Data publikacji:

Pamiętacie erę Game Boyów? Nadchodzi „Smart Boy”!

Jeżeli urodziłeś się we wczesnych latach 90 to na pewno pamiętasz urządzenia do gier, które nazywały się Game Boy. Niektórych może to zaskoczyć, ale Game Boye są produkowane do dziś przez firmę Nintendo. Jeżeli jednak twój pierwszy wybór to klasyczny Game Boy, lub Game Boy Color to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Firma Hyperkin reaktywuje tę zabawkę i to na smartfony!

Hyperkin to firma zajmująca się rozwojem platform gamingowych. W ich ofercie znajdziemy tańsze zamienniki akcesoriów do konsoli produkowanych przez Nintendo, Sony i Microsoft. To nie wszystko! Fani starych urządzeń do gier z pewnością ucieszą się z faktu, że Hyperkin wciąż pamięta o takich platformach jak SEGA, NES, SNES, Dreamcast i oczywiście Game Boy, o którym mowa w tytule.
Hyperkin wciąż stara się rozwijać stare narzędzia gamingowe i dawać im drugie życie. To właśnie spotkało kultowego Game Boya od Nintendo.

Smart Boy – nowa era Game Boya

Smart Boy stworzony przez firmę Hyperkin to specjalna nakładka na smartfon, która ma imitować klasyczne Game Boye. Mało tego! Hyperkin Smart Boy odczyta stare kartridże, które leżą zakurzone w szufladach i nie widziały światła dziennego od kilkunastu lat.

Jeżeli kiedyś przez głowę przeszła ci myśl, aby pozbyć się kartridży z Pokemonami, Mario Bros, The Legend of Zelda, czy Donkey Kong – nie rób tego pod żadnym pozorem!

Smart Boy ma wejść na rynek jeszcze w tym miesiącu (oficjalna premiera została zapowiedziana na 21 sierpnia 2017) i naszym zdaniem zawojuje rynek retro gamingu. Na oficjalnej stronie Hyperkin można już zamówić to urządzenie w pre-orderze.

Hyperkin Smart Boy to dosyć spore urządzenie. Podpinamy je do naszego smartfona za pomocą wejścia microUSB. W ustawieniach telefonu będziemy musieli pozwolić na działanie aplikacji tzw. „third-party”, czyli niepochodzących z oficjalnego sklepu. Następnie należy na smartfonie zainstalować odpowiednią aplikację Hyperkin.

Po podłączeniu Smart Boya i ustawieniu naszego telefonu, aby współpracował z urządzeniem, mamy w ręku tak naprawdę starego Game Boya w odświeżonej formie. Z tyłu jest slot na kartridże z grami. Wystarczy więc wyjąć ulubioną grę z szuflady, włożyć do Smart Boya i po prostu grać!

Najważniejsze specyfikacje Hyperkin Smart Boy

Smart Boy to eksperymentalna zabawka. Firma Hyperkin jest wciąż mało znana na rynku i nie są w stanie przewidzieć zainteresowania, jakim będzie cieszył się Smart Boy. Z tego względu urządzenie sprzedawane jest tylko w jednym rozmiarze. Zanim więc z radością popędzisz do sklepu w celu zamówienia Smart Boya sprawdź, czy urządzenie będzie współpracowało z twoim telefonem.

Rozmiar telefonu musi wynosić 5 lub 6 cali (czyli około 13-15 centymetrów wysokości). Hyperkin przedstawia na swoim filmie instruktażowym telefon marki Samsung Galaxy S6 Edge.

Jak na razie Smart Boy współgra jedynie z systemem Android 4.44 KitKat lub wyższym. Ze względu na politykę Apple, raczej nie możemy spodziewać się Smart Boya na iPhone w najbliższym czasie. 

Aby połączyć się z nowym urządzeniem do gier, telefon musi posiadać gniazdo microUSB na dole obudowy.
(źródło: Hyperkin)

Po co mi Smart Boy?

Jak ktoś słusznie zauważył – Smart Boy nie ma żadnych dodatkowych cech niż Game Boy. To zatem oznacza, że zamieniamy swój drogi smartfon w zabawkę, która kosztuje o wiele mniej i potrafi równiez o wiele mniej.

Powód jest prosty – Nintendo Game Boy i Nintendo Game Boy Color wyszły z produkcji już dawno temu i firma nie prowadzi wsparcia dla tych konsoli od wielu lat. Kupno nowego, nieużywanego Game Boya graniczy z cudem, większość to konsole używane. Hyperkin Smart Boy to nowa zabawka, możemy się spodziewać, że producent dalej będzie rozwijał i usprawniał swój produkt.

Kolejna sprawa to miejsce – po co nosić ze sobą smartfona i Game Boya, skoro możemy to połączyć i mieć dwie rzeczy jednocześnie? Po prostu wpinamy Smart Boya w telefon i nie musimy się martwić tym, co zrobić z dodatkowym sprzętem.

Smart Boy od Hyperkin działa dokładnie tak samo jak stare Game Boye, które ze względu na swój wiek coraz częściej odmawiają posłuszeństwa i zaczynają sypać się w rękach. Smart Boy to szansa, aby wskrzesić tę konsolę i dać jej drugie życie.

Retro gaming znowu w modzie

Trend ten jeszcze nie jest tak mocno zauważalny, ale trudno nie przyznać racji, że stare gry wciąż są mocno grywalne. Istotnym faktorem jest nostalgia, która zachęca nas, abyśmy odświeżyli półki ze starymi grami, zainstalowali emulator DOSa, bądź też szukali przestarzałych konsoli na pchlich targach.

Grafika nie jest oszałamiająca, ale w tamtych czasach liczyła się przede wszystkim grywalność – ile czasu jesteś w stanie poświęcić na rozwiązanie łamigłówki, przejście jakiejś planszy, lub pokonanie wroga. 

Czy w erze nostalgii i pogoni za latami dziewięćdziesiątymi i wczesnymi dwutysięcznymi takie urządzenie jak Hyperkin Smart Boy ma szanse zaistnieć na rynku? Z pewnością nie będzie to przedmiot, który będzie posiadał każdy i firma nie zarobi na nim miliardów, ale zdecydowanie jest to świetna propozycja dla każdego fana retro gier.
(żródło: Hyperkin)

Przeczytaj również: Stare gry - poczuj nutkę nostalgii
Tekst: Jakub Spiryn