Pawilony, parawany i namioty ogrodowe

Latem pogoda najczęściej sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Wypielęgnowany ogród, słońce, rośliny i drzewa tworzą wspaniałą atmosferę do wypoczynku. Jednak niekiedy potrzebujemy także wytchnienia od upału albo ochrony przed niespodziewanym deszczem. Wtedy idealnie sprawdzą się gadżety ogrodowe, jak pawilony, parawany lub namioty.

Namiot ogrodowy - jak spędzić czas na świeżym powietrzu

Lato to pora roku, kiedy lubimy przebywać na świeżym powietrzu, spędzamy wtedy dużo czasu na odpoczynku, rodzinnym relaksie, grillowaniu lub pracach ogrodowych. Jednak nie zawsze pogoda pozwala na długotrwale przebywanie na zewnątrz — palące słońce czy też opady deszczu często krzyżują nasze plany. Idealnym sposobem na rozwiązanie problemów z kapryśną, letnią pogodą może być postawienie w ogrodzie drewnianej altanki lub pawilonu ogrodowego. Natomiast jeśli chcemy ochronić się przed wiatrem, warto zaopatrzyć się w przenośny namiot ogrodowy.

Do aranżacji ogrodu można także wykorzystać parawany, które wydzielą i osłonią miejsce wybrane na rodzinne grillowanie lub wypoczynek na hamaku. Urządzając miejsce wypoczynku w ogrodzie, powinniśmy także pamiętać o przestrzeni do zabawy przeznaczonej dla maluchów. Oprócz piaskownicy warto zaopatrzyć się w kolorowy namiot dla dzieci.

Pawilon ogrodowy i namiot — alternatywa dla altany

Idealną alternatywę dla altany ogrodowej stanowią pawilony i namioty ogrodowe, są bardzo przydatne przy urządzaniu wygodnego kącika do wypoczynku, a także przy organizacji niewielkiego przyjęcia lub rodzinnego grilla. Mimo że altany drewniane mają wiele zalet, np. długoletnia trwałość, to jednak są dużo droższą opcją niż pawilony i namioty. Dodatkowo tego typu budowle są ciężkie i niekorzystnie wpływają na zagospodarowanie ogrodu, ponieważ zajmują dość sporo zielonej przestrzeni. Natomiast pawilon ogrodowy lub namiot to lekka składana konstrukcja, co sprawia, że w każdej chwili możemy ją zdemontować i przenieść w inną część ogrodu, a nawet schować na czas zimy.

Na rynku jest bardzo duży wybór mobilnych budowli ogrodowych, w związku z tym bez trudu dobierzemy kolor, kształt, wymiar i konstrukcję pawilonu lub namiotu ogrodowego pasującą do wyglądu naszego tarasu lub ogrodu. Takie przenośne altanki chronią nie tylko przed słońcem, wiatrem lub deszczem, często są także wyposażone w moskitiery.

Najprostszy pawilon ogrodowy ma najczęściej tylko daszek z tkaniny, dający ochronę przed słońcem. Jeśli chcemy, żeby tego typu budowla chroniła nas także przed deszczem lub wiatrem, musimy zaopatrzyć się w modele z dodatkowym wyposażeniem. Namioty ogrodowe mogą mieć ścianki boczne z oknami, które można w razie potrzeby podpiąć, podwiązać, zsunąć lub zdemontować, zależnie od projektu budowli, a także rodzaju materiału. Tego typu budowle ogrodowe są najczęściej wykonane z tkaniny nieprzemakalnej i odpornej na promienie UV, która jest rozpięta na konstrukcji drewnianej lub na stalowym stelażu. Zdarzają się także pawilony ogrodowe z podpórkami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Chociaż tego typu konstrukcje są bardzo lekkie, jednocześnie charakteryzując się małą stabilnością i nietrwałością. Warto wiedzieć, że ciężar i stabilność budowli ogrodowej wpływa na jej zachowanie podczas wietrznej pogody, zwłaszcza nocą, gdy zostawiamy nasze namioty ogrodowe bez opieki. Odpowiednie zmontowanie i zamocowanie konstrukcji na podłożu drewnianym lub trawiastym ułatwi dołączona do zestawu instrukcja.

Parawan ogrodowy — skuteczna osłona w ogrodzie, na tarasie lub balkonie

W nowym ogrodzie problem stanowią małe rośliny i krzewy, które nie tworzą atmosfery intymności, a także nie osłaniają naszej prywatnej przestrzeni przed oczyma sąsiada lub przechodnia. Potrzeba kilku lat na to, aby nowo posadzony żywopłot czy też inne byliny urosły, tworząc klimatyczny i osłonięty ogród. Zanim to nastąpi, własny kącik lub taras możemy osłonić za pomocą parawanu ogrodowego, przenośnego ekranu lub paneli.

Parawan to konstrukcja złożona z kilku ścianek złączonych zawiasami, jej ramy mogą być wykonane z tkaniny, drewna, często są dodatkowo ozdobione atrakcyjnymi wzorami lub aplikacjami. Tego typu osłona przyda się także do odizolowania balkonu lub tarasu. Parawan ogrodowy to nie tylko element dekoracyjny, daje on także cień w upalne dni i chroni przed wiatrem, kurzem i hałasem. Takie praktyczne przesłony mogą być też wykonane z naturalnych materiałów, do których należy wiklina, bambus i drewno.

Konstrukcja parawanu ogrodowego

Parawany ogrodowe idealnie wkomponowują się w całą aranżację ogrodu. Główną cechą charakterystyczną parawanu jest możliwość jego złożenia i mobilność, która sprawia, że w każdej chwili możemy go przenieść w inne miejsce ogrodu lub schować do garażu na zimę. Nowoczesny parawan ogrodowy może być także wykonany z aluminium i tkaniny — polietylenu, która jest delikatnie prześwitująca. Taka przesłona jest dużo trwalsza od wykonanej z drewna lub bambusu, a do tego można ją myć szczotką lub gąbką.

Parawan ogrodowy może mieć także konstrukcję płotka lub kratki, można go na stałe umieścić w ogrodzie jako przesłonę i jednocześnie podpórkę dla roślin pnących, np. powojnika. Wybierając przesłonę przenośną z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego, warto zwrócić uwagę, żeby była ona wykonana z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne.

Namioty dla dzieci — zabawa i ochrona

Namiot rozstawiony w ogrodzie lub na działce może być idealnym miejscem do zabawy dla dziecka. Maluch może tam schować swoje zabawki, urządzić małe przyjęcie, ukryć się przed słońcem, a także zdrzemnąć się po męczącym dniu. Nowoczesne namioty dla dzieci mają różne kolory i wymyślne kształty, mogą wyglądać jak domek, zamek, samochodzik lub zwierzątko. Namioty dla dzieci przeznaczone do zabaw w ogrodzie mogą mieć taką samą konstrukcję i kształt, jak zabawki, których dzieci używają podczas domowych zabaw. Ważne jednak, by podczas zakupu dowiedzieć się, czy są one wodoszczelne. Taki model namiotu dla dzieci powinien być mieć specjalny tropik lub być wykonany z materiału, który nie przepuszcza wody.

Szybkie złożenie i rozłożenie namiotu zapewni nam konstrukcja samorozkładająca. Tego typu modele są lekkie i zajmują mało miejsca po złożeniu, dzięki czemu z łatwością schowamy namiot do szuflady lub szafy. Namioty dla dzieci służą do zabawy, dlatego ważne, żeby były kolorowe, np. zamek w odcieniu różu i błękitu będzie idealnym miejscem zabaw dla małej dziewczynki, natomiast model w kształcie samochodu to prawdziwa atrakcja dla chłopców.

Na rynku znajdziemy także namiot dla dzieci będący połączeniem kilku różnych modeli za pomocą tuneli, które umożliwiają przemieszczanie się maluchów między jednym domkiem a drugim. Dla dzieci starszych, chcących urządzić biwak w ogrodzie, idealny będzie wodoodporny dwuosobowy namiot na stelażu, którego rozstawienie będzie frajdą dla samych biwakowiczów.

Aranżacja ogrodu będącego oazą wypoczynku i zabawy dla całej rodziny nie jest łatwa, ponieważ dobranie odpowiedniego wyposażenia i posadzenie roślin ogrodowych zajmuje sporo czasu. Piękno, wygodę i intymność ogrodu tworzą charakterystyczne dodatki, np. pawilon ogrodowy, który będzie wspaniałym miejscem na spędzenie czasu podczas grilla. Także parawan ogrodowy, który stanowi przenośną osłonę, jest atrakcyjnym gadżetem. Natomiast namioty ogrodowe są miejscem, w którym dobrze będą czuli się nie tylko dorośli, lecz także maluchy.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły