Pamiętaj o nawadnianiu! 7 sposobów na wodę w podróży


Bez żywności człowiek jest w stanie przeżyć dziesiątki dni. Bez wody – tylko kilka. Niezależnie od tego, czy właśnie wybierasz się na wyprawę przez pustynię, krótki wypad za miasto czy na zwykłą przejażdżkę samochodem – podczas najgorętszych tygodni w roku warto mieć przy sobie zapas płynów. W czym, poza zwykłymi butelkami PET, możesz go przewozić?

Butelka termiczna Wink


Butelka termiczna to dobra alternatywa dla termosu. Ma podobną do niego budowę i ścianki izolujące płyn wewnątrz od zewnętrznej temperatury. Zdaniem producenta zapewnia to do 12 godzin utrzymania temperatury ciepłych napojów i 24 godziny utrzymywania temperatury napojów zimnych.
Różnice dotyczą przede wszystkim kształtu i rodzaju zamknięcia – w przypadku półlitrowej butelki jest to zwykła, uszczelniona zakrętka, zakrywająca otwór o szerokości, pozwalającej na wrzucenie kostek lodu. Butelki Wink wyróżniają się ponadto nietypowym wykończeniem – obok kilku typowych kolorów możemy nabyć wersję wyglądającą, jak pokryta bambusem, marmurem czy błyszczącym metalem. Cena butelki o pojemności 0,5 l: 59-79 zł

Termos Esbit Iso Vacuum Flask


W porównaniu z butelką termiczną termos jest sprzętem nieco bardziej zaawansowany. Na rynku znajdziemy plastikowe termosy z tradycyjnym, szklanym wkładem, jak również termosy stalowe. To pierwsze rozwiązanie zapewnia nieco lepsze właściwości izolacyjne, ale jest cięższe i bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Z tego powodu, gdy zamierzmy korzystać z termosu w podróży czy w czasie wyprawy, warto wybrać termos stalowy.
Istotną kwestią jest także rodzaj zamknięcia. Klasyczna zakrętka ułatwia nalewanie płynu, ale jednocześnie przyspiesza jego wychłodzenie lub ogrzanie. Aby zminimalizować ten problem, niektórzy producenci stosują zamknięcia ze specjalnym zaworem, poprawiającym izolację termiczną. Rozwiązanie takie znajdziemy m.in. w termosie Esbit Iso Vacuum Flask, którego dodatkowym atutem są dołączane do niego, nakręcane na górną część dwa kubki. Za półlitrowy termos tego typu zapłacimy około 70 zł.

Zwijana butelka Platypus Soft Bottle


Butelki i termosy – również puste – zajmują sporo miejsca. Jeśli chcemy zminimalizować objętość bagażu, dobrym pomysłem będzie zastosowanie składanych pojemników. Przykładem takiego rozwiązania jest Platypus Soft Bottle – elastyczna, zwijana butelka, którą po opróżnieniu możemy skompresować, aby nie zajmowała cennej przestrzeni.
Elastyczna butelka została zaprojektowana tak, aby – po napełnieniu – dało się ją postawić pionowo. Producent zapewnia, że jest ona o 80 proc. lżejsza od tradycyjnych butelek na napoje. Co więcej, zastosowane tworzywo jest neutralne – nie zmienia smaku ani zapachu wody, a zastosowanie ustnika odbezpieczanego zębami pozwala na korzystanie z butelki przy pomocy tylko jednej ręki. Za półlitrową, zwijaną butelkę zapłacimy 49 zł.

Butelka filtrująca Dafi


Dafi to dobra propozycja dla osób, którym nie odpowiada smak wody z kranu. Butelka jest wyposażona w wymienny filtr węglowy, wystarczający na przefiltrowanie około 150 litrów wody. Co istotne, zastosowany w Dafi filtr przede wszystkim poprawia smak i zapach wody. Nie jest to filtr, którym uzdatnimy wodę skażoną lub silnie zabrudzoną. Z tego powodu do Dafi należy wlewać tylko wodę nadającą się do picia.
Producent podkreśla nie tylko walory smakowe filtrowanej wody, ale także aspekty ekonomiczne i ekologiczne takiego rozwiązania. Zamiast droższej, butelkowanej wody, możemy korzystać ze zwykłej, taniej wody z kranu. Przy okazji unikniemy wygenerowania sporej sterty odpadków, odpowiadającej 300 półlitrowym butelkom PET. Za butelkę z jednym filtrem Dafi zapłacimy około 28 zł.

Butelka z filtrem Lifestraw


O ile butelka ze zwykłym filtrem węglowym poprawia smak wody, która i tak nadaje się do picia, butelki z filtrem Lifestraw radzą sobie ze znacznie poważniejszymi wyzwaniami. Zastosowany w nich zestaw filtrów – od węglowych po chemiczne – pozwala na picie bez gotowania nawet poważnie skażonej wody. Butelka Lifestraw pozwala na odfiltrowanie pestycydów, herbicydów i lotnych związków organicznych (VOC). Skuteczność filtrowania jest tak duża, że – jak zapewnia producent – usuwane jest 99,9999% bakterii żyjących w wodzie i 99,9% pasożytniczych pierwotniaków.
Rozwiązanie tego typu może przydać się nie tylko turystom – producent wskazuje je również jako rezerwowe źródło wody np. w czasie powodzi czy innych klęsk żywiołowych. Jeden filtr wystarcza do uzdatnienia 1000 litrów wody (dodatkowe, wymienne filtry węglowe trzeba wymieniać po 100 litrach). Cena butelki z filtrem Lifestraw o pojemności 650 ml to około 175 zł.

Filtr do wody Lifestraw Personal Steel


Alternatywą dla butelki z filtrem jest sam filtr w formie poręcznej, grubej słomki. Rozwiązanie takie minimalizuje wagę i objętość przenoszonego wyposażenia, a jednocześnie pozwala na picie wody prosto z kałuż, rzek czy jezior.
Słomki tego typu zapewniają wydajność i skuteczność identyczną z butelkami z filtrem Lifestraw – usuwają zarówno skażenia biologiczne i chemiczne, jak i odfiltrowują stałe zanieczyszczenia o wielkości do 0,2 mikrona, redukując mętność wody. są oferowane w tańszej, plastikowej wersji, jak również w bardziej solidnym, stalowym wydaniu. Za droższą, stalową wersję osobistego filtra zapłacimy od 249 zł.

Camelbak M.U.L.E.


Rozwiązaniem polecanym dla ambitnych turystów czy sportowców jest camelbak – rodzaj specjalnego plecaka, wyposażonego w zbiornik na wodę, z którego można pić przez specjalną rurkę z ustnikiem bez potrzeby angażowania rąk. Przykładem takiego sprzętu jest rowerowy camelbak M.U.L.E. Plecak ma pojemność 12 litrów, z czego część zajmuje 3-litrowy bukłak CRUX.
Konstrukcja plecaka sprawia, że dobrze przylega on do pleców, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylacją. Właściwe przenoszenie obciążeń zapewniają dodatkowe pasy – piersiowy i biodrowy, a camelbak został wyposażony w kilka ułatwiających życie rozwiązań, m.in. magnetyczny zaczep na ustnik, zaczepy na kas rowerowy, przegrodę, zapobiegającą przemieszczaniu się zawartości plecaka, a także w odblaskowe elementy, poprawiające widoczność i bezpieczeństwo. Za camelbak tego typu zapłacimy od 380 zł.
Autor: Matylda Łańska

Przeczytaj także:

ranking butów trekkingowych

Ranking butów trekkingowych 2022. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2022-08-04
Trekking, czyli piesze wędrówki po dość trudnych terenach, wymaga świetnie dobranego obuwia – tylko takie ułatwia pokonywanie kolejnych dystansów, chroni stopy przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz przed kontuzją. Pytanie: jak wybrać takie obuwie spośród setek ofert? Sprawę ułatwi ci nasz ranking butów trekkingowych 2022 oraz kilka wartościowych wskazówek.
Dobra latarka do 100 zł

Dobra latarka do 100 zł – jak wybrać?

2022-08-02
Jak wybrać dobrą latarkę do 100 zł to pytanie, które stawia przed sobą wiele osób podczas zakupu odpowiedniego urządzenia. Dobrze oświetlający sprzęt jest nam niezbędny w wielu różnych sytuacjach. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, aby podjąć najlepszą decyzję. Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność, wszechstronność wykorzystania, parametry, zasięg światła, zasilanie czy nawet obudowę. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje i wskazówki dotyczące wyboru właściwej latarki.
ranking plecaków turystycznych

Ranking plecaków trekkingowych i turystycznych

2022-07-26
Wygodne ubranie, porządne buty, przekąska i woda są niezbędne przy każdej dalszej wyprawie. Oprócz nich nieodzownym elementem jest także funkcjonalny, solidny plecak. Wybór takowego nie jest łatwy. Zanim jednak zacznie się przeglądać ranking plecaków trekkingowych, warto poczytać, jakie cechy powinien mieć najlepszy plecak i jak dobrać go do swoich potrzeb.
Smartwatch w góry

Smartwatch w góry – jaki smartwatch w góry wybrać?

2022-07-22
Dla wielu osób chodzenie po górach to ulubiona aktywność. Możliwość podziwiania pięknych widoków, pokonywanie własnych barier, obaw i zmęczenia dają wiele satysfakcji. Warto jednak pamiętać, że góry, choć piękne, mogą być również groźne. Z tego powodu miłośnicy gór coraz częściej sięgają po nowoczesne gadżety, które zwiększają ich komfort i bezpieczeństwo. Jednym z tych, w które z całą pewnością warto się zaopatrzyć, jest smartwatch. Obecnie na rynku jest sporo ciekawych propozycji tego typu zegarków. Przyjmy się im bliżej i zastanówmy, jaki smartwatch w góry warto wybrać.
jak w lesie trafić do samochodu

Jak w lesie trafić do samochodu?

2022-07-20
Spacery po lesie, bądź grzybobrania bez wątpienia są przyjemną czynnością. Umożliwiają nam spędzanie wolnego czasu na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Jednak łatwo podczas pobytu w lesie stracić orientację w terenie. Większość osób w takim przypadku panikuje, ponieważ nie wie, jak wrócić do samochodu. Zatem, jak odnaleźć się w lesie drogę, którą przyszliśmy? Wystarczy mieć przy sobie telefon.
jakie buty w góry latem

Jakie buty w góry latem wybrać?

2022-07-14
Góry są piękne o każdej porze roku, również latem. Żeby jednak móc cieszyć się marszem na szlaku, trzeba się odpowiednio przygotować – zapewnić sobie ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wygodne buty. Od obuwia zależy bezpieczeństwo podczas hikingu oraz komfort spaceru. Trudno cieszyć się nawet najpiękniejszymi widokami, gdy każdy krok sprawia ból lub stopy są całe mokre. Jakie buty w góry wybrać latem, żeby cieszyć się udanym wypadem?