacić do porządnej trawy, posiać raz a dobrze. Trawnik siejemy na długie lata i nie fundujmy sobie trawy z marketu. Mój trawnik ma 4 sezony i dopiero teraz w paru małych miejscach muszę zrobić dosiewkę.

  Bluszcz pospolity (Hedera helix) doniczka C2

  od 13,98 zł‚
  Bluszcz
  Opinia od Ewa2017-08-30 Profesjonalnie zapakowany. W bardzo dobrym stanie

  Aquael Moduł Ścienny Versa Garden Zestaw Startowy

  od 33,30 zł‚
  Aquael
  Opinia od Joanna2018-03-16 Zgodny z opisem, jestem zadowolona