Ostatnia powtórka przed maturą

Kwitną kasztany - to znak, że za niedługo tysiące młodych osób w biało-granatowych strojach napisze swój najważniejszy egzamin w życiu. Dobrze napisana matura jest przepustką na najlepsze uczelnie w kraju i za granicą, dlatego nie ma się co dziwić, że tak wielu uczniów stresuje się tym ważnym dniem.
Nie ma też się co oszukiwać – na kilka dni przed maturą już niewiele się nauczymy. Zarywanie nocy i czytanie lektur na ostatnią chwilę to kiepski pomysł. Zmęczenie i niewyspanie zmniejszy naszą koncentrację i zwiększy nasz stres. To coś, czego powinniśmy się wystrzegać przed egzaminem maturalnym. Ostatnie chwile spędźmy na relaksie i lekkich powtórkach.

Powtórka do matury z polskiego

Maturalny maraton zaczynamy 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nie ma co spekulować, jaka lektura będzie do omówienia w tym roku. Skupmy się na tych tytułach, w których czujemy się słabo, lub co gorsza - nie wiemy o nich nic. W takim wypadku bardzo pomocne będą streszczenia lub opracowania lektur. Jeśli nie mamy żadnych braków w obowiązkowych tytułach, skupmy się na charakterystyce epok literackich oraz kontekstach historycznych. Odwołania do innych utworów lub pokazanie historycznego tła pozwoli nam za „zarobienie” kilku dodatkowych punktów na egzaminie, czy to w wersji pisemnej czy ustnej. Relaksującą powtórką do matury z polskiego może być seans filmowy z ekranizacjami najsławniejszych lektur. Należy jednak pamiętać, że wiele filmów bardzo odbiega fabułą od książki. Dlatego ta powtórka jest polecana tylko tym maturzystom, którzy lektury wcześniej czytali i dokładnie znają losy bohaterów.

Trudno mówić o powtórce do ustanej matury z polskiego. W kilka dni nie jesteśmy w stanie ogarnąć całego materiału przerabianego w liceum i w gimnazjum (bo on również może się na egzaminie pojawić). Najlepiej pracować w grupie, czytając sobie nawzajem przykładowe pytania. Ustna matura to nie tylko wiedza, ale również autoprezentacja. Dlatego zapoznajmy się z zasadami skutecznego przemawiania, oraz zadbajmy o odpowiedni wygląd podczas egzaminu maturalnego z polskiego.

Matura z matematyki

W zeszłym roku matury z matematyki nie zdało aż 18% maturzystów. W latach ubiegłych nie było lepiej. Ten egzamin jest najbardziej problematycznym i najgorzej zdawalnym pośród obowiązkowych testów. By nie paść ofiarą matury z matematyki i nie pokrzyżować sobie planów o wymarzonych studiach, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do powtórki.  Nie ma sensu kucia na pamięć wzorów - większość z nich będzie dostępna na egzaminie w formie książeczki. Należy jednak „oswoić” się ze wzorami i rozwiązać kilka przykładowych zadań z ich wykorzystaniem. Warto również zajrzeć do arkuszy egzaminacyjnych z zeszłych lat. Niektóre typy zadań powtarzają się co roku.

Nie zapomnijmy również o kalkulatorze, szczególnie jeśli przez cały okres nauki korzystaliśmy z telefonu do obliczania zadań. Na maturze z matematyki każdy uczeń powinien być wyposażony w kalkulator prosty, czyli taki, który umożliwia tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych z liczb. Przed egzaminem zadbajmy o jego naładowanie i sprawdźmy, czy jego wszystkie funkcje działają poprawnie. Dodatkowo warto mieć przy sobie linijkę oraz cyrkiel. Pamiętaj, że rysunki na arkuszu egzaminacyjnym nie mogą być narysowane ołówkiem, tylko długopisem lub piórem z czarnym atramentem.

Ścisłowcom, którzy nie obawiają się o wynik matury z matematyki, polecamy rozwiązać kilka matematycznych łamigłówek przed egzaminem. Nastawi to nasz mózg na analityczne myślenie, a jednocześnie pozwoli oderwać się od stresujących myśli ze względu na zbliżający się test.

Pisemna i ustna matura z angielskiego

Najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze jest angielski. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ten bądź inny język, egzamin maturalny w każdym przypadku wygląda podobnie. Przed testem warto się z językiem „oswoić”, czytając książki w oryginalnej wersji lub oglądając filmy po angielsku. To nie tylko świetna powtórka, ale również dobra rozrywka, która zniweluje stres.

W czasie pisemnej matury z angielskiego będziemy mieli za zadanie napisać dwa teksty, jeden dłuższy, drugi krótszy. Może to być notatka, list formalny albo prywatny lub rozprawka. Warto zapamiętać typowe zwroty wykorzystywane w danej formie wypowiedzi. Do tego celu świetnie sprawdzą się fiszki. Dzięki swoim małym gabarytom zmieszczą się nawet w kieszeni, więc korzystajmy z nich w każdej wolnej chwili - jadąc do szkoły autobusem czy czekając w kolejce.

Nauka za pomocą fiszek przyda się również przy powtórce do ustnej matury z angielskiego. Warto, by znalazły się w nich przydatne zwroty, które będą nam potrzebne do opisywania obrazka, wyrażania opinii czy relacjonowania wydarzeń. Na rynku dostępne są fiszki z płytami, dzięki którym nauczymy się poprawnej wymowy angielskich słówek lub zwrotów.

Jak radzić sobie ze stresem

Lekki stres jest motywujący i pozwala skupić się na głównych celach. Jednak częściej przed egzaminem stres jest tak duży, że zapominamy najprostszych rzeczy, nie potrafimy się skupić a możliwość popełnienia błędu zwiększa się. By nie dopuścić do tego w czasie egzaminu maturalnego, nauczmy się radzić sobie ze stresem tak, by był dla nas tylko mobilizacją. Po pierwsze zadbajmy o odpowiednią dietę bogatą w magnez i potas. Dlatego na talerzu maturzysty nie może zabraknąć pomidorów, łososia oraz wątróbki. Idealną przekąską będzie czekolada z orzechami. Nie zapominajmy również o wodzie. Odwodnienie organizmu prowadzi do uczucia zmęczenia oraz częstych bólów głowy.

Dzień przed egzaminem odłóż wszystkie książki i repetytoria. Postaw na ruch i odpoczynek na świeżym powietrzu. Wieczorem zrób sobie aromantyczną kąpiel, posłuchaj muzyki klasycznej lub poproś kogoś o masaż. Myśl pozytywnie. Nie jest to wcale utarty frazes, ponieważ techniki wizualizacyjne znacząco pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Dlatego połóż się wygodnie i wyobraź sobie, jak wchodzisz do sali egzaminacyjnej, z uśmiechem na ustach odpowiadasz na kolejne pytania i wychodzisz ze 100% wynikiem z matury.

Na koniec spróbuj się wyspać. Zadbaj o dobrze wywietrzoną sypialnię i napij się herbaty z rumianku, która Cię uspokoi. Już przed samym egzaminem nie przeglądaj gorączkowo notatek i „nakręcaj” się razem z innymi. Rzuć na rozluźnienie jakiś żart, ponieważ śmiech jest najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

Jagoda Gorol

Z zawodu i zamiłowania fotograf. Najbardziej ukochała sobie fotografię reportażową i portretową. Fanka wszystkiego co związane z fantastyką, dlatego często można ją spotkać z padem lub książką w ręku. Niedawno odkryła pasję do gotowania, szczególnie tego zdrowego.
książki dla 12-latki

Polecane książki dla 12-latki

2021-07-29
Ciekawe książki dla 12-latki to już nie jakieś proste bajeczki czy przewidywalne, nudne historie. Aby lektura naprawdę wciągnęła nastolatkę, musi zawierać elementy przygodowe i fantastyczne, a także być okraszona poczuciem humoru. Jeśli nie znasz takich pozycji, a bardzo chcesz obdarować nastolatkę dobrą powieścią – wybierz którąś z poniższych propozycji.
 dieta gaps

Dieta GAPS - zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

2021-07-26
Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy, to sposób żywienia, którego grupa zwolenników wciąż rośnie. GAPS polecany jest w przypadku stwierdzonych zespołów psychologicznych, autyzmu czy depresji. Jej celem jest poprawa życia osoby dotkniętej konkretną przypadłością. Podstawowymi produktami w diecie GAPS jest rosół, kiszonki, warzywa oraz owoce.
regina brett ksiazki

Regina Brett. Książki motywacyjne dla każdego

2021-07-25
Przeżywasz kryzys w życiu osobistym, zmagasz się z chorobą, szukasz pracy lub czujesz, że przyszedł czas na ważne zmiany? Poznaj Reginę Brett – książki motywacyjne, które pisze, są pełne ciepła i mądrych słów, koją oraz pomagają znaleźć i mówić prawdę. Nie rozwiążą problemów, ale dają nadzieję, chęć do życia i wiarę we własne siły.
stare polskie bajki

Najlepsze stare polskie bajki dla dzieci

2021-07-25
Te bajki oglądał w dzieciństwie każdy nas. Kto nie pamięta przygód Bolka i Lolka, profesora Baltazara Gąbki czy zabawnego Koziołka Matołka? Wiele z tych postaci ma już ponad 50 lat! Stare bajki dla dzieci mają swój niepowtarzalny klimat i przywołują wiele miłych wspomnień. Są ponadczasowe, a dzieci nadal chętnie oglądają przygody bohaterów polskich bajek. Stare polskie bajki dla dzieci to źródło humoru, zabawy, ale też dobrych przykładów - dlatego nadal warto oglądać je ze swoimi dziećmi. Oto lista najlepszych polskich bajek dla dzieci.