Perfumy a woda toaletowa — co wybrać, aby cieszyć się trwałym zapachem?


Znalezienie perfum, których zapach pasuje do naszej osobowości, to nie lada sztuka. Odpowiednio dobrany zapach stawia swojego rodzaju „kropką nad i” — sprawia, że nasz wygląd, styl ubierania i sposób bycia zostaje podkreślony kompozycją zapachową, która intryguje, lecz nie przytłacza. Jak wybrać zapach, który będzie trwały, a jednocześnie adekwatny do sytuacji? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta.

Perfumy a woda toaletowa — czym się różnią?

Wiele osób, stając przed wyborem zapachu, zastanawia się, czy sięgnąć po wodę perfumowaną, toaletową, a może po perfumy. Produkty te mają na tyle zróżnicowane ceny, że wybór przestaje być oczywisty.

Perfumy to najbardziej skoncentrowana postać zapachu. Stężenie olejków oscyluje w nich w granicach 20‒43%. Każda inna kompozycja olejków zapachowych i alkoholu ma w swojej nazwie słowo „eau” (w języku francuskim oznacza ono wodę).

Nieco mniejsze stężenie olejków (10—20%) zawiera woda perfumowana. W perfumeriach czy sklepach internetowych często występuje ona pod nazwą eau de parfum (w skrócie EDP). Woda perfumowana z racji proporcji substancji zapachowych i alkoholu jest lżejsza niż perfumy, dlatego jest też tańsza i często występuje w większej pojemności. Wiele osób preferujących delikatniejsze stężenia waha się między wodą toaletową a wodą perfumowaną.Woda toaletowa a woda perfumowana — co wybrać?

Woda toaletowa, określana jako eau de toilette (w skrócie EDT) ma mniejsze stężenie ekstraktów zapachowych, niż ma to miejsce w przypadku wody perfumowanej. Waha się ono w granicach 5‒10%. Kosmetyk ten jest więc bardzo delikatny. Wiele osób, wybierając produkt dla siebie, staje przed dylematem woda toaletowa a woda perfumowana. Tak naprawdę zakup uzależniony jest od kilku czynników.

Pora roku, podczas której planujemy korzystać z zapachów, ma duże znaczenie. Latem najlepiej postawić na lekkie kompozycje, które nie przytłoczą nas i nie będą uciążliwe dla rodziny, współpracowników czy współpasażerów komunikacji miejskiej. Dlatego w lipcu i sierpniu najlepiej postawić na lekkie wody perfumowane. Jeśli jednak ich zapach jest zbyt delikatny lub zbyt ulotny, warto postawić na nieco mocniejsze, lecz wciąż delikatne wody toaletowe. W rozwiązaniu dylematu woda toaletowa a woda perfumowana może pomóc także różnica w ich trwałości. Zapach, który utrzyma się na skórze około pięciu godzin, zapewniają wody toaletowe.

Dlatego warto mieć w torebce lub plecaku opakowanie z kosmetykiem, aby w razie potrzeby móc powtórzyć aplikację. Cechą charakterystyczną tych kosmetyków jest to, że nawet najbardziej wyrazisty, korzenny lub piżmowy zapach jest równocześnie lekki i nieprzytłaczający.

Warto wiedzieć, że do niedawna woda toaletowa miała identyczną kompozycję zapachową jak perfumy z tej samej linii. Obecnie w branży panuje trend na to, aby wody toaletowe „odmłodzić”, zmienić ich kompozycje, tak by powstał zupełnie inny zapach. Przykładem może być tutaj na przykład Givenchy Ange ou Demon Le Secret.

Najtrwalsze perfumy — czyli jakie?

Nawet najtrwalsze perfumy nie utrzymają się długo, jeśli nie zaaplikujemy ich w prawidłowy sposób. Wielu osób pracujących w branży perfumiarskiej zaleca, aby rozpylić przed sobą kosmetyk, a następnie wejść w mgiełkę zapachu, którą utworzyła woda toaletowa lub perfumy. Niestety, takie rozwiązanie mimo gwarantowanej trwałości ma wadę — marnujemy sporo dość drogiego produktu. Dlatego popularnym sposobem na aplikację kosmetyku jest jego rozpylenie za uszami oraz na nadgarstkach, czyli tam, gdzie pulsuje krew.

Dzięki temu nawet tani zapach będzie przypominał najtrwalsze perfumy. Warto pamiętać o prawidłowym nawilżeniu skóry ciała. Stosowanie balsamu po kąpieli gwarantuje, że skóra będzie gładka. Na tak przygotowanym ciele zapachy utrzymują się dłużej. Nawet najtrwalsze perfumy szybciej się ulotnią, jeśli nasza skóra będzie przesuszona.

Niektóre kobiety rozpylają zapach wprost na włosy. Nie od dziś wiadomo, że doskonale pochłaniają one zapachy, dlatego nawet tania woda toaletowa utrzyma się na nich dłużej. Takie rozwiązanie może niestety przesuszać włosy, dlatego na tę metodę aplikacji mogą pozwolić sobie osoby mające zdrowe włosy.Zapach jako prezent?

Jeśli nie znamy upodobań mamy, przyjaciółki, chłopaka czy narzeczonej, flakon najtrwalszych perfum o kompozycji zapachowej, której osoba obdarowywana nie polubi, z pewnością będzie nietrafionym podarunkiem. Stając przed dylematem perfumy a woda toaletowa w kategorii potencjalnego prezentu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka to okazja.

Urodziny, imieniny czy święta to wyjątkowe momenty w roku, które warto uczcić wyborem podarunku najwyższej jakości. Elegancki flakon najtrwalszych perfum znakomicie spisze się w tej roli. Jeśli zaś chcemy sprawić przyjaciółce lub bratu niezobowiązujący prezent bez okazji, warto zdecydować między wodą toaletową a wodą perfumowaną. Są one stosunkowo trwałe, lecz znacznie tańsze. Ich kompozycje zapachowe są intrygujące, a flakony eleganckie.

Nie warto pochopnie dokonywać zapachowych zakupów. Najlepiej dyskretnie wybadać gusta osoby mającej zostać obdarowaną lub kupić jej kosmetyk, który już ma, zna i bardzo lubi. Tak wybrane perfumy lub woda będą bezpiecznym wyborem.

Jak wybierać zapach?

Zanim trafimy na swój ulubiony zapach, swój signature scent, czeka nas kilka wizyt w perfumerii. Dlaczego? Wybór zapachu to nie tylko kwestia dylematu perfumy a woda toaletowa. Jest to bardziej złożony problem. Warto wiedzieć, że podczas jednej wizyty w perfumerii nie powinno się poznawać więcej niż 3‒4 zapachów. Nasz zmysł węchu jest bardzo wrażliwy i po takiej dawce wrażeń może nie odróżniać już poszczególnych kompozycji zapachowych.

Kiedy mamy już rozwiązaną kwestię wyboru między perfumami a wodą toaletową, czas na prawidłowe testowanie zapachów. Nie wąchamy ich przez szyjki czy korki, ponieważ kompozycja zapachowa nie ma szans na rozwinięcie się. Niewielką ilość kosmetyku wystarczy nanieść na jednorazowe papierowe próbniki, a następnie odczekać chwilę, aby alkohol wyparował. Wtedy możemy cieszyć się bogactwem i złożonością wybieranych kompozycji.

Na tym jednak nie koniec. Nie warto biec od razu do kasy. Najlepiej po prostu wyjść z perfumerii, ponosić zapach przez kilka godzin, zobaczyć, jak rozwija się na naszej skórze w ciągu dnia, czy szybko wietrzeje. PH naszej skóry ma duże znaczenie, jeśli chodzi o trwałość perfum, dlatego testowanie zapachu przez kilka godzin na pewno się opłaci.

Jeśli w danym zapachu czujesz się doskonale niezależnie od tego, czy użyłaś perfum czy wody toaletowej, oznacza to, że zawierają one molekuły, które doskonale współgrają z molekułami twojego organizmu. Drogi zapach polecany prze międzynarodową gwiazdę przyprawia cię o mdłości? W tym przypadku molekuły zadziałały na zasadzie odpychających się ładunków.

Bez względu na to, czy stajesz przed dylematem woda toaletowa a woda perfumowana, czy wybierasz perfumy, warto pamiętać o tym, aby korzystać z nich oszczędnie, tak by ich zapach nie przytłaczał współpracowników czy osób postronnych. Warto pomyśleć o dwóch wariantach zapachów — lżejszych na wiosnę i lato oraz cięższych na jesienne i zimowe miesiące. Jeśli jeszcze nie masz swoich ulubionych perfum, najlepsze dopiero przed tobą.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły