Pamiętaj o nawadnianiu! 7 sposobów na wodę w podróży


Bez żywności człowiek jest w stanie przeżyć dziesiątki dni. Bez wody – tylko kilka. Niezależnie od tego, czy właśnie wybierasz się na wyprawę przez pustynię, krótki wypad za miasto czy na zwykłą przejażdżkę samochodem – podczas najgorętszych tygodni w roku warto mieć przy sobie zapas płynów. W czym, poza zwykłymi butelkami PET, możesz go przewozić?

Butelka termiczna Wink


Butelka termiczna to dobra alternatywa dla termosu. Ma podobną do niego budowę i ścianki izolujące płyn wewnątrz od zewnętrznej temperatury. Zdaniem producenta zapewnia to do 12 godzin utrzymania temperatury ciepłych napojów i 24 godziny utrzymywania temperatury napojów zimnych.
Różnice dotyczą przede wszystkim kształtu i rodzaju zamknięcia – w przypadku półlitrowej butelki jest to zwykła, uszczelniona zakrętka, zakrywająca otwór o szerokości, pozwalającej na wrzucenie kostek lodu. Butelki Wink wyróżniają się ponadto nietypowym wykończeniem – obok kilku typowych kolorów możemy nabyć wersję wyglądającą, jak pokryta bambusem, marmurem czy błyszczącym metalem. Cena butelki o pojemności 0,5 l: 59-79 zł

Termos Esbit Iso Vacuum Flask


W porównaniu z butelką termiczną termos jest sprzętem nieco bardziej zaawansowany. Na rynku znajdziemy plastikowe termosy z tradycyjnym, szklanym wkładem, jak również termosy stalowe. To pierwsze rozwiązanie zapewnia nieco lepsze właściwości izolacyjne, ale jest cięższe i bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Z tego powodu, gdy zamierzmy korzystać z termosu w podróży czy w czasie wyprawy, warto wybrać termos stalowy.
Istotną kwestią jest także rodzaj zamknięcia. Klasyczna zakrętka ułatwia nalewanie płynu, ale jednocześnie przyspiesza jego wychłodzenie lub ogrzanie. Aby zminimalizować ten problem, niektórzy producenci stosują zamknięcia ze specjalnym zaworem, poprawiającym izolację termiczną. Rozwiązanie takie znajdziemy m.in. w termosie Esbit Iso Vacuum Flask, którego dodatkowym atutem są dołączane do niego, nakręcane na górną część dwa kubki. Za półlitrowy termos tego typu zapłacimy około 70 zł.

Esbit Iso Vacuum Flask 500 Ml

(2)
od 69,90
Zobacz
Esbit Iso Vacuum Flask 500 Ml
Opinia od alicja2015-01-28 Świetny termos, długo trzyma ciepło. Ma dwa kubki. Najlepszy termos, jaki miałam. Polecam!!!

Zwijana butelka Platypus Soft Bottle


Butelki i termosy – również puste – zajmują sporo miejsca. Jeśli chcemy zminimalizować objętość bagażu, dobrym pomysłem będzie zastosowanie składanych pojemników. Przykładem takiego rozwiązania jest Platypus Soft Bottle – elastyczna, zwijana butelka, którą po opróżnieniu możemy skompresować, aby nie zajmowała cennej przestrzeni.
Elastyczna butelka została zaprojektowana tak, aby – po napełnieniu – dało się ją postawić pionowo. Producent zapewnia, że jest ona o 80 proc. lżejsza od tradycyjnych butelek na napoje. Co więcej, zastosowane tworzywo jest neutralne – nie zmienia smaku ani zapachu wody, a zastosowanie ustnika odbezpieczanego zębami pozwala na korzystanie z butelki przy pomocy tylko jednej ręki. Za półlitrową, zwijaną butelkę zapłacimy 49 zł.

Butelka filtrująca Dafi


Dafi to dobra propozycja dla osób, którym nie odpowiada smak wody z kranu. Butelka jest wyposażona w wymienny filtr węglowy, wystarczający na przefiltrowanie około 150 litrów wody. Co istotne, zastosowany w Dafi filtr przede wszystkim poprawia smak i zapach wody. Nie jest to filtr, którym uzdatnimy wodę skażoną lub silnie zabrudzoną. Z tego powodu do Dafi należy wlewać tylko wodę nadającą się do picia.
Producent podkreśla nie tylko walory smakowe filtrowanej wody, ale także aspekty ekonomiczne i ekologiczne takiego rozwiązania. Zamiast droższej, butelkowanej wody, możemy korzystać ze zwykłej, taniej wody z kranu. Przy okazji unikniemy wygenerowania sporej sterty odpadków, odpowiadającej 300 półlitrowym butelkom PET. Za butelkę z jednym filtrem Dafi zapłacimy około 28 zł.

Dafi Butelka Z 1 Filtrem 0.5l Czerwona

(9)
od 28,90
Zobacz
Dafi Butelka Z 1 Filtrem 0.5l Czerwona
Opinia od Gosia2018-10-10 Zakupiona butelka dla córki, żeby korzystała z wody z kranu w szkole. Ocenimy po kilku dniach użytkowania. Butelka starannie wykonana z możliwością kontrolowania daty przydatności filtra.

Butelka z filtrem Lifestraw


O ile butelka ze zwykłym filtrem węglowym poprawia smak wody, która i tak nadaje się do picia, butelki z filtrem Lifestraw radzą sobie ze znacznie poważniejszymi wyzwaniami. Zastosowany w nich zestaw filtrów – od węglowych po chemiczne – pozwala na picie bez gotowania nawet poważnie skażonej wody. Butelka Lifestraw pozwala na odfiltrowanie pestycydów, herbicydów i lotnych związków organicznych (VOC). Skuteczność filtrowania jest tak duża, że – jak zapewnia producent – usuwane jest 99,9999% bakterii żyjących w wodzie i 99,9% pasożytniczych pierwotniaków.
Rozwiązanie tego typu może przydać się nie tylko turystom – producent wskazuje je również jako rezerwowe źródło wody np. w czasie powodzi czy innych klęsk żywiołowych. Jeden filtr wystarcza do uzdatnienia 1000 litrów wody (dodatkowe, wymienne filtry węglowe trzeba wymieniać po 100 litrach). Cena butelki z filtrem Lifestraw o pojemności 650 ml to około 175 zł.

Lifestraw Filtr Do Wody Z Butelką Go

(3)
od 149,99
Zobacz
Lifestraw Filtr Do Wody Z Butelką Go
Opinia od U...o2018-07-23 Produkt wart swojej ceny. Dobre wykonanie, ciekawe wzornictwo i wytrzymałość oceniam na plus. Minusów póki co nie zauważyłam.

Filtr do wody Lifestraw Personal Steel


Alternatywą dla butelki z filtrem jest sam filtr w formie poręcznej, grubej słomki. Rozwiązanie takie minimalizuje wagę i objętość przenoszonego wyposażenia, a jednocześnie pozwala na picie wody prosto z kałuż, rzek czy jezior.
Słomki tego typu zapewniają wydajność i skuteczność identyczną z butelkami z filtrem Lifestraw – usuwają zarówno skażenia biologiczne i chemiczne, jak i odfiltrowują stałe zanieczyszczenia o wielkości do 0,2 mikrona, redukując mętność wody. są oferowane w tańszej, plastikowej wersji, jak również w bardziej solidnym, stalowym wydaniu. Za droższą, stalową wersję osobistego filtra zapłacimy od 249 zł.

Lifestraw Osobisty Filtr Do Wody Ze Stali Personal Steel

(1)
od 278,31
Zobacz
Lifestraw Osobisty Filtr Do Wody Ze Stali Personal Steel
Opinia od U...o2018-07-23 Świetny sprzęt dla miłośników nieco ekstremalnej turystyki. To nie tylko gadżet, ale i produkt, który może uratować życie.

Camelbak M.U.L.E.


Rozwiązaniem polecanym dla ambitnych turystów czy sportowców jest camelbak – rodzaj specjalnego plecaka, wyposażonego w zbiornik na wodę, z którego można pić przez specjalną rurkę z ustnikiem bez potrzeby angażowania rąk. Przykładem takiego sprzętu jest rowerowy camelbak M.U.L.E. Plecak ma pojemność 12 litrów, z czego część zajmuje 3-litrowy bukłak CRUX.
Konstrukcja plecaka sprawia, że dobrze przylega on do pleców, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylacją. Właściwe przenoszenie obciążeń zapewniają dodatkowe pasy – piersiowy i biodrowy, a camelbak został wyposażony w kilka ułatwiających życie rozwiązań, m.in. magnetyczny zaczep na ustnik, zaczepy na kas rowerowy, przegrodę, zapobiegającą przemieszczaniu się zawartości plecaka, a także w odblaskowe elementy, poprawiające widoczność i bezpieczeństwo. Za camelbak tego typu zapłacimy od 380 zł.
Autor: Matylda Łańska

Przeczytaj także: