Data modyfikacji:

Woda toaletowa a perfumy i woda perfumowana. Czym się różnią?

Woda toaletowa, woda perfumowana, perfumy – zastanawiasz się, co oznaczają te pojęcia? Poszczególne rodzaje produktów charakteryzują się odmienną zawartością olejków zapachowych, a co za tym idzie – ceną. Jaka jest różnica między wodą toaletową a perfumami i wodą perfumowaną? Sprawdź w artykule!

woda toaletowa a perfumy

Woda toaletowa a perfumy i woda perfumowana

Kto z nas nie kocha perfum, otulających skórę piękną, pobudzającą zmysły wonią? Nie od dziś wiadomo, że zapachy mają niezwykłą moc poprawiania nastroju czy przywoływania wspomnień.

Ponadto pachnące kosmetyki pozwalają wyrazić siebie i swoją osobowość. Kobiety o pewnym temperamencie wybiorą zapach piżma, o innym zaś – delikatne kompozycje kwiatowe. Najseksowniejsze perfumy damskie zachwycą także drugą płeć. Wiele osób podczas poszukiwania idealnych pachnideł zastanawia się, jaki rodzaj produktu wybrać – wodę perfumowaną czy toaletową, a może klasyczne perfumy?

Główną różnicą między perfumami a wodą perfumowaną czy toaletową jest stężenie olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholach. Największy ich odsetek mają prawdziwe perfumy, następnie są wody perfumowane oraz wody toaletowe. W artykule opisujemy je wszystkie szczegółowo.

Warto wiedzieć również, że każda kompozycja zapachowa jest oparta na trzech głównych nutach:

  • Nuta głowy (górna) – pierwszy zapach, który dociera do nozdrzy po ulotnieniu się alkoholu, zazwyczaj jest najbardziej lekki i świeży, dość szybko się ulatnia (po ok. 15-30 minutach).
  • Nuta serca (środkowa) – środek i główna część zapachu, pojawia się, gdy perfumy zmieszają się z wonią skóry, utrzymuje się przez 1-4 godziny.
  • Nuta bazy (dolna) – w jej skład wchodzą zazwyczaj cięższe, głębokie zapachy, które tworzą trwałe perfumy i utrzymują się na skórze najdłużej (do kilku lub nawet kilkunastu godzin). Nuta bazy jest najmniej wyczuwalna, jednak to ona głównie decyduje o charakterze całego zapachu.

Woda toaletowa – co to jest EDT?

Woda toaletowa, z francuskiego: eau de toilette (EDT), zawiera 5-10% olejków zapachowych. Charakteryzuje się delikatną wonią, która ulatnia się nieco szybciej niż w wypadku perfum czy wody perfumowanej. Jej subtelny zapach może być również ogromną zaletą. Jest znacznie tańsza od innych rodzajów pachnideł, ponadto jej woń nie dusi i nie przytłacza.

Wody toaletowe są sprzedawane zazwyczaj we flakonikach od 30 do 100 ml. Ten rodzaj produktu ma w sprzedaży prawie każda marka tworząca perfumy i inne pachnidła. Warto dodać, że często ten sam zapach sprzedawany jest w kilku wersjach – np. woda toaletowa czy perfumowana o bardzo podobnej woni.

Zastanawiasz się, który produkt będzie lepszy dla ciebie – woda perfumowana czy toaletowa? Jeśli przepadasz za lżejszymi zapachami i nie chcesz wydawać na kosmetyk fortuny, możesz spokojnie sięgnąć po wodę toaletową.

Woda perfumowana – co to jest EDP?

Woda perfumowana, z francuskiego: eau de parfum (EDP), zawiera 10-15% olejków zapachowych. W niektórych kosmetykach stężenie może dochodzić nawet do 20%. Wody perfumowane mają zdecydowanie intensywniejszy zapach od wód toaletowych. Dzięki temu są znacznie bardziej wydajne – wystarczy niewielka ilość, aby otulić skórę przepiękną wonią.

Kolejną zaletą wody perfumowanej jest jej trwałość. Zapach może utrzymywać się na skórze od kilkunastu do nawet 24 godzin. Z tego względu eau de parfum powinna przypaść do gustu miłośniczkom i miłośnikom bardziej intensywnych zapachów.

Jaka jest jeszcze różnica między wodą toaletową a perfumowaną? Oczywiście w cenie. Woda perfumowana jest droższa od wody toaletowej. Ponadto dla niektórych jej woń może okazać się zbyt silna. Wystarczy jednak nauczyć się odpowiedniego dozowania kosmetyku, aby poradzić sobie z tym problemem.

Prawdziwe perfumy a woda perfumowana i toaletowa. Czym się wyróżniają?

Prawdziwe, trwałe perfumy to kosmetyki zawierające aż 20-40% olejków zapachowych. Są niezwykle trwałe, wydajne i intensywne. Ich zapach zniewala i utrzymuje się na skórze przez kilkadziesiąt godzin. Dzięki temu z pewnością przypadną do gustu wszystkim fanom i fankom mocnych, wyrazistych zapachów.

Prawdziwe perfumy to produkt luksusowy. Niełatwo jest je znaleźć w popularnych drogeriach. Kupując je przez internet, upewnij się, że korzystasz ze sprawdzonego źródła. Zagadkowo niska cena powinna cię zaalarmować, że możesz mieć do czynienia z podróbką.

Perfumy należą bowiem do produktów naprawdę drogich. Są kilka razy droższe od wód toaletowych czy perfumowanych. Kultowe zapachy znanych projektantów mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Perfumy zazwyczaj sprzedawane są w ozdobnych flakonikach o niewielkich pojemnościach. Używa się ich naprawdę niewiele – utrzymują się również na ubraniach. To produkty przeznaczone dla prawdziwych koneserów pięknych zapachów.

Rodzaje perfum

Oprócz wyżej opisanych rodzajów perfum wyróżniamy jeszcze kilka innych pachnideł na bazie alkoholu oraz olejków zapachowych. Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie wszystkich produktów pachnących:

  • Perfumy – najmocniejsza i najtrwalsza forma zapachu, zawierają 20-40% olejków zapachowych rozpuszczonych w min. 90% alkoholu.
  • Woda perfumowana (EDP) – nieco słabsza i mniej trwała niż perfumy, zawiera 10-20% olejków zapachowych rozpuszczonych w ok. 90% alkoholu.
  • Woda toaletowa (EDT) – słabsza i delikatniejsza niż powyższe rodzaje, zawiera 5-10% olejków zapachowych rozpuszczonych w ok. 80% alkoholu.
  • Woda kolońska (EDC) – delikatny, słaby zapach, głównie produkowana w wersji dla mężczyzn, zawiera 3-5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu.
  • Woda odświeżająca (EDF) – delikatna mgiełka, zawiera 1-3% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu.

Gdzie kupować perfumy?

Zastanawiasz się, gdzie kupować perfumy, wody perfumowane i toaletowe? Szeroki wybór zapachów znajdziesz w internecie, np. na Ceneo.pl. Korzystaj z zaufanych źródeł, a na pewno nie natkniesz się na podróbkę!

Autorka: Olga Wacholc