Data modyfikacji:

Woda perfumowana a woda toaletowa – czym się między sobą różnią?

Po perfumy chętnie sięgamy nie tylko na co dzień – starannie dobrane zapachy towarzyszą nam również podczas ważnych uroczystości, randek czy po prostu wielkich wyjść. Warto mieć jednak świadomość, że kompozycje zamknięte w eleganckich flakonach to najczęściej wody perfumowane lub toaletowe, które niewiele wspólnego mają z prawdziwymi perfumami. Poszczególne zapachy wybierasz intuicyjnie? Nurtuje cię, dlaczego niektóre wonie są znacznie trwalsze i bardziej wyczuwalne? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Woda perfumowana a woda toaletowa – sprawdź, co je różni!

Polecamy: Perfumy do włosów

woda perfumowana a woda toaletowa

Perfumy, woda perfumowana a toaletowa – co znajdziemy w perfumeriach?

Drogeryjne i perfumeryjne półki uginają się pod ciężarem flakonów skrywających piękne, eleganckie wonie. Kompozycje zapachowe oparte są przede wszystkim na olejkach eterycznych (naturalnych lub pochodzenia odzwierzęcego). Wewnątrz buteleczek znajdują się również substancje homogenizujące, środki wzmacniające oraz rozpuszczalnik. Woda perfumowana a woda toaletowa – nie wiesz, jak je rozpoznać? To właśnie ten ostatni składnik (występujący najczęściej pod postacią alkoholu etylowego) wpływa na rodzaj kupowanego przez nas zapachu.

Olejki eteryczne perfum i wód rozcieńcza się w rozpuszczalniku. Ich stężenie wpływa na moc i trwałość kompozycji, co przekłada się także na cenę. Łatwo można domyślić się więc, że najwyżej w hierarchii znajdą się perfumy właściwe. Wody kolońskie i odświeżające będą z kolei najtańsze, ale też najbardziej ulotne.

Poniżej prezentujemy stężenia poszczególnych zapachów oraz oznaczenia, dzięki którym łatwo można rozpoznać, co dokładnie skrywa zakupiony flakon.

  • Perfumy (Parfum) cechują się najwyższym stężeniem olejków (od 25 do nawet 43%).
  • Stężenie olejków w wodach perfumowanych (EDP, czyli Eau De Parfum) jest niższe i waha się pomiędzy 10 a 15%.
  • Wody toaletowe (EDT, Eau De Parfum) są jeszcze bardziej rozcieńczone, znajdują się w nich bardzo niskie stężenia olejków, a więc od 5 do maksymalnie 10%.
  • Na drogeryjnych półkach spotkać można również wody kolońskie (EDC, Eau De Cologne), wody po goleniu, wody odświeżające (EDF, Eau De Fraiche) i zwykłe wody (Eau). Ich stężenia olejków eterycznych nie przekraczają 5%.

Przed zakupem konkretnego flakonu warto sprawdzić więc, jakie oznaczenie znalazło się na jego etykiecie. Perfumy a woda perfumowana i toaletowa – poniżej omawiamy szczegółowo każdą z tych grup zapachowych!

Warto wiedzieć również, że każda kompozycja zapachowa jest oparta na trzech głównych nutach:

  • Nuta głowy (górna) – pierwszy zapach, który dociera do nozdrzy po ulotnieniu się alkoholu, zazwyczaj jest najbardziej lekki i świeży, dość szybko się ulatnia (po ok. 15-30 minutach).
  • Nuta serca (środkowa) – środek i główna część zapachu, pojawia się, gdy perfumy zmieszają się z wonią skóry, utrzymuje się przez 1-4 godziny.
  • Nuta bazy (dolna) – w jej skład wchodzą zazwyczaj cięższe, głębokie zapachy, które tworzą trwałe perfumy i utrzymują się na skórze najdłużej (do kilku lub nawet kilkunastu godzin). Nuta bazy jest najmniej wyczuwalna, jednak to ona głównie decyduje o charakterze całego zapachu.

Prawdziwe perfumy a woda perfumowana i toaletowa. Czym się wyróżniają?

Potocznie perfumami nazywamy niemal wszystkie zapachy, którymi spryskujemy ciało. Trzeba pamiętać jednak, że jest to określenie błędne, ale dość spopularyzowane. Prawdziwe, trwałe perfumy to kosmetyki zawierające aż 20-40% olejków zapachowych. Są niezwykle trwałe, wydajne i intensywne. Ich zapach zniewala i utrzymuje się na skórze przez kilkadziesiąt godzin. Dzięki temu z pewnością przypadną do gustu wszystkim fanom i fankom mocnych, wyrazistych zapachów.

Prawdziwe perfumy to produkt luksusowy. Niełatwo jest je znaleźć w popularnych drogeriach. Kupując je przez internet, upewnij się, że korzystasz ze sprawdzonego źródła. Zagadkowo niska cena powinna cię zaalarmować, że możesz mieć do czynienia z podróbką.

Perfumy należą bowiem do produktów naprawdę drogich. Są kilka razy droższe od wód toaletowych czy perfumowanych. Kultowe zapachy znanych projektantów mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Perfumy zazwyczaj sprzedawane są w ozdobnych flakonikach o niewielkich pojemnościach. Używa się ich naprawdę niewiele – utrzymują się również na ubraniach. To produkty przeznaczone dla prawdziwych koneserów pięknych zapachów.

Perfumy a woda perfumowana – co je różni? Nie tylko cena, ale też trwałość! Wystarczy kilka kropli zapachu, który charakteryzuje się wysokim stężeniem olejków, by cieszyć się jego unikalnym, intensywnym aromatem nawet do kilku dni. Często zdarza się więc, że prawdziwe perfumy sprzedawane są w flakonach niewielkich rozmiarów.

Do grona najpopularniejszych perfum możemy włączyć między innymi kompozycje stworzone z myślą o kobietach – Chanel Coco Noir czy Roja Parfums Reckless. Ich cena może robić wrażenie, oscyluje bowiem wokół tysiąca złotych. Co zrobić zatem, by cieszyć się elegancką, ale i bardziej dostępną kompozycją zapachową? Warto sięgnąć po wodę perfumowaną!

Woda perfumowana – zapachowa klasyka

Woda perfumowana, z francuskiego: eau de parfum (EDP), zawiera 10-15% olejków zapachowych. W niektórych kosmetykach stężenie może dochodzić nawet do 20%. Wody perfumowane mają zdecydowanie intensywniejszy zapach od wód toaletowych. Dzięki temu są znacznie bardziej wydajne – wystarczy niewielka ilość, aby otulić skórę przepiękną wonią.

Kolejną zaletą wody perfumowanej jest jej trwałość. Zapach może utrzymywać się na skórze od kilkunastu do nawet 24 godzin. Z tego względu eau de parfum powinna przypaść do gustu miłośniczkom i miłośnikom bardziej intensywnych zapachów.

Jaka jest jeszcze różnica między wodą toaletową a perfumowaną? Oczywiście w cenie. Woda perfumowana jest droższa od wody toaletowej. Ponadto dla niektórych jej woń może okazać się zbyt silna. Wystarczy jednak nauczyć się odpowiedniego dozowania kosmetyku, aby poradzić sobie z tym problemem.

Co zrobić, aby woda perfumowana długo cieszyła nas swoim zapachem? Spryskujmy nią umyte i dokładnie osuszone ciało (bez pocierania!). Pamiętajmy o kilku psiknięciach szyi czy nadgarstków – nie powinna towarzyszyć temu jednak przesada, by woń nie okazała się zbyt drażniąca. Miłośnicy bardzo trwałych zapachów mogą sięgać po kompozycje takie jak wody perfumowane czy też (powszechnie nazywane) perfumy z ogonem. To szczególna grupa zapachów, która cechuje się znacznie większą intensywnością. Można odnaleźć wśród nich kultowe wonie – Yves Saint Laurent Black Opium czy też Mugler Alien.

Wśród najbardziej znanych wód perfumowanych nie może zabraknąć między innymi:

  • kompozycji Calvina Kleina – Euphoria, Beauty, Escape czy Beauty zachwycają kobiety od pokoleń,
  • „perfum” damskich takich jak Si, My Way czy Acqua di Giogia od Armaniego,
  • na mężczyzn czeka również bogaty wybór wód perfumowanych. Dior Sauvage, Paco Rabanne Invictus czy Chanel Bleu de Chanel to tylko nieliczne przykłady.

Woda toaletowa – czy warto po nią sięgać?

Wody toaletowe także tworzą silną grupę zapachów. Ich atutem jest niewątpliwie cena, która jednak przekłada się na jakość i trwałość woni. Często bowiem już po kilku godzinach kompozycja ulatuje i pozostaje po niej jedynie wspomnienie. Czy oznacza to więc, że po wody toaletowe nie warto sięgać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Nieco tańsze wersje ulubionych kompozycji można stosować na co dzień, a droższe wody perfumowe pozostawić sobie na większe wyjścia. Wersje toaletowe sprawdzą się również w okresie wiosenno-letnim – nie są bowiem tak przytłaczające i ciężkie (Calvin Klein Sheer Beauty, Lacoste Touch Of Pink). Przed wybraniem konkretnego flakonu, warto więc przetestować jego moc oraz trwałość i wybrać wersję lepszą dla siebie.

Woda toaletowa, z francuskiego: eau de toilette (EDT), zawiera 5-10% olejków zapachowych. Charakteryzuje się delikatną wonią, która ulatnia się nieco szybciej niż w wypadku perfum czy wody perfumowanej. Jej subtelny zapach może być również ogromną zaletą. Jest znacznie tańsza od innych rodzajów pachnideł, ponadto jej woń nie dusi i nie przytłacza.

Wody toaletowe są sprzedawane zazwyczaj we flakonikach od 30 do 100 ml. Ten rodzaj produktu ma w sprzedaży prawie każda marka tworząca perfumy i inne pachnidła. Warto dodać, że często ten sam zapach sprzedawany jest w kilku wersjach – np. woda toaletowa czy perfumowana o bardzo podobnej woni.

Zastanawiasz się, który produkt będzie lepszy dla ciebie – woda perfumowana czy toaletowa? Woda toaletowa to najlepszy wybór do codziennych stylizacji – jest mocna, ale nie na tyle, by zdominować cały wygląd. Sprawdzi się do pracy, na uczelnię, nie będzie zbyt rozpraszająca podczas biznesowego spotkania. Wody toaletowe to także dobry wybór na lato – są lekkie, świeże, mają owocowo-kwiatowe nuty zapachowe, które współgrają z otoczeniem.

EDC (Eau de cologne) – woda kolońska

Woda kolońska kojarzy się z męskim kosmetykiem używanym po goleniu. Ale istnieją i damskie wody kolońskie – zapachy te mają bardzo niskie stężenie olejków, które wynosi od 3 do 5 procent. Wodę wyprodukowano w 1709 roku w niemieckim mieście Kolonia, stąd pochodzi jej nazwa. Dobrej jakości wody kolońskie mają angielskie marki, np. Yardley.

Mgiełka i dezodorant

Te kosmetyki zapachowe mają najkrótszą trwałość, ponieważ zawierają mniej niż 3 procent olejków zapachowych. Odświeżają na kilka chwil. Mgiełkę warto stosować latem na całe ciało lub na szyję i dłonie tuż przed wejściem np. na ważne spotkanie.

Jeszcze mniej trwałe są dezodoranty, zwłaszcza te w sprayu. Bardzo piękne, świeże i zmysłowe mgiełki do ciała ma marka Victoria's Secret, ale też wiele marek z wyższej półki umożliwia klientkom zakup swoich flagowych zapachów w tańszej wersji i lżejszej postaci mgiełki do ciała.

Rodzaje perfum. Krótkie podsumowanie

Poznaliśmy różnicę między wodą toaletową a perfumowaną i perfumami. Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie wszystkich produktów pachnących:

  • Perfumy – najmocniejsza i najtrwalsza forma zapachu, zawierają 20-40% olejków zapachowych rozpuszczonych w min. 90% alkoholu.
  • Woda perfumowana (EDP) – nieco słabsza i mniej trwała niż perfumy, zawiera 10-20% olejków zapachowych rozpuszczonych w ok. 90% alkoholu.
  • Woda toaletowa (EDT) – słabsza i delikatniejsza niż powyższe rodzaje, zawiera 5-10% olejków zapachowych rozpuszczonych w ok. 80% alkoholu.
  • Woda kolońska (EDC) – delikatny, słaby zapach, głównie produkowana w wersji dla mężczyzn, zawiera 3-5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu.
  • Woda odświeżająca (EDF) – delikatna mgiełka, zawiera 1-3% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka