Data publikacji:

Papierowy patchwork czyli kilka słów o scrapbookingu 

Scrapbooking to bardzo popularna w ostatnich czasach moda na oprawianie książek, zeszytów lub innych papierowych przedmiotów. Jednak tak jak patchwork, scrapbooking ma początek swojej historii dużo wcześniej – podobno jednym z pierwszych scrapbookerów był Mark Twain! Przedmioty oprawiane tą metodą, mają zawsze unikatowy wygląd i zwracają na siebie uwagę. Scrapbooking nie bez powodu został w tytule, nazwany ‘papierowym patchworkiem’, a o tym dlaczego przeczytacie poniżej. 

Patchwork, tak jak pisaliśmy tutaj, jest techniką krawiecką polegającą na zszywaniu ze sobą różnego rodzaju skrawków materiałów. Metoda ma swoje korzenie w czasach wiktoriańskich, kiedy to wykorzystywano pozostałości różnych materiałów – była to również metoda oszczędzania. Jednak uległa ona modyfikacji i obecnie szycie metodą patchworku jest bardziej rozplanowane: wybiera się kilka materiałów o różnym wzornictwie i kolorach. Następnie wybiera się lub samemu projektuje wzór/schemat w jakim skrawki materiałów mają być ułożone, a dopiero na końcu zszywa się wszystko w całość. Tak samo jest również w przypadku scrapbookingu.
Autor/ Źródło: pixabay.com

Na czym polega scrapbooking? 

Scrapbooking jest to technika własnoręcznej produkcji i ozdabiania głównie albumów, ale również książek, notesów oraz kartek okolicznościowych. Technika? Dowolna! Wycinanie dowolnych kształtów, oklejanie kolorowymi papierami, dekorowanie ozdobnymi taśmami klejącymi, a nawet wstążkami jest nie tylko mile widziane, ale wręcz obowiązkowe. Chcecie pójść na łatwiznę? Kupcie zeszyt /album i zwyczajnie go udekorujcie. Jesteście ambitni, a zdolności manualne to wasza domena? Kupcie sztywne kartki, gładką tekturę i kółka do bindowania i złóżcie wasz album od podstaw.

Autor/ Źródło: pixabay.com

Materiały i dodatki

Tak jak w przypadku techniki dekorowania, materiały dekoracyjne również stanowią pełną dowolność. Do przyklejenia ze sobą części potrzebny będzie na pewno klej na gorąco lub mocny klej papierniczy. Tworzyć można między innymi z: kolorowych papeterii, papierowych bloków, ozdobnych tasiemek, nieużywanych już ścinek krawieckich, suszonych liści czy pozostałości tapety ściennej lub okleiny – pomysłów jest tyle, ile rzeczy macie akurat pod ręką. 
Oczywiście nie możemy nakleić wszystkiego naraz – trzeba zachować choć krztę dobrego smaku. Najlepiej, tak jak w przypadku patchworku, na początku obrać sobie styl i motyw, w jakim będziemy tworzyć, a dopiero później dobrać kolorystykę i dodatki. Dużo zależy również od tego czy scrapbookowana rzecz  jest dla naszego, prywatnego użytku, czy też planujemy ją dać komuś na prezent. W tym drugim przypadku dobry smak i dokładne wykonanie jest szczególnie ważne. 

Jeśli nie macie pomysłu jak wykorzystać powyższe materiały, podpowiadam: 

  • Ze wstążek możecie stworzyć kokardki lub ramki 
  • Z kolorowych tasiemek ozdobnych oraz szpagatowego sznurka możecie zrobić girlandy i umieścić je w swoim albumie lub na kartce okolicznościowej
  • Warto zaopatrzyć się również w dziurkacze ozdobne, ponieważ doklejane motylki/ptaszki/serduszka/cokolwiek innego również będą pomocne przy tworzeniu scrapbooka
  • Ramki wokół zdjęć i zakładki ogólnie są bardzo istotnym elementem w scrapbookingowych produktów. Możecie je skonstruować z kolorowych tasiemek samoprzylepnych, muliny, wyciętych kształtów.
Przykład: 

Autor/ Źródło: Aly Dosdall/ wermemorykeepers.wordpress.com
Scrapbooking, to dobry pomysł na przykład na kolaż zdjęć i pamiątek przywiezionych z podróży. Można go połączyć z pamiętnikiem z podróży i przelać na papier te wspomnienia, które najbardziej chcielibyśmy utrwalić. 
Autor/ Źródło: Sheri/ auntierere.blogspot.sg
Scrapbooking to coś więcej niż tylko oprawianie i ozdabianie książek czy albumów. Każdy element, każdy detal to, tak jak w przypadku każdej twórczości, część tego co chcemy wyrazić. To nadawanie duszy i nowego wyglądu, pozornie zwyczajnym przedmiotom, to realizacja własnych pomysłów. To przede wszystkim hobby oraz sposób na relaks i wyciszenie. Między innymi dlatego warto go kiedyś wypróbować. 

Autor: Marta Nowak