Oto Huawei Matebook X - nowy konkurent Apple 


Supermocne i cienkie jednocześnie laptopy, w tym roku rosną jak grzyby po deszczu. Do Macbooka Pro i Microsoft Surface dołączył właśnie Huawei Matebook X, który oprócz dobrej specyfikacji i cienkiej obudowy, oferuje również nowy wymiar dźwięku od Dolby. Czy rzeczywiście ten komputer jest tak dobry jak mówią? 

Elegancja w mocnym wydaniu 


23 maja to dla rynku technologicznego ważny dzień. W pierwszej kolejności prezentacja Microsoftu i jego nowego tabletu Surface, a chwilę później pokaz Huawei i jego trzech nowych urządzeń. Do oferty trafi Huawei Matebook E - tablet 2w1 z mocnym procesorem i ekranem 2K oraz Matebook D - mocny i poręczny komputer o przekątnej ekraniu 15,6, służący do codziennego użytku, który z wyglądu przypomina bardzo Macbooka Pro. 

źródło: buisnesswire.com / autor: Huawei
My postanowiliśmy skupić się jednak na trzecim produkcie, który będzie nowym flagowcem w ofercie. Mowa o Huawei Matebook X, który może zainteresować, głównie ze względu na swój elegancki wygląd. Ekran o przekątnej 13 cali wspierający jakość obrazu 2K, zajmuje 88 procent powierzchni, a ramki mają jedyne 4,4 mm.  Świetny wygląd uzupełnia cienka obudowa, laptop waży jedyne 1,05 kg, co plasuje go w ścisłej czołówce przenośnych komputerów. Wysokiej jakości klawiaturę i touchpad uzupełnia niewielki czytnik linii papilarnych, będący świetnym zabezpieczeniem danych. Do przesyłu danych służą dwa wbudowane porty USB typu C. 

źródło: huawei.com 

Jest ciekawie 


Wygląd to jedno, komputer ma przede wszystkim działać. Huawei zastosował w swoim urządzeniu procesory Intela siódmej generacji, do wyboru jest I5 lub mocniejszy I7. W połączeniu z 8 GB pamięci RAM, praca nawet na wymagających programach, nie będzie większym problemem. Komputer będzie oferowany z pamięcią wewnętrzną 256 GB oraz 512 GB. 

Co ciekawe producent poszedł w ślady Microsoftu i zrezygnował z zastosowania wiatraków. W zamian zastosował swoją autorską technologię, która zachowuje odpowiednią temperaturę i cichą pracę. Jak sprawdzi się to w praktyce? Zobaczymy. 

źródło: huawei.com 
Huawei na swojej prezentacji bardzo duży nacisk położył na dźwięk Dolby Atmos i jak twierdzi, żaden inny laptop nie może poszczycić się taką jakością. Oglądanie filmów, słuchanie muzyki, a nawet zwykłe rozmowy wideo, mają dawać zupełnie inne wrażenia. Jeśli rzeczywiści tak jest, to Huawei może nam wyrosnąć na jeden z najlepszych laptopów multimedialnych. 

Komputery do sprzedaży trafią już na początku czerwca. Matebook X w najtańszej wersji ma kosztować 1399 euro, przy lepszym procesorze i większej pamięci, cena ta wzrośnie do 1699 euro. To kwoty na poziomie Apple, dlatego dla wielu osób cena może okazać się zaporowa. 

Tańszą alternatywą może być Matebook D, który będzie kosztował w najtańszej konfiguracji 799 euro. Tablet 2w1 Matebook E został wyceniony na 999 euro. 

Autor: Bartłomiej Mazurek 

Przeczytaj również