Maturalny maraton zaczynamy 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nie ma co spekulować, jaka lektura będzie do omówienia w tym roku. Skupmy się na tych tytułach, w których czujemy się słabo, lub co gorsza - nie wiemy o nich nic. W takim wypadku bardzo pomocne będą streszczenia lub opracowania lektur. Jeśli nie mamy żadnych braków w obowiązkowych tytułach, skupmy się na charakterystyce epok literackich oraz kontekstach historycznych. Odwołania do innych utworów lub pokazanie historycznego tła pozwoli nam za „zarobienie” kilku dodatkowych punktów na egzaminie, czy to w wersji pisemnej czy ustnej. Relaksującą powtórką do matury z polskiego może być seans filmowy z ekranizacjami najsławniejszych lektur. Należy jednak pamiętać, że wiele filmów bardzo odbiega fabułą od książki. Dlatego ta powtórka jest polecana tylko tym maturzystom, którzy lektury wcześniej czytali i dokładnie znają losy bohaterów.
Trudno mówić o powtórce do ustanej matury z polskiego. W kilka dni nie jesteśmy w stanie ogarnąć całego materiału przerabianego w liceum i w gimnazjum (bo on również może się na egzaminie pojawić). Najlepiej pracować w grupie, czytając sobie nawzajem przykładowe pytania. Ustna matura to nie tylko wiedza, ale również autoprezentacja. Dlatego zapoznajmy się z zasadami skutecznego przemawiania, oraz zadbajmy o odpowiedni wygląd podczas egzaminu maturalnego z polskiego.
W zeszłym roku matury z matematyki nie zdało aż 18% maturzystów. W latach ubiegłych nie było lepiej. Ten egzamin jest najbardziej problematycznym i najgorzej zdawalnym pośród obowiązkowych testów. By nie paść ofiarą matury z matematyki i nie pokrzyżować sobie planów o wymarzonych studiach, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do powtórki. Nie ma sensu kucia na pamięć wzorów - większość z nich będzie dostępna na egzaminie w formie książeczki. Należy jednak „oswoić” się ze wzorami i rozwiązać kilka przykładowych zadań z ich wykorzystaniem. Warto również zajrzeć do arkuszy egzaminacyjnych z zeszłych lat. Niektóre typy zadań powtarzają się co roku.
Nie zapomnijmy również o kalkulatorze, szczególnie jeśli przez cały okres nauki korzystaliśmy z telefonu do obliczania zadań. Na maturze z matematyki każdy uczeń powinien być wyposażony w kalkulator prosty, czyli taki, który umożliwia tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych z liczb. Przed egzaminem zadbajmy o jego naładowanie i sprawdźmy, czy jego wszystkie funkcje działają poprawnie. Dodatkowo warto mieć przy sobie linijkę oraz cyrkiel. Pamiętaj, że rysunki na arkuszu egzaminacyjnym nie mogą być narysowane ołówkiem, tylko długopisem lub piórem z czarnym atramentem.
Ścisłowcom, którzy nie obawiają się o wynik matury z matematyki, polecamy rozwiązać kilka matematycznych łamigłówek przed egzaminem. Nastawi to nasz mózg na analityczne myślenie, a jednocześnie pozwoli oderwać się od stresujących myśli ze względu na zbliżający się test.
Najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze jest angielski. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ten bądź inny język, egzamin maturalny w każdym przypadku wygląda podobnie. Przed testem warto się z językiem „oswoić”, czytając książki w oryginalnej wersji lub oglądając filmy po angielsku. To nie tylko świetna powtórka, ale również dobra rozrywka, która zniweluje stres.
W czasie pisemnej matury z angielskiego będziemy mieli za zadanie napisać dwa teksty, jeden dłuższy, drugi krótszy. Może to być notatka, list formalny albo prywatny lub rozprawka. Warto zapamiętać typowe zwroty wykorzystywane w danej formie wypowiedzi. Do tego celu świetnie sprawdzą się fiszki. Dzięki swoim małym gabarytom zmieszczą się nawet w kieszeni, więc korzystajmy z nich w każdej wolnej chwili - jadąc do szkoły autobusem czy czekając w kolejce.
Nauka za pomocą fiszek przyda się również przy powtórce do ustnej matury z angielskiego. Warto, by znalazły się w nich przydatne zwroty, które będą nam potrzebne do opisywania obrazka, wyrażania opinii czy relacjonowania wydarzeń. Na rynku dostępne są fiszki z płytami, dzięki którym nauczymy się poprawnej wymowy angielskich słówek lub zwrotów.
Lekki stres jest motywujący i pozwala skupić się na głównych celach. Jednak częściej przed egzaminem stres jest tak duży, że zapominamy najprostszych rzeczy, nie potrafimy się skupić a możliwość popełnienia błędu zwiększa się. By nie dopuścić do tego w czasie egzaminu maturalnego, nauczmy się radzić sobie ze stresem tak, by był dla nas tylko mobilizacją. Po pierwsze zadbajmy o odpowiednią dietę bogatą w magnez i potas. Dlatego na talerzu maturzysty nie może zabraknąć pomidorów, łososia oraz wątróbki. Idealną przekąską będzie czekolada z orzechami. Nie zapominajmy również o wodzie. Odwodnienie organizmu prowadzi do uczucia zmęczenia oraz częstych bólów głowy.
Dzień przed egzaminem odłóż wszystkie książki i repetytoria. Postaw na ruch i odpoczynek na świeżym powietrzu. Wieczorem zrób sobie aromantyczną kąpiel, posłuchaj muzyki klasycznej lub poproś kogoś o masaż. Myśl pozytywnie. Nie jest to wcale utarty frazes, ponieważ techniki wizualizacyjne znacząco pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Dlatego połóż się wygodnie i wyobraź sobie, jak wchodzisz do sali egzaminacyjnej, z uśmiechem na ustach odpowiadasz na kolejne pytania i wychodzisz ze 100% wynikiem z matury.
Na koniec spróbuj się wyspać. Zadbaj o dobrze wywietrzoną sypialnię i napij się herbaty z rumianku, która Cię uspokoi. Już przed samym egzaminem nie przeglądaj gorączkowo notatek i „nakręcaj” się razem z innymi. Rzuć na rozluźnienie jakiś żart, ponieważ śmiech jest najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem.